Downův syndrom. Šly jsme na potrat. Podpoříme se?

lucie.krajcarova
23. črc 2010

Milé maminky, potkala mě moc smutná věc... z plodovky se potvrdilo, že miminko má Downův syndrom.. S manželem jsme byli rozhodnutí pro potrat... nemáme dost síly ani vůle vychovávat postižené dítě. Navíc doma máme 15měs. klučíka, který občas vydá za dvě děti.. ale to, že o miminko přijdete, když už kope, bylo to v 19tt, že rozhodnete o jeho životě, to je strašné... ráda bych proto založila toto téma, abychom se vzájemně podpořily, řekly si zkušenosti a vymyslely, co dál...

alli005
21. čer 2017

@kajalka každá máme jinou zkušenost... a věděla ta patoložka, že v daných případech potratů po odběru plodové vody skutečně žena dodržela klid na lůžku apod. ?
mimochodem ve většině případů potratů po odběru plodové vody nelze prokázat přímou souvislost právě s odběrem plodové vody, protože jaksi už nejde v těchto případech "změřit" procento případů, kdy by potrat nastal i bez odběru plodové vody.

Každý má na tuto problematiku jiný názor, já nikomu svůj extra nevnucuji, ale z mého úhlu pohledu i z mé osobní zkušenosti a zkušenosti mnoha žen v mém okolí (a opravdu to nejsou případy z internetu, ale ženy z rodiny, kamarádky, kolegyně v práci) NIKDO komplikace po odběru plodové vody neměl, a proto jsem si troufla napsat to, co jsem napsala.
Každý má svaté právo se rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, zda toto vyšetření podstoupit chce nebo nechce
Opravdu nemám ráda, když někdo někoho přesvědčuje údajným rizikem 1:100 (mmch. už se v některých odborných zdrojích udává riziko "jen" 1:200, tedy 0,5%)

apollo20
22. čer 2017

Ahoj holky,
Když jste volaly na výsledky pitvy plodu, řekli vám to do telefonu ?
Díky za info 🙂

petuliee
22. čer 2017

@apollo20 mě je sdělovala gyndařka ☹

lentilkah
22. čer 2017

@apollo20
Vim, ze pitvu delali, ale ja po vysledcich nijak nepatrala, DS jsme meli potvrzene z klku. Jen stale nevim pohlavi, zatim jsem nenasla odvahu zeptat se, ale citim, ze to proste musim vedet. Od zacatku jsem mela pocit, ze to bude holcicka, tak si to asi potrebuju potvrdit ☹

petuliee
22. čer 2017

@lentilkah taky mi genetička "nadala" cona tom chci jako ještě vědět? že DS potvrdila PV....ale třeba že šlo o volnou trisomii mi řekla až moje gyndařka

apollo20
22. čer 2017

@petuliee
@lentilkah
Já volská dnes na číslo uvedené v propouštěcím protokolu z nemocnice, abych si zavolala pro výsledky.
V nemocnici mi řekli, že je mají, ale že mají dohodu s Genetikou s že je sdělují oni a že mám zavolat tam.
Tam jsem volala a tam prý je ten doktor až v pondělí. Tak jsem volala zpět do nemocnice a tam že mi je můžou říct, ale jen osobně a že mě teda objednají na 20. Července ? Prosím ?
Dva měsíce přesně čekám a pak další měsíc ?
Proto se ptám, jak jste to měli vy.. googlila jsem abasla třeba holku, které pitva zjistila, že to DS nebyl a dítě by bývalo bylo v pořádku. Uf.
Takže na chvíli panika, ale už jsem ok..

jade85
22. čer 2017

@apollo20 já si měla jít do nemocnice pro závěrečnou propouštěcí zprávu a nešla jsem. Trochu to ve mě hlodá, ale tenkrát jsem na to neměla sílu a teď to pořád odkládám.

apollo20
22. čer 2017

@jade85
Já ji dostala tedy při propuštění, ale teď jsem měla volat na výsledky..
Jestli to v tobě hlodá, jdi pro to. Nejhorší je nevědět nic a myslet na to, takhle budeš vědět a budeš to moct uzavřít sama v sobě. Drž se.

jade85
22. čer 2017

@apollo20 já to mám právě celkem uzavřený, ale občas si na to vzpomenu, že vlastně nemám tu zprávu. Strašně se mi tam nechce jít, musela bych přímo na oddělení a nejspíš i do místnosti, kde jsem potratila (už jsem si tam takhle jednou byla pro zprávu po laparce, takže vím, jak to probíhá) ☹

lentilkah
22. čer 2017

@petuliee To mi dali vedet z Gennetu.

lentilkah
22. čer 2017

Jinak holky ja jak byla v utery na te geneticke konzultaci, tak mi geneticka dala moji slozku, at ji vezmu k dr na utz, aby ji tam pak dal zpravu a slozku vratil. Mela jsem dost casu se do ni podivat, ale nedokazala jsem to. Asi jsem mela, protoze sebrat odvahu a zeptat se bude jeste horsi.

mimi2016
22. čer 2017

Ahojte holky, já už teda do Gennetu nepujdu... Po prvním DS mi rekli, ze smele do dalsiho tehotenstvi muzeme jit a kdyz se to samy stalo podruhe, dalsi geneticka se nam ani nedokazala podivat do očí, když jsem se jí zeptala, jak je to mozne, kdyz jsme podle jejich testů oba 100% v poradku. Jsem starsi a uz nemam cas znovu poslouchat Jejich odpoved: "To mate sanci jako vyhru v loterii... " neporadily byste pls kde jinde zajit? (P.S. Timto Gennet nehaním, jen pisi vlastni zkusenost) 😉

lentilkah
23. čer 2017

@mimi2016 On ten DS je bohuzel na vek vazany, takze cim jsi starsi, tim je riziko vyskytu vetsi. Nebo myslis, ze to spatne vysetrili a nesete si to v genu? Nezminili moznost umeleho oplodneni se selekci zdraveho embrya?

apollo20
23. čer 2017

@mimi2016
To mě mrzí... My máme "špatnou" zkušenost s Genetikou v Plzni v Černicích, bohužel je to jenom obrovský business 🤔
Zatím nám říkají to, co tobě, že to byla čistá náhoda a že už se nám to nemůže stát a že tam nemají pacientku, které by se to stalo podruhé.
Odkud jsi ?

mimi2016
23. čer 2017

@lentikah
Jasne, to vím, ze vekem je riziko vyssi.. Po prvnim DS nam jen rekli, ze jedním procentem ročně. Ale ze jsme - hlavne ja 😉 zcela v poradku a nevidi duvod, proc to nezkusit znovu.. No a kdyz přišlo po 15 mesicich dalsi tehotenstvi s tim samym problemem, tak uz nerekli proste nic... (Vsechny nase testy byly v poradku).
Obe tehotenstvi byly prirozene pocate, proto se chci zeptat, jestli by to vubec melo cenu, jak pises, se selekci zdraveho embrya. (Ikdyz teda po pravde si az tak jista nejsem, ze by to uz poznali hned zkraje.. ) ale proto prave potrebuji nejakyho odbornika jake by byly moznosti. Tak uvidim.. 🙏😊

mimi2016
23. čer 2017

@apollo20
Presne jak pises.. Pritel uz byl minule na tu geneticku opravdu rozcileny.. Proste nám nedokazala odpovedet..
Bydlim 20km od Prahy, takze zkusim asi nekoho v Praze. 😉

lentilkah
24. čer 2017

@mimi2016 Urcite se tahle metoda dela, napr.u paru, kde se vyskytuje nejake dedicne onemocneni. Vic ti o tom reknou kdekoli, kde se zabyvaji reprodukcni medicinou. Ale konkretni misto bohuzel neporadim, vim jen o tom Gennetu.

mimi2016
24. čer 2017

@lentilkah
Děkujiii 🌺 zjistím 😉

lentilkah
24. čer 2017

@mimi2016 https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Preimplantační_... Tady o tom neco je. Akorat nevim, jestli by to treba proplatila pojistovna, kdyz se u vas podle lekaru vzdy jednalo o nahodu a ne dedicnou zalezitost ☹

mimi2016
25. čer 2017

@lentilkah
Moc díky za link 👍
Pojišťovna stejně počítáme, že kvůli mýmu věku už nic neproplatí.
13.7. Už mám objednávku do Gestu v Praze na konzultaci. Tak se pak ozvu 🍀☀️

lentilkah
25. čer 2017

@mimi2016 Super, to je za chvilku. Jsem zvedava co vam reknou.

apollo20
26. čer 2017

Ahoj holky,
Tak jsem se dneska z výsledků pitvy plodu dozvěděla, že DS můj chlapeček měl a pošlou mi vše ještě do emailu.
Pak nás s přítelem chtějí objednat na odběr krve, aby zjistili, zda můžeme mít další miminko.
Proberu to s ním a objednáme se.
Byli jste také ?
Mějte hezký den a držte se všechny 😘

lentilkah
26. čer 2017

@apollo20 Ahoj, nam brali krev hned ten den, co mi odebirali choriove klky. Takze jsme do 2 dnu meli vysledek, ze se jedna o ds a za dalsi tri tydny podrobne vydledky, ze se jednalo o volnou trizomii, tudiz to nebylo dedicneho puvodu.

petuliee
26. čer 2017

@apollo20 u nás stejně jak @lentilkah

makronka29
28. čer 2017

@apollo20 Ahoj, měli jsme to stejně jako ty, taky nás objednali na krev, šli jsme cca 3 týdny po "potratu" na odběry a za další asi 4 týdny jsme měli výsledek. Těsně po skončení šestinedělí a taky potvrzeno, že to byla náhoda.... Na tu krev bych určitě šla, o nic nejde a ta řekněme jistota za to stojí.

petuliee
28. čer 2017

tyjo, nedavno sem pročitala celou diskuzy a je neskutečný kolik nás je 😢 a je teda neskutečny kolik se našlo "rejpalek"

lentilkah
28. čer 2017

@petuliee Taky me to prekvapilo, ono i kolik je potratu a zamlklych tehotenstvi. Driv jsem to tak nevnimala, ale ted musim rict, ze donosit a porodit zdrave dite je fakt dar. Plno lidi to bohuzel bere jako samozrejmost a nekteri si toho dokonce nevazi. Jinak rejpalky jsou a budou, kdo nebyl v podobne situaci, nepochopi.

petuliee
28. čer 2017

@lentilkah bohužel no.... ja mam ted kamošku co si holčičku s DS nechá.... má teda 1 ale obdivuju ji.... ale v žádným připadně mě nenapadlo jeji rozhodnuti soudit at by se rozhodla jakkoli.... švagrova to třeba nechape že si "takovy dite" necha.....tady tohle nemam rada

lentilkah
28. čer 2017

@petuliee Ani jedno rozhodnuti neni lehke a nikdo nema pravo hodnotit, jestli je spravne nebo ne.

zuzajulie
30. čer 2017

Ahoj holky po delsi dobe.
Mam uz pres tri tydny po sestinedeli a mela jsem ms 19.-21.5. a 14.-18.6. silnejsi.
Jinak jsme s pritelem zdravi geneticky co do karyotypu, akorat ten muj Leiden!
No a jak jsem mela radost za kamaradku, ze je tehotna, minuly tyden jsem s ni byla v 11 tt na revizi :( plodu prestalo bit srdicko... Achjo.
Jo a vzdy se dela pitva plodu?