KET, jedno nebo dvě embryjka? V čem je riziko u dvou?

p1983k
4. srp 2014

Holky mám dotaz ohledně vložení dvou embryjek při KETu. Říká se že je větší šance,že alespoň jedno by to mohlo dotáhnout úspěšně do konce... 🙂 Jsem teď po svém prvním IVF,vloženo jedno embryjko,bohužel minulý týden zjištěno zamlklé těhotenství v 10 tt,okamžitě revize dělohy. Teď musíme počkat 3 měsíce a jdeme na KET. Máme zamraženy tři párečky. Doktoři říkají že u dvou je to vždy větší riziko jak pro mě tak pro sebe navzájem,nechápu v čem ???? A ještě taková jedna blbá otázka..pokud se stane že jedno přežije a druhému přestane bít srdíčko tak jako se mi to stalo teď u toho jednoho,jak se to řeší? Jde se taky na sál a nebo ho v bříšku nechají i když nežije ☹ ??? Já už fakt myslím na nejhorší,samozřejmě jsem pro ..i když doktoři pro moc nejsou...jít do dvou a risknout to. Po zkušenosti kterou mám bych chtěla miminka klidně i tři naráz 😀 ...

kessinkaa
4. srp 2014

Já radím obě,je to šance,ale i riziko,ale co není.
Osud si stejně udělá,co bude chtít,vím co píšu.....mám toho dost za sebou.
Kdyby jsi čekala dvojčata a jednomu se něco stane,tak ho nechají vstřebat.
Držím palce v boji,stojí to za to 🙂

78marcela
4. srp 2014

@p1983k taky radim dvě. Taky jsem to řešila, mám mražené po dvou a v jednom centru říkají že když jsou embrya blízko sebe a jedno odejde tak s sebou může vzít i to zdravě se vyvíjející. Ale risk je vždy všechno a nikdy nevíš. Při KET bys musela zvolit jedno, riziko toho že druhé opětovně zamrazí a ono se znovu v pořádku nerozmrazí, je taky velmi vysoké. A když jedno vybereš, co když vybereš špatně? Všechno tohle mi běželo hlavou ale pak jsem se rozhodla dat i při KET dvě. Příští pátek jdu na pátý pokus.

pt1981
4. srp 2014

@p1983k ahojky, tak já jsem řešila to samé, co ty... Manžel chtěl jeno, já dvě... Manžel se bál, že to nezvládneme, já zase toho, že se to nepodaří.. Až na sále mi "dovolil" dvě... A ještěže... V 8+6 přestalo jednomu drobečkovi bít srdíčko... a ano, nechali je ve mně... Nešpinila jsem, nekrvácela..., prostě nic... Druhé rostlo a roste jako z vody a snad nic nezakřiknu, když napíšu, že za chvíli bude beruška na světě.... Tím, že zamlklé mimi je pořád uvnitř, ale byl... Tím, že se rozkládá, mi dělá špatné výsledky krve, triplů, vývojek.. Prostě všeho... Ale to se nedá nic dělat, byla jsem víc hlídaná a taky to šlo... Pokud se nerozloží úplně, vyjde pak u porodu.... Držím ti pěsti, ať se rozhodneš jakkoliv, tak ať je to správně

7507
4. srp 2014

Ahojky, mě čeká cca do 14 dnů naše první IVF a mám stejný problém 1-2?? Všichni kolem mne radí 2, ať to máme naráz a nemusíme to podstupovat vícekrát, já bych radši 1 a za 3 roky další. Ale asi se rozhodnu až podle počtu embrií (kvalitě, úmrtnosti, apod., kultivaci máme 5 dnů), takže v den vložení 🙂).

jusinka
4. srp 2014

Mám syn z KETu při zavedené dvou kousků 🙂. Dcera je jen z ETu. Ale protože asi půjdme ještě do dalšího, už máme mraženo jen po 1, co kdyby náhodou 😀.
Takže pokud zatím žádný drobek doma neběhá, šla bych do dvou 🙂

kotcheva
4. srp 2014

Ahoj, mam dceru na 4. pokus a vzdy jsem mela vlozena dve embrya. Jsem dokladem toho, ze dve embrya rozhodne neznamenaji dvojcata🙂. Naopak mam tu informaci, ze v tomhle stadiu si embrya vzajemne nekonkuruji! Proto bych se 2 embryim nebranila, hlavne pokud jeste zadneho prcka nemate🙂.

p1983k
autor
5. srp 2014

@7507 Nám embryoložka doporučila při prvním ET vložit jen jedno (krásně nám po 6ti dnech kutlitavace narostlo 7 embryjek z 15ti) a zbylé zazimovat na později..bohužel to nedopadlo ☹ Uvidíš jak se vám budou vyvíjet a přesně jak říkáš,záleží taky kolik jich budete mít atd. Také jsem chtěla po jednom aby jsem si užila každé miminko zvlášť,ale teď po potratu budu ráda aj za to jedno,pokud se stane zázrak a uchytí se obě budu strachy bez sebe,ale dvakrát víc šťastná...jsou věci které ani doktoři neovlivní,příroda je mocná čarodějka 😉

p1983k
autor
5. srp 2014

@jusinka Neběhá,tak do toho asi půjdu a pokud bude veliké štěstí,budou dvě miminka zaráz..Můžu se zeptat to jedno ze dvou se ti vůbec neuchytilo nebo nepřežilo?

p1983k
autor
5. srp 2014

@78marcela Taky jsem si říkala jak to bude když je máme po dvou v mrazáčku..přece si nevyberu jen jedno a druhé nechám umřít,to bych neudělala. ☹ Tak vidím že nemám vlastně na výběr 😉 Pátý pokus? A jéje,to je síla..doufám že já půjdu na druhý a poslední 🙂 ...držím ti moc pěsti,ať to dobře dopadne!

p1983k
autor
5. srp 2014

@pt1981 Díky za povzbuzení..vidím že aj pokud se jednomu bude dařit a druhému ne že se to dá dotáhnout do úspěšného konce 😉 ..tak teď po tom co jste mi tady napsaly všechny své zkušenosti půjdu určitě do dvou eskymáčků,nějak už to dopadne 🙂 Můj přítel je pro dvě,mám v něm velikou oporu,taky byl smutný z toho co nás postihlo a i když říkal že pokud budou dvě naráz,tak se do práce rovnou přestěhuje (aby nás uživil) 😀 ...myslel to ze srandy a určitě by byl rád že má tak veeelikou rodinu. 🙂 Přeji hodně štěstí a sil u porodu !!!

p1983k
autor
5. srp 2014

@kotcheva Tak vidím že doktoři radí jen jedno,ale zkušenosti ze života od vás maminek mě přesvědčily víc,díky 😉

78marcela
5. srp 2014

@p1983k děkuju. Uvidíme. Nějak na mě jde deprese a začínám ztrácet naději. Ale snad se musím jednou dočkat, akorát to prostě déle trvá. Přeji ti také hodně štěstí a ať ti to dopadne jak si přeješ. Ale říká se že po potratu je ta šance vyšší, takže to máš skoro jisté.
U mě je to tak, že jsem měla hodně embryí a teď chodím jenom na KET. Vždy mám po dvou mražené jen poslední dávku po třech. A když mi to tehdy napsali, tak mě hned napadlo že otěhotnim až z poslední dávky s trojcaty. Pak jsem si řekla, že to je blbost. Že určitě otěhotnim dříve a na trojcata ani nedojde. Jenže mě čeká už pátý pokus, pak mi zbývá ještě jeden po dvou a sedmý po třech. Docela se tomu blížím. A to pak bude dilema.

p1983k
autor
5. srp 2014

@78marcela A proč se nedaří? Neuchytí se vůbec? Asi ti osud naplánoval trojčátka 😉 ,jinak si to nedokážu vysvětlit ☹...a nebo ted se podaří ty dvojčátka a pak trojčátka,to budeš mít 5 miminek,to by byla teprve sranda :D

agneszka
5. srp 2014

Vložili mi dvě,byl to 15 pokus..čekáme dvě děvčátka 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 prý při tolika pokusech a mému věku je uchycení dvojčat nepravděpodobné..mi říkali dva lékaři nezávisle na sobě 😀 😀 😀

soleilll
5. srp 2014

@pt1981 Nevím úplně přesně, jak to chodí, ale pokud máš zamraženo po 2 kusech, tak přece rozmrazí celou pejetu, tedy obě embrya. Pokud to ve zdraví obě zvládnou, chceš zvolit pro zavedení jen jedno? A co s tím druhým - vyhodit? To mi přijde dost hrozný, když už má člověk tak omezený možnosti početí. Podle mě otázka vůbec nestojí tak, jestli jedno nebo dvě - pokud přežijou rozmražení obě, není co řešit. Pravděpodobnost, že se obě uchytí, je strašně malá.

78marcela
5. srp 2014

@p1983k nevím, proč se neuchytí...na třetí pokus jsem měla pozitivní testy, ale pak to stejně zamlklo. Ted mám za sebou nějaká vyšetření, vše je v pohodě, tak nevím. Holt si to prý člověk musí vychodit.
@agneszka tak to máš můj obdiv, 15. pokus...a to vždy celé komplet ivf nebo jsi měla i kety? A můžu se zeptat, kolik ti je? Mě bude příští měsíc už 36, taky se ta pravděpodobnost stále snižuje,..,.

agneszka
5. srp 2014

@78marcela Ahoj ,byly i KETy. Celkem dva za ty roky.Otěhotněla jsem při obou ,ale těhu nakonec nevyšlo. Je mi 41 let. Nyní už byly poslední tři pokusy s darovaným vajíčkem,protože mi za ty roky v mém bývalém centru nikdo zřejmě nehodlal zdělit,že jsou špatná .V novém centru vyzkoušely moje vajucha,řekli mi na rovinu,že to asi nepůjde a dárkyně byla jediná možnost.

78marcela
5. srp 2014

@agneszka to je síla, co se v některých centrech děje, kam jsi prosímtě chodila, když ti to nedokázali říct, že jsou tvoje vlastní vajíčka špatná?

p1983k
autor
5. srp 2014

@soleilll Ano,přesně tak,přece jedno nevybereme a druhé necháme umřít..to je jasné,s tím bych nikdy nesouhlasila. Tak nechápu proč doktoři doporučovali zamrazit po dvou a teď mi tvrdí že je riskantní si nechat zavést dvě. Tak mi měli nabídnout nechat je po jednom zamrazit,těch pár tisíc v té obrovské sumě co jsme už zaplatili by se myslím ještě dalo dohromady 😒

p1983k
autor
5. srp 2014

@agneszka 15tý pokus??? Cože??? Kde jsi brala tu sílu? Tak to klobouk dolů. Hlavní je že už se budete za chvíli radovat z dvojčátek. Gratuluju a tiše závidím 😉 !!!

agneszka
5. srp 2014

@78marcela chodila jsem d FN Olomouc k Mudr. Dostálovi..celé roky mi tvrdil,že jsem zdravá ,jen obézní a v tom je problém...zhodila sem 13kg a stejně se nic nedělo..tak sem odešla

agneszka
5. srp 2014

@p1983k kde se brala síla..ani nevím...léčila jsem se od roku 2001 a první IVF bylo v roce 2005..Děkuji a přeji také úspěch...jednou to přijít musí ,hlavně to nevzdávej

78marcela
5. srp 2014

@agneszka já jsem taky obézní, ptala jsem se na to, jestli to škodí, v mém centru řekli, že procento úspěšnosti je o něco málo nižší, ale při ivf to nevadí, to procento je nižší jenom o maličko.

pt1981
5. srp 2014

@p1983k děkuju moc, budu to potřebovat 🙂. Určitě se mi ozvi, jak proběhl zákrok, jak se cítíš atd... A vlastně se ozvi kdykoli 🙂

pt1981
5. srp 2014

@soleilll já jsem ale neřešila u sebe mražená embryjka, to nás teprve čeká... To, co jsem psala, se týkalo mého prvního IVF a tedy "čerstvých" embryí. Jen jsem napsala svou zkušenost a názor a opravdu nikdy by mě nenapadlo, některé vyhodit, jak píšeš! Na to si příliš vážím toho, že se nám to zadařilo napoprvé....

p1983k
autor
6. srp 2014

@pt1981nebudeme žádné miminka vyhazovat,to je jasné...jen jsem trochu nepochopila doktory,radí zamrazit po dvou,pak radí u KETu jen jedno..jako laik jsem samozřejmě přistoupila na to co mi řekli,vůbec jsem nevěděla jak to chodí,to asi žádná z nás když to podstupovala poprvé 😉 ,už budeme příště chytřejší !!! @soleilll

78marcela
6. srp 2014

@p1983k chápu jak to myslíš. Mě se taky nikdo na nic neptal. Mrazíli po dvou a poslední dávku po třech. Pak když na to přišla jednou řeč tak mě doktorka seřvala co mě to napadlo dát si tři, když bych šla na redukci, jestli mi to přijde etické. Zůstala jsem úplně paf. Nikdo se mě neptal ani na dvě natož na tři. Myslela jsem že to po dvou dávají automaticky.
Ještě jsem si řekla že se k té poslední sedmé dávce s třemi embryí ani nedostanu, že to určitě vyjde dřív. A zatím se chystám na pátý pokus, a k té sedmé se blížím..

soleilll
6. srp 2014

@pt1981 Máš pravdu, omlouvám se za záměnu nicku, máte ho s @p1983k dost podobný. 🙂 Moje reakce byla na úvodní dotaz. Taky jsem ještě KET neabsolvovala, teprve mě to čeká na podzim, ale postup jsem si samozřejmě zjistila dopředu. Množství embryí je omezený a já už na IVF rozhodně nikdy nepůjdu, takže i kdyby doktoři radili jen 1 kousek, vím, že si nechám zavést 2, pokud budou životaschopné. Absolvovala jsem 3 cykly IVF se vším všudy a ve dvou mi byly zavedeny 2 embrya - až napotřetí se chytilo - jedno, jinak nikdy žádné. Nemusím být modelový příklad, ale poříd počítám se statistikou, že úspěšnost IVF vychází na 30% a KET ještě o něco míň.

pt1981
6. srp 2014

@soleilll to je naprosto v pořádku, rozhodně se nemusíš omlouvat, jsme jen lidé... Je mi strašně líto, co máš za sebou, těch tužeb, přání, nervů a následných zklamání... Je to nespravedlivé, kolika lidem musí doktoři pomoct a ještě to nakonec nevyjde ☹... S obrovskou pokorou děkuji všemu a všm, že nám to vyšlo... Až se rozhodneme pro druhé miminko, třeba už takové štěstí mít nebudeme... Mám 33let, hrozí mi císař..., tzn. další 2 roky po něm se otěhotnět nedoporučuje... Uvidíme... Přeju ti hodně sil a víry a uvidíš, jednou to musí vyjít!!!!

soleilll
6. srp 2014

@pt1981 Díky moc, ale tak strašný to zas není. Jedno dítě mám a tím pádem člověk tak nějak pozapomene, kolik zklamání si prožil. Důležitej je výsledek a jsem vděčná, že jsme se (relativně brzo) dočkali. Já měla termín přesně na svý 33. narozeniny a o týden dřív jsem absolvovala neplánovaně plánovanou sekci - není to nic hroznýho. Otěhotnět můžeš většinou po roce, pokud je všechno v pořádku. Jestli vyjde druhej potomek, budu rodit v 35, takže na tom rozhodně nejsi nijak špatně. 😉