Těhotný gynekolog...aneb jaké je to doopravdy... 1. část - Dvě čárky
Jsem lékařka, obor Gynekologie a porodnictví. Vždycky jsem byla k těhotným pacientkám maximálně empatická a snažila jsem se vžívat do jejich stesků a obav....ale až potom co jsem si tu devítiměsíční adrenalinovou jízdu na horské dráze zažila na vlastní kůži, tak teprve můžu na 100% říct, že opravdu vím, jak se mé těhotné pacientky popř. čerstvé maminky cítí. A tak když se na to koukám zpětně, říkám si, že spousta věcí, které my gynekologové děláme a říkáme ,může nastávajícím maminkám připadat totálně na hlavu. No a proto jsem se rozhodla začít psát tato články a postupně v nich rozebrat - konfrontovat - pohled těhotné a pohled lékaře v kontextu ,, Dopoučených postupů v managmentu fyziologického těhotenství´´.
První část jsem tématicky ,,Dvě čárky ´´.
Milé dámy jistě se většině z vás stala modelová situace....přijdu ke svému gynekologovi s větou ,,pane doktore já jsem asi těhotná, mám dvě čárky na těhotenském testu´´ a pan doktor se zatváří jako byste mu vnucovala, že před amulancí přistála kosmická loď a zeptá se jak dlouho se vám zpozdila menstruace a když mu hrdě odpovíte, že už o celé 2 dny, tak si můžete být jistá, že ten pohled znamená, že by vás chtěl do té kosmické lodi posadit 😀 Určitě vám řekne, že je to moc brzy a na ultrazvuku stejně nebude nic vidět - a světě div se opravdu nic vidět nebude - jen vysoká sliznice....vy se ještě zeptáte jestli by vám neměl nabrat krev....a on buď rezignuje a do té ruky vás teda nechá bodnout, aby vám druhý den zopakoval to, co řekl těhotenský test, nebo vám řekne, že to opravdu nemá význam a pozve si vás za týden na kontrolu.....
Tak a teď ten pohled z druhé strany 🙂 Jako správný gynekolog jsem samozřejmě nečekala týden a těhotenský test jsem si udělala - světe div se - už 2. den zpožděné menstruace...ty 2 čárky mě tak vyvedly z míry, že jsem je pro jistotu vyfotila a poslala kamarádce jestli to taky vidí (kamarádka není lékařka a shodou okolností je i moje pacientka)...ten záchvat smíchu, který se ozval z telefonu, když mi vzápětí volala si budu pamatovat už celý život 😀 Takže jsem měla potvrzeno, že těhotenský test je pozitivní .... no a co jsem neudělala...hned druhý den v práci jsem samozřejmě poprosila kolegyni, aby mi udělala ultrazvuk....kdybych náhodou byla zázračná výjimka a na ultrazvuku bylo něco jiného než ona vysoká sliznice........a světe div se kolegyně mi řekla, že.....tam mám vysokou sliznici 😀 Inu řekla jsem si, že už se budu dál řídit jen svým lékařským rozumem (naivka) a počkám si ten týden....
Ale no pro jistotu jsem si tu krev nabrala....nezjistila jsem opravdu nic jiného než mi řekl těhotenský test....opravdu mám pozitivní hCG a modřinu na ruce....super 😀
Po týdnu už byla na ultrazvuku typická dutinka - určitě od nás uslyšíte slovo kavitace....a mě se ulevilo...není to mimoděložní uf...
Takže za mě když se na zpětně podívám, tak těhotenský test bych si znova udělala klidně i při 1. dnu zpoždění a pak třeba ještě jednou za 2 dny...to je jistota, ale ultrazvuk bych opavdu vynechala, není to vůbec příjemné tou vaginální sondou a když je to úplně k ničemu, tak proč že...? A tu zbytečnou modřinu po odběru krve taky.... Úplně si pamatuju na to vnitřní napětí...to chvění z nevědomosti jestli tedy jo a nebo ne....ale zbytečný ultrazvuk a odběr krve mi vůbec nepomohl 🙂
Takže dámy vydržte týden 🙂
Za připomínky, komentáře a dotazy předem děkuji (pokud to teda někdo bude vůbec číst🙂 )
Doporučujeme
Už se těším na pokračování, neb to bude zábava 😀 Já měla těhotenské testy pozitivní už pár dní do ms, každý, kdo nemá hned dálnice jak hrom, rád zkouší další a další testy 😀
Už se těším na další článek. A gratuluji.
A mě se to líbí, a já si počkám na pokračování 🙂 Je super vědět, že i gynekoložka blbne 😀

Přesně tak na me můj gynekolog Koukal jako kdyz mu pred ordinaci přistála kosmická loď a následně me do ni chtel i posadit 😂 super!!!
Super!!!! Tesim se na pokracovani!!!
Super🙂
Super článek, určitě se budu těšit na pokračování. 🙂
Gratuluji a těším se na pokračování 😁
Také se těsim, zrovna v úterý jsem byla na první kontrole 🙂 takže to budem prožívat spolu.
Super článek 😉 je to hodně zajímave srovnání z tvého pohled pohledu 😊 těším se na další
Aha koukam ze to je asi zpětně, ze mas mimi už na svete
Ted jsem se dost pobavila 😀 a tesim se na dalsi!
Moc všem děkuji za pozitivní ohlasy 🙂 ano píšu zpetne a chtěla bych takto projet cele těhotenství, porod a šestinedělí. ...a pak se uvidí 🙂
Já jsem sice zdravotní sestra, dopadla jsem úplně stejně a Paní doktorka se chytala za hlavu, protože jsem byla ten den už několikátá zdravotní sestra, která přišla v necelém pátém týdnu.
Nikdy nezapomenu na větu "proboha, a to jsou zdravotníci"
Takže hlavu vzhůru, i přesto, že jsme zdravotníci, ženské se v nás nezapřou. 😀
Super videt to i z druhe strany 🙂
Těším se na pokračování 😉
Jojo, v tomhle bylo fajn zjistit těhotenství až v 11. týdnu 🙂
I ja se tesim na pokracovani. Dnes sem nasla na testu // a manzel hned at jdu k doktorce.. 😁
Těším se na pokračování
Těším se na pokračování 🙂 já teda test dělala tak týden po vynechání MS a na UTZ šla tak v 11.-12. tt, možná proto, že jsem se bála dalšího potratu ( byla jsem cca 3 měsíce po revizi, při testování)
Moc hezky napsane😍
Cekam netrpělivě na dalsi článek 😀 Skvěle napsáno! 😂
Těším se na pokračovaní jako dítě až zavoní zvoneček pod vánočním stromečkem:DDD
Myslím si, že je to super nápad psát o vlastním těhotenství z pohledu gynekoložky.
já jsem přišla na gyndu, sestra otevřela dveře a hned se mě ptala, s čím jdu, tak jsem jí říkala, že jsem si dělala tři těhotenský testy a že jsem asi teda těhotná, ale že tomu nemůžu pořád uvěřit a ona na mě spustila, že jestli nevěřím těhotenským testům, ať je dojdu vrátit do lékárny a ať mi vrátí peníze 😀 😀 a bylo vymalováno 😀 pak mě objednala teda za tři týdny k doktorce na vyšetření jestli je teda všechno v pořádku 🙂 Naštěstí, musím zaťukat, že zatím je vše v pořádku 🙂
Jak může být těhotný gynekolog? 😀 Omlouvám se, ale v tomto případě mě to jaksi zarazilo :D proč ne gynekoložka? Jsme ženy, neee? 😉
Dobrý nápad sepsat to takhle z obou stran😉 Budu číst dál a těším se!
Pěkný, určitě budu číst dal. Po pravdě nyní u třetího jsem si udělala s nechutí a obavami test po 8 dne kdy jsem si říkala sakra jsem to nedostala
Hm,já u čtvrtého az 11 dni po zpoždění,kdy jen potvrdil, co jsem už věděla, ale bylo planovane,jen clovek uz tak nemagori a radsi si pocka. Na Uz jsem sla prvne v 9.týdnu a odnesla si rovnou obrázek mavajiciho sněhuláka. Ale jinak jsem taky vzděláním lékařka,první jsem mela už na fakultě a brzkého Uz jsem se dožadovala pod dojmem možné výjimky ještě u druhé dcery, pak už jsem začala mít nadhled a těšit se i bez okamžitého výjezdu na gyndu.
Super článek 😄
jé to je báječné🙂 nicméně proto si říkám, že chlap gynekolog porodník dost věcí nemůže chápat z toho psychologického hlediska i kdyby byl sebe empatičtější, neb není nad zkušenost🙂)))
Já toho byla ušetřena, protože jsem natěšeně volala na gyndu že mám pozitivní test a kdy mám přijít, a sestra mi říká že mají zrovna od pondělí 14.dní dovolené a objednala mě až za 3 týdny! Ale už bylo vidět i srdíčko... Pak jsem teda potratila v 10tt.. Ale příští těhotenství se rovnou objednám zase na 8-9tt
wau jsem ráda, že vím, co mě jak doufám, brzy čeká 😀 určitě budu číst dál, parádně jsem se pobavila a od srdce se zasmála 😀
Parada! Jsem velmi zvedava na pokracovani! Vzdy me zajima pohled z druhe strany.
Supr článek 😉 pobavil
Už se těším na pokračování.
Heh to je dobryyy 🙂 !! Tesim se na dalsi..
@pampeliska1 ten název mi s gynekologem přišel takový lépe znějící 🙂
Děkuji všem za pozitivní ohlasy 🙂 Hodně píšete o svých zkušenostech s prenatální péči v zahraničí, která opravdu velmi často zdaleka nedosahuje kvalit péče v ČR...mam mnoho pacientek, které třeba z Anglie raději několikrát za těhotenství přiletí abych jim udělala ultrazvuk než aby spoléhaly jen na měřeni velikosti bříška krejčovským metrem - ano to je standardní způsob detekce růstové retardace plodu v Anglii...za mě lepší ultrazvuk. Ale musím uznat, že některé tehotné jsou alibisticky od nás preultrazvukovane a prekontrolovane....
Wau, super clanek. Sup sup s pokracovanim 🙂 je uzasne cist, ze gynekolozka je taky jen clovek co vysiluje. I kdyz se nekteri vasi kolegove tvari jako neco vic...
Janičko bravo...V skutku jsem se pobavila... 🙂
skvělý článek 🙂 zase jiný úhel pohledu, je to osvěžující 🙂 posílám srdíčko za článek a dávám do Vybrali jsme 🙂
Jsem taky lekarka,ale ne teda gynekolog 🙂...ale do potratu jsem se chovala uplne stejne "priblble" jako 99% ostatnich-sledovala jsem se od prvniho cyklu snazeni,patrala po priznacich,zkoumala negativni testy pod vsemi moznymi uhly a svetly....po potratu uz jsem si nadseni setrila...a ted,po 3 kouscich, kdyz v diskuzich ctu dotazy tipu "boli me prsa,je mi mdlo,muzu byt tehotna,nejsem tehotna...",si rikam,boze pockej aspon tyden a jdi k lekari a musim si pripominat,ze kdyz to clovek ma live,tak se mu to hodnoti uplne jinak 🙂
U mě to bylo úplně obráceně: Přišla jsem, oznámila že mám silné bolesti v podbřišku zpožděnou ms a ona hned, jestli jsem si dělala test. Tak já že jo, a že tam byly //," hm, tak to jste těhotná." A pak se mnou dvacet minut řešila, co jsem jedla, jestli to nebudou jen prdy. Ultrazvuk mi udělala jen tak mimochodem. "Srdíčko tluče, volnou tekutinu nevidím, kdyby bolest nepřešla, běžte na chirurgii". Aha, tak já budu máma, dík za info...
@janyshka nečekala jsem, že se mnou bude ronit slzy štěstí, ale trochu empatie by neuškodilo 🙂 byla to paní doktorka na "pohotovosti" protože moje měla dovolenou a já prostě nemohla počkat až se vrátí 😀 až tady na MK jsem se dozvěděla, že špinění a bolest ms charakteru je "normální" a malý je v pořádku...
Skvělý článek, těším se na pokračování. Moje sestřenice je také gynekolog-porodník a někdy ty situace a zážitky jsou až k neuvěření emoticon
@janyshka supr článek. Já zas pracuji jako porodni asistentka a musím říct, že když je člověk "v tom", zkoumá, hledá a pozoruje, zaručeně má vše nejhorší př. svědi mě kůže, letím na jaterní testy, bolí mě kotník, letím na sono žil, mimco odpo spí, morduju a mackam bricho, zda je v pohodě atd. Manžel mi říká, že kdybych byla dojicka krav, bude mi líp...no asi jo. Sama vedu predporodni kurzy a maminky s podobnymi dotazy uklidnuji, že se nic hrozného nedeje a taky z 99% neděje. Paradox...Teorie a pak praxe jsou veeelky rozdíl.
Muj gynekolog je uplny opak vsech doktoru, my pacientky mu rikame, andel v bilem plasti 🙂 nikdy se nemraci, nikdy nema poznamky, jen se mile chova a usmiva k tomu je to vyborny odbornik. Z kazdeho tehotenstvi ma rafost a z tech kde to neslo tak lehce tak dvojnasobnou. Vzdy kdyz mi skoncily pred porodem poradny, bylo mi to lito 😀
Urcite je takovych doktoru vic, ale v Brne jsem na ne nenarazila 😀
Klidne pockejte mesic, ono nikam neutece. 😀
Soucasne brzke testovani a kontroly mnohe zeny akorat stresuji.
S oznacenim gynekolozka souhlasim. 😉
Dost dobry,super chci pokracovani👏
no kde je dalšííííí dííííl!!!!!
Já byla až v 9t a dostala jsem, že jsu pozdě. Jsem zvědavá na pokračování . A jak budu zapadat či nezapadat. A také na tvůj lékařský názor.
tak na mě doktor chtěl posadit do kosmické lodě i když jsem přišla s čtrnáctidenním zpožděním, vyšetřil mě pohmatem a objednal za čtrnáct dní na kontrolu, že teď stejně nic vidět nebude. Přehlásila jsem se hned k jiné doktorce a ta mi podle UTZ určila už 8tt😀 Oni to asi ty chlapy prožívají o dost jinak a po 40 letech praxe, už to asi spíš neprožívají vůbec😀 Píšeš to moc hezky🙂
no, já byla zase za "divnou", když jsem si dovolila přijít na gynekologii až v 11.!!! tt, gynekologům se člověk prostě nezavděčí =)
Super clanek,kdy bude pokracovani? 🙂
Jsem to nahodou zjistila ze jsem tehuu ve tretim tydnu, prave asi tak tri dny opozdena menstruace. Desny krece do bricha, ktere byly nekolik dni a ani me nenapadlo ze bych mohla byt tehu.. Tak jsme ve ctyri rano jeli na pohotovost. A hned doktora na pohorovosti jestli mohu byt tehotna a ja na to ze netusim, ale prasky neberu. Poslala me na gynekologii (v krci v praze jsem byla) tam jsem jim pocurala papirek kde se objevila druha carka, vzali mi krev, dopo jsem tam volala a jen mi to potvrdili. Desnej sok. Ale ted jsem uz 13.tt a v utery jdeme s pritelem na prvni screening a mooooc se oba tesime. Mam teda podezreni, ze to udelal naschval, chtel miminko vic. 🙂
Kazdopdne byt odbornik (odbornice teda) a cekat.. To musi byt na prasky 🙂
Já čekala vždycky tak do 8. tt... přišlo mi to tak nejlepší. Jinak mám taky kamarádku gynekoložku a ještě za studií se mnou konzultovala porodní plán, ale po studiích už psala na fb, jaká jsou ty porodní plány blbost a jak jsou všechny matky, které to píšou hloupé atp. Pak otěhotněla a já jí přála, aby aspoň trošku prozřela, ale protože už s ní moc v blízkém kontaktu nejsem (co se z ní stala "klasická doktorka" - tedy i myšlenkově - už si s ní tolik nerozumím), tak vlastně tenhle pohled těhotné gynekoložky neznám a nevím, jak to dopadlo (kromě toho, že porodila zdravého chlapečka). Takže zvědavě mrknu i na další díly 🙂.
Myslím, že každá maminka, která je těhotná podruhé..potřetí... mi potvrdí, že každé těhotenství prožívá jinak 🙂 První zkušenost s těhotenstvím je nejintenzivnější, všechno nové, těhotenství, výbavička, porod... podruhé už vědí co bude následovat, jak si to vše včas a v klidu zorganizovat, už předvídají průběh...potřetí na vše je spoustu času, nehroutí se, vyčkávají, času dost....když to přijde odrodí se klidně i samy 😀 řečeno s nadsázkou. Lékařky to mají horší v tom, že můžou vidět ty nejhorší scénáře, v tom je těhotenství a nelékařek myslím lehčí.....
jsem asi vyjímka, ale já na kontrole byla až v 8. týdnu v obou těhotenství... i sam dr. si tak zve
Hehe hezky receno 🙂
Ja bych sla na prvni kontrolu az v 8tt jak si ma doktorka zve ale vzhledem k tomu ze jsem po cisari mne chtela videt v 5tt aby se ujistila ze je tam dutinka a ze neni prilis blizko jizve ktera se mi uvnitr spatne hojila. A ono tam nejdriv nebylo nic, za tyden dutinka a za dalsi dva huraaa srdicko 🙂
A i kdyz je to druhe tehotenstvi jsem stejne natesena a nervozni jak u prvniho 🙂
A muj muz? Uz tyden po ovulaci se mne ptal jestli jsem pocurala papirek a jsem tehotna nebo ne 😀 A pak ze zeny jsou nedockave 😀
Za mne super napad na clanky!!
Super článek 🙂 už se těším na pokračování 😂😃
Pekne napsane ☺
Super článek 🙂
Super,také se těším na pokračování.Je to zábavné počtení🙂
Super článek. Osobně jsem neletěla na gyndu brzy. Jen v prvním tehu jsem musela dorazit na krev, protože jsme měli rozjeté IVF, tak aby se vědělo co a jak. Ale je vidět, že ženské po // úplně přecvaknou 🙂
Moc gratulují 😀 mohla bych se zeptat, dělá se odběr na toxoplazmózu standardně všem těhotným? Dekuji
Děkuji moc
Super!!!😅👍🏻👏🏻👌🏻👊🏻🙏🏻💙
S testem v ruce jsem volala na gynekologii a řekla sestři, že mám teda ten pozitivní test a jestli by mě mohla objednat.
ozvalo se:
"těhotenství je chtěné???"
tak vy jí to s radostí v hlase voláte a ona tuto sprchu
fakt empatický přístup toto 😀
chápu, že z toho se odvíjí další postup, ale trošku taktu by neškodilo
Haha, super článek. Já jsem teda taky lékařka (ale jiný obor) a když jsem volala svému doktorovi, který mě objednal AŽ za týden, taky jsem překecala kolegyni a kamarádku z gyndy, aby mi ten ultrazvuk udělala. (a už tam byla dutinka!) No a byla to samozřejmě legrace, protože jiný kamarád, kolega z ARO, zrovna klepal na dveře vyšetřovny a chtěl s tou kamarádkou z gyndy probírat nějaký případ. Dalo jí spoustu práce, aby ten kamarád do vyšetřovny nevlezl...
Super článek. Já to věděla už pár dní před vynecháním menstruace, naštěstí měla doktorka dovolenou tak kontrola proběhla v necelým šestým týdnu. Ale reakce, je to v děloze, ale ještě se neradujte mě dost vyděsila
Je to vtipný, těšim se na pokračování. A asi to bude i zajímavý, vidět tohle z pohledu gynekoložky. 🙂 Díky 🙂
Tohle je super :D gynekolog co nás chápe 🙂 Těším se na další článek,a Vám přejí klidne a neprozvracene těhotenství...Horská dráha hormonu teprve přijde 🙂

To je super clanek, tesim se na dalsi 😀