Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

hancas
6. kvě 2010

andelina------bude všeok uvidíš doufej to a nemysli na to!!!!!bud silná!!!držím ěstičky štěstí

andelina
6. kvě 2010

Děkuju!!! 🙂

hancas
6. kvě 2010

neníííííí vůbec zzzzzzačččč 🙂

andelina
7. kvě 2010

Takže akutní tubulo-intersticiální nefritida a vroz. obstr. defekt ledvinové pánvičky a VV močovodu, to jsou naše diagnózy, babo raď, nevím vůbec co to je. 🙂

Každý měsíc budeme odevzdávat moč, 19.5. nás čeká mikční cystografie (jestli bude mít dobrou moč, doufám, že jo!) a následně podle výsledků MAG3 (to zas doufám, že podstupovat nebudem, to by měl být ten hnusný RTG). V červenci další sono, v září další kontrola na nefrologii a do té doby podstoupíme i vyšetření v Olomouci v nemocnici, termín nám zavolají...

uf - máte pro mě někdo o tomhle nějaké info? 😉

hancas
7. kvě 2010

andelina....to ti teda vůbec neporadím co to mlže bát sakra nemůžou to napsat česky 🙂 to je na pytel s těma jejíma názvama

lucisa
7. kvě 2010

andelina, no to je tedy diagnoza, člověk je hotový už jen z toho názvu, natož když si představí, co to asi tak může být.....

mmch, MAG3 jsme prodělaly s Nelou toto pondělí....

andelina
8. kvě 2010

No je to děs holky 🙂 a lucis jak to probíhalo, kde a bylo to moc hrozné?

lucisa
8. kvě 2010

andel, ono to není hrozné, jen naše mladá je hysterka, jak vidí jehlu. ona už je dost velká, aby vydržela ležet v klidu, tvého malého trošku "oblbnou". dávají do zadečku nějakou vodičku, která taková malá miminka a děti jakoby zmalátní nebo dokonce uspí, protože na tohle vyšetření musí ležet dítě kolem 20 minut v klidu.
do žíly mu dají kanylku, kterou pouští do tělíčka kontrastní tekutinu. dítě leží na takovém prkně, nad něj najede "tunel" - takový malý, něco jako CéTéčko, a hned n apočítači sledují, jak ta tekutina prochází střevy, přes trávicí trakt, močové ústrojí, ledvinami, vylučovacím ústrojím až ven (u miminek asi do plíny, větší už to musí vydržet).
na tohle vyšetření musí přijít člověk co nejvíce zavodněný. naše se napila tak, že po tom, co se s ní dr. a dvě sestry vč. mě poprali, aby ji napíchli, si vzpomněla, že musí čurat. čurala než jsme tam vlezly☹. tak ji sestra přinesla mísu s tím, že na začátku bude ten záznam nepřesný, ale co se dalo dělat.
po těch cca 20 minutách (asi v polovině už vytáhli kanylku) jsme šly na chvilku do čekárny, měla být v klidu a po dalších asi 15 min. ji znovu položili, bez kanylky, a asi jen na 3 minuty. a to je všechno.
dělali nám to u nás v Opavě na odd. nukleární medicíny. dítě je pak trochu jako zářič, musí ten den hodně pít, aby se co nejdříve vyčurala ta kontrastní tekutina. není to prý nic hrozného, je to snad menší dávka než klasický rtg. ptala jsem se na to, protože kojím a tam psali na letáčcích, že těhu a kojící ženy by to neměly podstupovat.

snad jsem tě moc nevyděsila, horší je, že nám tohle vyšetření dělali už víckrát u obou dcer a s tou "zklidňovací" tekutinou do zadečku nemám moc dobré zkušenosti, ani u jedné to nezabralo, spíš je to vydivočilo, což se taky prý může občas stát. tak nevím, jestli není lepší uspat třeba u kojení nebo jídla a pak opatrně položit a doufat, že aspoň část z té dvacetiminutovky vydrží bobek spinkat v klidu. jeho navíc asi i připoutají, aby jim nežuchnul, to prkno je celkem úzké 😖

andelina
9. kvě 2010

UF.... no budem muset to zvládnout, jediná starost teď pro mě je, že on jak leží na zádech a kolem sebe má prostor, tak ječí hystericky s vytřeštěnýma očima, rozhazuje ručkama a fakt se bojí... bude moct mít na sobě aspoň košilku? Asi ne co? Taky kojím, budeme tam moct s ním být uvnitř? Díky Ti za popis, my budeme v OV Porubě. Snad bude dobrá moč, aby nám to neposunuli.

lucisa
9. kvě 2010

andel, Nele jsem sundala jen boty a svetr, jinak byla normálně oblečená. a celou dobu jsem vedle ní seděla a držela za ruku 😉

andelina
9. kvě 2010

Tak to mě uklidnilo, super díky Ti dobrá vílečko 😉

lucisa
9. kvě 2010

není zač 😉

wsmoulinkaa
10. kvě 2010

ahoj holky...
jsem tu po douhé době....mě zjistlili v těhu dilataci také...ta levá pánvička 7mm a prava 4mm pak vyšetření u mého gyndaře a ten mi řekl, že tam nic není!! Ted po dlouhé době mě napadlo stejně raději zajít na sono ledvin, neměla jsem klid na duši. No a po sonu zjistili že ta dilatace na té levé je stále-9mm a na levé vymizela, jdu na kontrolu za půl roku!!! Nic zvláštního mi neřekli, jen za půl roku na kontrolu! 😉

wsmoulinkaa
10. kvě 2010

na pravé vymizela

lucisa
10. kvě 2010

wsmoulinkaa - já to nechápu, jak sis sama zašla na sono ledvin??????

vždyť tohle dělají standardně snad ve všech porodnicích při vyšetření kyčlí!! a pokud se jim něco nezdá, tak se jde i víckrát.
a když u tebe navíc tohle zjistili už v těhu, tak to už vůbec nechápu, že si malou nepohlídali 😠

já mám dilataci u všech třech dcer a vzhledem k diagnoze po první dceři už mi v těhu hlídali i druhou (tam v těhu nic nebylo, až po porodu) a třetí dceru (tam dilatace byla a já jezdila ještě v těhu na pravidelné sono kontroly ledvin miminka, kdy se to hlídalo!!)

i když, jak teď znovu čtu tvůj příspěvek, tu dilataci máš TY nebo DCERA? Jsem z toho zblblá, jak to všichni píšeme v množném čísle a bavíme se o potomkovi.... 😲

hancas
10. kvě 2010

ahojky maminknky mám dotaz
Vždy po ránu Klárince divně zapáchá moč,přes den nic ale vždy po ránu,myslíte si že je to třeba tím že ten sumetrolin nějak zabírá???berem 3 ml jen večer přes den ok super ale jen v ráno.díky

andelina
11. kvě 2010

hancas to nevím, ale nechceš raději odebrat moč na kontrolu? Dr mi říkala, kdyby divně zapáchala, tak odebrat (ale nechci Tě vystrašit, malému taky někdy smrdí jinak) jen pro klid duše...? Nám dali na udržování Zinat, ale už nám ho zas vzali, tak jsem zvědavá, jak to bude dál.

ralelo
11. kvě 2010

Hancas a ona vydrží celou noc bez čůrání? Nebo ji smrdí plínka? No každopádně by asi bylo dobré nechat moč zkontrolovat, přece jen pro klid duše. Maty má taky sumetrolin, 2,5 večer a nic nezapáchá.

wsmoulinka to je zvláštní že vám nedělají ko automaticky když bylo v těhotenství zjištěno že není vše OK 😕 . Je dobře že sis na UZ zašla sama. Naštěstí nemá malá nic hrozného, ale i tak...

hancas
11. kvě 2010

ahojky holky,
v plínce po ránu zapáchá moč,dnes jsem byla u dr.a říkala že to radši odeberem za to nic nedáme,pro můj klid,a i když máme sumetrolin tak to neznamená že nemůžeme mít zánět.že to máme jen malou dávku na udržení,takže zítra do 2 zkumavek moč a v pátek výsledky.Holky držte palce at to dobře dopadne a pak hnmed napíšu,snad to nic nebude a pokud ano tak snad nasadí léky.díky za rady

wsmoulinkaa
11. kvě 2010

ahoj holky!!

no právě....(nelinka má dilataci , já ne 😉 ) v Liberci mi řekl, jestli má dr taky utz tak at udělá kontrolu at se netrmácím zas do LIberce. Tak mi dělal gyndař utz a prý, že nic nevidí!! 😖 tak jsem byla ráda že to vymizelo, ale furt mě vrtal červík, když jsem to tu četla, jsem si řekla že to povím dětské dr...ta teda koukala, že o tom nemá zprávu,ale gyndař usoudil že tam nic není, tak zpráva nebyla, prostě to ukončil. Já ji řekl dětské dr, že bych radeji zašla na sono pro klid, abych si pak někdy v budoucnu něco nevyčítal, kdyby se něco stalo....tak mi napsala doporučení a ejhle-dilatace tam je ☹ ale hlavně že to vím a budu ji moct víc hlídat aby neprostydla...

wsmoulinkaa
11. kvě 2010

ježiš já to píšu jak chlap.... 😀 chybí mi a!!

wsmoulinkaa
11. kvě 2010

a neříkáte si někdy, že těch dilatací musí být mnoho??? dříve to přeci nedělali, tak si říkám jestli tam nemám zajít i s první dcerou, ale to snad ani ne...no fakt neví!! 😒

lucisa
11. kvě 2010

Je toho hodně, ale právě proto, že dnes už ty kontroly dělají automaticky, tak se na to hned přijde a ne, až se dostaví nějaká silná infekce.
Pro klid duše, ať dceři udělají sono, ale myslím, že kdyby něco bylo, tak se jí to už nějak projeví. Nám řekli, že kdyby to nejstarší dceři neoperovali, tak by časem ta ledvina přestala fungovat a mohlo by se to právě projevit nějakým zánětem.

A taky, že to u sourozencl bývá velmi vzácné, má to jen jedno dítě většinou. Ale u nás to měla i druhá dcera, to už mi nefroložka řekla, že jsme rarita a když se to objevilo i teď u nejmladší, tak je z toho už úplně hotová, že to nikdy neviděla ani o tom neslyšela, aby všichni tři sourozenci od stejných rodičů měli stejnou vadu - vrozenou, ne genetickou, jak nám několikrát řekla, i když se mi to právě nezdá vzhledem k tomu, že to mají všechny tři 😖

kozlenka
12. kvě 2010

Luciso, vážně ti lékařka řekla, že to mívají sourozenci vzácně?? Já totiž slyšela spíše opačné názory, že je to genetický předpoklad, že to bude mít i další dítě. Já jsem si totiž teď dost užila s Adámkem, je to moje první dítě a strašně moc se děsím toho, že to bude mít i druhé dítě, chtěli bychom jej totiž co nejdřív, ale pořád jezdíme po nemocnicích a dvě operace ledvin za námi, kdybych to měla prožívat znovu, asi bych skončila na psychině ☹

wsmoulinkaa
12. kvě 2010

kozlenka pamatuju si tě...tak jste to zvládly, konečně je to za vámi vid!! držím palce at v dalším těhu je to ok!! 😉

lucisa
12. kvě 2010

kozlenko, fakt mi bylo několikrát řečeno právě dr. Malou, že to není genetická vada, ale vrozená, kdy se prostě něco zblbne během vývinu v těhu.
Taky mi to vrtá hlavou, když to mají všechny mé holky, ale jestli tě mohu trochu uklidnit, tak nejstarší Nelka to měla nejhorší, byla operována. prostřední už má ty hodnoty na hranici, takže se stále jen sleduje, resp. teď už to hraniční není, tím, jak roste ona a ledvina, a dilatace zůstává stejná, tak v poměru k ledvině je vlastně menší, takže nález je lepší.
a malá teď uvidíme, jestli ji bude chtít Olmík vidět, protože dr. malá říkala, že ten nález není nijak tragický, ale uvidíme, co bude dál 😉

wsmoulinkaa
12. kvě 2010

ano taky mi bylo řečeno, že to není genetická vada ale vrozená!!

wsmoulinkaa
12. kvě 2010

a jak velkou mají tu dilataci a jak dlouho se to vleče s nima?? od narození?? už jsou velké holky....

ralelo
12. kvě 2010

wsmoulinkaa a u vás v porodnici se nedělá UZ ledvin automaticky? Já myslela že to už je všude.

Jinak mi řekli (myslím že to bylo v Olmíku) že to může být genetické. Pořád dokola se nás ptali jestli má někdo v rodině vadu ledvin. O ničem nevím. Už jsem taky uvažovala že se zeptám nefroložky jestli by nebylo dobré udělat UZ i holkám.Ale nemají žádné problémy, tak zas mám strach aby se něco neobjevilo 🤐 . Jo a my jsme v Olomouci vedeni v nějakém výzkumném programu kde zjišťují co to mohlo způsobit. Brali tehdy mi i manželovi krev. Je to anonymní, krev mají vedenou pod číslem ne pod jménem.

lucisa
12. kvě 2010

wsmoulinko: já nevím z hlavy, kolik teď mají holky tu dilataci, ale nález je kontrola od kontroly lepší, protože ta dilatace zůstává na stejné úrovni, ale ledvina roste, tzn., že se poměr zvětšuje, takže to vypadá, že je dilatace menší. nevím, jestli je to naspané srozumitelně 😖
mají to od narození, sledují se, kontroly každý půlrok, starší dcera ještě navíc v Olomouci, protože je po operaci, ale ty intervaly se zvětšují. nejdřív tam jela za půl roku, pak za rok a teď už jedeme po 3 letech, zrovna příští týden jedeme ke Šmakalovi, který ji operoval.
nevím, ale myslím, že asi úplně jim to nezmizne nikdy.... nějak jsem to nezjišťovala, není to příjemné, ale v Olmíku jsem viděla tak těžce nemocné děti, že tohle mi přijde jako banalita. i když vám, které tím procházíte poprvé, to tak asi nepřijde.

ralel, mě řekli, že je to vrozené, ale na rodinnou zátěž se taky ptali..... 😒 Ani nevím, že v Olmíkuněco takového dělají...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru