Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

sisip
18. pro 2010

@andelina aha tak to je škoda, idyž jak jsme u něho byli ,když byla Juli mimi ,tak si furt blekotal něco pro sebe a vubec jsem mu přes ty fousy nerozuěla. No uvidíme. A ke které dětské dr chodíte?

lucisa
18. pro 2010

Červená zkumavka je sterilní, žlutá nesterilní.

U nás v porodnici se taky dělá všem miminkům UTZ ledvin automaticky po porodu zároveň s kyčlemi. A na dalších kontrolách kyčlí to ortoped taky vždy dělá. A vím, že se to dělá už dlouho, protože díky ortopedovi na kyčlích se přišlo na dilataci u nejstarší dcery, on nás poslal na další vyšetření na nefrologii.
A mám pocit, že v nějakém časopisu pro maminky (Maminka, Betynka ? - fakt už si nevzpomenu, je to nějaký měsíc zpátky) byl článek, že je to již standadní vyšetření a dělá se u všech dětí. Tak nevím......

andelina
19. pro 2010

@sisip dr. Drápková z Hlučína

jasekd
19. pro 2010

@lucisa Standardne se to opravdu nedela, aspon ne vsude. Podle me by se spis mely delat poradne velky UZ v tehotenstvi. Protoze my to vime uz od tehotenstvi, stejne se na ty UZ chodi, tak at to delaji poradne. Jeste si tak umim predstavit, ze mi treba na gastru udelaj kontrolne i ledvinky, je to oboje interni obor, to nam treba primar pediatrie, kterej je pres gastro, delal, ale ze by mel ortoped kontrolovat ledviny mi prijde trochu divny, i kdyz diky bohu za to, ze to u vas udelali. I ten primar to delal jen orientacne a nechal to nefrologum. A my treba meli v porodnici jen vysetreni ortopedem na pokoji a na UZ si zve uz k sobe do ordinace a dela opravdu jen kycle. Asi je to kraj od kraje jine, zalezi asi na dohode porodnice s ortopedii apod. Kazdopadne ja jsem sve gyn. Dr. moc vdecna za tu peci a ze se na vsechno prislo 🙂 Tim nechci rict, ze ortoped nemuze umet najit dilataci, jen si myslim, ze jsou na to povolanejsi oci 😉

lucisa
19. pro 2010

@jasekd ono to na první pohled vypadá, že to nesouvisí, ale jak ortoped jede sondou po vnější straně stehýnek na kyčle, vyjede pak ještě výš na záda a koukne na ledviny. Nám na to u první dcery fakt přišel on. U dalších se pak na to zaměřovalo díky anamnéze už v těhu.

sisip
19. pro 2010

Holky, potřebuju se na něco zeptat, malá má teďka nějaké střevní potíže a docela často kaká, oprudila se mi dost na zadečku , má to až do krve. Dávám jí imazol a heřmánek........ale k věci, když jí koupu ve vaně, nemůže se s těch opruzenin dostat nějaká infekce do pipky? Už se fakt obávám všeho, protože jak byla menší , měla záněty skoro furt a přispělo tomu i stolice v plíně, teĎ než jí dám do vany, tak ty opruzeninky omyju vodou ale přece jen mám strach aby tam neměla nějaké bakterie či co, ještě ze stolice. Možná to už moc žeru. Děkuji moc

lucisa
19. pro 2010

@sisip no já bych teď hlavně moc nekoupala, spíš jen sprchla, nebo opláchla a pečlivě vysušila. Pak namazala, mě se spíš než Imazol osvědčila Rybilka a Nivea SOS. A častěji přebalovala, nechala co nejvíc to jde dupku luftovat, vzduch pomůže hojení a mazala, aby jí to neštípalo.
Přeju Julince, ať to má co nejdřív zahojené. 😉

sisip
19. pro 2010

@lucisa díky 🙂 no to všechno dělám ale asi jí teď nebudu koupat , dokud se jí to nezahojí. Já právě používám Welledu ta je výborná prevence. Ale teď jak už to má až do krve tak jí to moc nechci mazat, raději spoléhám na heřmánek. Akorát se bojím zase zánětu:-////

kristipa
19. pro 2010

@sisip zkus na přechodnou dobu použít mastičku Pityol, je sice až od deseti let ale v krajních případech zabírá na opruzeniny velmi rychle. pochopitelně nemazat tím pořád jenom teď v akutním případě.

weri1
19. pro 2010

nejlíp pomáhá rybí mast namíchaná z lékárny a prej imazol je super

@kristipa pityol je od deseti let?? když jsme byli malí, mamka nás mazala jen pytiolem

jasekd
20. pro 2010

@lucisa Ja ti verim, ze na to prisel, a diky za to. Myslela jsem to tak, ze ortopedie a interni obory spolu zas tak nesouvisi a spis by se fakt meli snazit uz v tehotenstvi. Ortoped to skouknout muze, jasne, ale zas bych mu nevycitala, kdyby to treba neobjevil. Kdyz bude hranicni hodnota treba... Prece jen kazdej mame ve voku to svoje, i kdyz ten vas uz bude asi cvicenej. Zalezi na dohode zdrav. zarizeni. Nas Dr z gastra to taky premeril, ale posuzovat nechtel, to delali na nefro, a stejne nakonec ten reflux odhalil az Kocvara, cili oko nejzkusenejsi.
@sisip Infekce bych se bala, kdyby to mela kvasinkove, ale treba to ma jen podrazdene z toho prujmu. Mne se na opruz. osvedcil ted ve vyssim veku Bepanthen (u malinkyho miminka nam vubec nezabiral, to byl lepsi Sudocrem ), Rybilku mam spis jen preventivne. Sprchovat, nepouzivat ty kupovane vlhcene ubrousky. Ja mam misto vlhcenych ubrousku komercnich svoje latkove a macim v odvaru z mesicku (v lekarne se prodava od Megafytu mes. kvet cca za 35 kc oranz. krabicka) nebo ho v tom odvaru i koupu. Vetrat. Ale to vsechno urcite sama vis. Ja pouzivam jenom latkovy pliny, ze to lip dejcha, casto prebaluju a kakani chytame mimo plinu celkem uspesne, zatim nesedi, takze do ubrousku nebo bych ho musela drzet v klubicku, kdyby sedel, snazila bych se nocnik. M. nastesti na opruzenej zadek uz ted temer netrpi, za to se mu obcas hnusne zapali levy podpazi 😅 To uz mel i kvasinkove a na to mi dala Dr. Pevaryl a zabral.

sisip
20. pro 2010

@jasekd díky, pevaryl byl výborný ten nám taky zabíral ale už se bohužel nevyrábí...škoda. Heřmánek taky už zabírá, už to má míň,tak snad to nemá kvasinkové, to já nepoznám, včera to měla trochu mokvavé ale dnes už ne. no uvidíme.

jasekd
20. pro 2010

@sisip Pevaryl uz neni? Ja ho mam jeste prave z doby, kdy byl malinkatej, minim. pul roku. Tak bych si nasla ucinnou latku a koupila neco, co ma stejnou. Jestli hermanek pomaha, tak to kvasinka nebude, ta jen tak neodezni. Ja zacinam vzdy tak jako ty, a kdyz se to nelepsi, zkusim Pevaryl, ten mi zabral rychle, a kdyz nezabral, usoudila jsem, ze to neni kvasinka. Jinak se to podle me moc poznat neda, vsechno je to stejne hnusne rude 😝 Ale kdyz ma prujem, brala bych to ak, ze je to z toho. I kdyz ty davas i ten Imazol a to je antimykotikum, tak ze by prece jen? Tak at uz ma brzo pokoj.

jasekd
20. pro 2010

Holky, taky vam mimca jakoby ucuravaji? Dneska vubec. Jak mame ty latkovky, hned to poznam. Po spani byl suchej, rozbalila jsem ho, nechala vycurat, zabalila, dala najist, hned rozbalila,zas trochu mokro, pak se jeste vycural rozbalenej, dala jsem mu novou plinku bez svrchnich kalhotek, aby to mel tenky, na hrani, a po 5 min uz zase ucurnuto. Proste cura po davkach a hrozne u toho tlaci.

sisip
20. pro 2010

@jasekd Tak pul roku to zas není moc, já jsem to sháněla ještě u starší dcerky, jak byla mimi ,to už je ale dlouho...možná se to od té doby změnilo a už se to dá sehnat, stejnak to bylo na předpis ne?Ale určit se na to teda zeptám . No dávám imazol, protože mi to přijde nejvíc podobné ale nezabírá moc rychle teda.

sisip
20. pro 2010

@jasekd Jo tak ted jsem se koukala na net na www.lekarna.cz ,tam hledám všechno a je tam pevaryl ale né ten co jsme měli mi, ten měl žlutý proužek a vím, že tam bylo přímo napsané na plenkové dermatidy nebo tak něco.

jasekd
20. pro 2010

@sisip Jo, podle me tyhle antimykotika budou na predpis, prece jen to neni Indulona... Imazol je clotrimazol ucinna latka, Pevaryl je econazol, jak moc jsou tyto latky pribuzne co do ucinku, to nevim. Musela bych mrknout do farmacky a tu mam vedle a M. tam spi, pozdeji na to mrknu. Kazdopadne stejna latka to neni. S econazolem nemuzu nic jineho najit, vsude vyskakuje jen ten Pevaryl.

jasekd
20. pro 2010

@sisip Jo, presne ten, co tam maji, mame doma.

kristipa
20. pro 2010

@weri1 je až od deseti let, je to napsané i v příbalovém letáku, nás tím mamina taky mazala poctivě celé dětství🙂

eviczka10
20. pro 2010

@sisip Ahoj, měly jsme taky takový problém, malá pořád kakala po Sumetrolinu a byla potom strašně opruzená. Zadeček měla samý boláček. V lékarně mi poradili Imazol a docela zabral. Taky jsem přešla na čas na látkové plínky, to taky udělalo hodně. Po každém kakání jsem ji umývala a nechala "vyvětrat". Ještě se mi osvědčil slézový krém od JUSTu.

esicko
21. pro 2010

Ahoj, všechny zdravím..

Vím, že už se to tu několikrát řešilo: kyselé a sumetrolim, toto jsem našla na netu.. Jinak dětulkám a maminkám přeju krásné, klidné a pohodové svátky!! 🙂

Dobrý den, moje roční dcera byla na preventivní prohlídce a v moč jí byl zjištěn nějaký nález. Dcera je naprosto bez jakýchkoli příznaků. Pediatr nasadil Sumetrolim sirup 2x denně 2,5 ml. Zmínil se o tom, že by dcera neměla po dobu léčby jíst ovoce a cokoli kyselého. V příbalovém letáku však nic takového není. Jak to tedy ve skutečnosti je s konzumací ovoce a zeleniny? Může dcera během léčby jíst jablko, hrušku, papriku, rajče atd.? A případně může jíst hotové příkrmy Hami Frutapura, které jsou obohacovány vitamínem C? A můžeme na procházku v kočárku, když povezu dceru tak, aby na ní nesvítilo sluníčko? A pokud půjdeme na zahradu odpoledne kolem půl čtvrté, a dcera bude oblečená, pouze na obličej jí bude svítit, je to velký problém? Děkuji a přeji hezký den. Romana
Účinná látka obsažená v přípravku Sumetrolim může vykazovat tendenci krystalizace v močových cestách (látka se odděluje od tekutiny v podobě pevných krystalků). Tento proces je výraznější v kyselém prostředí - tj. pokud má moč kyselý charakter v důsledku konzumace kyselých potravin. Dnešní moderní přípravky mají upravené stabilitní vlastnosti tak, aby se toto nedělo. Nicméně omezení konzumace kyselých potravin je dodatečným ochranným opatřením. Obecně je doporučováno vynechat koncentrované ovocné šťávy, kyselé ovoce, vitamín C v potravních doplňcích, Acylpyrin (+ vše ostatní kyselého charakteru, co připadá v úvahu u konkrétního pacienta). Během léčby je nutné vydatně pít nekyselé nápoje.
Sumetrolim může zvyšovat citlivost kůže vůči slunečnímu záření a způsobit tak její podráždění. U citlivých osob je proto potřeba vyvarovat se dlouhodobému či intenzivnímu slunění.

jasekd
21. pro 2010

@esicko Hm, tak jsem rada, ze to snad uz maji tedy nejak vylepsene. Snad kdyby se to muselo striktne dodrzovat, tak to napisou do pribalaku? Zrovna dneska jsem mu udelala presnidavku z jablek a bylo to celkem kysely, no stejne to nechtel, snedla jsem to ja a dostal jogurt. To vydatne piti je jasne, ale spatne proveditelne, aspon u nas. Dneska nevypil skoro nic, davam mu to uz i lzickou mezi jidlem, on uz pozna, ktera lzicka je s jidlem a ktera s pitim a uz ani to nechce 😠 Zavidim te pani, ze se nemusej omezovat tak dlouho jako my, v jejim pripade bych asi byla i prisna, kdyz je to na chvili...
Jake ovoce teda detem davate, krome bananu?

esicko
21. pro 2010

@jasekd ahoj, já dávám kupované ovocné přesnídávky bez přídavku cukru od hami, ale Kubík je stejně moc nechce, nejradši má zeleninu a na pití mlíko od mě a max. 100ml bylinkového čaje s cukrem 😅 Já teda teď jím mandarinky a beru vitamíny na vypadávání vlasů s přídavkem vit.C a naše nefro mi říkala, že se toho ke Kubíčkovi přes mlíko dostane naprosté minimum...

Jinak přidám poznatek ke kakání a probiotikům...Kubík pořád kaká dost často, třeba i 6x denně a už mě taky napadlo, zda to nemůže souviset se sumetrolimem. Na opruzeniny se mi osvědčil sudocrem, ale je fakt, že Kubík na ně téměř netrpí. A probiotika nedáváme, protože se po nich děsně potil 😖 Dávala jsem je tři měsíce, když mu nasadili sum. a měl pořád mokré ruce a nožičky od potu, prostě strašně vlhké a pod hlavičkou míval často po spinkání mokrá kola...po dobrání jsem další nekoupila a to pocení vymizelo, to jsem ale nevěděla, že to souvisí s těma probiotikama...no a jak jsme leželi v nemocnici kvůli krvi ve stolici, tak mu nasadili probio. a opět se začal hrozně potit...moje dětská se s takovou reakcí ještě nesetkala, ale doporučila mi probio. v našem případě nedávat...připadám si jak v začarovaném kruhu...už aby měl za sebou tu operaci a začalo se vše obracet k lepšímu..

eviczka10
22. pro 2010

@esicko Ahoj, je dost možné, že to časté kakání u Kubíka způsobuje Sumetrolin. Nedávno jsem to taky řešila, malá kakala 5 - 6x denně i v noci, jak se vysadil Sumetrolin, tak to přestalo. Teď bere Ellinka Augmentin, je to sice taky jako sirup, ale zatím je všechno v normálu 🙂 .

saruspec
28. pro 2010

zdravím holky,dlouho jsem tady nebyla ale ty vánoce davaji zabrát,tak nám volali z olomouce a 3.1.už jedem do nemocnice a 4.na operaci měli jsme jit 12.1.no ale přehodili to protože mají 12-13.1. seminář ve špindlu.tak mně to volali před štědrým dnem tak mi zkazili svátky.zitra jdem na předoperační vyšetřeni k jiné doktorce naše ma dovolenou. 😵 to bude mít malej hezké narozeniny v nemocnici,snad už to bude poslední operace.

esicko
28. pro 2010

@saruspec ahoj, přeju hodně štěstí!

esicko
28. pro 2010

@eviczka10 ahoj, my ho ještě nějaký čas asi brát budem 😔 v únoru jdeme teprve na operaci. Tvoje maličká už má po operaci viď? A jak dlouho ještě bude brát ten Augmentin?

saruspec
29. pro 2010

esicko moc děkuji,a budem taky držet v unoru pěstičky. 🙂

eviczka10
29. pro 2010

@esicko Ahoj, Ellinka už je po operaci půl roku a budeme brát antibiotika tak do února a pak se uvidí. Záleží, co bude na ultrazvuku. Jinak držím pěsti, ať všechno dobře dopadne 🙂 .

esicko
29. pro 2010

@eviczka10 díky 🙂 máš krásné holky, jukala jsem na fotky 😉 budu držet pěsti, ať je utz o.k. a nemusíte už brát žádné atb...

@saruspec jsi hodná, klepu se jen na to pomyslím...už aby to bylo za námi...budu na vás v lednu myslet 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru