Snažilky srpen/září 2011. Přidá se některá?
Přidá se někdo???
Stručné shrnutí
- Běžné metody ověřování plodného okna jsou měření bazální teploty (BT), ovulační testy (např. Seratec LH Max) a grafy na webech jako FertilityFriend nebo Womenzone.cz.
- Doporučené doplňky při plánování těhotenství zmiňované v diskuzi jsou kyselina listová (listovka), vitamíny pro těhotné (calibrum babyplan, Mamavit, Acidofolan) a bylinné čaje (kontryhelový, fenyklový).
- Po gyn. zákrocích a léčbě jsou v praxi dvě běžné rady: po laparoskopii obvykle počkat se snažením až po první menstruaci, a po vysazení hormonální antikoncepce se návrat k pravidelnému cyklu může nastat okamžitě i až po několika měsících.
Nejčastější otázky
Q: Jak spolehlivě zjistit den ovulace?
A: V diskuzi byly doporučovány ovulační testy LH (např. Seratec LH Max 6 ks v balení) a měření bazální teploty s grafy na FertilityFriend (fertilityfriend.com) nebo Womenzone.cz; kombinace testu LH, stoupnutí BT a změny cervikálního hlenu poskytuje vyšší jistotu.
Q: Kdy začít měřit bazální teplotu a jak ji vyhodnocovat?
A: Měření BT se obvykle začíná od začátku cyklu a zaznamenává se denně do grafu; nástup ovulace se potvrdí trvalým nárůstem teploty v druhé polovině cyklu, přičemž užitečné nástroje pro analýzu jsou FertilityFriend a grafy na Womenzone.cz.
Q: Jak fungují ovulační testy Seratec LH Max a kolik stripů je v balení?
A: Seratec LH Max se používá k detekci vzestupu LH a v tomto vlákně se zmiňuje balení po 6 ks; uživatelé objednávali více balení (např. 10 balení = 60 testů) a zmiňovali dodací lhůtu 3–5 dní z internetové lékárny.
Q: Jak dlouho trvá srovnání cyklu po vysazení hormonální antikoncepce (HA)?
A: V diskusi lékaři i uživatelky uváděli, že cyklus se může vrátit do normálu hned další měsíc, ale u jiných žen se stabilizace může protáhnout na několik měsíců; konkrétní případy v tématu ukazovaly rozmezí od okamžitého návratu až po půl roku nebo déle.
Q: Kdy po laparoskopii lze bezpečně začít snažení o těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uvádělo doporučení počkat se začátkem snažení až po první menstruaci po laparoskopii; to bylo zmiňováno jako běžný postup před zahájením dalšího pokusu.
Q: Mají bylinky jako kontryhelový nebo fenyklový čaj při snažení opodstatnění a jsou rizika?
A: Diskuze uváděla, že některé ženy užívají kontryhelový čaj a fenyklový čaj jako doplněk, avšak jedna uživatelka popsala špinění po pití kontryhelu; konkrétní pozitivní nebo negativní efekt není v diskuzi vědecky potvrzený.
Závěry z diskuze
Shoda
- Běžné způsoby sledování ovulace jsou ovulační testy (Seratec LH Max), měření bazální teploty a sledování cervikálního hlenu, často zaznamenávané v online grafech na FertilityFriend nebo Womenzone.cz.
- Kyselina listová (listovka) se v diskuzi uvádí jako standardní suplement při plánování těhotenství.
- Po laparoskopii se obvykle doporučuje počkat se snažením až po první menstruaci.
Sporné názory
- Po vysazení hormonální antikoncepce někteří lékaři tvrdí, že tělo nemusí „pročišťovat“ a snažení lze začít hned, zatímco jiní účastníci uvádějí, že u nich trvalo srovnání cyklu několik měsíců.
- Některé ženy považují bylinné čaje (kontryhel, fenykl) za užitečné, zatímco jiná zkušenost v diskuzi zmiňovala nežádoucí špinění po kontryhelu.
- Některé komentáře uvádějí, že laparoskopie zvýší šanci na otěhotnění, zatímco jiní upozorňují, že to není 100% záruka.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně trvá normalizace ovulace a pravidelnosti cyklu po vysazení HA u konkrétní ženy s historií dlouhodobého užívání?
- Která kombinace metod (LH testy vs BT vs hlenu) je statisticky nejspolehlivější u žen s nepravidelnými cykly?
- Jaký konkrétní vliv mají kontryhelový a fenyklový čaj na cyklus a implantaci u jednotlivých žen?
Zmíněné značky a firmy
womenzone.cz, fertilityfriend.com, www.cenap.cz, internetova-lekarna-online.eod.cz, lekarna.cz, Seratec LH Max, Seratec Direct, calibrum babyplan, Mamavit, Acidofolan, Motol
Zmíněné produkty a metody
ovulační test Seratec LH Max, těhotenský test Seratec Direct, měření bazální teploty (BT), FertilityFriend, Womenzone grafy, kyselina listová (listovka), calibrum babyplan, Mamavit, Acidofolan, kontryhelový čaj, fenyklový čaj, laparoskopie, IUI, IVF, endometrióza, cysta, Norethisteron, měření DPO/DC, implementační pokles
Místa a osoby
Motol
@carrynka Takhle to u něj bohužel nefunguje. Když o tom nebudu mluvit, bude to brát tak, že je vše v pořádku a nebude vůbec nic řešit a o ničem přemýšlet. Není "řešící" tip.
Asi dnes večer zkusím si s ním v klidu sednout a probrat to a když nebude poslouchat, připravím si dopis, který mu dám.
@carrynka No tak ono i u nás už pak ta romantika byla ta tam, bráno vyloženě tak jako je třeba zasít semínko 😀 Ale jak jsem třeba viděla ten jeho obličej že se mu nehcce tak jsem to nechala tak. On na to nějak moc není, to jsem ještě u žádného chlapa nezažila abych ho musela uhánět. Po tom co jsem mu to řekla že to tak nejde že je třeba aby se zapojil že jinak to mimi nebude, tak se snaží tak uvidíme no. Sice říkám třeba že je ted třeba obden že jsou na to nejlepší dny, a abych to nemusela počítat (ještě když MS není pravidelná špatně se odhadují plodné dny) tak proto jsem pro aby to bylo obden a tím je nějaká šance. Je fakt že před cyklistickým závodem co měl jsem neměla vůbec šanci, že prý z toho slábnou nohy 😀 😀 😀 ale pak mi to další den vynahradil🙂 Tak uvidíme no...snad mu to vydrží☹ nedovedu si představit ho uhánět třeba rok či více..to pak už nebaví mě. No je to fakt dřina tvořit cvrčky 😀
@mihaji no ten můj taky nic moc neřeší jako za problémy mezi námi. On ani neřekne moc často když mu něco vadí, ja vše řeším a probírám hned, je to lepší...snažím se ho učit že je vše o komunikaci, pokud se mnou nebude mluvit o tom co mu vadí, budou jen zbytečné problémy. Už se umí ozvat což je dobře, nemá cenu v sobě něco držet a pak po čase vyletět jako časovaná bomba....rada si vše vyjasním hned a je to. Když bych nic neřekla jak píšeš ty, tak taky se tváří že se nic neděje a že je vše happy.
@anabella_lee Tak to ti naši budou asi docela podobné povahy. Dopis jsem sepsala a nechám si ho v záloze, kdyby rozhovor nevyšel.
Dobre rano holky🙂
To je zase dneska den co? no des bez:( prsi prsi..... 😠
A co prinesl nektere z vas ten dest kapky stesti nebo ne???? uz pribyde po dlouhe dobe nejaka nova tehulka??? 😅
@mihaji Budu držet palce aby to vyšlo a dopis zůstal nepoužit, ale někdy je i lepší psaná forma, nebot si to ten chlap může přečíst i 10x než mu to dojde 😀 lepší než to neustále opakoval a omývat dokola...
@anabella_lee No uvidíme, jsem z toho docela nervózní. 😒.
Každopádně všem moc děkuju za vyslechnutí a podporu.
@mihaji Vůbec se nedivím, to by byl každý. Ale zvládneš to a bude ti pak líp. Držím moc palečky 😉
Ahoj holky! Tak se zase hlásím..🙂 jsem ted nějaká nachcipaná..koukám, že nejsem jediná.. Tv práci na koníka nemůžu a když dolezu domů, tak rovnou padám do pelechu.. Ani Vás nestíhám dočítat..:( MS má dorazit do pátku, tak jsem zvědavá.. Ale nic na sobě nepozoruji a test si bojím udělat..nejdříve v pátek, tak držte palce!🙂 Doufám, že sr co nejdříve rozroste horní část tabulky!!! 🙂 Držím Vám palce!!!
@mihaji budu ti držet palce ať si to večer všechno ujasníte....jak psali holky,udělejte romantiku,otevřete vínko a v klidu to proberte-jen doufám že ho něco takového ještě více nerozlítí...někteří chlapy fakt potřebují si to v klidu probrat v hlavě tak aby to nebral že moc tlačíš na pilu 😒
@ mihaji
@ miky
Ahoj holky, zdravím po ránu..🙂 To jsou teda zprávičky..Mrzí mě, jak tvůj manžel zareagoval..☹ Osobně si myslím, že by protějšek měl být oporou v každé situaci (ideálně). Ale zrovna v tomhle směru to je podle mého názoru takové těžší..citlivé téma a podle mě chlapi hodně blbě nesou představu, že by "chyba" mohla být na jejich straně - že prostě nejsou ti samci, co bez problému zplodí dítě..prostě ješitnost..☹ A nepříjemné řeči a útoky je jen jejich obrana..☹ Mně moje gynekoložka říkala, jak má v ordinaci tolik plačících holek, které jsou v pořádku, ale mimi jim přesto nejde a jejich protějšek prostě odmítá jít na vyšetření s tím, přoč by bylo něco špatně u něj..Já jsem vděčná, že v tomhle směru mám báječného manžela..On je z nás dvou ten větší kliďas a naštěstí vždycky podpora..🙂
Krásný den přeji! 🙂 Po tom, co tady čtu, jsem šťastná za svého manžela! Kdyby se choval jako někteří, o kterých se tady dočítám, poslala bych ho do háje. Asi je to pro vás tvrdé stanovisko, ale po mých dřívějších zkušenostech s jedním idiotem už ze sebe kreténa dělat nemíním. 🤐 Byla to láska jak trám, on něco provedl, omluvil se, já mu odpustila a tak to šlo dokola 5 let. Při mých 174 cm výšky jsem zhubla na 48 kg, odpouštěla mu jeho nevěry, to že při občasném záchvatu vzteku rozsekal nábytek sekerou, zlomil mi ruku, pak i čelist, i to jsem mu odpustila, protože se prostě pokaždé omluvil a byl jak beránek. 😨 Když se dnes ohlédnu, jsem za tu zkušenost na jednu stranu vděčná - už se sebou nenechám vorat! Jsem s člověkem, kterého si vážím a který si váží mě, ničeho se nemusím doprošovat, problémy a různé důležité věci řešíme spolu a narovinu. Kdyby to tak nebylo, odejdu od něj! Život je moc krátký na to, abych ho trávila s idiotem!!! Bez urážky, holky! 😉
@joeyne Promiň, ale to co popisuješ je trochu z jiného soudku. Nemyslím si, že by bylo záhodno opustit manželství po prvním problému. To by mi přišlo hodně zbabělé a nefér. Jak jsme si slíbili...v dobrém i ve zlém, nějak to musíme spolu zvládnout (pokud se tedy nejedná o něco takového jako popisuješ ty). To, že tu popisuju jen aktuální problém neznamená, že ostatní věci nefungují a nemáme se rádi. A rozhodně bych tedy manžela neoznačovala za idiota jen proto, že má nějaké chyby. 😒
@joeyne Na jednu stranu hrozná zkušenost, kterou ti nemůže nikdo závidět..Ale něco je na pořekadlu..všechno špatné je k něčemu dobré..Já jsem tedy nežila s "tyranem", který by mě mlátil nebo tak, ale taky jsem si prošla dost náročným vztahem předtím, než jsem se poznala se svým manželem..A ten náročný vztah mi aspoň na 100% otevřel oči, a pak už jsem věděla co v životě nikdy nechci a už nikdy nebudu ochotná tolerovat..a teď si mnohem víc vážím toho, co doma mám..
@mihaji Zase samozřejmě souhlasím s tebou, že u vás se jedná o úplně jiný problém..A v každém vztahu se občas vyskytnou věci, které jsou prostě nepříjemné a musí se řešit a hned to neznamená, že je ten druhý špatný..Kdo je taky bezchybný, že? 😒 Ale je to prostě o komunikaci..Pokud spolu lidi nejsou schopni problémy řešit, tak je to blbý..Tak držím palce, abyste si s manželem v klidu promluvili a vše vyjasnili..Někdo jen prostě potřebuje více času..🙂
@joeyne Jasně, je to problém, kdyby nebyl, řešit to nebudu. Budeme ho prostě muset vyřešit spolu. Je jen otázka jak nejlépe na to.
Já taky nejsem svatoušek a bez chyby, umím být pěkně protivná, jen si to asi trochu víc uvědomuju. Přece se tady ale nebudu sama pomlouvat 😀 . Musíš to brát, že tady slyšíš jen jednu stranu, určitě by si na mě taky našel svoje. A i o tom si s ním chci promluvit.

@carrynka A jak bys to řešila, když mluvit o tom nechce a hlavně neposlouchá...