Dilatace ledvinové pánvičky. Máte zkušenost?

klaudies
20. lis 2007

Ahoj, nezjistili některé z vás u mimča během těhotenství dilataci ledvinové pánvičky? Prosím o vaše zkušenosti...díky moc.

jasekd
22. čer 2011

@petrakm Martin nemel zadnej zakrok s predkozkou, nic mu neuvolnovali, ale co u nas zabira, sprchovat mu to a tim paprskem vody objizdet dokola, pripada mi to nejsetrnejsi a podle me tim nemuzes ublizt, ze bys to zatrhla a hrozil srust. Jinak me nic nenapada 😖

comra
23. čer 2011

@petrakm Danymu pindíka malinko natrhli, když mu dělali MCUG - v osmi měsících. a dr říkala, že se nyní zjistilo, že když je tam nějaká ranka do roka věku, tak to ani nezpůsobuje zjizvení. Nevím, jeslti je to taky váš problém, snad jen pro uklidnění. Mazali jsme to framykoinem(omlouvám se, jeslti jsem to špatně napsala) a za chvilku to bylo dobrý. stejně jako Jasekd omýváme vodou a pak zkoušíme malinko přetahovat..

@jasekd tak jsem zvědavá, jak to u vás dopadne. Každopádně doufám ve zlepšení..

lucisa
24. čer 2011

@jasekd no, my byly zrovna tento týden v pondělí s nejmenší Miou na kontrole. Má to pořád stejné, takže stabilní, hraniční, jen sledovat. Už nebudeme ani muset chodit každé 3 měsíce, ale jednou za půl roku stejně jako s velkýma holkama, všechny společně.
U Noemi se na to přišlo až na kontrole kyčlí a u dalších holek dřív, ale jen proto, že jsme "riziková" rodina, tak to víc hlídali.

jasekd
24. čer 2011

@lucisa takze dobre zpravy, to je super 🙂 my ted cekame na zari, co bude dal...

comra
27. čer 2011

@lucisa skvělé zprávy! a kolik je to, že je to hraniční? A když je to stabilní, tak se ta dilatace zmenšuje, jak ledvinka roste? Omlouvám se, ale mám v tom trochu maglajs..
a musíte ještě nosit moč? nebo jenom při obtížích?

lucisa
27. čer 2011

@comra moč na kontrolu bereme vždy. Onehdy mi pro ni dali sáček, protože ona čurá v dlouhých intervalech, takže jsem neměla moc šanci ji odchytit. Takhle jsem ráno nalepila sáček a jak jsme měly po kontrole, tak jsem ji ještě v čekárně prolévala čajem a nakonec se vyčurala, sestra si to odlepila a dobré.
Hraniční hodnoty jsou kolem 10 mm, ona má tak 8 mm, někdy 7,5 mm, někdy 9 mm, jak se jí to podaří změřit, Mia totiž řve tak šíleně, jako kdyby jí řezala zaživa ruku. 😀
Pokud je dilatace stabilní, tak se časem jakoby zlepší, tím, že roste ledvinka, ale jde to pomalu, u prostřední dcery se to začalo růstem "zlepšovat" tuším snad až kolem 3 let. Ale přesně ti nepovím, abych nekecala, já už ty informace tak nějak podrobně nevnímám, máme to potřetí, tak já to beru jako něco běžného, i když je mi jasné, že bych k tomu neměla přistupovat tak flegmaticky, ale stejně s tím nic neudělám a naše paní dr. je moc hodná, zná naši RA, takže věřím, že kdyby něco, neváhala by s nějakým zákrokem.

saruspec
29. čer 2011

čauky,dlouho jsem tady nebyla není čas chodím na rehabky,a zitra jedem s Matym do olmíku na izotopy v 8h ráno,ted už mně bolí žaludek,prujem doufám,že to bude poslední cesta do olomouce.tak nám držte palečky.

kozlenka
29. čer 2011

@saruspec Taky doufám, že to je vaše poslední cesta do Olmiku! Matýsek vypadá v tom motorkářském úžasně a ten dudlík tomu dává ten pravý drsný ráz 😀
@lucisa Luci, včera jsem byla na dalším velkém UTZ a mimi má zatím ledvinky bez nálezu 🙂 Ale stejně mě přeložil do rizikovky do Ostravy, kvůli protilátkám 😖 No, aspoň budu vědět, do čeho jdu, rodila jsem tam Aďu.

saruspec
29. čer 2011

to jak budeš rodit v ostravě,tak to se mužeš stavit za náma do Bohumína 😀 divala jsem se na tvoje fotky jak byl malej v olomouci fuj ty hnusné žluté postylky 😝 ale už je taky šikula to není možné jak rychle rostou.

kamcatkakoc
1. črc 2011

Ahoj holky, našla jsem si vaši diskusi. Včera jsme byli na velkém UTZ ve 20 tt a zjisitili nám zvětšené ledvinové pánvičky - myslím že 6,8 a 7. DOktorka nás ujistila, že se nemáme čeho bát, že se to může spravit. Pro jistotu opět za 3 týdny na kontrolu. Jenže jak vás tady čtu, tak hrozí i operace. Co to vůbec znamená? Děkuji..... 🙂

jasekd
1. črc 2011

@kamcatkakoc Zatim to neznamena nic, radeji to tady necti 😉 Budou vas hlidat,. ledvinky merit, to same i po porodu, pokud to nezmizi uz v tehot. Vetsina porodnic/nemocnic dela po porodu UZ ledvin kazdemu, nase treba ne. Kazdopadne pokud tam dilatace bude, budes mit v prukazce pozadavek na udelani UZ a pak budete sledovani v nefrologicke poradne, hodne deti se zlepsi samo, bez operace, maji to hlavne kluci. Jinak ta dilatace muze znamenat hodne ruznych vad, kazde dite v tehle diskusi ma neco trochu jineho a zatim je zbytecne, aby sis to nejak cetla, ja do porodu nic nestudovala, jen se samo nervovala 😅 Az kdyz bylo jasne, co ma Martin za problem, takl jsem se zacla pidit, co a jak. Drzim palce 😉

anty
1. črc 2011

ahoj @kamcatkakoc my jsme měli zvětšené pánvičky ve 20tt 8,8 a 6,2mma za 3týdny jsme šli na kontrolu a měli jsme 7 a 9mm a jeli jsme tam ještě jednou za 6 týdnů a dilatace pořád byla, ale když se malý narodil tak žádnou dilataci neměl, takže se neboj bude to dobré. Jak jsem se bavila se sestřičkou, tak to mívají hodně kluci, ale chápu, že se bojíš, taky jsem se bála. Jen jsem ti chtěla napsat jak jsme to měli my.

levander
1. črc 2011

Ahoj tak i já přidám naši historii s dilatací ledvinové pánvičky, zjistili ji ve 30 tt tuším jedna 8mm a druhá 5mm, tak jsme chodili na FN na kontroly, moc to nerostlo takže jsem rodila v termínu spontálně. Po porodu asi 4 den se to ukázalo také v pořádku tak nás pozvali do neonato. poradny asi v 6ti týdnech. Jenže ve 4 týdnech začal malý strašně pořád plakat, no ukázala se první IMC. Takže týden v nemocnici na antibiotikách a ve 3 měsích vyšetření pod rentgenem, zda nemá reflux. Ten se neprokázal. Do dneska je mu skoro rok měl 3 měsíce zajištovací léčbu antibiotiky a před měsícem poslední IMC a sumetrolim. DOufám, že to bylo naposledy a už bude v pořádku, jinak chodíme každý půl rok na nefrologii a pořád kontrolujeme moč. Nic s tím dělat nebudou.
tam pouze hrozí, že kdyby to v prenatálním obd. rostlo moc, tak musí vyvolat porod.
@kamcatkakoc nám o operaci vůbec nic neříkali, nikdy.

kamcatkakoc
1. črc 2011

@levander Téééda, tak to je celkem mazec. Snad se nám to spraví. O té operaci jsem se dočetla tady v diskusi. My jsme si nenechali říct pohlaví, ale četla jsem, že většinou s tím mají problémy kluci 😉

kamcatkakoc
1. črc 2011

@jasekd Já jsem si hlavně četla co to vůbec znamená. Věřím doktorce, když říkala, že se nemusíme bát. Uvidíme za 3 týdny, jestli se to spraví nebo ne. Hlavní je, že to není nic vážného a je to jediný malinký problém, jinak je prcek v pořádku 🙂
@anty Tak to jsi mě uklidnila, třeba to taky tak budeme mít. 😵

anty
1. črc 2011

určitě neboj

jasekd
1. črc 2011

@kamcatkakoc Ono nektere vady se operuji, nektere ne 😉 Treba reflux vyssiho stupne (je 5 stupnu, Vka je nejzavaznejsi) nebo hydronefroza (dilatace) zpusobena prekazkou (nejake zuzeni, chlopen, spatny odstup mocovodu, utlacovani cevami atd.) ano, hydronefroza bez prekazky ne. Antibiotika jako kryci lecba se davaji takejen u nekterych vad, nejcasteji prave u refluxu (napriklad nas M. ma reflux IV. stupne, proto je uz rok na zajistovaci lecbe Sumetrolimem a sleduji ho a o operaci se jeste rozhoduje, delaji se vysetreni, IMC nikdy nemel, protoze je od narozeni hlidanej. Taky davame jednou mesicne moc na kontrolu). To jen aby ses v tom trochu vyznala, tech vad je vic a proto je u kazde jiny postup.

kamcatkakoc
1. črc 2011

@jasekd No teda ty máš přehled 😨 málem jsem si polámal jazyk, jak jsem to četla 😀 Musíme stejně čekat jak dopadneme příště, ale nebudu se tím teď stresovat..... 😵

jasekd
1. črc 2011

@kamcatkakoc Nestresuj 😉 Nechtela jsem ti zamotat hlavu (no ja mam medicinu a navic dite s timhle problemem, tak mam neco nacteno, a ty vyrazy mi pripadaji jasny, tak se omlouvam, jestlito nebylo srozumitelny, nechtela jsem delat chytrou, my takhle mluvime normalne 😀 )Ja jsem ti jen chtela napsat, ze kdyz nekdo byl na operaci, i treba se stejnou mirou dilatace, ze to neznamena, ze jinej musi jit taky. Ja doufam, ze tohle vubec nebudete potrebovat resit 😉

kamcatkakoc
1. črc 2011

@jasekd To se nemusíš omlouvat, napadlo mě, že si z oboru 😵 Víš jak to je, najdeš něco na netu a spoustu možností, ale zrovna mi utkvěla v hlavě ta operace 😨 Ale určitě to není nic vážného, navíc vše ostatní je v pořádku 🙂 tak snad se i toto zlepší 😵

matlahon
3. črc 2011

@petrakm Ahoj mužu se zeptat kde s malým ležíš? Nemužu se toho tady nějak dopátrat.
Holky byla jsem nečekaně s mým chlapečkem na operaci kýly ve FN Olomouc a ležela jsem na odd. urlogickém, já to prostě nějak nemužu vymazat z hlavy.... děs běs.

levander
4. črc 2011

@matlahon on jakýkoliv pobys s miminkem v nemocnici je děs běs, my do dneška byli v nemocnici třikrát a mám toho plnou hlavu také. naposledy jsme byli na infekčním a oba na kapačkách a to asi nezapomenu nikdy. At je malý v pořádku!
@kamcatkakoc jj prý to mají chlapečci víc 😉 ale nestresuj, někdo je v pohodě a často to prý po porodu samo zmízí 😉
@jasekd to je dobré že IMC nikdy neměl, hlídáte ho vy nějak zvlášt? My ho měli už vícekrát a vážně nevím kde to bere! Mám pocit že naše dr. to trošku i laxně bere, moč chce jen když má malý teploty a ted udělala i to, že po infekci kdy měl Sumetrolim a týden na to nějakou střevní bakterii a Streptokoka tak to prostě nechala být.... tak nevím:(

jasekd
4. črc 2011

@levander Ne, nijak zvlast, proste klasika, pecliva hygiena, neprochladnout, hodne pit, coz je neuveritelnej problem, teda ted uz tolik ne, jenze driv... Od 4 mesicu jen na UM, takze zadna moznost dokojit, nechtel vodu, caj, ani redene stavy. Ted vypije taky jen svestkovou stavu, redim co nejvic, ale kdyz to prezenu, zase nechce. K tomu od te doby, co kaka tak nejak plus minus pravidelne BKM aspon co se tyka kakani, cili do pliny od svych 4 mesicu prakticky nekaka, jen kdyz ho neuhlidame. Nechodime na zadne kojenecke plavani. Ted jsem se ptala, akoupani nam povolili,ale radeji chodim jen v prirode, ne do verejnych bazenu, jen tam, kde je fakt cista voda a pak hned ususit a oblict. Moc davame jednou mesicne a pak pri teplote. Bere Sumetrolim preventivne (pac ma ten reflux).

levander
4. črc 2011

@jasekd Hm tak to je to samé jako u nás. Mě do 9ti m. nepil vůbec, naučili ho to až v té nemocnci při rotaviru, kdy byl dehydrovaný...Od té doby pije krásně.

comra
4. črc 2011

ahoj holky, chtěla bych se zeptat, jeslti byste jeli s dítkem s hydronefrozou k moři? Danymu by v "plánované době" bylo 1,5 roku.. Taky nechodíme do plaváčka a do veřejných bazénů. Na zahradě v bazénku se koupal 1x, jinak moc počasí nebylo..díky

jasekd
4. črc 2011

@comra Pokud je na Sumetrolimu, tak jsem myslela, ze spis ne, kvuli slunci, jinak ano. Ja bych chtela jet pristi rok, uvidime dle Martinova zdr. stavu a jaka bude Vendy, ta je snad zdrava, tajk jeste povahove aby byla v pohode. M. na Sumetrolimu je a obavam se, ze jeste dlouho bude, tak uvidime, ale moc bcyhc chtela 😉 Doc. Kocavara nam koupani povolil (i s refluxem IV.stupne) Martin uz se koupal v prehrade (v Jablonci je cista voda), jen rikal, ze nesmi prochladnout. More z hlediska infekce mi prijde nejmene rizikove... No mozna bych jela i s tema atb, prece jen, uplne ho neuchranim ani tady pred slunickem, mazu ho Biodermou 50kou, cernej je jak cikane, hned se opali i jen prejezdem na kocarku, a zadnou koprivku ani jine probelmy nema. Jeli bysme do Chorvatska. Uprimne, letos pro nas byla vetsi brzda Vendy nez M. zdr. stav... Jela bych v cervnu nebo zari.

comra
8. črc 2011

@jasekd díky moc za odpověď. Danymu atb vysadili, takže je už dlouho bez nich. takže ohledně sluníčka by problém nebyl... Já o tom stále přemýšlím a myslím, že stejně nepojedu. Páč bychom jeli s kamarádkama, bez manželů. A v plánu bylo Řecko. Ale kluci ještě nikdy neletěli, natož s nima sama. A už to vidím u moře, jak já hlídám 2 klučíky(3,5 a 1,5roku) u moře. Starší je schopen trochu uplavat, ale určo ne u moře a bez kontroly.. Takže by to byla pro mne spíš hoňka, než nějaký odpočinek...
ale moc díky za odpověď..

kamcatkakoc
11. črc 2011

@levander Tak zatím jsem v klidu, uvidíme při další kontrole 🙂

saruspec
12. črc 2011

comra,mužeš jet s malým k moři my jsme byli loni a to Matymu bylo rok a moře studené jak šlak tak jsem ho jen tak polechtala vodou a nechtěl jit z vody.když berete antibiotika tak na slunku by neměl být,jinak to vubec nevadí,možna letos pojedem podle financi tomu ditěti to prospivá.na bazeny nesmíme máme svuj velky tak se koupem tam.

kozlenka
13. črc 2011

@saruspec Saru, už jsem o vás měla strach,dlouho ses neozvala. Ani jsi nedala vědět, jak dopadly izotopy!?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru