Už to není jako dřív.

alenacadkova
16. dub 2020

Máme doma už skoro 3 měsíce 14mesicni holčičku, první měsíc to bylo fajn, učila jsem ji kde je co, jaké zvuky dělají zvířátka a pod.,bohužel ale po 2 měsících žádná změna. Když ji řeknu ať ukáže čiči nebo hafi tak neukáže a začne brečet nebo hodí knížku pryč aby mi to nemusela ukázat. Holčička není vůbec mazlící typ a přijde mi že ji je úplně jedno s kým a kam jde hlavně že dostane hračky a jídlo co má ráda .Moc mě to mrzí že pro ni nejsem ta u které má oporu. Pomalu ztrácím optimismus a přistihnu se že uvažuji o tom zda by mi bylo lépe bez ni. Přijde mi že má snaha je k ničemu.

swan42
18. dub 2020

@alenacadkova jeste nemam tak stare dite, tak s tim neporadim, ale neco vam napsat chci. A to, ze jste uzasna! Obdivuju lidi, kteri si adoptuji dite. Nevim sice, jakou mate za sebou historii, ale myslim si, ze pokud clovek opravdu chce dite, tak je jedno, jestli je geneticky jeho nebo ne. Znam lidi, co se 7 let snazili a neslo to, stalo je to desetitisice a dalsi statisice to stalo pojistovny a nakonec se na to vyprdli, ze teda deti mit nebudou, kdyz jim nic dalsiho pojistovna neuhradi. Aha, takze nechteli dite. Chteli jen rozmnozit svoji genetickou informaci. Kojenecke ustavy jsou plne, proto dekuji, ze jsou lide jako vy a ze z holcicky vyroste normalni slecna a ne zdeptana (casto i vyfetovana slapka) z decaku 🙏
Moc drzim palce, at se podari a holcicka si k vam nakde cestu a vy k ni (i kdyz mam "svoje"dite, taky me obcas napada, ze by mi bylo lip bez nej. Kdyz ječí 10 hodin denne a ja uz si fakt nevim rady a nemam cas si ani uprdnout, tak to cloveka proste zdepta...cekam na tu "slibenou" radost az se usmeje, az se pevně tohle a tamto a zatim radost a naval stesti a lasky nikde 🤷)

pavlinakm
18. dub 2020

Adopce musi byt tezka. Clovek ma urcite predstavy jak to bude (samozrejme je seznamen s ruznymi scenari, ale proste si to malujete. Nevyhnete se tomu). Kdyz ma matka sve dite, szivaji se spolu pomalu, postupne, velkou roli zde hraji hormony.. za to vy do toho skocite rovnyma nohama. Vydrzte a zkuste najit nejakou spolecnou "rec". Vubec nesledujte nejake tabulky vyvoje (sama vim ze je to tezke nesrovnavat s ostatnimi) a uzivejtr si spolecne chvile. To co u ni nema uspech, zcela odlozte a zkuste najit jinou hru/aktivitu. Treba by rada malovala(otisky rukou..), kutalela si s míčem, udelat doma prekazkovou drahu, bublifuk (trn ma snad uspech u vsech deti), poslouchat spolu pohádky (nebo v tv), hudebni nastroje a zpivat/tancovat (bubinek, xylofon, pistalka). Proste najit nrco, co bude delat rada a budete to delat spolu. Kontaktni vubec nemusi byt, ale lasku vam casem zacne davat najevo jinak.. hlavne netlacit na pilu🍀
Jinak bez ni by vam urcite lip nebylo. Jednou jste ji vpustili do zivota a uz tam patri. At je jaka je, chybela by vam ❤

alenacadkova
autor
19. dub 2020

@pavlinakm ano chyběla a to moc, je těžké ze dne na den se stát mámou, snažila jsem se asi moc, už vím že přehnaná péče je někdy na škodu. Malá miluje hudbu tak spolu tančíme zpívám ji a ona pak pišťí a směje se u toho a to jsem pak ta nejšťastnější máma na světě.

alenacadkova
autor
19. dub 2020

@swan42 děkuji za povzbuzení 🙂

linee
19. dub 2020

@alenacadkova chci te povzbudit. Tri mesic eje opravdu prilis kratka doba. Ty ses na adopci upinala a holcicka je pro tebe ted vse na svete a upinas se na ni. To je normalni. Ale u ni ten prvni rok probihal jinak, nez u "beznych deti", ktere jsou treba 24 hodin jenom s mamou. Ona je zvykla na ruzne lidi, na to, ze dostava darky a materialni veci. Dej ji i sobe cas...Navic, takto malinke dite neni emocne vyvinute natolik, aby vnimalo emocne bolest, strach a dalsi veci tak, jak to vnimas ty. Navic zacina byt ve veku vzdoru a uvedomeni sebe a zacina obdobi "ja". Takze vsechno ja, vsechno ti bude vzdorovat, ty ji reknes doprava a ona pujde doleva. Je to soucast normalniho vyvoje. V lepsim pripade se ti nevyvali na zemi v kramu🙂)))))

Mam dve deti a v tomto obdobi zacalo uplne presne to, co popisujes. Neco jsem po nich chtela a oni naschval udelaly opak. A to jsou moje vlastni deti. Navic, prave u deti vzdy zabodujes tim, ze jim das nejaky darek. Cokoladou a darkem je uplatnis vzdy...

Asi je to jako fraze, ale jestli ti mohu poradit, neklad na ni moc velke naroky a nesnaz se dobehnout ten chybejici rok, kdy jsi ji nemela. Bud ji oporou a dej ji lasku a predevsim dej ji i sobe cas na sziti...Uvidis za rok tady budes psat, jak se od tebe ani nehne a ty potrebujes aspon dve minuty sama pro sebe na zachode😂 drzim palce

hermia
19. dub 2020

jeste bych chtěla dodat ze cerne myslenky tipu jsem dobra mama? nebylo by nam obema bez sebe lepe?napadne kazdou i biologickou matku kdyz je na pokraji zhrouceni.. (ac to nahlas nikdy neprizna) zvlast bio mama se 9mesicu chysta na to byt mamou, studuje co ji zajima a ma miminko od uplne miminka. naskytnout se v roli mámy a jeste vlastne tak stareho ditete neni sakra jednoduche. kasli na negativni komentare tipu co jsi to za mamu, jak te to muze napadnout.. zžijete se ale fakt bych zkusila vyhledat rodinu co si prosla tim samym😉
ps. nekdy mam pocit ze to dite zaskrtim a pak mi je lito ze mam takove myslenky kdyz je to tak uzasny tvor ktereho nadevsechno miluju..

werumka
19. dub 2020

@alenacadkova Ty začátky jsou strasne těžký. To dítě žilo většinu života s někým jiným a nebylo doteď naučené na to, co znamená máma a táta. Jejím nejbližším člověkem byl pestoun a najednou je všechno jinak. Druhá věc, kterou máme my adoptivní rodiče trochu zazranou v hlavě, je strach, ze s tím ditkem musí byt nutně aspoň něco špatne. Protože tak nám to přece všude říkali - ze přijdou problémy, něco se objeví. A tak to dítě pozorujeme a sledujeme, srovnavame a do toho se sami ze dne na den ucime byt rodiči. Ty začátky jsou jak na houpačce. Nesleduj ji, neporovnavej, nehledej možné problémy. Proste spolu jen buďte. Tahle fáze muže trvat dlouho a nesoustred se v ni na výkon a dokonale rodičovství. Zkus nemít očekávání, i když je to těžké. Kdybys potřebovala, klidně napis soukromou zprávu 😉

kacenka115
19. dub 2020

@alenacadkova držím palce, určitě to není lehké být takto že dne na den matkou. Určitě si najdete cestu. Netlač na pilu, neřeš jestli ti někdo řekne, že by měla umět nebo dělat zvířata, paci paci a podobný kraviny. Dělejte to co bude těšit malou a tím pádem i tebe. ;) Já byla u některých mamin za krkavčí matku, že jsem to syna na sílu neučila. Ale k čemu by to bylo. Pak ho to chytlo a chtěl sám a uměl toho víc než o rok starší děti. ;) Mazlete kdy bude chtít,určitě to pak potěší víc, když přijde spontánně pohladit, pomazlit, ale to spíš až bude starší. ;)

alenacadkova
autor
19. dub 2020

@kacenka115 děkuji, ano už vím, nechat tomu volný průběh, až bude malá chtít bude umět vše

kacenka115
19. dub 2020

@alenacadkova kdybys chtěla podpořit, klidně písni zprávu. Budu na tebe myslet. ;) Jinak moc fajn je Montessori výchova, která dítě rozvíjí na základě senzitivních období a ne tabulek ;)

mourovatakocka
19. dub 2020

@kacenka115 Mohla bych poprosit nějaký odkaz na ta senzitivní období? Děkuju 🙂

kacenka115
19. dub 2020

@mourovatakocka beru inspiraci z facebookové skupiny Montessori nápady, rady a zkušenosti. Jinak základ mám z pedagogického minima, takže žádný ready odkaz nemám. Jde o to, že se při učení dětí doma využívá toho, o co dítě jeví zájem a co ho baví. Dítěti se aktivity nabízí, nenutí, volba tématu a aktivity je na dítěti. Pokud něco zapomene nevadí. Syn se takto naučil ve 2 letech číst čísla, určovat hmyz,geometrické tvary a tělesa, .... Ve 2,5 abecedu, názvy různých zvířat, dinosaurů, vesmírných těles, počítat do 20....

mourovatakocka
19. dub 2020

@kacenka115 Takhle obecně jsem to pravé už četla vícekrát ale přiznám se že na hloubkové studium teď nemám kapacity 🤷 Ale příležitostně pohledám ☺️

kacenka115
20. dub 2020

@mourovatakocka no já právě taky ne 😅 nechápu kdy ty čtecí mamky na to berou energii 😀 Taky nejsem vyloženě Monte, vybírám si z různých směrů dle svého instinktu. ;)

mourovatakocka
20. dub 2020

@kacenka115 A tak to asi má být 🙂

kajalka
20. dub 2020

@alenacadkova Ahoj, chci tě povzbudit - ani nečti jedovaté komentáře, autorky nemají osobní zkušenost s přijetím dítěte do náhradní péče. Je to sakra těžké. U vlastních dětí vidíš od narození spousty společných věcí, třeba tvar palce, co má po tobě, ďolíček ve tváři po manželovi, vůni, pro kterou bys šla na kraj světa a mnohé další věci. Je tam krevní pouto. Tady najednou máš cizího tvora a mohl by být i z jiné galaxie, protože stejně tak je ti vzdálený. Ten vztah se nevytvoří za dny, ale během měsíců a let, kdy budeš nacházet věci, které na tom tvorečkovi miluješ. Nemáš ve chvílích krize záchytné body, které vidíš a cítíš na první dobrou. Neměj očekávání, ty by ti mnohdy nenaplnily ani vlastní děti, natož to přijaté. Dej tomu čas.

alenacadkova
autor
20. dub 2020

@kajalka děkuji 🙂

marketanova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
orisek56
23. dub 2020

@kacenka115 tyjo zajimavy. Ja takhle vedu svou dceru a pritom zadne montesori ani jine odbornosti nectu, takze me to ted prekvapilo,, ze se muj styl tomuto priblizuje. Proate jedu podke vkastniho citu.

kacenka115
24. dub 2020

@orisek56 ono to dává smysl, i když člověk ty směry neřeší. Proč dítěti něco nutit, když má zájem o jiné věci? A zase proč jej nepodpořit v tom, co ho zajímá? Zrovna na toto stačí normální cit. ;)

bohumilakupkova
1. črc 2020

@alenacadkova Z komentářů tady je mi trochu smutno. Myslím, že nějak v tom plaveme všechny a vzájemně se potápět není třeba. Mě ze začátku napadalo často, jestli jsem dost dobrá matka a taky jsem si připadala neschopně. Taky zbytečně.😉Dceři je 16 měsíců a umí napodobit jenom psa, kočku a kachnu. Zvířátka jí ukazuji od roka. Syn už v jejím věku zvládl daleko víc. Zase je dcera o dost šikovnější na nočník. Syn není vůbec mazlivý a dcera se klidně potulí s cizí osobou. Každé dítě je jiné, i když to zní jako klišé. Nejhorší je mít dokonalá očekávání, pak přichází spousta zbytečných zklamání. Pro dítě je opravdu nejdůležitější pocit bezpečí a učí se stejně nejlíp hrou. Až povyroste, uvidíš, kolik vědomostí bude nasávat jen tak mimochodem bez jakékoliv snahy,není nutné, aby uměla všechno brzy. Chápu tě, taky jsem měla dřív vše nalajnované, ale s dětmi to nejde, jsou to taky osobnosti, i když zatím malinké. 🙂Tvá snaha se časem projeví, jen to chce nelámat přes koleno.