VZP neproplácí IVF, pokud jste měly IUI

olouch
16. črc 2012

Minulý týden jsem se dozvěděla, že mi VZP zamítla druhý cyklus IVF. Odůvodnila to tím, že už mám za sebou jedno IVF a několik IUI.

Strašně mě to rozhodilo a začala jsem psát dopis na VZP... a ejhle, dnes už o tom píšou noviny: http://www.tribune.cz/clanek/27284-vzp-snizuje-... .

Považuji přístup VZP i Ministerstva zdravotnictví na naprosto nehorázný. Dobře vědí, že jde o chybu v zákoně, ale nic s tím nedělají... a VZP bazíruje na doslovném textu a počítá IVF a IUI dohromady jako "umělé oplodnění". Takže kdo jste u VZP, uvažujte o tom, zaplatit si IUI ze svého (stojí několik tisíc), aby Vám pak VZP proplatila IVF (stojí několik desítek tisíc).

Stalo se Vám to někomu taky? Novela platí od 1. dubna 2012.

irisi
24. črc 2012

@trefulka díky moc 🙂

trefulka
24. črc 2012

@irisi za co? já nic neudělala 🙂

omcamauta
24. črc 2012

@trefulka díky za dobrý zprávy přeci 😎

trefulka
24. črc 2012

@omcamauta Dokud neuvidím od pojišťovny nebo z ministerstva, tak tomu stejně nevěřím :/

omcamauta
24. črc 2012

@trefulka tak ty jsi tu dávala odkaz převzatý z ČTK, kde to potvrdili zástupci ministerstva i VZP, žádné "vyšší" místo už se k tomu nevyjádří...

trefulka
24. črc 2012

@omcamauta Jsem od přírody pesimista, počkám na svoji pojišťovnu.

holanci
25. črc 2012

Holky já dnes dostala vyjádření od poj. min. vnitra, že doporučují si v současné době IUI hradit. Zítra jdeme na 3IUI, tak si to raději zaplatíme. Je to všechno doslova k zblití..... co ti naši zákonodárci dokážou... ☹ budeme doufat, že to bude co nejdříve vpořádku vyřešené !!!!

olouch
autor
26. črc 2012

Ahoj holky, dostala jsem odpověď z Ministerstva zdravotnictví.

Obsah mě moc potěšil, protože MZdrav se ztotožnilo s mými argumenty (a zdravým rozumem), proč je přístup VZP vadný. A napsalo pojišťovnám, aby přestaly blbnout!

Dopis Vám, když mi do schránky na MK pošlete svůj soukromý mail, ráda přepošlu, abyste ho v případě potřeby mohly ukázat svým revizním lékařům a zdravotním pojišťovnám. Vybírám podstatné pasáže:

"Dle názoru Ministerstva zdravotnictví mají zdravotní pojišťovny při podmínkách úhrady mimotělního oplodnění postupovat v intencích zákona o veřejném zdravotním pojištění stejně, jak bylo postupováno před zmíněnou novelizací účinnou od 1. 4. 2012, tj. hradit mimotělní oplodnění 3x, respektive nově ve specifikovaném případě 4x za život, při současně splněných podmínkách týkajících se zdravotního stavu a ve stanoveném věkovém rozmezí. Tento názor Ministerstvo zdravotnictví opírá o následující skutečnosti: (...)

Z důvodu, aby se předešlo obdobnému přístupu, jaký popisujete ve Vašem dopise, OSLOVILO Ministerstvo zdravotnictví VŠECHNY ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY se žádostí o posuzování úhrady mimotělního oplodnění tak, aby NEDOCHÁZELO KE ZÚŽENÍ poskytované zdravotní péče hrazené ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění OPROTI STAVU PŘED ZMIŇOVANOU NOVELIZACÍ zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Ing. Helena Rögnerová
ředitelka odboru
dohledu nad zdravotním pojištěním"

olouch
autor
26. črc 2012

Jéje, až teď jsem si všimla odkazu od Trefulky. Tak to je ohromné, pokud už to bylo i v médiích, tak si VZP hlavu stavět nebude. Můžeme si pogratulovat, že jsme ty instituce opravdu zdolaly 🙂

omcamauta
26. črc 2012

@olouch 😎 😎 na nás si nepřijdou.

olouch
autor
26. črc 2012

No jistě. Proč chodíme do CAR? Protože jsme ve dvaceti místo dělání dětí studovaly. Tak nám to musí být aspoň k něčemu dobré 😉 😉 U mě si Ministerstvo zdravotnictví šplhlo, že to vyřešilo tak rychle. Možná pomohlo i to, že příslušným odborům šéfují ženy (Rögnerová dohledu nad pojišťovnami a Krausová legislativě) a že je naše zoufalé dopisy fakt dojaly.

berucka
27. črc 2012

Zajtra ma čaká 1. IUI a schválne som pred minútou volala do CARu, či už túto čerstvú informáciu majú. Sestra mi ale zdelila, že "na vládě" to majú ešte stále po starom a ak oni nedostanú nariadenie od riaditeľa nemocnice, tak sa všetko hradí :( Myslíte, že je šanca, že by tieto platby mohli vracať spätne?

jahodnice
27. črc 2012

taky jsem dnes volala do caru a řekli mi, že je zatím vše při starém- že se problém s proplácením ještě nevyřešil a že je lepší si IUI zaplati sama ☹

berucka
27. črc 2012

Tak už len dúfať, že nám to potom preplatia späť, keď si s konečnou platnosťou všetko ujasnia ☹

omcamauta
27. črc 2012

@berucka byla jsem dneska v Gennetu, IUI mám naplánované na středu 1.8. a bude ho hradit normálně VZP tak, jak to vyplývá z toho výkladu MZ a jak to i revizačka primářce tvrdila už před 14dny.
Bohužel cokoliv si člověk uhradí hotově, nelze pak zpětně po zdravotní pojišťovně vymáhat - oni můžou platit za péči jen přímo svým smluvním partnerům (=nemocnicím a doktorům), pacientům nic proplácet nesmí. Teda bývalo to tak, pokud to v tomhle novém maglajsu, pardon - zákoně, taky nezměnili.

trefulka
27. črc 2012

@omcamauta Taky jsem byla dneska v Gennetu a IUI se odkládá o měsíc :/

berucka
27. črc 2012

@trefulka a prečo? Kvoli tej platbe? A ako to, že keď Ty aj @omcamauta ste obe v Gennetu, tak na vás neplatia rovnaké pravidlá? Ja chodím do Iscare, takže tam to majú asi inak. Tak potom by sa tá platba mala asi vymáhať na zdrav. zariadení spätne, nie?

terezkax
5. srp 2012

dle posledních info je snad vše při starém...Ministerstvo se dohodlo s VZP... více info na http://m.denik.cz/denik/c/omezeni-pece-o-neplod...

terezkax
5. srp 2012

omlouvám se, už to tu je... nějak jsem to přehlédla 😉

holanci
7. srp 2012

tak snad je to na dobré cestě a doufejme, že ten slavný zákon bude v cuku letu vpořádku 😉

terezkax
7. srp 2012

@miky koukám, že na novinkách se probrali trochu pozdě 😀

miky
7. srp 2012

@terezkax to ano, ale třeba to bude k něčemu dobré. Troška publicity tomuhle tématu neuškodí a třebo to ty nahoře přiměje k nějaké akci

terulilinka
7. srp 2012

Ahoj holky, mě dnes odpověděla paní z VZP 🙂

Dobrý den,

tento týden jsme obdrželi od Ústředí VZP tyto pokyny týkající se IVF.

Ve snaze najít korektní řešení pro naše pojištěnky, bylo rozhodnuto aplikovat postup podle požadavku MZ ČR a nahlížet na legislativní změnu, kdy byl pojem „mimotělní oplodnění“ nahrazen pojmem „umělé oplodnění“, v tom smyslu, že ustanovení § 15 odst. 3 ZVZP bude nadále spojováno pro potřeby omezení frekvencí pouze s mimotělním oplodněním (IVF).

Pro potřeby § 15 odst. 3 ZVZP je do limitu poskytnutí maximálně třikrát (čtyřikrát, bylo-li v prvních dvou případech přeneseno do pohlavních orgánů ženy pouze 1 lidské embryo vzniklé oplodněním vajíčka spermií mimo tělo ženy) za život započítávána pouze zdravotní péče poskytnutá v souvislosti s mimotělním oplodněním (IVF).

Zavedení spermií do pohlavních orgánů ženy (IUI) se dále do tohoto limitu započítávat nebude, bude hrazeno v souladu se Seznamem zdravotních výkonů.

Zdravotnické zařízení musí zaslat na VZP ke schválení Žádanku č. 21, jak v případě IVF, tak IUI (pokud se musí aplikovat léky).

miskag
7. srp 2012

terulinka:díky za super zprávu!!!!doufám,že je to pravda!!

mně v Caru řekli,že mám vydržet,že si mám zavolat v září a uvidí se.podle tohoto nového blbého zákona,bych neměla nárok už na nic 😠
takže doufám,že to bude platit,jako dřív!!
držím vám všem palce,ať to klapne!!

merlikotka
5. lis 2012

@rory_g
s tou peticí naprosto souhlasim, nechceš nějakou vymyslet a hodit to do placu? 🙂

harley26
5. lis 2012

Holky, tak já mám za sebou 2 IUI, z toho jedno stimulované menopurem a měla sem konzultaci na IVF, jsem u VZP a doktor říkal, že s tím nejsou žádné problémy, že mi to v pohodě schválí a proplatí. A za IUI sem platila 1500 kč

jahodnice
5. lis 2012

@harley26
už došlo ke změně zákona, platí stejné podmínky jako předtím , tzn. IUI se nepočítá jako IVF

zuza1717
3. srp 2013

Ahoj holky, jsem u VZP a minulý měsíc jsem byla na IUI v Heliosu. Bylo mi řečeno že mi radí, abych si IUI zaplatila sama, aby se to nepočítalo do pokusů na umělé oplodnění. Řekla jsem, že na netu z diskusí mi vyplynulo, že ten legislativní nesmysl z 1.4.2012 je již více než půl roku dořešen a že pojišťovny již IUI nepočítají do pokusů na IVF. Odpověděli, že takové informace nemají a že by mi radili si to zaplatit sama. Můžete někdo poradit, jak to tedy je a zda se IUI počítá do pokusů, tudíž je lépe si ho uhradit sama? Pokud to hradí pojišťovny a nepočítají to do pokusů na umělé, kolikrát za rok mám nárok na IUI hrazené pojišťovnou? Díky moc za info.

rioko
3. srp 2013

@zuza1717 na placené IUI máš nárok 6x za rok a platí to pořád, nepočítá se to do pokusů IVF, v Heliosu to na Tebe zkouší, Já jsem měla letos asi 4 IUI, loni taky nějaké a přitom jsem teď podstupovala 3 IVF, které jsem měla ještě placené pojišťovnou.Takže se nedej, nebo změn CAR