Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

ralelo
30. říj 2009

Saruspec tak super!!! Užívej Matýska a občas napiš jak se vám daří 😉 😉 😉

saruspec
31. říj 2009

čauky tak máme matýska doma je hodný,spinka v postylce,zlaté naše štěstíčko ale doktorka nám včera řekla,že ta pravá ledvina se zhoršila a bude nutna operace,tak za 3týdny tam jedem a bude zasedát konzilium a řešit tu operaci.Ten život je hnusnej proč musí trpět také malé stvořeničko.nemám naladu na nic

ralelo
1. lis 2009

Saruspec je to blbé když musí takový prcek trpět, ale já si říkám že jsou i horší nemoci. A teď se to vyřeší a bude to dobré a děti si z toho nic nepamatují. Držím palce aby se ta ledvina vzpamatovala a začala pořádně pracovat.

kozlenka
18. lis 2009

Ahoj holky tak já jdu s mým 3měsíčním Adámkem na operaci levé ledviny 7.12.2009. Už teď mě provází noční můry. Nemám představu jak to bude všechno probíhat, jako plně kojící snad můžu být neustále s ním?! Dr. Šmakal říkal, že hospitalizace je cca 9 dní, no to bude terno v čase adventním ☹ Ani nevím jaké mu mám sbalit oblečení, asi bude mít vývod, tak to asi dupačky ne.. Bože, ať už je to za námi ☹

klara.t
18. lis 2009

Držím palce kozlenko. Určitě to bude dobré a uteče to, ani nebudeš vědět jak a pak si ho krásně položíte pod stromeček. 😀

ralelo
19. lis 2009

Kozlenko neboj, zvládnete to. Určitě budeš moct být s ním, jen když bude na JIP tak budeš na jiném pokoji a k němu budeš docházet. Určitě si vem hodně bodynek a ponožky, dupačky jsou zbytečné.Nožky bude mít zakryté peřinkou. V Olmíku je na odd. celkem dost horko, tak mu zima nebude.Budu na vás myslet 🙂 😉

wsmoulinkaa
19. lis 2009

kozlenko....bude určo v pořádku...moc na vás budu myslet, aby to ten brouček měl co nejrychlejc za sebou!!!!! 😵

saruspec
19. lis 2009

ahoj kozlenko,žadné oblečení neber,jak jde na operaci tak nesmí nic mít svého daji ti jejich erarní.Na jipce by měl být 4dny a pak 9dní na dětském bude nacevkovanej v pindíku, a vývod v ledvince vubec se toho neboj my ho měli ještě 14dní doma akurát to oblékaní je horší nejlepší jsou dupačky které jsou mezi nožkami rozepnutelné abys mohla tu hadičku s pytlíkem protahnout.My už to máme za sebou,ale zitra budu volat dr.šmakalovy domluvit se na kontrolu na 2dny a bude se rozhodovat jestli pujde na druhou operaci s tou pravou ledvinkou a to máme 2,5 měsícu a 4.68kg v sobotu jsme byli na vítání občanku bylo to moc hezké.Tak se ničeho neboj naber hodně síli budeš ji potřebovat a Ádámek to zvládne ty mrňousci jsou bojovnici!!!! 😉 🙂

kozlenka
20. lis 2009

Ahoj Saruspec, děkuji za popis, už jak si ho čtu, tak tady brečím ☹ Radši bych tohle třeba stokrát postoupila já, než můj Adámek ☹ Taky jdeme s levou ledvinou a pak ještě kdo ví kdy s pravou..

saruspec
20. lis 2009

je to dost na nervy jak vidiš toho malého drobečka sama hadička a ty mu nemužeš pomoct.ja to dost špatně snášela,vždycky jsem si řekla jak jsme jeli za Matyském na jipku,že musím být silná,že to zvládnu ale jak jsem už byla před vchodem do nemocnice tak se mě stahnul žaludek bylo mi na zvracení,třepala jsem se no hnus.

ralelo
20. lis 2009

No na té JIP je to podle toho jestli jsou nějaké komplikace. Většinou je to 2-3 dny a pak na odd. ještě 7. Ale vše záleží na tom jestli jsou komplikace nebo ne. Vše se může protáhnout. Neboj, děti to zvládají velmi dobře. Můj Maty měl 9 měsíců a byl sedící a lezoucí dítě a krásně vydržel týden jen ležet. On si na to prostě zvykl. Teď se zas bojím druhé operace,je to hrozný divočák nevydrží chvíli v klidu a zas si nedovedu představit že bude v klidu ležet. Pořád je ve věku kdy to ještě nechápe.

ralelo
20. lis 2009

Saruspec, a jak jste teď na tom? Už jste tedy bez vývodu? A ledvina funguje?

saruspec
21. lis 2009

jo už jsme bez vývodu,a ledvina funguje na 25% nic moc ale aspoň něco.Právě máme jit na 2dny do olomouce na vyšetření jak funguje ta pravá ledvina,ale teď nechci nikam jezdit jak řádí ta prasečí chřipka Matysek ještě nemá ani jedno očkovaní tak se bojím.tak se chceme domluvit s dr.šmakalem jestli bysme mohli přijed až skončí ta epidemie chřipky.

kozlenka
23. lis 2009

Ralelo a jak je to tam s kojením na JIPce? Hlavně vnoci?! A před tou operací ho taky nesmím kojit? Nevíš jak dlouho a jak to vydrží?? ☹ Doufám, že nám tu ledvinku taky zachrání alespoň na 25 %! Tolik se bojím, jsem hrozná plačka 😅

ralelo
23. lis 2009

V noci mě za ním nepouštěli, ale Maty už měl 9 měsíců tak kojit moc nepotřeboval. V tom ti neporadím. Ale určitě si myslím že bude záležet na domluvě, je to přece jen malý mimís, tak tě třeba budou prozvánět na mobil. Jinak před operací je poslední kojení o půlnoci a pak ještě ve 3 čaj(je dobré mu ho trošku dát, i když na něj třeba není zvyklý). Miminka berou na operaci většinou hned ráno, takže na sál by měl jít v 8.
Neboj se (no i když já vím že to nejde), vše dobře dopadne, myslím na vás 😵

Jinak já teď řeším jak přestat kojit, chci přestat do operace, hlavně kvůli té noci před aby už nebyl zvyklý se přisávat.To by asi pěkně prořval kdybych mu nedala.

ralelo
23. lis 2009

Já bych se té chřipky nebála. Maty dostal první očkování až v roce. A operovaný byl v únoru, to taky řádila chřipka(sice ne ta prasečí). Akorát bylo blbé že byl zákaz návštěv. Jinak držím palce aby to vyšetření dopadlo co nejlépe. Logicky by měla ta druhá ledvina pracovat na 75%, tak spíš popřeju aby ta horší pracovala ještě trochu líp než na těch 25 😉

kozlenka
23. lis 2009

No čajík Adámkovi ještě nedávám, tak jsem zvědavá, jak se na to bude tvářit teda 😖 A do osmi je dlouhá doba.. Jak dlouho trvá ta operace? A po operaci se taky nesmí ještě kojit? To abych si vzala odsávačku, jinak mi ta prsa snad prasknou 😒
Přeji Ti hodně zdaru při ukončení kojení. Já kojení zbožňuju a hlavně pro ten pohled na mého mrňouska při tom 😵

ralelo
23. lis 2009

Odsávačku určitě vem. Hned po operaci kojit nebudeš moc, zas se nějakou dobu nedává nic, pak se dá trochu čaje a teprv pak se kojí. Maty v den operace nic nejedl, odmítal i ten čaj.Byl utlumený léky a pořád jen spal. Jo a na JIP si můžeš říct o skleničky na mlíko a pak jim to tam doneseš a oni mu to dají v tu noc, teď jsem si vzpomněla že jsem taky odstříkávala trochu mlíka(ale mi to už tehdy moc nešlo).
No já taky kojila ráda 😉 , ale Maty už má 18 měsíců, tak je čas pomalu skončit. Je fakt že už o tom mluvím dlouho, ale když já vím že už další mimi nebude, tak je mi to i líto přestat.

ralelo
26. lis 2009

Tak jsem se dnes dověděla, že je Kozlenka s Adámkem od včerejška v Olomouci a už nejspíš budou mít po operaci. Vypadlio jim dítě tak jim volali ať přijedou. Tak snad vše dopadne dobře. Myslím na ně!!!!!

saruspec
28. lis 2009

přeji hodně štěstí kozlence a adamkovi,možná tak je to lepší že šli hned na operaci protože to čekaní je děs.

wsmoulinkaa
29. lis 2009

taky držím palce kozlenko!!!!at je vše jak má být!! 😵 🙂

lucisa
30. lis 2009

ahoj, holky, nečetla jsem celou diskusi, ale i já přidám svou zkušenost. Ve 3 měsících při běžné kontrole kyčlí, zjistil ortoped mé, dnes už sedmileté dcerce, "něco" na ledvince, hlídal to a při další kontrole napsala zprávu na nefrologi. Udělali sono a zjistili dilataci. Fičely jsme do Olmíku.
Zkrátím vyšetření, prostě šla malá v nějakých 8 měsících na operaci dilatace pánvičky, měla i reflux. Dělali ji pyeloplastiku, což mi laikovi, vysvětlili jako takovou umělou záklopku, která nedovolí ledvině vracet moč zpět do močové trubice, ale ven přes močový měchýř.
Nevím, jaká je dne s situace, ale tehdy to byl horor. Byla jsem tam s ní v červenci, šílené horko, plně kojená, na JIPce byla 5 dní, dovolovali mi na pár hodin za ní chodit a kojit. Nejdříve nechtěli dovolit ani to, prý mám jet domů (do Opavy) odstříkávat, vozit mléko a oni ji to budou dávat z flašky, což jsem odmítla a vyloženě zakázala, Nela vůbec neuměla pít z flašky. Domů jsme odmítla odjet. Přesto to ti chytráci zkusili s umělým mlékem a pak mě volali, že malá celý den řve, nevzala si mléko ani čaj a oni ani nevědí, jestli ledvina pracuje. Myslela jsem, že mě švihne. malá v postýlce přivázaná za nožky i ručky, aby si nevytáhla hadičky a sondy. Kojení přes zábradlí, horor děs. Po 5 dnech na pokoj, další 2 týdny na pokoji s vývodem z ledviny, den před odchodem jí vývod vypadnul a málem ji operovali znovu, aby jí ho tam ještě na jeden den dali!!!!
Skoro jsem vyhrožovala soudem, že to není normální.
Po téhle zkušenosti jsem byla psychická víte kde.
A největší šok po porodu druhé dcery, hned v porodnici sono a bum dilatace, ve 2. měsíci Olmík, naštěstí vyšetření ukázalo hraniční hodnoty, takže nemusela být doteď operovaná a vypadá to, že už ani nebude (nyní 5 let). Teď jsem těhu potřetí a vzhledem k anamnéze jsem měla spešl sono ledvin, kdy máme opět dilataci.
Jen budu doufat, že se to do porodu trochu zmenší, nebo aspoň nebude nutná operace.
Mou zkušeností nechci žádnou z vás děsit, jen jsem chtěla říct, že je to bohužel dost častá vrozená vada, na kterou se dřív nepřišlo, protože nebylo tak podrobné vyšetření miminek.
Všem maminkám, které s bobkem čeká Olmík, přeju pevné nervy a zdravíčko drobkům 😉

ralelo
30. lis 2009

Ahojky Lucisa, koukám další Opavačka 😉 . Jsi přímo z Opavy? A asi chodíš k dr Malé na nefro, ne? (mimochodem je super dr). Jinak měli jste to fakt těžké, kdysi se UZ ledvin nedělali a už jsem slyšela že se na to přišlo při UZ kyčlí. Operoval vás už tehdy dr Šmakal? Řekla bych že je to skvělý operatér. A že chtěli operovat kvůli jednomu dni, to tedy čučím, vždyť to bylo skoro 3 týdny od operace 😲 . No hlavně že to dopadlo jak to dopadlo. Držím palce aby třetí mimís byl v pořádku. Ono v dnešní době se dilatace zjistí v těhu hodně miminkám a po porodu se to většinou upraví.
Jinak můj syn Matoušek má za sebou reimplantaci levého močovodu(v únoru) a čeká ho to stejné na pravé straně. Ještě nevím termín, budu muset do Olmíku zavolat, už je to skoro 2 měsíce co mu dělali cystografické vyšetření a měli mi dát termín telefonicky. No holt v Olomouci jim to nepatrně trvá 😖 😖 😖 a pokud se člověk nezajímá tak na něj jsou schopni zapomenout.

petule23
30. lis 2009

Ahojky,ráda se připojím k diskuzi.Mám skoro 2letého chlapečka,po narození mu zjistili dilataci ledvin,když jsme odcházeli z porodnice,napsali nám nějaké antibiotika,které jsme měli brát než by se udělalo nějaké vyšetření.Naše paní doktorka už nás neinformovalo(což si dodnes vyčítám,že mě to nenapadlo),že až antibiotika dobere dá se kontrolní moč a bude se pokračovat.V tom jsme nepokračovali a za pár týdnů malej dostal vysoké horečky,takže dostal zánět,nastoupili jsme do nemocnice(nebyli mu ještě ani dva měsíce),tam jsme tam strávili něco přes týden,přeléčili ho a znovu bral antibiotika.Už to budou dva roky co ty antibiotika bere,je to boj,nechce to,ale lepší se mu to.Bohužel někdy se stane,že má zánět,tak se to přeléčí a zase od znova.Teď jsme byli na vyšetření,vypadá to lépe,operace zatím prý ne a za rok máme přijet znovu na vyšetření a pak se uvidí.Každý měsíc dáváme kontrolovat moč,je to něco,čím je starší,tím méně spolupracuje,nelíbí se mu to(nedivím se),ale věřím,že to brzy bude dobré.Je to těžké na psychiku jak pro nás "maminy"tak pro ty drobečky.Držím všem palečky ať je to brzy v pořádku.

lucisa
30. lis 2009

ralelo, jsem z opavy, tedy, už kousek za opavou, ale pořád součást, jezdí k nám MHD, takže lišky tady nemáme 😉 chodíme k dr. Malé, spokojensot, souhlasím s tím, že je super. Nelu operoval už tehdy dr. šmakal, na urologii problém nebyl, spíš ten přístup na dětském, přišlo mi, že ty starší sestry byly unavené a nesnášely pláč dětí, mladé holky byly v poho. A s tím vypadnutým vývodem mě šokoval takový nějaký mlaďoch dr., který měl zrovna službu a zřejmě nevěděl, co s tím, tak mě asi pro jistotu vyděsil 😝 naštěstí šmakal řekl, že je to zbytečné....
v olmíku to je vůbec případ sám od sebe, třeba operační den mi změnili ze dne na den a posunuli ho sice asi jen o 2 dny, ale zavolali mi to den předem, takže nahonem balení... teď tam s nelou jedeme až v 05/2010, naposledy jsme tam byli v r. 2007, jinak jsme sledováni i s mladší dcerkou u dr. malé, každý půlrok, sono, moč, kontrola. Nela má navíc hyperaktivní močák, takže ještě měříme čas a velikost vyčurané porce moči, taky sranda.

lucisa
30. lis 2009

jo a petule23, s tím odběrem moči je to nanic. já to navíc musím holkám chytat sterilně, takže pokud jsem sama, vždycky ten vzorek nějak "infikuju". umýt kačku, roztáhnout od sebe stydké pysky a doufat, že budou holky čurat obloukem a ne čůrkem po kůži, nesmím se zkumavky ani dotknout kůže, hotová alchymie, kolikrát to odebíráme i 3-4x, jednou jsme to dopracovaly tak chytře, až nás odebírala sestra na dětském ve sprše🙂
a léky brala Nela po operaci téměř dva roky (tzv. udržovací, aby nechytla infekci močových cest, ťukám na dřevo, ještě jsme ji neměly), a teď střídavě oblačno, podle toho, jak pracuje ten její močák, brala léky asi 1,5 rok, pak jsme snižovaly dávku, o prázdninách přestaly a teď v říjnu znovu, protože málo pije i čurá a navíc pořád dost často na její věk. už nám bylo řečeno, že jestli se to nezlepší, bude muset do nemocnice, aby ji naučili pitný režim. pořád ji nutím pít, vzteká se, že nemá žízeň, někdy jsem z toho na nervy, čím je starší, tím má víc argumentů proti.

ralelo
30. lis 2009

Petule a odkud jste? A kam jezdíte do nemocnice? Já nevím, ale pokud mívá záněty, tak bych asi chtěla operaci co nejdřív, přece jen tím trpí ledviny a taky aby se mohly vysadit ATB. Malý má taky ATB od narození, záněty měl 4. Jeden byl bez teplot při bronchitidě, jeden po cystoskopii a dva když se mu pokusili změnit Vercef za sumetrolin. Ten je pro něj moc slabý. Známé z jiné diskuze operaci taky pořád odkládali, nakonec se naštvala, spojila se s Prahou a tam se divili že při jejich diagnoze není malý už po operaci.

ralelo
30. lis 2009

Luciasa no já bydlím směrem na Olomouc a městská k nám teda nejezdí 😖 ...
Jinak co je to ten hyperaktivní močák? Maty nemá močák úplně OK. Má ho zvětšený a má na něm nějakou špatnou stěnu. Jen teda zjišťuji co by třeba mohl ještě mít 😉 . Jinak o pití mi nemluv.Má 18 měsíců a vypije max 300ml čaje. Přestávám teď kojit, tak má k tomu asi 200 mlíka + ráno jedno kojení. Ale miluje kompoty, tak se to snažím nahradit tímto. No a odběr moči je kapitola sama o sobě. Kolikrát jsem nad ním stála i hodinu. Teď už ale čůrá když mu řeknu, tak je to lepší, akorát má hodně úzkou předkožku, takže mu ji nemůžu stáhnout. Několikrát už se stalo že jsme jeli k dr Malé na cévkování.
No a Olomoucká klinika... To už se nedá komentovat. Urologie fakt super, dr Šmakal je perfektní operatér ale dětské odd. 28C... Pořád tam něco vymýšlejí (k horšímu pro pacienty a maminky), teď tam zrušili kuchyňku a maminky si nemají ani kde uvařit kafe, přednosta by byl nejradši kdyby tam maminky nebyly vůbec... Dokonce se stává že maminky nemůžou spát s dětmi na pokoji, ale spí v jiném patře(mě jako kojící to zatím minulo a po operaci doufám mě taky s malým nechají).

petule23
1. pro 2009

Lucisa:No u nás je to taky problém s tím "chytáním moče",když byl menší tak čůral pořád,ale teď to dokáže dlouho držet a prostě se mu nelíbí co po něm chci.Zrovna včera ráno jsme chytali,trvalo to přes tři hodiny,ale dobrý.No já taky do sterilních,dělají mu kultivace.Zítra budu volat na výsledky jestli už budou,mám z toho pokaždé hrůzu.To malej pije hodně,jak přes den tak přes noc.To je úplná pravda,čím jsou starší,tím míň spolupracujou,ale říkám si,že až bude zase o něco starší,že to půjde líp,snad.

Ralelo:Já jsem z okresu Nymburk,středočeský kraj.Do nemocnice jezdíme do Motola,do Prahy,tam nám v červnu řekli,že se v listopadu rozhodne,byli jsme tam teď a zlepšilo se to,tak doktor řekl,že rok ještě počkáme.Já mu říkala,že bych najednu stranu byla ráda,kdyby ho operovali,aby měl klid,ale on mi řekl,že nechce zatím operovat,protože vidí zlepšení.Ale už jaksi nikoho nezajímá,že ho musím trápit každý večer s antibiotikama,máme furantoin,na přeléčení měl i sumetrolin,ten zánět se objeví třeba dvakrát do roka,dlouho je vše v pořádku a pak z ničeho nic mi řeknou,že výsledky nejsou dobré.Nevím,jak to bude dál,byla bych ráda,aby za rok to bylo úplně v pořádku,ale nejvíc mě děsí ty vyšetření,minule jsem až brečela,už jsem to nevydržela,když jsem viděla jak malej brečí a dívá se na mě co mu to zas dělají.Musíme to vydržet,jen doufám v to,že to příští rok nějak vyřeší.

ralelo
1. pro 2009

Petule tak držím palce aby se to fakt zlepšovalo a nebyla ta operace třeba. Maty má podle UZ pravou ledvinu taky lepší, ale když mu udělali cystograf, tak zjistili že tam je reflux 4°pořád 😢 . No já se té operace hrozím, hlavně toho jak zas bude muset týden jen ležet. V 9-ti m to zvládl na jedničku, ale teď je přece jen zas o něco starší 😔

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru