Neslyšící dítě. Potrat?

zrzinda
23. srp 2020

Ahoj maminky! Mám na Vás intimní dotaz - dlouho jsem zvažovala, zda ho psát nebo raději ne.
Čekáme na genetické vyšetření (choriové klky) našeho miminka. S mužem jsme oba prenaseci genu hluchoty. Bohužel těžké hluchoty.
Je to tak, že na 25 % miminko bude hluche a na 75 % bude slyšet.
Samozřejmě si strašně moc přeju těch 75 %, bohužel musím i malinko počítat s 25 %.
Paní doktorka nám řekla, ze záleží na nás - zda si miminko v případě postiženi necháme nebo zvolíme potrat.
Proto se chci zeptat - je tu některá z Vás, která dopředu věděla, ze bude mít neslyšící dite? Jak jste se rozhodly? Pro potrat nebo jste si dite nechaly?
Moc děkuji za názory 🙏

me_druhe_ja
23. srp 2020

Ahoj, tohle je šílený dilema, z toho mě mrazí. :( A podle těch výsledků bude 100% jistota, zda bude hluché nebo ne? Za mě osobně: pokud by mi 100% potvrdili takové nebo podobné postižení, šla bych na potrat. Ale já jsem ovlivněná tím, že už jedno nemocné dítě mám.
Nicméně v tomhle případě je to rozhodnutí opravdu jen na vás dvou, nenech se ovlivnit nikým a ničím jiným. Nicméně držím moc palce, ať vyjde těch 75%, to je hodně. 🙂

zrzinda
autor
23. srp 2020

@me_druhe_ja ano, ano, bohuzel ano. U choriovych klku jsou výsledky prý stoprocentní, žádné falešně negativní/pozitivní.
Moc děkuji za názor! 🙏

zuzkasim
23. srp 2020

Trošku mě překvapuje, že jste toto neprobrali ještě před plozením potomka, když o tom oba s mužem víte. Píšu to proto, že v rodině postižení máme a vždy jsem všechny partnery upozorňovala, že můžu mít také takové dítě, prostě počítala jsem s tím, že zdravé dítě mít nemusím. Máte někoho sluchově postiženého v rodině? Pokud ano, máte dojem, že je to neslučitelné se životem? Víte o této problematice něco? Nevím přesně, o jaký druh u vás jde, jestli by třeba byla možnost využít kochleárního implantátu, jestli by situaci částečně řešily sluchadla... Bude to vaše dítě a nikdy nemáte jistotu, že ani zdravě narozené dítě bude "zdravé", neovliní ho nějaká nemoc, úraz apod. Chápu přerušení těhotenství u vad neslučitelných se životem. Tady bych si určitě potřebovala zjistit víc informací, totální hluchota je velký problém, ale žít se s tím dá.

zrzinda
autor
23. srp 2020

@zuzkasim My jsme to dopředu ale bohužel nevěděli. Kdybychom to věděli, tak jsme se rovnou vydali cestou IVF.
Ano, ano. Vím o tom spoustu věcí - studovala jsem speciální pedagogiku.
Proto vím, ze je to obrovská práce a zodpovědnost 😔

me_druhe_ja
23. srp 2020

@zrzinda Opravdu moc držím palce, ať je to těch 75%. Když náhodou ne, opravdu se rozhodnete jen sami dva s mužem, nenechte se ovlivnit názory cizích lidí. Každej jsme jiný a každý by zvládl něco jiného. Ano, je spousta žen, které si nechaly i těžce postižené dítě a obětovaly mu celý svůj život. Ale ne každá jsme na to stavěná.... Samozřejmě i hluchý člověk může prožít krásný a plnohodnotný život, ale.... Prostě držím palce na těch 75%>

marcicek84
23. srp 2020

@zrzinda zakezi kolik vam ej let,zda je lo vas lehke znovu otehotnet,ale ja treba bych do toho nesla,proro si i delate ten odber klku,kdbyby vam to bylo jedno,tak to nedelate

zuzkasim
23. srp 2020

@zrzinda V tom případě máš podobné znalosti jako já. Obrovská práce to je. Pamatuju si na slova naší učitelky, že slepota odcizuje od věcí, hluchota od lidí. Přesto nás na znakovku měl naprosto veselý (hluchý) chlápek. U samotné hluchoty je práce s výchovou, ale jakmile takový člověk dospěje, je samostatný, není to uvázání se k dítěti na celý život. Zjistila bych si o té možnosti kochleárního implantátu, jestli by to bylo v případě vašeho postižení řešením. Já byla částečně připravená na to, že děti zdravé být nemusí, zvlášť studium mě utvrdilo v tom, že mít zdravé děti je zázrak. A mám kolem sebe kamarádky, které řeší opravdu vážné zdravotní komplikace svých dětí, přestože se jim narodily děti zdravé, jak píšu, nemoci, úrazy... Já v tom asi mám jasno, ale samozřejmě každý si musí odžít svůj život, rozhodnout se sám. Moc bych ti přála, aby vyšetření dopadlo dobře.

zrzinda
autor
23. srp 2020

@me_druhe_ja Nejhorší na tom je to pitomé ALE 😔 Samozřejmě vím, ze existuje spousty horších postiženi a onemocnění, i tak mi v hlavě vrtá to ALE.

linee
23. srp 2020

@zrzinda ja ti samozrejme moc preji, aby bylo miminko zdrave, nicmene vse se ukaze az po porodu definitivne. Za mne osobne bych na potrat nesla. Ano, je to v jistem smyslu komplikace, na druhou stranu neslysici deti maji vyvinute jine smysly a jsou schopne vas zivot obohatit i jinak. Narocne to bude pro vas predevsim na zacatku, protoze miminko bude hodne vyzadovat ocni kontakt, ale predevsim pohlazeni a dotek ruky a ver, ze miminka vyciti i z pohlazeni nervozitu, stres nebo jiny pocit matky nebo otce. Pokud mu nehrozi jine "postizeni", ja bych na potrat nesla, protoze je tolik postizeni, ktere znesnadni zivot i vam (mam na mysli tezke geneticke a mentalni postizeni). V dnesni dobe jsou schopne neslysici deti vest plnohodnotny zivot (na rozdil prave od jinych postizeni). Urcite si zjistite moznosti implantatu, zda by to ve vasem pripade slo, pak navic se treba naucte znakovou rec nebo vyhledat centrum pro hluche deti, abyste se dozvedeli vic, tam vam i poradi, kde by mohl nastat problem, na co se zamerit a pod.

zrzinda
autor
23. srp 2020

@marcicek84 Je mi 25, manželovi 36. Otehotneli jsme asi po půl roce, což není tak strašně.
Horší je, ze člověk dopředu nikdy neví, jak dlouho bude čekat na další otěhotnění, kdybych se teď rozhodla pro potrat 😔

letalnica
23. srp 2020

@zrzinda Já tedy rozhodně nejsem příznivec toho, vědomě přivádět na svět postižené děti. Ale hluchota mi přijde jako méně závažné postižení, navíc 75 % je fakt dost. Celý život mám o patro výš hluchoněmé sousedy a žijou naprosto v pohodě, i pracují a nějak moc omezení nejsou. Ale rozhodnout se musíte sami. I tak držím palce, aby vyšetření dopadlo dobře ❤

linee
23. srp 2020

@zrzinda jenomze problem u takobych rozhodnuti je, ze ALE si budes vycitat i v pripade potratu cely zivot.

zrzinda
autor
23. srp 2020

@linee Já vím 😔 Podvědomě strašně doufám v dobrý výsledek.. Asi nejsem připravena na to, ze to nemusí vyjít tak, jak si přeju 😔

zelenaesmolda
23. srp 2020

@zrzinda
ja vedet,ze mam takto postizene dite tak jdu na interupci.

katkapavlik
23. srp 2020

@zrzinda ahoj já bych šla na interupci můj manžel by souhlasil jaký na to má názor tvůj partner??? Musíte se rozhodnou společně držím palce ať to dopadne tak,nebo tak.

zrzinda
autor
23. srp 2020

@katkapavlik Můj manžel asi taky není rozhodnutý. Říká, ze obě možnosti jsou naprd 😔

emamaira
23. srp 2020

Ahoj, to mě moc mrzí. S potratem se neodvazuju rádit, ale můžu ti říct zkušenost mého bratra. Že je synovec hluchý zjistili až po narození. Brácha i švagrová jsou prenaseci hluchoty, stejně jako vy. Synovec má kochlearni implantáty, implantovany byl cca v roce, nyní je mu pět, normálně mluví, chodí do bezne školky. Implantáty jsou i ve verzi do vody. Omezení to pro něj určitě je - nevím, jak třeba vnímá hudbu, ale žít bude běžný život.

linee
23. srp 2020

@zrzinda no, tak jinak. Pokud oba vite, ze jste s manzelem prenaseci hluchoty, uvedomujete si omezenou moznost mit deti? Pak uz je jenom geneticka moznost a umele oplodneni zdravym embryem. I to ne vzdy muze vyjit. Nestrasim te, jen sdeluji moznosti...

linee
23. srp 2020

@zrzinda a kdy budete mit vysledky? Do kdy se musis v pripade potratu rozhodnout?

pipi_puncocha
23. srp 2020

Ahojky, kdybys měla zájem, doporučuju kontaktovat ranou péči Tamtam, je pro rodiče dětí se sluchovou vadou a jistě by dokázali poradit, vyslechnout a zodpovědět otázky i ve vašem případě. Nám bylo sděleno, že syn je prakticky hluchý v jeho 3 měsících, nakonec zřejmě slyší, píšu o tom na profilu, je to na dlouho, nicméně ta organizace mi moc pomohla, seznámila jsem se s několika rodiči neslyšících dětí a nakonec jsme s manželem dospěli k tomu, že to zvládneme a že to vlastně takový problém v dnešní době není. 🙂

potaplice
23. srp 2020

Já bych na interupci nešla. Ne potom, co mám děti. Člověk ani u zdravého dítěte neví dne ani hodiny. Stačí blbé klíště a máš mentálně postižené dítě, zvrtnout se může i banální operace, nebo špatně proběhne porod...

ariadna12
23. srp 2020

Pokud by bylo dite jinak zdrave, na potrat bych nesla.

xenie131
23. srp 2020

vim ze se to neda srovnavat... kdyz nam oznamili, ze cekame jednovajecna dvojcata. rovnou dodali ze by bylo nejlepsi aby jedno zaniklo. ze je behem tehu spousta rizik a nejisty vysledek konce tehu. byla sem vyklepana. brecela sem. probirali sme to s manzelem horem dolem. nakonec sem zmenila doktora a verili sme. ze vse bude ok. a ted tu mam dva 12ti lete dareby. chci tim rict. ze rozhodnuti je jen a jen na vas. vy musite zvazit co by to pro vas znamenalo... moc vam drzim pesti at je vse v poradku a kdyz tak drzim pesti pri rozhodovani. nebude to jednoduche. drzte se

priefi
24. srp 2020

@zrzinda v tomhle neporadím, to musíš rozseknout Ty, protože s tím rozhodnutím budeš muset žít Ty a ne my. Každopádně, co jsem chtěla napsat, mám známou a ona je hluchá a on je hluchoněmý a mají 3 zdravé děti. Držím moc pěsti!

elencze
24. srp 2020

budu se opakovat, jako všechny ostatní, tohle nemůže nikdo rozhodnout za tebe. Ze svého hlediska považuji dítě za obrovský dar a hluchota, zvlášť v dnešní době, a to nikdo nevíme, co věda dokáže třeba za pět let, není dle mě rozhodně vada neslučitelná se životem, u které bych volila potrat. Nikdy nevíš, jakým způsobem toto konkrétní dítě obohatí a změní život vaší rodiny i celého světa. Život sice bude mít možná komplikovanější, ale on si ho může pořádně zamotat i úplně zdravý člověk. Myslím, že otázky co by kdyby, tě budou stejně pronásledovat po zbytek života. Moc držím palce, ať to nakonec vůbec nemusíte řešit a vyjde těch 75 %.

zdenda9
25. srp 2020

Nevidím důvod proč zabít dítě jenom proto, že neslyší. Moje neteř se narodila neslyšící, zjistili to asi v půl roce. Ve dvou letech byla na operaci, používá kochleární implantát a slyší dobře. Dnes je jí 14.

sangina
25. srp 2020

přeji dobrý den Vám všem ,co jste přispěly do této diskuse....o miminku,které se tulí v bezpečí u mámy v bříšku se rozhoduje tady...co člověk to názor.Rozhodnout musí ale ti,jenž se rozhodly toto dítě počít.můj názor je takový...že kterékoliv dítě,přivedené na tento svět z lásky ..Vám přinese radost i když někdy jen na pár chvil...jsou miminka s mnohem větší zdravotní zátěží a přinášejí svým rodičům radost a mám za to,že tahle vada není zas tak život omezující..a vězte ,že vím ,o čem mluvím...dědeček neslyšel od tří let následkem úrazu a spokojeně se dožil úctyhodného věku

elencze
25. srp 2020

@sangina nádherně napsané. Mám z toho husí kůži.

hanih
25. srp 2020

Zeptala bych se sama sebe - pokud bych byla hluchá, chtěla bych žít a poprat se s tím, nebo by pro mě takový život byl utrpením a ztratil by pro mě cenu?

zdenda9
25. srp 2020

@hanih proč by měl být utrpením? Viděla jsem mnoho neslyšících a vypadali šťastně. Smysl života asi nespočívá v tom být 100% zdravý.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru