Dítě tří rodičů - "špatná" DNA matky

trolik
3. říj 2016
Ahoj,nemám vlastní zkušenost jen mě toto téma zajímá.Máte k tomu někdo něco?U nás zatím není povolená ale budoucnost je prý taková že už se pomocí IVF budou rodit jen zdravé děti 🙂.
trolik
autor
3. říj 2016
Dítě: 1 + 1 + 1
Něco takového zatím nikde ve světě nefunguje, i když na experimentální úrovni vědci s takovými případy pracují, a to i v České republice. Pokud britští zákonodárci vládní návrh odsouhlasí, ostrovy se stanou první zemí, která takový zásah do vývoje člověka dovolí.
Zákon by mohl začít platit do dvou let, ale je nasnadě, že schválení nebude snadné. Na půdě britského parlamentu se očekává ostrá eticko-morální debata. Návrh má mnoho kritiků, podle nichž je míchání genů přímou cestou ke klonování lidí.
fallingstars
3. říj 2016
Takové dítě už se narodilo, teď nemůžu najít ten článek v češtině, tak aspoň v AJ:

https://www.newscientist.com/article/2107219-ex...

Ve zkratce: Matka měla vlohy pro nějakou mutaci, tudíž použili vajíčko od dárkyně, jen z něj odstranili jádro a vložili do něj jádro matky, pak ta vajíčka oplodnili spermiemi otce. Z pěti vajíček se správně vyvinulo jen jedno, a z něj se narodil zdravý chlapec.

V UK už je podobná metoda povolená, jen ta předem oplodní obě vajíčka (matky i dárkyně) a až těsně před dělením na rané embryo udělají tu rošádu s jádry... To ale ten pár nechtěl - byli z Jordánska, muslimové, a nechtěli "zabít" již oplodněné vajíčko.
Tento zákrok jim udělal americký tým v Mexiku (kde na to nejsou žádná pravidla...).

Nejsem biolog, takže ten popis bude asi dost nepřesný, ale taky mě to právě zaujalo 😉
trolik
autor
3. říj 2016
Je to úžasné jak jde věda dopředu je to naděje,že už se budou rodit jen zdravé děti žádný downův syndrom apod.jen aby to schválili.Kamarádce před časem zemřej dvouletý syn na mytochondriální dna.Dost mě to zasáhlo.A napadlo mě jestli je víc takových rodičů.Bylo hrozné jak nikdo nevěděl jak mu pomoci andílkovi. |-|
fallingstars
3. říj 2016
@trolik já jsem jen pro, a je to paráda, jaké možnosti teď máme. Ano, asi je otázka, kam až zajít, ta etická stránka věci bude vždy trochu složitá, ale já myslím, že jakmile lidstvo na něco přijde, je předem dané, že to dřív nebo později použije. A pokud by to pomohlo eliminovat nemoci a tragédie, jakou si prožila Tvá kamarádka, bude to jen dobře...
onelove
3. říj 2016
Je sice uzasny jak jde veda dopredu, obcas opravdu nestacim zirat 🙂... ale uprimne je mi proti srsti napr. prave to niceni jiz oplodnenych embryi... =-)
zmrz_lina
3. říj 2016
Za mě vůbec. Jsou věci, které by se měly nechat být tak, jak jsou.
betelgeuzz
3. říj 2016
mně to trochu připomíná lebesborn - vypěstujeme si dokonalé dítě :-|
zmrz_lina
3. říj 2016
@betelgeuzz přesně to mě napadlo taky. Kam to povede nejen v blízké, ale vzdálenější budoucnosti s genofondem lidstva, když se budou "vyrábět" takoví "mutantíci" (není to myšleno hanlivě, aby mě někdo nechytal za slovo, ale normální to prostě není mít DNA 3 lidí). Na některé věci z hlediska vzdálené budoucnosti prostě vědci nemyslí, je otázka, jestli je to z důvodu, že je to nenapadne, nebo jsou prostě tak zaslepení honbou za další senzací apod.
trolik
autor
3. říj 2016
Ahoj holky,také my to přišlo divné.Takové ty dokonalé děti s dokonalými geny-malý géniové atd.Ale proč nezasáhnout a nezachránit již oplodněné embryjko když budeme vědět,že by zemřelo nebo bylo vážně nemocné?To mi přijde hloupé nezachránit ho když můžu to je jako kdybys měla rakovinu a pro jistotu tě ani nezkusili léčit.Veřím,že kdyby se vás tahle problematika dotýkala nějak blíž tak budete mluvit jnak.Ale možná se pletu...ale kdyby se vám mělo narodit dítě které zemře tak věřím,že ho budete chtít zachránit za každou cenu
onelove
3. říj 2016
@trolik No jo...ale ta darkyne dodava zdrave embryo (pisou, ze z ni je pak jen 0,2% genetickeho materialu) a oni to zdrave embryo proste "vykuchaj"😞 a daji tam jadro od embrya matky... zivot za zivot proste... nevim no...
trolik
autor
3. říj 2016
@onelove Myslíš,že by bylo lepší rovnou použít zdravé darované vajíčko a nějak se smířit že to dítě není tak úplně docela vlastní.Jako s darovanými spermiemi?
nutricnihodnota
3. říj 2016
Mě to přijde dost za hranicí.
gepe
3. říj 2016
@trolik pouze geneticke, je vsak plno vad, ktere vzniknou behem prenatalniho vyvoje a umira se na ne bez genetickeho zatizeni apod. Dalsi otazka, ktere geneticke vady by byly takto reseny a ktere opomijeny jakozto "neskodne"? A spousta dalsich jinych otazek , etiku nevyjimaje s ohledem na naslednou selekci mezi nadlidi apod., viz napriklad zminovany Lebensborn. Ten primarne mj ve Skandinavii nadelal spoustu nestesti a treba Norsko bylo jeste nedavno, oficialne zname tim.
nikinnna
3. říj 2016
Nelíbí se mi to. Je to absolutně proti přírodě. Nemám nic proti IVF, tam se prostě spermie spojí s vajíčkem, ale zasahovat do DNA je přes čáru. Odjakživa má člověk geny od dvou rodičů, tahat do toho třetí je přes čáru.
kacca11
3. říj 2016
Ja jsem klidne pro. Lidem se deje tolik strasnych veci, tolik si vzajemne ublizuji, ze mi jedno embryo navic fakt nepripada jako problem hodny takove pozornosti.

Chce to najit rozumnou hranici na pouziti teto metody, aby se z toho nestalo neco, co to byt nema.
adelinkkaa
3. říj 2016
Taky se mi to uplne nelibi.sama nemohu mit prirozene deti a mam je po ivf ale i pres to me tohle prijde uz moc.dle meho je to az moc velky zasah do
trolik
autor
3. říj 2016
@gepe hmm to je pravda,že vlastě mohou vady vznikat až v prenatálním vývoji na to jsem nemyslela.Ale já sem jen blbá ženská kterou to zajímá jak to bude dál a tak.Je to zajímavé.Jsem zvědavá jestli to dovedou ke zdárnému konci.
trolik
autor
3. říj 2016
@kacca11 Ano asi tak,klidně bych nechala rozpitvat to své kdyby z něho byl nový život byla bych poctěna.
mrazulkav
3. říj 2016
Četla jsem článek v češtině a na závěr psali, že ani nevědí jestli dítě bude zdravé, jak se bude dál vyvíjet... o lidském genomu se toho ví pořád málo, kdo ví co tam vlastně provedli.
trolik
autor
3. říj 2016
Děti ze tří rodičů. Tak se zřejmě budou rodit v Británii | (1:38) | video: Reuters
Metoda, při které poškozenou mitochondriální DNA matky nahradí zdravá dárkyně, prošla podle BBC britským parlamentem v poměru 382 ku 128. Lékaři budou moci takový postup zvolit v případě, že matka je nositelkou nějaké vážné dědičné choroby, která může způsobit například svalovou dystrofii (více zde).

Během debaty zaznělo, že metoda je „světlem na konci tunelu“ pro rodiny. Návrh zákona musí ještě schválit Sněmovna lordů. Podle britských médií je pravděpodobné, že tak učiní. Pokud vše půjde dobře, první takové dítě by se mohlo narodit už příští rok.

Nebude cesty zpět, bojí se kritici
Kritici namítali, že od dítěte se třemi rodiči už vede jen pár kroků ke klonování lidí. Například zástupkyně volebního obvodu Congleton Fiona Bruceová uvedla, že se nynější rozhodnutí bude přenášet po generace a důsledky prostě nemůžeme předpovědět.

„Jedno je však jisté, jakmile tento návrh projde, jakmile jednou vypustíme džina z lahve, společnost už nebude moci udělat krok zpět,“ dodala.

Robert Flello, který byl zvolen za obvod Stoke-on-Trent, upozornil, že metoda je stále velmi nejistá. Podotknul také, že pokud by se jednalo o geneticky modifikované potraviny, společnost by „vzala zbraně do rukou“, zatímco toto rozhodnutí ji nechává chladnou.

„Nejistota je přirozenou součástí medicíny i vědy,“ reagoval bývalý ministr zdravotnictví Frank Dobson s tím, že ani samotné umělé oplodnění by nikdy nevzniklo, pokud by společnost vyžadovala absolutní jistotu.

Mitochondriální DNA zodpovídá za tvorbu energie v těle, se vzhledem a chováním dítěte nesouvisí. Geny dárkyně by tak mohly ovlivnit jen to, zda bude dítě živější, nebo si raději zaleze s knížkou do postele.

Vadné mitochondrie, které se předávají pouze od matky, mohou způsobit poškození mozku, ochabování svalů, selhání srdce, ale i slepotu. Ve Velké Británii připadá jedno dítě s mitochondriální poruchou na šest a půl tisíce obyvatel.

Technicky bude mít dítě tři rodiče, ačkoliv dárkyně dodá jen 0,2 % genetického materiálu, píše Guardian. Ženy, které se rozhodnou takto pomoci zoufalým párům, zůstanou v anonymitě, a již dospělé děti nebudou mít právo dozvědět se, kdo je jejich „třetí rodič“. Například u dárců spermatu to jde od osmnácti let.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/britanie-se-rozhoduje-zd...
trolik
autor
3. říj 2016
mě by ani nevadilo klonování v rámci medicíny(ne celého člověka ani zvíře)ale bylo by super když někdo potřebuje nějaký orgán moct ho vypěstovat a mít tak mnohem víc šancí zě ho tělo přijme.
blecha94
3. říj 2016
Za mě je to přes čáru. Každá z nás, která v sobě nový život nosila, neměla absolutně žádnou jistotu, že se její potomek narodí "dokonalý". A ani u dítěte, co se "dokonalé" narodilo, není jisté, že to tak zůstane. Pokud jsem přenašečem vadných genů, neměla bych se množit. A nebo můžu zkusit štěstí, není-li to 100%, ale sama vím, jaké je riziko a musím být připravená ve všech směrech (psychika, finance atp.) na to, že se to nejhorší naplní a budu pečovat o dítě s vadou, nebo budu čelit tomu, že zemře.

Život vzniká z jednoho vajíčka a jedné spermie, to je primární princip a míchat se přírodě do práce by se lidstvu mohlo jednoho dne opravdu krutě vymstít. Myslím, že v oblasti rozmnožování se člověk už takhle patlá dost, ale pořád se držíme toho, že všechny děti mají biologicky dva rodiče. Mělo by to tak zůstat.

Lidé by si měli uvědomit, že mít dítě NENÍ právo. A mít zdravé dítě už vůbec ne.
nutricnihodnota
3. říj 2016
@blecha94 Nemohla bych víc souhlasit.
ivular
3. říj 2016
@nikinnna @blecha94 Víš, kdyby se ti zcela v souladu s přírodou narodilo dítě se spinální svalovou atrofií (genetická záležitost), možná že bys svůj názor přehodnotila a za možnost genetického zásahu - tedy zcela proti přírodě - bys nadosmrti nepřestala děkovat Bohu.
demetritis
3. říj 2016
Ono je to asi jedno porad lepsi nez jestli jste videli co planuji vedci do budoucna deti z umele delohy tedy z pristroje na rust plodu . Me by klonovani vlastne nevadili chtela bych mit mlaciho kluka u sebe ne tak jak to je bohuzel se doplatilo na mou srazlivost a dcerka dostala zastavu jeden z kluku se nevivijel jen zvecova a druhy mi po porodu/potratu par minut umrel v rukach co bych za to dala znova videt jeho usmev . Taktze proc ne . Spis se bojim toho aby za par let misto nas nerodili stroje
blecha94
3. říj 2016
@ivular Kdyby se mi takové dítě narodilo, co by mi zbylo, než se o něj postarat? Navíc, vím-li o sobě, že tohle riziko u mých dětí existuje, tak jsem na tom přeci jen líp a mám volbu děti nemít. Jsou matky, které ani netuší, že taková věc existuje a pak BUM... Jak jsem psala, zdravé dítě není právo. Ani teď nemám jistotu, že mojí dcerku nikdy nepostihne nějaké neštěstí. S tím rizikem jsem ji porodila a s tím rizikem budu žít už na vždy.
Nemocné dítě je hrozné neštěstí, ale takový je život. Nikomu ho nepřeji a děkuji osudu, že se dcera narodila zdravá a doufám, že vždy zdravá bude, ale obávám se, že můj názor se na tuhle konkrétní věc nikdy nezmění. Já jsem člověk, co by nepodstoupil ani IVF, to však narozdíl od téhle praktiky neodsuzuji, protože je to "výpomoc", nikoliv mixování genetické informace.
ivular
3. říj 2016
@blecha94 No jo, jenže i když jde o geneticky dané onemocnění, vůbec nemusíš vědět, že jsi přenašeč (i takový případ jsem zažila). A kdybys věděla, jak šílená je to situace jak pro to dítě, tak pro jeho nejbližší - to ani popsat nejde..
Respektuji tvůj přístup, ale upřímně řečeno, je pro mě nepochopitelný. Proč si říkat "takový je život", když právě díky vědět takový být nemusí?
Jsem přesvědčená o tom, že bys svůj názor přehodnotila, kdybys nebyla tou šťastnou, která si toto jen představuje, ale kdybys to reálně zažila. Ale to je vlastně vedlejší..
blecha94
3. říj 2016
@ivular O to právě jde, tahle metoda je pro lidi, kteří o sobě vědí, že přenašečem vadného genu JSOU. Když to ví, mohou s tím naložit tak, že děti mít nebudou, protože proto nejsou vhodní a nebo půjdou tak trochu sobecky do rizika. Pro ty, co to o sobě neví, tahle metoda logicky nebude, protože když se domnívám, že jsem zdravá a mé dítě bude zdravé, nebudu si financovat "vaříme s vajíčky a spermií".

Těch lidí, co ani trochu nepomyslí, že by se jim něco takového mohlo stát, je mnoho, takže nemocné děti se budou rodit dál. Otázka pak tedy je, proč nezabíjíme každé dítě, co se narodí nějakým způsobem poškozené, abychom dosáhly té ideální skvělé společnosti bez vad.

Všichni budeme fyzicky úžasní, mentálně skvostně inteligentní, možná i klonovaní, ale morálně upadáme do čím dál větších sra*ek.
werumka
3. říj 2016
@ivular Mně k tomu napadá vlastně jiná věc - zvlášť v ČR je přístup k rodičům, kteří si nechají postižené dítě, dost nepřívětivý. Téměř až diskriminující. Tímto postupem, který se nabízí, ta postižení nezmizí. Pořád budou neodhalená postižení, pořád budou nemocné děti, jejichž potíž se odhalí až po porodu nebo v prvních letech života. Akorát tihle lidé, kteří se rozhodli si "nevybírat" budou diskriminovaní ještě víc, jak jen mohli splodit něco "takového", když už tomu teď jde předejít. A to cituji. Viz. například downův syndrom. Spousta lidí není genetickým přenašečem. Ale tyto děti se stále rodí a i navzdory vyšetřením. Podpora takových lidí a jejich rodičů klesá. I když by to v naší době mělo být spíš naopak.
ivular
3. říj 2016
@blecha94 Tak otázka screeningu je odlišné téma. Já si třeba dovedu za pár let představit nějaký plošný screening právě za účelem záchytu těchto fatálních mutací - zejména když bude existovat řešení, pakliže se na nějaký takový problém příjde. Ostatně, plošný screening na určité genetické vady u novorozeňat se už dávno dělá.
A zabíjení "poškozených dětí" - tak to už bych do tohoto tématu nemotala vůbec.. Stejně jako morální upadání - to s tím opravdu nesouvisí..

Sem začni psát odpověď...

Odešli