Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
To jo, však už se třesu na ty ovutesty 😀 .jsem hlavně ráda že se cyklus zase umoudřil a chodí zase jak hodinky. Aspoň tohle když už těhu nic.
Ani nevím jestli jsem vám říkala o té nové doktorce co jsem u ní byla ve čtvrtek. je hrozně fajn, hodná , vysvětlila všechno a hlavně mě nevyhodila s tím že rok je normálka. Udělala normální kontrolu zrcadlem, ale vzala kromě běžné cytologie i nějaké stěry prý na bakterie z čípku které by prý mohli vadit spermoníkům a zabíjet je. Taky mi udělala utz , vyfotila si do karty mojí dělohu, aby vyloučila endometriozu či co, ale nic nenašla, ještě říkala že mám výstavní sliznici, dělohu a i vaječníky prý jsou jak malina. Příští týden mám prý přijít na odběr hormonálního profilu, bavili jsme se o štítce a všem možném, říkala že si myslí že to u mě nebude dlouho trvat, jen co si tak myslí tak možná můžu mít méně progesteronu neboť jsem jí řikala že jsem už několikrát měla // na testu a pak přišla mrcha, tak mi dala utroš a teď se děj vůle boží. Ptala jsem se na spermiogram pro manžu, říkala ať tomu dám čas do podzimu, že teď se prostě nedařilo kvůli těm špatným hormonům ze štítky ale že teď si myslí že to nebude snad dlouho trvat, zkusíme ten utroš a uvidí se co a jak HP a pak se bude řešit něco dál. Tak jsem moc ráda a úplně mě to nakoplo, konečně totiž vím že jsem v dobrých rukách. 😵
evi sestra má pravdu, tomášek je zdravé miminko které za pár týdnů vykoukne na svět a ty budeš vozit kočár o 106 že si na svíčky ani nevzpomeneš 😵
strouži,
taková doktorkaúplně pohladí, že? Kéž by takových bylo víc, i na uřadech a tak, to by se nám žilo 😀
jinak ať tam tomášek ještě alespoň 12tt zůstane, ať je dopečený 🙂
chodí mi z rodiny.cz každý den mail o mém těhu a dnes mi došlo, že už můžeme mít až 15cm a 60g, no, malý měl loni touhle dobou při narození v 17+6tt 20CM a 190g, tak asi něco bude na tom, že jsme s manželem oba byli 4,5kg 😀 😀 😀... říkala jsem to manželovi, že se mi nechce rodit 4,5kilové dítě, on se usmál a hlásí mi, nebude, bude mít 4,8 😝
Evičko to Ti sestra pěkně řekla🙂)))) Je to tak, zbytečně nepřemýšlej a trošku se uvolni...udělej si nějakou radost, zajdi za kamarádkama a poslechni si jak se mají ony...aby sis trošku vyčistila hlavinku 😉
Jinak hezké dobréééé rááánko děvčátka.
Hlásím že máme konec marodky 😎 dneska ještě doc bral malému krev ze žíly na testy na železo- je to naše bleďulka malá 😒 a kvůli příp. zánětu když měl antibiotika . Po neštovkách už jsou jen stroupky 😀 Takže dneska po O frčíme na hřiště...jupíííííí.
sarlott to je nejaká epidémia všetky kamošky majú teraz decká s kiahňami,a má to dlhú inkubačku tak musia byť doma 😖
vyzerajú ako muchotrávočky celé pomalované púdrom 🙂
šarlot,
to musí být šťastný jak blecha 🙂 🙂 🙂 v tak krásných dnech musel být doma a ještě ho to svědilo 😝
mne dnes čekají na 10h kontrola znamínek, co chodíme s manželem jednou za rok a na 12h máme konzultaci u právníka, co není náš stabilní, ale chceme nezaujatý názor, aby pak nebylo překvápko, že se něco podcenilo 😉
pak musím na centrálu firmy s lístkem na peníze, účetní volala mojí doktorce, ať ho vystaví znovu, tak ho asi ztratila... no a pak si koupím třešně, dám nohy nahoru a budu myslet na manžela, ať mu to dnes večer dobře dopadne s exmanželkou 😀 😀 😀
ale ve čtvrtek mi přijede ségra s 16letou neteří, manžel bude v ostravě, tak tu budou spát a bude mejdlo 😀 😀 😀 už se děsně teším 😀
Ahoj holky, dnes je mi jaksi zle.. divně od žaludku, tak snad to přejde! Jinak jsem dnes dala krev na HP a už mě čeká jen folikulometrie. S dovčou jsem si na sebe upletla bič sama.. Tak jsem o ní furt mlela - že Řecko nebo Bulharsko a že nejvíc by se mi líbila Lefkada, ale tam ne, že je dražší až to přítel omrkl a řekl, že když už, tak by jel na tu Lefkadu. A já si teď říkám, jestli mi to sakra stojí za to.. ☹ Když vezmu nějakých 35 000, že za to můžem mít třeba novou ložnici.. tak teď nevím a zvažuju.. Protože kdyby přišlo mimi nebo mě poslali po výsledcích třeba na IVF nebo něco, tak budem potřebovat penízky a opravený barák.. Tak si to musím nějak promyslet.
evi presne ako píšeš ☹
jaspi ja tiež neviem ako to bude s dovolenkou ked bude treba ivf tak by som radšej použila peniaze na to
jaspi, už jsem ti psala dopoledne, ale spadl mi kůň, možná, že pořádná "nadstandardní" dovča vám vlastně ušetří a IVF nebude potřeba 😉 😀 , klídek, pohoda a štěstíčko dělají divy 🙂
tak my se dnes s manželem definitivně rozhodli, že začínáme hledat dům v okolí prahy, takže nás tedy dovolená rok nečeká, budeme chudí, ale konečně v klidu a ve svém 🙂 😀
evi dobre ste sa rozhodli,takto vás tá ženská stále ,,mala v hrsti,,
inak ani mne nešlo koníkovať ☹
mimina,
hlavně náš konzultační právník prostě na rovinu řekl, že manželova rozvodová dohoda je tak nešťastně napsaná, že se ničeho nedobereme, pokud se s námi ona nebude chtít domluvit. Protože takhle má prostě právo s námi bydlet, dokud manželovi nezaplatí 900tis., které mu dluží. A to bohužel chtít nebude, o to se snažíme tři roky... Ale ten dnešní pán byl neuveřitelnej sympaťák, tak si představuju, že by zastupování mělo fungovat, je to už 5. právník v pořadí, ale ten pravý. Akorát nám při loučení řekl, že už zažil za 23let ledacos, ale opět ho překvapilo, čeho jsou někteří lidé schopní.
Vlastně se mi ulevilo, jsem z toho už fakt unavená a chci už mít společnou adresu s manželem a naším Tomáškem, moci si budovat svoje. To jsem si moc přála, už když jsme si před 4 lety kupovala svoje 1+1, protože máma mě celej život vyhazovala z domu a od 18ti jsme žila po podnájmech nebo se svými známostmi. No, ale pak jsem potkala manžela, tak jsem svůj byt pronajala a zase se modlila, aby nám dala pokoj jeho ex. Takže konečně v 33 letech snad budu bydlet s milovaným mužem a naším synem pod jednou střechou, která bude naše (a banky 😝) a kdo tam přijde za námi, bude zvaný a vítaný 🙂
Evi tos napsala hezky, tak mě nenapadlo si to vyložit 🙂
A hlavně, že budete mít konečně klid! Je pravda, že ten je stejně k nezaplacení a ta ženský nebude asi nikdy šťastná - ani s bytem ani bez něj. Většinou takhle škodí lidi, kteří neumí být šťastní a štve je, že někdo jiný ano. Takže myslím, že nad ní i tak vyhrajete - protože ona ve finále stejně bude závidět vám 😉
jaspi,
to bude, manžel jí večer řekne, že čekáme miminko 🙂 🙂 🙂
ona totiž první návrh na rozvod dala ani ne půl roku po svatbě na to, že k němu ztratila důvěru, protože se nemá k tomu, udělat jí dítě a proto se chce rozvést aby jí ho udělal někdo jiný 😀 😀 😀 Ale protože takhle by se rozvod vlekl a ona se chtěla vdát za svého poslance, tak pak manžel podepsal tu nešťasnou blbě napsanou dohodu, čímž to bylo na jedno stání. No a asi nemusím vysvětlovat, že manžel po miminku moc touží už léta, že jo? No a ona skončila sama bez chlapa i dítěte.
to ano evi ked kúpite domček alebo niečo svoje stavím sa,že na čas ju pripravíte o spánok.budete síce splácať,no budete mať klud.aj mi splácame 😝 ale bývať sami je na nezaplatenie 😵
ale já jsem to manželovi říkala tisíckrát, kdyby mi někdo řekl, jak báječně mi s ním bude, tak bych splácela i větší dluhy, než splácíme. Peníze si človek odepře, ale zdraví, štěstí a lásku... a já už mám víc, než jsem kdy myslela, že budu mít, chlapa, na kterého je nejen spoleh, ale ještě jeden druhého milujeme, pod srdíčkem miminko a můj byt, který nám pomůže koupit dům 🙂 🙂 🙂
mimina,
mně ta praha trochu vadí, budu tam dost odříznutá ode všech tady v brně, ale člověk si zvykne všude a manžel brno nechce, vetšinu času tráví v praze a chce být víc s námi. A je pravda, že když v praze byt vychází jako barák u prahy, tak zahrádka je pro děti skvělá a maminka holt vytáhne řidičák a začne víc řídit 😀
mimina,
ještě nám chybí ta plodovka, už ji chci mít za sebou 😉 🙂
ale tak to je, nejdřív člověk touží po // a pak jde krůček za krůčkem dál 😉
holky, už tu pauzu některá prolomte, chybí nám tu nová těhulkovská krev 🙂
evinka tak máte jasno
katuška beruška naša tak ako sa drobčekom máte?už je lepšie?moc som na vás myslela 😵
katuška je to naozaj bojovníček,maminka je šikulka tiež.ležkaj,pohoda vám obom pomôže k zotaveniu
mimina,
já vím, já bych ti to tak přála, ach jo...
drákčku,
venku je stejně dusno, pěkně odpočívej 😉

evinka tak vidíš ako to sestra pekne vysvetlila