Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

petule23
1. pro 2009

Děkuju,já taky držím palečky.Nám se pravá zahojila úplně,ale levá ještě ne.To jo,já bych se taky bála,přeci jenom když jsou malinký tak to tak nevnímají,ale když jsou o něco starší,tak je to horší ☹ Tak hlavně ať to dobře dopadne.Nechce se mi čekat zase rok,ale co nadělám,musí se to vydržet,děti jsou statečný.

saruspec
1. pro 2009

čauky,tak dneska nám volal mudr.šmakal a zprdnul nás že jsme už měli přijed na kontrolu,a že matýskuv stav je važný až kritický,že ta operovaná ledvina funguje minimálně a ta druha se zhoršila a že už o vanocích mohla být udělana ta druha operace.tak si připadám jak v kocourkově,když jsme odjižděli z nemocnice tak p.doktorka řikala,že by jsme měli přijed tak na kontrolu za 3týdny ale neřikala,že je to vážne nechtěli jsme ted do nemocnice jak řádi ti prasečí chřipky aby to matýsek nechytnul.Je jasné že kdyby měl horečky a byl nějakej divvnej tak by jsme hned volali a jeli.jsem ráda,že jsme se už trochu zpamatovali z té operáce a oni hned druhou a ještě na vánoce,připada mi to jak by potřebovali splnit limit operaci.ve čtvrtek máme volat a řekne nám kdy máme přijed,jak si zas představím co nás čeká a 14dní na tom hnusném dětském,ale věřím že to vyšetření dopadne dobře a nebudem muset jit na operaci.Matýsek krásně přibíra,papa už 210ml akurát ty prdíky ale my to zvladáme.a kdy jdete raulo na tu operaci?

ralelo
1. pro 2009

Saruspec, no mám pocit že Olomouc je jeden velký kocourkov. Nám taky pořád nevolali ten termín operace a to už je 2 měsíce od vyšetření. Tak tam budu muset zavolat sama 😖

saruspec
2. pro 2009

No vidiš a na nás tak zhurta,ale manžel tam tenkrát udělál vítr vzal nás na reverz domu tak si myslím že maji strach.Možná nam daji stejnej termín. 🙂

lucisa
4. pro 2009

ahoj, holky, měla jsem malý výpadek, blokla se mi záda v kříži, 3 dny jsem jen přežívala, nic jsem si kromě 1 paralenu neodvážila vzít, včera mi to místně opíchli s velkou opatrností a po půlhodinové konzultaci s gyndou, sice to bolí, ale aspoň chvilku vydržím sedět u kompu.
ralelo, jak mi bylo vysvětleno hyperaktivní močák se chová tak, že dítě chodí velmi často (i co 20 minut) čurat, resp. má nepřekonatelelné nutkání na močení, které nevydrží, ale vyčurá minimum. navíc se to nutkání objeví velmi rychle. jdeme ven, zeptám se holek, jestli byly čurat, obě ano, vylezeme před barák a nela začne poskakovat v takovém rytmu, že si neumí ani sundat kalhoty a kalhotky, musím ji pomoct a kolikrát čupne už s proudem moče, mnohokrát se stalo, že to nestihla.
Močák je v normálním stavu jakoby v klidu a když je plný začne pracovat, čímž dá člověku najevo, že je třeba se vyčurat. A hyperaktivní močák jakoby pořád pracuje, takže nutí člověka čurat i malé množství. Takže léky se dávají na to, aby ten močák nepracoval pořád, ale jen tehdy, kdy je třeba anavíc se snad těmi léky i nepatrně zvedne kapacita močáku, aby to dítě vydrželo aspoň 3 hodiny bez čurání. Hlavně v noci to bylo peklo, měla 6 roků a obden jsme měli mokrou postýlku, a to jsme ji s manžou dávali i 3 x za noc ve spánku čurat, aniž by o tom věděla.

lucisa
4. pro 2009

No a s tou Olomoucí jste mě tedy nepotěšily, jestli tam zrušili už i kuchyňku... To jako i ledničku? Já nevím, jak Vy, ale pro mě jsou 3 jídla za den málo, a to se ještě mnohdy stávalo, že mě zrovna zavolali na nějaké vyšetření s malou a já se prostě nestihla vrátit na snídani nebo oběd, malé to bylo jedno, byla kojená, ale já celkem trpěla, takže pak už jsem si tam vozila zásoby jídla a nechávala v ledničce.
Jo a když jsem tam byla podruhé u samotné operace, tak mi s klidem řekli, že malá je na JIPce a já mám vystěhovat pokoj a jet domů. Když jsem odmítla, vystěhovali mě na ten pokoj na chodbu, kde se klíč věší na chodbě na radiátor (aspoň tehdy to tak bylo), protože měli jen jeden a uklízečka by tam nemmohla. Chodba běžně přístupná pro veřejnost, takže cenné věci jsem si nechávala na odd. ve skříňce a když jsem potřebovala peníze nebo telefon nebo tam jen jít na jídlo, musela jsem si zazvonit a doufat, že nějaká sestra bude na sesterně a uráčí se mi otevřít☹
A perlička na konec, řekli mi, že to je nadstandard, protože na tom pokoji byl záchod, takže chtěli asi 500 kč na den. To bylo v r. 2002, kdy moje mateřská byla 2.800 Kč a počítali jsme fakt každou korunu, zvlášť když ty návštěvy a cesty do Olmíku + moje dokupovaná strava taky něco stály. Prý by jim to pojišťovna nezaplatila, když je malá na JIPce a můj doprovod není třeba. Až manžel protelefonoval asi půl hodiny na všechna možná místa, protože poj. mu řekla, že oni to normálně nemocnicím platí, ale nám by tu úhradu v hotovosti neproplatili, až se dovolal až na krajského zdravotního radu, ten se rozčílil, jak je takové chování možné a řekl mu, že to zařídí. A fakt, za 15 minut mi dr. na odd. řekl, že mu právě volal ředitel nemocnice, že po mě nebudou chtít žádné peníze a nemusím odjet domů, když je malá tedy plně kojená, i když je na JIPce.
Nikdo si nedovede představit, co jsem zažívala za stresy. Jestli bude malá v pořádku, pak ji vidět přivázanou v postýlce, úplně hotovou, nechápala, co se děje, do toho mě vyhazovali domů anebo u mě stáli s natáhnutou rukou...

zelvatko
4. pro 2009

nám zjistili dilataci pravé ledviny..že je to teda v normě, ale že po porodu to raději zkontrolují..tak snad to bude OK!!!

ralelo
4. pro 2009

Luciso lednička tam je, ale třeba konvice aby sis mohla uvařit čaj či kafe ne(jakoby třeba nemohla stát na té ledničce, že 😖 ). Jinak ten pokoj na chodbě tam ještě v únoru byl pořád, jako kojící jsem tam mohla být zdarma, jinak se tam platilo myslím 360,- kč. Za co to taky netuším. Nebyla tam ani TV a postele příšerné. Ale teď už je myslím nějaký velký pokoj někde u JIP

saruspec
4. pro 2009

čauky,všem jo luciso maš pravdu pořád je to tam tak jak to řikaš,hruza.včera naám volál dr.šmakal že máme přijed v pondělí na vyšetření a jak by to měl malej větší tak ve čtvrtek hned na operaci tak jsem celou noc nespala a stresovala,a dneska zase volal dr.šmakal,že máme přijed ve středu a jak by to bylo stejné a nezvětšovalo tak s tím nebudou nic dělat a jak by se to zhoršilo tak po novém roce na operaci,normálně si dělaj s lidi srandu a stresuji je,ja to tám nenavidím ale už se nedám už jim vše řeknu rovnou od plic i doktorce je mně to jedno co si vlastně myslí že budou jednat s náma jak snějakým hej nebo počkej.Dobře udělal tvuj manžel,že volal ředitelovi,muj taky volal jak jsem ležela v olomouci na gyndě taky jsem měla hlad a zhodila jsem tam 5kg.a tos měla vidět jak ředitel zavolal tak ted dostavaj ženské ovoce nebo zeleninu.Nesmíme se dát holky!!!Ralelo asi se sejdem na dětském po vanocích tak by to bylo fajn byli by jsme na ně dvě. 😀

ralelo
4. pro 2009

Saruspec já taky rodila v Olmíku, výživa kojících... no bez komentáře. Na snídani dva pribináčky, rohlík, na večeři jeden termix a dva rohlíky... A z toho se mělo udělat kvalitní mléko pro miminko... Jo bylo by fajn kdyby jsme se tam potkali 😉 už jsem se tam s jednou maminkou z jiné diskuze potkala. 😵

ralelo
4. pro 2009

Zelvatko neboj se ve většině případů to dobré je. Kdysi nebyly tak dobré UZ a ani se to nezjistilo, teď se to zjišťuje velice často. Nevím teda co čekáš, ale ve většině případů toto zjišťují u chlapečků. Po porodu to bude určitě O.K. 😉

ralelo
6. pro 2009

Pořád myslím na Kozlenku,jak se jim asi daří, zítra by už snad mohli být doma.

saruspec
6. pro 2009

to jo,jsem zvědavá co bude řikat na personál na dětském.
😒

lucisa
6. pro 2009

hm, tak kozlenku, resp. adámka to čeká zítra, pokud jim to zase v olmíku nějak neposunuli. snad bude všechno ok. vůbec se mi nechce vzpomínat, raději si budu myslet, že už se to tam možná, možná, aspoň trošku, změnilo a kozlenku nebude víc stresovaná, než je nutné.
jinak my tenhle víkend chytali a měřili moč. sice jsme to dělali už minulý víkend, ale ty hodnoty byly tak nízké, že jsem je raději dr. ani neposílala, jinak by Nelu hned nahnala do nemocnice na naučení pitného režimu.
přes týden je to už lepší, na tř. schůzkách jsem se domluvila s její učitelkou, aby ji vždy na začátku přestávky upozornila na pití a je fakt, že ten půllitr ve škole vypije a po obědě ji vychovatelka ještě v družině dolije, tak než přijde odpo domů, ten litr v sobě má. a do večera pak ještě 3/4 l vypije. sice to na její věk není nic moc, ale pořád lepší, než předtím, kdy vypila 1/2 l a ještě s pocitem, že ji nutím pít, když nemá žízeň, pak vyčurala s bídou 400 ml a dr. se chytala za hlavu, že to jsou hodnoty 3 měsíčního mimča, ne 7letého dítěte.
ale minulý víkend jsem byli celou sobotu mimo domov a bylo to horší s pitím i čuráním, takže tenhle víkend jsem si ji víc pohlídala a mladá mě pak pérovala, že už nemá co pít, ať ji doliju 😅

ralelo
6. pro 2009

luciso no podle mých info má už Adámek víc než týden po operaci, měli to mít posunuté. Říkala mi to naše společná kamarádka, tak právě odhaduji že by je měli zítra pustit domů. Bohužel na ni nemám kontakt, tak nic víc nevím a kámošku jsem teď nepotkala(mám nemocné děti tak moc nechodíme ven).
Já do Matyho taky pořád cpu pití, snažím se pití hodně měnit, chutná mu třeba mateřídoušková korunní, rybízový džus,nebo i obyč. voda se šťávou. Čaj mu moc neleze(no je po mě, já taky čaje nějak nepiju).Občas dostane obyč mlíko(kojím ho už jen ráno).

saruspec
8. pro 2009

čauky tak nám držte palečky zitra ráno jedem do olomouce na kontrolu,ráno mame být na urologii nic víc nám šmakal neřekl.tak pojedem kolem 6h ráno.konečně jsme se vyspinkali matýsek spinkal od 23h až do 6h rána večer mu do nutrilonu přidavám pár lžiček kašičky a spinká krásně. 😀 😀

ralelo
8. pro 2009

Saru budu na vás myslet!!!!

saruspec
8. pro 2009

moc děkujem 😀

kozlenka
9. pro 2009

Ahoj holky, tak se hlásím, že jsme doma!! Dnes nás propustili. 14 dní absolutních nervů a slz ☹ Již před operačním sálem jsem se málem vyvrátila, když se operace z předpokládaných 2 hodin protáhla na 3 a nikdo se neobtěžoval vyjít a jakkoliv nás informovat. Až když jsem zahlídla saniťáka se sestřičkou z dětského, tak mi spadl obrovský kámen ze srdce. Poté honem na JIPku a ten pohled mě bude doprovázet snad až do konce života!! Dva vývody, cévka v pindíku, kapačka do kanyly v hlavě, přivázané nohy i ruce! Personál na JIPce ZLATÝ!! Byla jsem ubytována na stejném patře v pokoji maminek a sestřička mě za Adámkem pouštěla v klidu jak v šest ráno tak v deset vnoci prostě kdykoliv mi bylo smutno, mohla jsem sice jen nahlédnout, ale aspoň něco. Mlíko jsem odstříkavala, ale malý ho nechtěl, takže jsem začala ztrácet mlíko. Třetí den nás měli přeložit na dětské, ale malý měl špatnou krev a dávali mu ještě transfuzi. Po přeložení na 4.p. jsem zažívala peklo. Malý dostával jednu kapačku za druhou, neb jsem neměla mlíko a čaj i Nutrilon odmítal a ledvina se nečistila, stále krvavý vývod. Asi po 2 dnech a nocích neustálého odtříkávání se mi laktace obnovila a já dělala nad postýlkou krkolomné pozice, jen aby se malý přisál. Chvíli to trvalo, ale pak začal krásně sát a už šlo vše k lepšímu. Když mu měli vyndat vývod z ledviny, skákala jsem radostí že půjdeme domů, ale ranka po vývodu se mu nechtěla zacelit a pořád z ní teklo, takže se náš pobyt ještě o den prodloužil. Dnes jsme se konečně dočkali a při ranní vizitě jsme byli propuštěni. Shrnutí: ještě jednou obrovský dík sestřičkám na JIPce a vzkaz sestřičkám na dětském: máte se od nich hodně co učit! 🤐 Bohužel jsme jen v polovině, protože nás čeká operace ještě pravé ledviny ☹

ralelo
9. pro 2009

Kozlenko pořád nakukuji kdy se tu objevíš!!!! Tak to máte za sebou, super, taky vím co to je když se operace "nepatrně" protáhne(u nás to bylo z 2,5 hod na 4), tak si dovedu představit co jsi prožívala.Proč se vám to tak protáhlo?. Je dobře že jsi se znovu rozkojila, taky jsme s tím tehdy bojovali, akorát Maty měl už i příkrmy a nechal si dát čaj. Za jak dlouho by měl mít malý tu druhou operaci?
My ještě pořád nemáme termín k druhé operaci, Olomouc prostě opět zaspal, psala jsem jedne holce na dámě ať mi napíše tel. přímo do poradny ke Šmakalovi, tak chci příští středu zavolat přímo jemu.Nebudu to řešit přes dr na oddělení, to by se zas určitě nějak zamotalo.

kozlenka
9. pro 2009

No Ralelo, vím že se tam doktorka bavila, že na termín operace čeká 30 dětí, takže asi upřednostňují horší případy. Taky jsem zaslechla, jak se sestřičky bavily, že budou dětské v příštím roce rekonstruovat - bylo načase!!

berundaa
9. pro 2009

Ahoj holky. Tak jsem si vás přečetla a jsem děsně vyděšená. Mě ve 20tt našli u chlapečka taky diletaci 6,5mm a příští týden jdu znovu na kontrolu. Jsem z toho na nervy. A to mi ještě teď v neděli zjistli na gynekologické pohotovosti, že to mám taky nalevo 32mm. Měla jsem jít dneska na urologii, ale nešla jsem, protože už by to byl 3 ultrazvuk za 4 dny a já se bojím, aby to neublížilo miminku. Ale jak tak koukám, tak to není žádná sranda a budu tam muset co nejdřív zajít.

ralelo
9. pro 2009

Kozlenka jo rekonstrukci to potřebuje fakt akutně. No a termín bych chtěla co nejdřív, přece jen bych chtěla aby to měl co nejrychleji za sebou a taky kvůli ATB bere je už 19 měsíců a to mě štve.

Berundaa myslím že UZ mimi nějak neškodí. Na tu urologii zajdi. Odkud jsi? Nám to taky zjistili ve 20 tt, ale už si nepamatuji jak velká dilatace to byla. Ale mám pocit že něco kolem 7mm, nevím, to tipuji. Jinak dilatace jsou velmi časté, neznamená to že bude mít nějaké postižení ledvin, ve většině případů se to spraví samo po porodu, sleduje se to a jen někdy je nutná nějaká operace. Ale té se taky neboj. Je to sice těžké když musí operovat tak malé děti, ale na druhou stránku se to vyřeší velmi brzo a děti jsou pak většinou naprosto v pořádku. A taky ty malé děti si tu operaci nebudou pamatovat a nebude je to celý život "strašit". Hlavně se nijak nestresuj. Já si vždycky říkala že jsou horší věci, horší postižení. Držím palce aby se to zlepšovalo 😉 .

kozlenka
10. pro 2009

19 měsíců na antibiotikách? A přesto malý dostal zánět ledvin? To je hrozné ☹ A můžu se zeptat jakýma Laktobacilama to kompenzuješ? Taky teď po operaci budeme brát dlouhodobě Sumetrolim, tak bych to chtěla doplnit něčím osvědčeným, v lékárně mi vždycky nabízejí spoustu značek a já jsem z toho zmatená.. Abych pravdu řekla, budu taky ráda, když mi dají co nejbližší termín té druhé operace, ať je to za námi. Je mi z toho taky hodně smutno, že to musí Adámek podstoupit, ale jak ty říkáš, jsou i horší věci, horší postižení a tohle se dá alespoň operativně upravit..

saruspec
10. pro 2009

zdravím kozlenku a uplně souhlasím na jip sestřičky supr na dětském hruza,my jsme byli včera na kontrole u šmakala a řikal že ještě za svoji praxi neviděl tak velkou dilataci jak měl matýsek ta operovaná ledvina funguje ale strašně málo tak se máme připravit do budoucna že mu ji vemou a ta prava se zhoršuje je tam reflux tak v lednu jdem na velké vyšetření a hned by ho operovalli ja už teď mám trauma z toho dětského,muj matysek taky dostal krev,pak v hlavě kapačky v pindíku a v ledvince.Kozlenko vy jste šli aspoň domu bez vyvodu a my ho měli 14dní ještě doma a převazy atd.kdo to nezažil neví co to je.a tu ránu mu mazej infadolánem krasně se to hojí.Největší hruzu mám že mi ho zas tam zkazí na dětském,už mi krásně spinká celou noc,večer mu do nutrilonu dávám par lžiček kašičky a spinká až do rána.Ralelo nemaš tak pravdu že malé děti si to nepamatujou,včera byl malej v pohodě vubec neplakal ale jak jsem ho položila na bílé lehatko a viděl doktora v bílém tak řvál jako tur,doktor odešel psát a byl klid tak ja si myslím že něco maji v paměti.Kdyby jsme tam byli spolu tak tam uděláme pořádek na dětském. 😀 😀 😀

kozlenka
10. pro 2009

Saruspec, díky za radu, Infadolan koupím 😉 A o tom "zkažení" vím co mluvíš, já z malého rostu, strašně si na mě za těch 14 dní zvykl a já jakmile se na chvilku vzdálím tak řve jak tur, tatínek už odmítá hlídat ☹ Ještě se vracím k těm sestřičkám na dětském, nerada bych ukřivdila těm, které si to nezaslouží! Řekla bych, že tam platí pravidlo, čím mladší, tím hodnější a ochotnější 🤐 Třeba taková mlaďounká, dlouhé tmavé vlasy do culíku, moc milá a taky taková malá zrzka, jméno si nepamatuju a potom ještě sestřička Dáša, jediná která se mi snažila pomoct s utlumenou laktací!

ralelo
10. pro 2009

Kozlenka on měl zánět když mu vysadili Vercef a dali místo toho sumetrolin. Je pro něj moc slabý.Tak je pořád na vercefu. Laktobacily mám lactobacilus acidofilus nebo Yogurt. Jsou to pastilky s práškem který mu vysypávám do jídla.Má je snad od 2 měsíců, ze začátku jsem mu kupovala probiotické kapky, ale ta cena u nich je šílená. Nedávali něco malému v Olomouci? Jo sestřička Dáša je super! Taky mi hodně pomohla. Malý měl po operaci pořád zvýšenou teplotu a já stresovala že má zánět ledvin a že tam bude dýl. Naštěstí ta teplota byla asi z pooperačního stavu a ze zubů(vyrostli mu tam tehdy 2 zuby).A ta mladá je taky super. Docela nepříjemná je taková starší ostříhaná na mikádo a pak jsem moc neměla ráda takovou silnou blondýnu smrděla cigaretama a to já fakt nesnáším.

Saruspec já myslela že si to nepamatujou dlouhodobě, Maty taky po posledním zánětu ledvin kdy jsme leželi v Opavě ve špitálu a pořád do něj píchali injekce dr nemusí vidět. Stačí když ho chce jen poslechnout tak řve jak tur.

saruspec
10. pro 2009

se mu nedivím ja taky jich nemusím vidět 😀

kozlenka
15. pro 2009

Ralelo, chtěla jsem se zeptat jestli malého nějak omezuješ kvůli té nemoci. Třeba v koupání nebo tak, jestli s ním chodíš normálně do bazénu, sáňkovat, víš jak to myslím.. Nikdo mi nic vyloženě nezakázal, tak doufám, že může dělat všechno jako ostatní děti?! 😒

ralelo
15. pro 2009

Kozlenko nijak není omezený, jen máme zakázán veřejný bazén, chodí tam hodně lidí a může chytit infekci do moč. cest. Adámek má sice jinou vadu než můj Matoušek, ale ten bazén bych přece jen vynechala. Abych řekla pravdu, tak manža vzal malého v létě do bazénu na zahradě a i to jsem nesla celkem těžce, naštěstí žádný zánět z toho neměl (asi jsem moc přecitlivělá).Však jestli půjdeš k dr. Malé, tak se ji na to zeptej. Ona ti nejlíp řekne jestli bazén jo nebo ne.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru