Mít či nemít dítě?

11. říj 2023

Zdravím,jak už napovídá název. Poslední dobou se to ve mě dost pere, jestli mít či už raději nemít děti. Manželovi je 40 mě 39. Do teď úplně nepřišla ta pravá touha po dětech. Před 9 lety jsem potratila v 10tt, pak jsme budovali kariéru,cestovali a stavěli dům.. je to cca rok, co jsme si řekli, že by bylo nejspíš už na čase založit rodinu ( pořád si oba přijdeme mladí,jsme sportovci, zabezpečení, máme procestovaný kus světa).. no a ejhle otěhotněla jsem na první dobrou,ale bohužel se miminko v 9tt přestalo vyvíjet. Musela jsem na revizi a teď je to pár měsíců co se snažíme a nejde to..a mě napadaji i ty myšlenky, že to tak prostě už má být.. že budeme sami.. bojím se i případných postižení, přece jenom ten věk, už taky hraje roli, ikdyž mi se tak 'staří' furt necítíme..

A tak mě napadá,je nebo byl tu někdo v podobné situací a jak jste se nakonec rozhodli?

krizovavm
13. říj 2023

Jdi do toho! Jsme v podobném věku a čekáme první miminko. Neměnila bych!

pavlinakm
13. říj 2023

Tezko radit, to si musite vyresit sami. Mit ci nemit. Muze se vam zadarit klidně az za rok, dva. 9meaicu trva nez miminko vykoukne na svet, ver ze drive ci pozdeji se pridavaji zdravotni problemy tobe nebo manzelovi. Mate kolem sebe lidi ve veku 58-62 let? Dokazes si predstavit jak v tomto veku bojuji s pubertakem? Ja mela deti v 33 a 35. Ac jsem si nemyslela ze jsem stara, postupne prichazim na to, ze na deti nemam tolik energie jako 25. Ano, mame dum, jsme zabezpečení.. ape vidím kolem sebe tolik lidi co maji ve veku kolem 60ti zdravotni problémy a to uz ma clovek zvolnit.
Ja bych tomu nechala volny prubeh a netlacila na pilu. Pokud se nezadari, muzete být pěstouni, adoptovat.. nebo mit i zivot bez dětí. Proste si v hlave oba musite ujasnit zda o to stojite nebo ne. Nebude to lehke.

fatal_error
13. říj 2023

Sla bych do toho, urcite jo, ale rozhodne bych tedy sla do CAR a nechala si na vasem miste pomoct. Vek hraje v tvuj neprospech, kvalita vajicek uz nebude za moc stat, krom toho, ze jich bude uz taky asi i malo. Urcite bych neztracela cas snazenim se doma. Nemyslim nutne IVF, ale treba IUI a minimalne to vstupni kolecko vysetreni, to ti aspon rekne, jak jsi na tom s ovarialni zasobou.

Ale co se tyka veku 39, to bych jeste brala jako ok. Jdi do toho. 🍀 Porodila jsem si ted v cervnu ve 39 letech 3. dite a fyzicky uplne v pohode. Na drzku nijak nepadam, myslim, co se tyka sily, psychicky jsem z tech 3 nasich pokladu obcas zrala na psychiatrii, to je jasny, ale to nesovisi s vekem. 🙂 I tehotenstvi a porod byly v pohode. Zalezi, jak se clovek citi, jasne, nekdo muze byt v haji uz ve 30, ale i ve 39 se muze zena citit plna energie, je to individualni. 🙂

Drzim palce, at se uz se rozhodnes jakkoli.

ninive211
13. říj 2023

Já mám už teda děti dvě a za 3 týdny i bude 39 a 3.dítě bych už nechtěla, přijde mi to pozdě. Ale já už mám "splněno". Dokážu si představit, že kdybych byla bezdětná, a třeba teprve v tomto věku měle delší dobu partnera a chtěla rodinu, že bych do toho šla...i když ideální to není. Nejde ani o to těhotenství v tomto věku, to je jen 9 měsíců. Pravá sranda začíná později a třeba si fakt nedokážu představit v 55, 60 letech se šermovat s puberťákem. Ale pokud hodně po dítěti toužíte, mít ho budete, je fakt, že bez dětí je prostě ten život takový "prázdný", nevím jak to říct...dává to smysl života.

krizovavm
13. říj 2023

@krizovavm Věk není překážkou, pokud dítě chceš

1983martina
13. říj 2023

Ja mela prvni dite v mych 30 a manzelovi bylo 38 a druhe me 37 a manzel 45, ja bych to nevzdavala a jeste zkousela. Jsou o sebe jednomu je ted 10 a druhemu 2 roky.

urtica
13. říj 2023

@sigyn Její vlastní máma byla jen "stará babka, dobrá jen na to, aby uvařila." To by dneska musela být každá druhá. S dobou našich babiček bych to nesrovnávala.

marselina
13. říj 2023

@andromeda818 uplne s tebou souhlasim.

syrecek01
13. říj 2023

@sarihy Vidis, ty zacinas mit naplneny zivot, jak deti dorustaji. A ja mam zase pocit, ze mam zivot prazdnejsi. Je mi dobre, kdyz se mam o koho starat, kdyz me nekdo potrebuje. Kazda to mame jinak. Ja treba ted blbe snasim, ze dcera chodi sama ze skoly, vzdy je jeste s kamoskama venku, pristihla jsem se, ze je mi smutno a jen sedim a cekam, az prijde. Pro nekoho na hlavu, ale ja to tak mam 😁

me_druhe_ja
13. říj 2023

@syrecek01 A v tom je to právě super, že jsme každá jiná. 🙂

sigyn
13. říj 2023

@urtica Tak třeba moje spolužačka se za svého taťku dost styděla. Protože zatímco nás táta vozil po výletech, tak její taťka byl už důchodce a jeho největší aktivitou bylo pěstování zeleniny na zahrádce. Samozřejmě, ty slušnější děti doma neřeknou rodičům, že jsou staří a už do nich nic není. Ale svým kamarádům se s tím svěřují a ten přístup k rodičům je pak také jiný.

me_druhe_ja
13. říj 2023

@sigyn kolik ti je taky? Dneska už je to jiné než za našeho mládí....teď už jsou starší rodiče naprosto běžná záležitost...a taky dneska už zena v 50 není jako žena v 50 před 50 lety (😀). Kdysi bývala 50 letá žena už vyloženě babička a dneska jsou to aktivní kočky v nejlepších letech....doba je prostě jiná.

ondul
13. říj 2023

Já bych zas řekla, že pokud to řešíš a nedá ti to spát, tak ta touha menší nebude a jednou by si mohla litovat, takže bych to zkusila. Ale pokud si seš jistá, že dokážeš být v životě zcela naplněná i bez toho a víš, že litovat nebuddeš, tak bych to tak nehrotila.

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
urtica
13. říj 2023

@sigyn Spolužačka ještě možná, i když já teda měla taky jednu, kterou počali po 40, a ta s tím byla v pohodě. Zatímco u nás doma se chlastala 1. liga, její rodiče s ní cestovali po Evropě, do Alp, byla s nima na M. Blancu a přivedli ji k závodům se psím spřežením... takže za mě to s věkem nesouvisí. A teď je zas jiná doba, jak říkám..stydět se můžeš za něco, co je neobvyklé, těžko se budeš stydět za věk rodičů, když to tví spolužáci mají stejně.

fatal_error
13. říj 2023

@sigyn prosim te, tohle je strasne individualni. ale fakt strasne. ja treba vidim uplne propastnej rozdil mezi mejma rodicema, kterejm je 70 a jsou uz par let uplne v haji zdravotne (udelali si to sami zivotnim stylem) a potom rodicema manzela, kterejm je dokonce o par let vic a jsou uplne v pohode. jezdej po filmovejch festivalech, na dovoleny, jsou fit.

a nemusime zachazet mezi sedmdesatilety... ony uz i v tech 39 jsou zcela zasadni rozdil mezi tlustejma machnama, co se sotva vlecou, maj nabeh na cukrovku, problemy s kloubama, vypadaj na 50 a aktivnima zenama, ktery o sebe pecujou a jsou uplne fit a v kondici. 🤷‍♀️

syrecek01
13. říj 2023

@sigyn Moje nej kamoska mela rodice nejstarsi ze tridy a nikdo to neresil, ona uz vubec ne. Pritom mela pohodu - nebyli tak uzkostni, ja jsem s maldyma rodicema nemohla skoro nic, ona vsechno, spise jsme ji zavideli 😁 nehrotili nic, uz tak nejak "vedeli", ze neni treba trvat na kravinach. Tohle je zbytecne resit, kazdy je jiny.

kajka321
13. říj 2023

Je mi 42 a posledního prcka (třetího) jsem měla, když mi bylo 39. Máme je rychle za sebou, takže to byla honička. Jako je to velká změna, ale dokud jsem je neměla nevěděla jsem o co přicházím. Pokud chcete jedno / dvě děti, tak bych rozhodně radila, honem do toho, klidně i asistovaně. Zvláště vy byste měli mít děti, chytri, bez finančních problémů, zdraví sportovci...kdo tohle může říct? Věk je relativní někdo ve dvaceti jak ve čtyřiceti.

berenika39
13. říj 2023

@sigyn tohle si úplně nemyslím, dneska je to fakt jinak. Mám po pade, manžel čerstvých pade. A když si představím svoji mamku v tom. věku - do řeznictví pro maso, uvařit a zabalit svačiny. Šedé vlasy, babička. My žijeme úplně jinak, 4x týdně sportuju, gelovky, masáže, sauna, aktivní život, s manželem podnikáme mimo čr, pracujeme aktivně, oba dvě práce a baví nás to. Mezi synovými spolužáky nemám problém, znám je, přespávačky, na schůzkách se vídáme s ostatními rodiči v podobném věku a ne, není problém. Ani u dětí, ani u rodičů. Doba pokročila. A je to dobře. Fajn, že se aktivní část života prodloužila. Je jasně důležitý mít zázemí - mmch i finance, aby to takhle mohlo být, ale to už musí každý sám zvážit - co chce a co může mít. Jestli se usadit na zahrádce s rajčatama nebo nebo si užívat, co to jde. Protože jsme tu jen na návštěvě. Nikdy nevíš.

Jinak generace našich rodičů byla diametrálně jiná - měli jiné podmínky pro život, než my...a to je taky důvod, proč i my padesátníci jsme jinde....to jen na okraj...

andromeda818
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
e_lys88
14. říj 2023

Určitě to je jen a jen, na vašich pocitech😉. Ale z mé strany, určitě ANO. Mateřská láska, je nejvíc na světě, nepřijde ale hned, časem…pak koukáte na své dítě a říkáte si, jak je všechno zbytečné❤️. Já teda přišla na to, o čem život opravdu je a úplně dospěla, až když jsem se stala matkou. Najednou má život jiný rozměr a vše dává smysl. Je to jiný, bohatý život. Nebudu lhát, není to vždy lehké. Přála bych, každé ženě, zažít ten pocit, být MÁMOU! Navíc jsem zdravotník, mnohdy jsem vedle člověka, který odchází, na druhý břeh a nelžu, ale ti bezdětní, toho vždy litují…je to složité popsat.