Čekáme dvojčata

chiwule
3. bře 2008

Ahoj holky, protože jsem tu nikde na českém koníkovi nenašla podobnou diskuzi, rozhodla jsem se jí založit sama. Doufám, že jsem špatně nehledala 🙂
Jinak já jsem po 1. IVF, už 7. den od ET jsem měla //, minulý týden na UTZ potvrzeny dvě bublinky, dneska jsem 5tt+4 a už se do ničeho nevejdu - mám dojem, že s dvojčátkama bude všechno mnohem intenzivnější a rychlejší 😀
Tak jestli máte nějaká také stejné pocity a jste na stejné lodi, budu ráda, když se přidáte do téhle diskuze, mám spoustu otázek
zatím zdravím, páček 😉 😎 😀

gyty
1. únor 2013

@vecernice
aha takze ted uz mono tehu 😉
no ja bylakvuli hematomu taky hospitalizovana odchazel od 14tt do 19 tt. takze ted teprv mam trochu klid. prestala sem konecne spinit a uz neni hematom ani na UZ. byl stjne velky jako jedno mimi a to vpodstate cele odloupnul ale nastesti to dobre dopadlo a obe miminka se udrzela. od 14tt mam taky tvrnuti bricha. ani to nepocitam. cim dele jsem tehu tim vic a bolestiveji tvrdne. staci sebemensi pohyb a bricho je jak kamen. i sezeni je problem. deti kopou a i pri tom mi to bricho tvrdne. zatim ale pry vse ok. vse drzi nic se nezkracuje ani neotvira. ale prve diky tomu tvrdnuti se proste bojim jestli je sance je donosit. i kdyz nic nedelam bricho je jak kamen a fakt kdyz to ztvrdne tak to i fest boli. jeste pred 14 dny to bylo jen neprijemne ale ted to i boli. magnesolf nepomaha. jeste beru utrogestan. ted me par dni taky poboliva dolejsek. jak vzadu tak vpredu citim tlak ale na kontrole bylo vse ok.
u prvniho tehu mi bricho taky tvrdlo, ale az dyl a nebolelo to. ani to nebylo tak casty jako ted. ...
jak dlouho ste byli v nemocnici kdyz se narodili tak brzo? a kolik vazili?
a ted to bude holka nebo kluk?

gyty
1. únor 2013

@adriene
jj uz jsem v obraze 😀

vecernice
1. únor 2013

@gyty tak to máš podobný jako já. já taky neměla pocit, že Magnosolv nějak zabírá ... a utroš jsem brala až do porodu.
my tam byli 23 dní 🙂 kluci byli šikovní, 5 dní na JIPce, z toho asi 4 dny na CPAPících, pak neonatologie, inkubátor, vyhřívané destičky do postýlek, pak na pár dní jsem je nafaovala na pokoj a šup domů 😀

werinka1
1. únor 2013

Ahoj, nakoukla jsem k vám do diskuse a jestli můžu, ráda bych se přidala 🙂 Koukám, že tu jsou už i zkušenější maminy a já budu ráda za každou radu. Jsem těhotná poprvé (no, vlastně podruhé, ale první těhu zamlklo už v 7 tt) a čekáme dvojčátka. Dnes jsem 15+2. Byli jsme na IVF, nechali jsme si vložit jedno embryjko, takže se zdá, že budou jednovaječné. Ovšem začátkem 5tt jsem byla hospitalizována v nemocnici kvůli lehčímu krvácení a na UTZ se právě objevily dvě bublinky a dle sdělení lékařů (postupně mě vidělo během té hospitalizace asi 5doktorů) jsou dvojčátka dvojvaječná! Prý nám tam omylem museli dát dvě 😀 😀 😀 Nakonec připustili možnost současně přirozeného otěhotnění. Byli jsme totiž na KET a ovulace tedy proběhla v tom cyklu normálně). No a na genetice v 12+1 na nás koukali trošku jako na blázny a že to spíš budou jednovaječná. Jenže po provedení UTZ sami připustili, že jsou vlastně na vážkách a nejsou si jistí. Jsou každé zvlášť a se svojí placentou. Zatím mě dr. nijak zvlášť nesleduje, jen na genetiku jedem ve čtvrtek znova, po měsíci, protože právě nedokázali poznat jak to s námi je a pro jistotu chtějí dřívější kontrolu než screening ve 20tt. Třeba už brzo budem mít jasno, ale nejdůležitější pro nás stejně je, aby byly dětičky zdravý a v pořádku. Vzhledem k té jedné nemilé zkušenosti mam neustále hroznej strach 😒

adriene
1. únor 2013

@werinka1 Nejprve ti gratuluji k těhotenství a přeji, ať mimča prospívají a ty je donosíš zdravá co nejdéle 🙂
Též jsem po ivf, vložili jsme jen jedno embryo a čekáme jednovaječná dvojčátka... hold osud přírody tomu chtěl jinak, příroda zapracovala a podělila nás 😉
Těžko říct, zda čekáš jednovajky, či dvojvajky... domnívám se, že to nepoznají ani dr. na UZ. I jednovajky mohou mít dvě placenty... takže těžko říct 🙂 Ale později, až se ti děti narodí, tak si můžeš udělat geneteické testy - testy vaječnosti, tam se to rozlouskne určitě 😉 Důležité ovšem je, aby mimča byla v pořádku.. .to je nejdůležitější 🙂
Při transferu ti asi dvě nedali... to by byl gól... no a jestli jste se s manželem "snažili" i mimo práci doktorů... to už víte jen vy dva a možnost tu samozřejmě je 😉

werinka1
1. únor 2013

@adriene Děkuji 🙂 Taky velká gratulace! 🙂 My už se trochu známe 😉 Narazila jsem v tvém fotoblogu na kojící polštář a myslim zrovna předevčírem jsem se ptala na značku 😉
Pomalinku pokukuju co vše bude nutné pořídit a jak se máme zařídit 😀 U nás ty dvojčátka ani moc velkej šok nebyl, já jsem totiž po tom prvním potratu jela do nemocnice s tím, že je to zas všechno v háji a tudíž když mi řekli, že tam vidí dvě bublinky, tak jsem byla tak neskutečně šťastná, že jsem nepotratila, že kdyby jich tam bylo snad 10, bylo by mi to asi jedno, hlavně že jsou!! 😀 😀 😀
U nás to snaženíčko právě proběhlo, naprosto načasovaně, navíc po injekci pregnylu, kterou mi v CARu píchli proto, aby folikl který tam byl akorát 2 cm skutečně praskl. Proto i tato varianta připadá v úvahu 🙂 Ale máš pravdu, je to úúúúúúplně jedno jestli budou jedno nebo dvoj, jediný co je důležitý, že budou v pořádku. Zatím máme tip na dvě holčičky, takže ani pohlaví nerozlousklo "záhadu". Ale to byl skutečně jen odhad, byla jsem na začátku 13 týdne, tudíž nic s jistotou.
Jo a kuriózní bylo to, když mi dr. v té nemocnici řekla, ať je zažaluju za to, že nám tam dali dvě když jsme chtěli jedno!!!!!!!!! 😀 😀 😀 Oni si byli naprosto jistí. Mě resp.nám je to vážně fuk 🙂 Navíc vim, že takovej omyl se stát nemůže. Nevěřim tomu. Popisovali nám ten proces......jak rozmrazí, jak to sledujou, fotí.......Sice jsem tam volala jestli se vážně nemohli splést, ale to bylo jen pro jistotu, aby mi trochu uklidnili, že nemam třeba druhý mimi cizí 😀

vecernice
1. únor 2013

@werinka1 ahoj :_) mne celý těhotenství neřekli s jistotou, zda máme jedno či dvojvajky 😀 ale máme je přirozeně. až po narození, jeliož kluky od sebe nemůžu rozpoznat, tak jsem si byla jistá, že jsou to jednovajky, a pak to našli teď v proodní zprávě, když jsem řešila další těhu 🙂
takže gratulace, já měla taky před dvojkama zamlklý, tak chápu obavy 🙂

adriene
1. únor 2013

@werinka1 Nojo... mas pravdu, uz vim - ten kojici polstar 😉 Ten muj je uz pripraveny na hromadce s vecmi, co chci do porodnice 🙂
No je to obcas obtizne... otehotnet, udrzet tehotenstvi, bat se, jak to dopadne... jak rikam, budu drzet palecky 🙂

koksi
1. únor 2013

@gyty ahoj Gyty díky za gratulku.. holky se narodily ve 34tt. Takže prý je pustí až dovrší konec 36tt a když začnou samostatně pít z láhve nebo z prsa a budou přibírat.... tak uvidíme... 36tt by měl být v pohodě to už bude teď ve neděli ale s tím přibírám to jde pomalu a samostatným pití ještě hůř...ale snad se to brzy zlomí.... papa a drž se, hodně odpočívej!! opravdu mě to pomohlo, že se holky nakonec narodily tak pozdě...jinak bych rodila už kolem 30tt a opravdu - zvlášť u dvojčat.... každý den v bříšku se počítá!!! fakt když člověk vidí ty uplně pidi nedonošeňátka tak jsem za ty naše dvě "tlusťošky" ráda ,-)

koksi
1. únor 2013

@werinka1 Ahojky a vítej mezi námi ,-)) no u mě si dr.taky po celou dobu těhu nebyli jistí jestli jsou to jedno nebo dvojvaječné...my sami už vůbec protože dvojčátka máme přirozenou cestou....ale zjistili nám to po porodu...dle způsobu uložení placent...takže třeba vám to řeknou už po porodu dle toho ,-) my je nakonec máme dvojvaječný..ale ikdyby nám to dr.neřekl tak to poznáme sami, každá holčička je jiná 😀 takže ani rodina si je plést nebude... ikdyž kdo ví..mají mezi sebou rozdíl 0,5kg takže možná i to dělá hodně...možná až se váhově srovnají tak si budou podobné víc...ale zatím je fakt rozeznám uuuuuplně v pohodě a to jsem z toho měla strach abch je poznala 😀

werinka1
2. únor 2013

@vecernice
@adriene
@koksi Děkuji za přivítání a @koksi gratuluju k holčičkam 😵
No vidíte a já myslela, že tohle doktoři umějí určit bez pochyb 🙂 U nás to vypadá na ty jednovaječný. Několik let nám to samo nešlo a byla by náááhoda obrovská kdyby se to povedlo současně i přirozeně. Ale právě na genetice nám řekli, že tohle se pozná v začátcích a déle už těžko. No a nám ihned v začátku tvrdili zcela nekompromisně dvojvaječný. Ale co, tak budem mít překvápko po porodu 😵 Hlavně ať vydrží v bříšku co nejdýl a jsou v pořádku.
Dr. mi řekl, že pokud to nepřijde samo do 38tt tak udělají císaře. Ale jak koukam, spíš bude boj o to, aby vydržely co nejdéle schovaný. Taky jsem považovala za jasnou záležitost, že bude císař, ale asi to tak být taky nemusí že? např. u mě, pokud jsou každé zvlášť, se svojí placentou a byli by hlavičkou dolů, nechají zřejmě rodit normálně. Já si nejdřív říkala, že císař je vysvobození, ale trošku měním názor. Přeci jenom přirozená záležitost je blíž k přírodě.
@koksi jo a jestli budou vážně jednovajky, tak mam teda obrovskou obavu, jestli je vůbec jako máma sama poznam 😕 Říkala jsem si, že tam nějakej mateřskej instinkt zafunguje, ale co jsem vyčetla na netu, některé maminy měly samy problém 😀

gyty
2. únor 2013

@werinka1
ahoj vitam te a gratuluju k tehu!
ja nahodou byla hospitalizovana kvuli tezkemu krvaceni ve 14tt a pri kontrole na velkem UZ byli studenti a doktorka vysvetlovala, ze zda se jedna o jedno nebo dvojvajecna dvojcata lze rozpoznat jen do konce prvniho trimestru podle nejakeho lambda sign, ktery se pak ztraci a uz to poznat nejde. 😉

carllita
2. únor 2013

@gyty Ahoj. Tak já se právě divím, že těch kontrol taky nemám víc, teď jdu na velký UZ a předtím sem byla naposledy skoro před 4 týdny. Přitom se mi prý zkracuje a měkne čípek, jedno miminko naléhá a prý to není dobré takhle brzo ( to bylo v 17. týdnu), ale jinak nemám od začátku žádné problémy. Taky beru Magnosolv, ale bříško mi tvrdne tak maximálně 1x-2x denně.Tak Ti přeju, aby se to trochu uklidnilo, protože to tvrdnutí musí být hodně nepříjemné.

werinka1
2. únor 2013

@gyty Ahoj, děkuju i tobě za přivítání 🙂 Jak jsem četla výše, chodíš častěji na kontroly, to až teď déle? Mě si dr. zve po měsíci a až když jsme byli na genetice v 12+1 na prvotrimestrálním screeningu, tak tam si mě pozvali znova za měsíc (to bude teď ve čtvrtek), prý dvojčata jsou rizikovější a navíc pokud to jsou jednovajky. Zmínila jsem to u svého dr. a on se jen zeptal a proč by měly bejt rizikový? Nic víc neřešil. Mam trochu obavu, raději bych ty kontroly přeci jen častější.

adriene
2. únor 2013

@werinka1 Po pravde... jestli se te tvuj dr gynekolog zeptal, proc by mela byt jednovaj dvojcata rizikovejsi... tak je uplne blbej a mel by si doplnit vzdelani. Jinak ja chodim od zacatku tehu na kontroly po 14 dnech, prave kvuli te rizikovosti, aby se pripadne vcas odhalily vsechny ty rizikovosti: vyvojove vady, transfuzni syndrom, atd... Vzdy kontrola a velky spec. UZ. Nikdo netvrdi, ze problem prijde, ale to riziko je hold vyssi.

werinka1
2. únor 2013

@adriene No taky mě to od něj trošku zaskočilo. Sama jsem našla na netu pár rizik..... Jinak jsem s ním spokojená. Je strašně milej, když jsem měla problém a zašla, tak se netvářil nikdy že ho obtěžuju, ale tohle mi trošku zaráží. Uvidíme, jestli si nás třeba nebudou zvát na tu genetiku a přímo tam se jich kdyžtak zeptam, jestli stačí ty kontroly po měsíci.

adriene
2. únor 2013

@werinka1 No to se na to zeptej urcite... jestli jsi probrouzdala internet, tak jiste vis, co hrozi... Mne na tom UZ kazdych 14 dnu sleduji prutoky, srdicko, naplne mocovych mechyru, vsechny miry, mnozstvi plodove vody...
Budu ti drzet palecky, aby vse probehlo bez obtizi 😉

werinka1
2. únor 2013

Jinak teda začínam mít ze všeho obavy. Jako že to prostě nebudu zvládat, že si nekoupim všechno co budu potřebovat, protože nemam žádnou zkušenost a najednou přijdou dvě najednou. Vůbec nevím co všechno se musí vzít do porodnice, co všechno mít připravený doma......Zatím mám přeci jen čas, ale když tak brouzdam tady na koníkovi nebo jinde, tak mi z toho začíná jít hlava kolem 😕 😅

werinka1
2. únor 2013

@adriene Dík, určitě se poptám!

adriene
2. únor 2013

@werinka1 Neboj... mela jsem stejne obavy 😀 Chvilku se budes rozhlizet a za chvili budes v obraze 😉

werinka1
2. únor 2013

@adriene Budu ti věřit 😀

maladama
2. únor 2013

@werinka1 jako sorry, ale ten tvůj doktor je možná milej, ale jinak nezodpovědnej vůl. Kontroly po měsíci u jednovajek jsou blbost. I můj obyč obvodní gynekolog si mě v prvním trimestru zval po 2 týdnech, a hned od začátku 2. trimestru mě předal do perinatologického centra, kam jsem chodila nejdřív co 3 týdny na ultrazvuk a co 2 týdny do poradny, a cca od toho 20tt i ultrazvuk i poradna co 2 týdny. A to silně pochybuju, že by si Motol potřeboval vytvářet extra pacienty jen proto, aby honili body 🙂

jinak, hlavně klid. Zvládly to jiný, zvládly to dokonce i ženský, co až do porodu nevěděly, že čekají dvojčata (máme jednu takovou mezi známými - pravda porod v 80. letech, ale šok dobrý!) - a jak se říká, dvojčata si samy vybírají rodiče, a to pouze ty, co to zvládnou 🙂

werinka1
2. únor 2013

@maladama 😕 Po dvou týdnech? Fíha. Tak to ho vážně ani nenapadlo. Tak snad neni nic zanedbáno. Screening vyšel negativní a tam mi dělali UTZ přeci jen důkladněji. Ve středu jsem byla na gyn u svého a ten teda jen poslechl ozvy a šla jsem. Ale naštěstí jedem na tu genetiku ve čtvrtek. No, určitě se jich teda zeptám jak by to mělo být s tou péčí.
Zjistit až u porodu, že tam jsou dvě, to musí bejt ale šok, to teda jo! 😅 Díky za povzbuzení 😉

maladama
2. únor 2013

@werinka1 dokud je to dobrý, tak je to dobrý i za 4 týdny. Ale když přijde průšvih, tak se může rozjet velmi rychle. Třeba transfuzní syndrom se rozvíjí většinou v 17-22tt, a TTTS Foundation kvůli tomu velmi agituje za utz kontroly po týdnu! Což je teda hodně hraniční názor, ale oni mají dobré výsledky i s léčbou (jak konzervativní, tak operativní) i takhle v 2. trimestru, v ČR se operuje až po 20tt.
To samé otevírající se čípek, obvyklá komplikace u vícečetných těhotenství - když se rozjede moc, tak je průser, na začátku to jde zpomalit konzervativně (ležením - gravitace na čípek prostě působí, když jsou tam dvě děti nebo je jedno nízko).

Samozřejmě je možné, že se ti vyhnou všechny problémy a moc bych ti to přála, ale toho doktora dokopej k tomu, ať tě předá někam, kde rozumí vícečetným těhotenstvím a mají sami odpovídající přístrojovou techniku.

werinka1
2. únor 2013

@maladama ☹ Naposled mi tam dole ani nekontroloval. Prej to bylo předtím (před měsícem) ok, tak že mi to odpustí. No já v tu chvíli ani neprotestovala. Komu by se chtělo na kozu 😅

barusmackova
4. únor 2013

ahojda holky po delší odmlce jsem zase tu vítám nové příchozí a jak se máte děvčátka jak se vám daří 3v1 a co miminka čerstvě narozená ? 🙂 😀

gretta
4. únor 2013

Holky necháváte dvojčata " vyřvat"?? Po kojení přes den vyžadují pozornost, ale nemůžu být s oběma najednou a potřebuji si odskočit na záchod apod... :( klukům je 9 týdnů a narodili se 33+2. Je možné,aby tak malí prcci plakali kvůli pozormosti. Jsou najezení, přebalení prdíkůjí, kakají. Sklidní se,když je vezmu do náručí nebo ji dám dudel. Ten ale ještě neudrží.

maladama
4. únor 2013

@gretta moje jsou zatím bez šance řvát, když se ještě nenarodily 🙂 ale z logiky věci, ano, dvojčata holt občas řvát budou a budou si na to muset zvyknout.
Já nechávala řvát i singletona, skoro jsem neměla mlíko, takže po kojení dítě (samozřejmě hladové a nasrané) do postýlky, já chystat mlíko, pak dítě ven z postýlky, dokrmit, odříhnout, zpátky do postýlky, já na patnáct minut nasadit odsávačku, většinou nejdýl po pěti minutách se začal dožadovat pozornosti... celé šestinedělí jak u blbejch. Po šestinedělí jsem vzdala odsávání a po 11 týdnech celý kojení, čímž ubylo řevu, ale frajer se samozřejmě budil s řevem z hlubokého spánku zásadně v okamžiku, kdy já si namočila vlasy, hodila maso na pánev, nebo když v koši s prádlem na pověšení zbylo posledních pět kousků. Měla jsem limit pět minut, že když to, co dělám, bude hotové do pěti minut, tak to prostě dodělám a teprve pak za ním půjdu.
Nejeví známky citové ani jiné deprivace, takže jsem to očividně nedělala špatně, a u dvojčat to hodlám praktikovat stejně, a možná ještě hůř, když tu budu mít dva kojence a jedno batole, tak prostě na třech místech najednou být nemůžu a pořád jsem taky ještě člověk a inkontinenční plínky kvůli dětem taky nosit nebudu.

monika.tdm
5. únor 2013

Jůůů, tady jsem dlouho nenakoukla a tady přibude a přibylo dvojčátek, všem moc a moc gratulujeme 😉

@gretta jo nechávala jsem Báru řvát, vydrž ti dny 😉 byla nakrmená, přebalená a dokázala řvát tři hodiny v kuse 😒 když jsem jí vzala hlavu do dlaní tak byla v pohodě, takže klasicky si vyřvávala pozornost, bylo to asi po 14 dnech kdy jsme se vrátili z porodnice, akorát jsem jí zalepila pupík aby si nevyřvala kýlu. Tři dny komedie a od té doby byl klid 😉

evikj33
5. únor 2013

@gretta Tak unás je to nastejno,hlavně malá řve a jak jí někdo veme jako když utne oči jako trnky a kouká.Taky mám jen 2ruce a tak prostě občas řve a najednou klid a spí a usmívá se.Hold to zkoušej 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru