Jak dlouho dopředu jste se začali snažit o druhé (třetí, čtvrté...) dítě?

modrypitrisek
26. říj 2017

Ahoj maminky,

zajímá mě, jak dlouho předem jste na dalším miminku začali pracovat. U prvního to bylo u nás víceméně jedno, asi jako všude jinde, ale teď u druhého bych ráda, aby mi mateřské navazovaly na sebe. První nám vyšlo na čtvrtý pokus, teď jsme přeci jen o něco starší, tak by to taky nemuselo být tak rychle. Jak jste v takové situaci uvažovaly (i uvažovali 🙂 ) Vy? Předpokládám, že se to odvíjelo i od toho, jak dlouho Vám trvalo vyrobit předchozí děti, že? Opravdu nerada bych zůstala třeba na poslední tři měsíce doma bez peněz (hádám, že s pupkem tou dobou už nezaměstnatelná :/ ). Ale zase pořídit si prcka třeba o rok dřív, kdyby to náhodou vyšlo hned, to bych taky uplně nechtěla, i když je to pořád ta lepší varianta, než naopak... co myslíte? Jak to máte/měly jste Vy?

karlajasmine
27. říj 2017

První dítě vyšlo na 7. pokus, chtěli jsme děti 2 roky od sebe, začali jsme se snažit o druhé, když bylo prvnímu 10 měsíců. Povedlo se to ve chvíli, kdy jsem přestala kojit - to bylo synovi 14 měsíců. Takže čtvrtý pokus / první pokus.. Jak se to vezme.

terinda
27. říj 2017

To se přece nedá naplánovat a z žádné diskuse si vzít vzor 😉 Brala bych to tak, že když chcete dítě, tak začněte a uvidí se 🙂
U nás se první dítě povedlo po cca 3 letech, po několika operacích a jednom zamlklém potratu. Pak už další těhotnění šlo na poprvé či na podruhé...

pincola
27. říj 2017

Chtěla jsem mít děti 3 roky od sebe a povedle se za půl roku, tak je mám 3 a půl. O další miminko bych se chtěla začít snažit ve dvou letech druhého dítěte. Aby rozdíl mezi dětmi byl zas + - 3 roky.

petrasipkova1
27. říj 2017

@terinda no pokud máte v práci smlouvu,tak přece jen plánujete,protože kdyby se třeba nám nevedlo,tak dcerku bych musela včas přihlásit do školky,kam jinak nepůjde a v práci nastoupit,nevím jak když by neměl kdo dcerku vyzvedávat, nebo spíš dat výpověď,takže jsem taky plánovala plánovala,aby byl aspoň trošku čas a doufala že to klapne 😊

tofife
27. říj 2017

@terite Taky jsme to s manželem tak plánovali začít u druhého hned po šestinedělí, protože první dítě trvalo 3 roky (IUI, IVF). No a já nevyměkla... děti jsou od sebe o necelý rok.. na první pokus 😂 Taky chceme třetí a tady už nevím... asi tomu dáme volný průběh od roku a půl. Ráda bych, aby nebyly děti moc daleko od sebe a aby mi navazovaly rodičáky. 🙂

tofife
27. říj 2017

@terite A ještě jsem zapomněla.. moc gratuluju! ❤ Byly jsme spolu v jedné skupince "IUI" už dávno, tak jsem ráda, že se zadařilo a jste tři... a za chvíli čtyři 🙂

terinda
27. říj 2017

@petrasipkova1 plány jsou hezká věc.. přihlásit do školky můžete a příp. později odvolat. Já třeba přišla o dítě ve 26tt, to v plánu teda nebylo....

petrasipkova1
27. říj 2017

@terinda to je mi líto,ale takhle myslet nemůžu, to bych nemohla posadit dcerku ani do auta,protože je to páře na páře jestli dojedeme. Prostě plánuju a verim do poslední chvíle,že mi plány vyjdou a když přijdou komplikace tak se už resi alternativně na místě. To právě u nás ve vesnické školce moc nejde přihlásit a odhlásit,to bysme měli na další rok už černý puntík 😁

vali1
27. říj 2017

Taky jsem chtěla navázat na tříletou mateřskou a ještě, že jsme se do toho pustili na poslední chvilku. Poprvé to klaplo do dvou měsíců, tak jsme si věřili. Podruhé úplně stejně, čekáme navíc dvojčata, takže jsem moc ráda, že jsme to zkoušení ooddálili a dcera nebude malinká.

normalnimatka
27. říj 2017

mám zatím jen jedno dítě, ale chtěli bychom děti tak 3 roky od sebe. teď je prostě ještě brzo, první nám dává zabrat..
a jelikož první vyšlo poměrně záhy, zkusíme druhý tak nějak plánovat, resp. nechránit se max. pár měsíců dopředu. chtěli bychom nějakej květen třeba, početí by byl srpen, tak třeba červen..? uvidíme🙂 sme trapný a chceme jarní děti:D

margarithka
27. říj 2017

Prvni uspech druhy mesic snazeni-dvojcata. Druhy uspech, dvojcata 23 mesicu, druhy mesic snazeni...tak snad vsechno bude v poradku.
V obou pripadech jsem ten druhy mesic zacala pit kontryhel a buch...bylo to.

drzticka81
27. říj 2017

prvni vyslo na druhy mesic 🙂)) druhe jsme si prali tak,aby byl dvoulety rozdil-navic jsem mela cs,takze rok neotehotnet-v roce prvniho jsme zacali-druhy mesic tehotentsvi,ale nakonec zamlkle-nastesti vse prirozene bez revize,tudiz po ms jsme opet zacali-druhy mesic tehu-jsou od sebe dva roky a mesic 🙂)) treti jsme chteli po trech letech,vyslo to nachlup,rd mi koncil 23.kvetna,6.5.jsem nastoupila na materskou,zase do dvou tri mesicu snazeni se to povedlo....

konik4525
27. říj 2017

@vetyver můžu se zeptat, jak píšeš, že nyní se už nepřijde o RP, jak to myslíš? Měla jsem za to, že když nestihneš vyčerpat ten první RP a otěhotníš, tak o to nevyčerpané přijdeš ne?? díky

vetyver
27. říj 2017

@konik4525 to snad už jen platí v případě, že máš RP povinně na ty čtyři roky. Jinak by to mělo jít vyčerpat nějak zrychleně (pokud nemáš už ten nejvyšší příspěvek), abys o to právě nepřišla. Já měla RP na dva roky od začátku, jenže jsem porodila jaksi ještě před koncem té první RP a začala jsem čerpat od začátku ten druhý (ten už dočerpám 😀). Podrobnosti moc nevím, pamatuji si jen že se to zavedlo rok potom, co jsme o ty peníze přišli my 🙂 ale co, nám šlo hlavně o miminko a to máme, peníze vem čert... 🙂

ojo
27. říj 2017

nevím, jestli můj příspvěvek k něčemu bude...první vyšlo na 2.pokus, druhák byl neplánovaný, třetí na první pokus, čtvrtá neplánovaná 😀 od září se cíleně snažíme o pátě (poslední), na poprvé to nevyšlo...teď aktuálně návaznost na mateřskou neřeším, my chceme mezi dětmi malý rozdíl a také od nového roku je možnost zvýšení RP na max. dle platu, takže já teď beru to maximum 11500 a od nového roku mě to zvednou o pár tisíc víc...takže fakt záleží na tobě, ale třeba moje kamarádka si dala odstup přes dva roky, aby navázala na tu 3letou mateřskou a ta jí končí v únoru a stále neni těhotná...

jipe
27. říj 2017

Já uvažovala tak, aby nevadilo, kdyby to vyšlo na první pokus (nechtěla jsem výrazně nižší rozestup než 2 roky) a abych pokud možno nebyla bez peněz několik měsíců. První dítko se zadařilo po 4 měsících, druhé těhoteství taky tak - což vycházelo tak akorát, abych vyčerpala zvolený rodičák,bohužel zamlklé, takže 2 měsíce pauza, pak to vyšlo na 2.pokus, rodičák jsem musela snížit a ted budu dva měsíce bez příjmu. Takže za mě platí, chceš - li pánaboha pobavit, řekni mu svoje plány.

iviiii
27. říj 2017

nám se první zadařil po 1,5 roce snažení takže na druhe si chci dát určitě radší delší časovou rezervu aby mi mateřská navazovala (mam ji na 3roky) První je norozený v červenci 2016 takže o druhe se chcem začít intenzivněji snažit cca od jara 2018,s tím,že teď nám to občas ujede a neřešíme to 🙂

terite
27. říj 2017

@tofife Ahoj, dekuji za gratulaci. Snad bude tohle tehotenstvi ok. Nechci si to zakriknout. To je teda dobrej for s tim vasim druhatkem ☺ Ale rekla bych, ze u toho druhyho se to jeste da, i kdyz zahul to musel byt poradny. No ale mit takhle brzy treti... navic v mym veku (za pul roku mi uz bude 36)... to radsi nee 😆

eviczka85
27. říj 2017

@arevb My jsme na tom dost podobně. Synovi jsou v březnu 3 roky, končí mateřská a nedaří se mi otěhotnět. O financích taky samozřejmě přemýšlím. Nevíš, jestli se ta prodleva dá řešit ještě jinak než prodloužením rodičáku, ale abych nešla třeba na půl roku do práce?

terite
27. říj 2017

@eviczka85 Ta prodleva se da vyresit tak, ze na zdrav.pojistovnu nahlasis, ze zustavas doma a pecujes o dite do (az) 7 let veku. A v praci pozadas o neplacene volno. Je to teda ale varianta bez penez. Coz ale prodlouzeni rodicaku je vicemene taky. Pri otehotneni se da ta prodleva vyresit nemocenskou. To zas ale s sebou nese omezene vychazky apod.

modrypitrisek
autor
27. říj 2017

Díky, díky, díky všem 🙂 i když teda jsem asi zjevně zaspala na vavřínech, pořád se mi zdálo, že máme na druhé moře času a ono je asi nejvyšší čas začít :D :D

normalnimatka
27. říj 2017

@modrypitrisek to asi nějak vycejtíš....ale hlavně víšjak...ty děti stejně věděj, kdy se maj narodit a resp. vzniknout:D

ale jinak jako boha budu bavit taky, kromě toho, že budem chtět počnout nějak, tak ještě budu zkoušet jonášovu metodu, aby se nám podařilo děvče, takže to nás omezí ještě víc:D a možná jestli narazim ještě na jinou zaručenou metodu, tak taky budu takhle "plánovat", at se bůh třeba roztrhá smíchy:D

modrypitrisek
autor
27. říj 2017

@vetyver Tomu teda uplně nerozumím, sice se nás to nejspíš týkat nebude, ale čistě ze zájmu: mám rodičák na 4 roky, ale ne "nuceně", takže si to můžu zvýšit, ale podle mě, pokud bych otěhotněla opravdu moc brzo, tak stejně nějaká část propadne, ne?

normalnimatka
28. říj 2017

@modrypitrisek spíš bych si dala fakt tu péči o dítě... nedostaneš peníze (ty si vybereš do těch 3 let, nebo na kolik to máš) a holt si to z teď ušetříš, ale stát ti bude platit zdravotní

ladyhacek
28. říj 2017

nejde to vyloženě naplánovat - každá jsem jiná a to dítě si k nám tu v pravou dobu cestu najde. První s enám poveld na druhý pokud (já říkám hned 🙂). Druhé chceme "snažíme se" ale nějak nepospícháme. Sny má 2,5 let codí do školky já už do práce. Snažíme se teprve necelé 3 měsíce . Jedna známá měli u první ho problémy trvalo dlouho a už od porodu si nedávali pozor holky jsou od sebe 2 roky

penelopaw
28. říj 2017

Je fakt, že když jsem si začala plánovat první děcko, doktor mi říkal, ať nepočítám s tím, že to bude na první dobrou. Že lidi jako primáti mají tu plodnost docela nízkou a v průměru to trvá kolem 8 měsíců, než se zadaří. Kdo chodí do klinik pro "neplodné", tak tam taky vyžadují to, že se pár snaží minimálně rok... Ale myslím, že u zdravého páru, kde není žádný problém, se to dá urychlit (nebo alespoň zvýšit pravděpodobnost) těmi ovulačními testy, dvě kamarádky dokonce počaly díky nějaké ovulační aplikaci v mobilu 🙂.

janawaes
28. říj 2017

Kamaradka ma jedno u umeleho oplodneni, druhemu dali sanci prirozene, ale nepodarilo se, ted cekam druhe taky pres umele a narodi se ji asi dva mesice pred koncem rodicaku 🙂

ojo
28. říj 2017

@modrypitrisek ještě jsem zapomněla dodat, že ona kamarádka, co se snaží, tak se začli snažit v létě (malému 2roky a 4 měsíce) a otěhotněla hned na první pokus, jenže v 8tt samovolně potratila, musela na revizi, pak musela dodržet nějaké šestinedělí a dr. poradil min. ten měsíc ještě nechat na zahojení, resp. počkat na druhou MS, takže i tím se to nedobrovolně protáhlo...takže plánovat člověk může, ale tohle už nedoplánuje, stát se může cokoli

iviiii
28. říj 2017

@normalnimatka jsme na tom stejně taky bych chtěla druhé holčičku a tak budu plánovat podle jonáše 🙂

sarkoc
28. říj 2017

U prvni jsme si řekli, ze to necháme od února na přírodě a povedla se 1.2. 😀 Ja další nechci, manžel strašně moc, tak jsem zvědavá, podle koho se příroda zařídí ☺ Jinak ja sice další nechci, ale s dcerkou budu doma déle, protože ji ve třech letech dávat do školky nechci, je to podle me brzy, takže za rok v říjnu v jejich třech mi skončí rodicak a myslím, ze min do dalšího září s ní budu a užiju si ji malou doma...vyloženě peníze nazbyt nemáme,ale tak se ten rok sáhne do úspor no...a něco vydělat se da i z domova 😉