Jak pomoct vyrovnat se ze zamlklým těhotenstvím?

susmevem
11. srp 2022

Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat, jak dlouho Vám trvalo vyrovnat se ze zamlklým těhu? Ve čtvrtek jsem byla na klasické kontrole, kde mi doktor řekl, že se miminko přestalo vyvíjet. Navrhl další kontrolu na zítra, ale já jsem chtěla mít jistotu více "očí" a tak jdu až v pondělí, ještě k jinému dr, aby se podíval ještě on. I když na zázraky nevěřím, tak jsem chtěla mít jistotu, že jsem to "nezahodila" hned a dala tomu ještě šanci. Když to dopadne špatně, tak mě v pátek bude čekat revize. Řekla bych o sobě, že jsem dost odolná psychicky, ale manžela to strašně semlelo, a já už vůbec nevím, jak víc mu mám pomoct. Momentálně nedokáže prakticky fungovat, ale já bych taky potřebovala čas se stím srovnat. Nemáte nějakou radu? Děkuju moc

klokanka31
11. srp 2022

@susmevem A v kolikátým týdnu jsi? Já prodělala v září 2018 mimoděložní, viděla jsem to maličký na ultrazvuku, bilo mu srdíčko, a i když už je to skoro 4 roky, úplně 100% s tím vyrovnaná nejsem. Ale ta největší bolest skončila když jsem otěhotněla znova...

susmevem
autor
11. srp 2022

@klokanka31 ... v 10tt, první kontrola dopadla taky dobře, srdíčko bilo, všechno v pořádku. Ale tentokrát už špatné no 😔.

vikysek0987
11. srp 2022

@susmevem Bohužel pomůže až čas-v listopadu ZT v 10tt,den na to revize....První dny byly těžké, ale snažila jsem se s tím vyrovnat,říkala si,mélo to tak být a byla jsem ,,ráda,,že se to stalo na začátku, když to muselo být....
Pomohlo mi další těhotenství, které přišlo 3 měsíce po té a probíhá díky bohu v pořádku a v listopadu-rok po té se má narodit naše holčička....

vikysek0987
11. srp 2022

@susmevem Jinak posílám mnoho sil je to těžké, ale bude lépe ❤️

gbp
11. srp 2022

@susmevem tva ztrata me mrzi...myslim, ze je dobre projit si tim smutkem kompletne. nepomohlo by ti treba (samozrejme po dohode s lekarem) pockat na spontanni potrat? a pak se rozloucit? jako proste si s manzelem klidne udelat neco jako pohreb? normalne tomu smutku dat pruchod. kazdy potrebuje neco jineho ... kricet, brecet, zlobit se...posilam sili at spolecne s manzelem najdete to prave pro vas a ulevi se vam ♥️

susmevem
autor
11. srp 2022

@vikysek0987 ... moc ti děkuju, jsi zlatá ♥️. Přesně v to doufám no, že když by se znovu zadařilo, že bude tentokrát probíhat všechno v pořádku. Každopádně tobě přeji, ať vše dopadne nejlíp, jak může a je to rychlé a krásné ♥️

lenkalubina
11. srp 2022

Já přišla o malého ve 22+5tt...musela jsem ho porodit🥺 na tohle nikdy nezapomenete,ale fungovat musíte...hrany bolesti se otupí...je mi to líto ☘ držte se

susmevem
autor
11. srp 2022

@gbp ... moc děkuju ♥️. No upřímně nevím, podle posledního měření, jsem 6+5, takže už docela dlouho ve mě miminko neroste. A ještě další týden, než se dostanu na revizi. To už je prakticky měsíc, myslím, že už by šlo ven, kdyby to tak mělo být 😔. Navíc tedy myslím, že to by manžel nedal už vůbec. Ale děkuju moc, třeba se to ještě stačí rozběhnout samo...😔

susmevem
autor
11. srp 2022

@lenkalubina ... moje noční můra toto, máte můj obrovský obdiv, já bych to snad nedala...😔

biciklissie
11. srp 2022

Mám dvě děti a před každým jsem měla jedno zamkle těhotenství. Při tom druhém zamlklem těhotenství tam byly dokonce dvě. Proč to píšu, no, samozřejme nejvíc pomohlo až to, že se nám narodily krásné zdravé děti. Ale i ten čas sám o sobě, to, že už se můžeme zase snažit, tedy se už konečně, po zdravotní pauze "něco děje". Je opravdu potřeba si to odzit. Jenže každý to má jinak, někomu pomáhá o tom mluvit, někomu zavalit se praci, někomu víra, někomu racionalizace, ze příroda vi, proč to dělá, atd. Tak prostě tomu jít vstříc, co člověk potřebuje. Ale bude to v nás navždy. Já mám děti dvě, ale svým způsobem jsem matka pěti děti. Byt se jejich vývoj zastavil hned na začátku a nebyly to nikdy ani děti. Spíš jen jakási možnost, šance. I tak to pro mě hodně znamená a často si vzpomenu. Jednou si plánuju pořídit něco, co mi je bude připomínat, stejně jako třeba fotky moje děti. Nějaký obraz, sošku, cokoliv. Je to těžké, drzte se. Jo, jinak mě právě pomohla revize, strašně dlouho se čekalo a příroda sama to nevyřešila. Tak jsem byla ráda za "čistý řez", že prostě vyřešeno a mužů počítat čas, kdy to budeme znovu zkoušet. Ale i tohle má asi každý jinak a někdo chce spíš přirozeně a třeba v soukromí si to prožít.

susmevem
autor
11. srp 2022

@biciklissie ... uf, velmi mě mrzí, co se Vám stalo, to je hodně silná káva 😔♥️. A jinak přesně takhle to teď vnímám, bude to právě ten příští pátek už měsíc, takže samo to asi nebude. Tak právě přesně doufám, že mi revize pomůže k tomu, abych si to v sobě tak nějak uzavřela...

elennka
11. srp 2022

@susmevem brát to tak, že to mělo být, mam za sebou 5 ZT do 8tt, nakonec až 6 té těhotenství bylo úspěšné.
Já jsem brala revizi jako ukončení, vyčištění a možnost jít dál. Psychicky mě pomáhalo hodně o tom mluvit, nebát se o tom mluvit.
Mám to asi trochu jinak, příroda ví, co dělá.. nejvíce mě.bolela první a druhá ztráta..
Případně mě můžeš napsat do zprávy. Drž se, je to hodně náročné, hodně mě pomohlo se před revizi s miminkem v duchu rozloučit..

biciklissie
11. srp 2022

@susmevem Moc děkuji, ale mají to mnohé maminky daleko těžší. Já téměř od začátku u obou věděla, že to není úplně ok a čekali se, jak to dopadne. Takže to nebyl takový šok. I když to samozřejmě člověk mockrát obreci, tak už jsem pak čekala na revizi docela racionálně. U mě se právě taky nic samo nedělo, jako později už jsem i krvácela a tak, ale dál nic. A to jsem fakt sla v obou případech na revizi až kolem 12 tt. Za mě je to lepší v tom, že opravdu je to záležitost na jeden nebo dva dny a člověk má jistotu, že je to vyřešeno. A i bez bolesti. Ale zase, když člověk spontánně potrati, tak se asi může začít zkoušet dřív. V tom uzavření v sobě, to mi asi taky pomohlo. I mluvit o tom s kamarádkami. Ony i ty hormony dělají své. Je to těžké, soucítím s vámi. Držte se.

martulka88
11. srp 2022

@susmevem Moc mě to mrzí 🥺 Ale chce to čas. Já jsem o syna přišla v 38tt, musela ho porodit vyvolávaně a museli jsme to s mužem zvládnout. Bylo to naše první dítě - bude to zítra rok, co jsme ho (po půl roce) uložili do hrobu, jelikož jsem už čekala našeho druhého syna (tomu bude půl roku 15.8. a spinká vedle mě ❤️) - oba kluci jsou skoro rok po sobě narození. Tím chci říct, že nám pomohlo další těhotenství a hlavně až porod druhého syna - dokud jsem neuslyšela na sále (druhý porod byl raději SC) jak pláče, stále jsem nebyla v klidu. Já o tom musela mluvit, muž se uzavřel a komunikoval jen semnou. Dej mu čas, je to pro něj taky těžké.

oplatecka
11. srp 2022

Pomůže opravdu jen čas. Prošla jsem si zamlklým těhotenstvím v roce 2017, čekala jsem jednovaječná dvojčátka. Jelikož jsem příšerně zvracela, ležela jsem týden v nemocnici. Všechno bylo v pohodě, v den propuštění jsem byla na kontrolním ultrazvuku a zjistilo se, že miminkům přestala bít srdíčka. Byla jsem v 11tt. Hned ten den jsem šla na revizi. Na Valentýna. Od té doby nesnáším tenhle svátek. Bylo to hrozně těžké, dostávala jsem se z toho docela dlouho. Určitě mi i dost pomohlo, že jsem doma měla téměř dvouletého syna. V květnu jsem otěhotněla znovu. Těhotenství jsem měla šílené, spoustu komplikací, nerada na to vzpomínám. O miminko jsem měla hrozný strach Ale moje holčička se narodila naštěstí naprosto zdravá ❤️ No a jako bonus máme neplánovaně ještě jedno miminko, teď už pětiměsíční ❤️ Držím palce, ať je brzy lépe 🍀

janule0123
11. srp 2022

@susmevem v 10tt… zamlklo…. Na revizi me brali hned druhy den … pomohlo me nejvíc to, ze v rámci těch tři měsíců se to stane vesměs z důvodu ze je to tak nejak všechno chytrý a pozná to, ze se nevyvíjí správně … po prvním trimestu už je to o něčem jiným .. s tím bych se špatně rovnala .. mrzí to… už je to několik mesicu, další tehu se zatím nekoná .. ale věřím ze bude s bude to už ok.. ikdyz se budu víc bát ..

janches
12. srp 2022

Každá z nás si musí najít svůj způsob, jak se vypořádat a hlavně dát prostor sobě i partnerovi, aby se s tím vyrovnal tak, jak to cítí. Já jsem musela porodit mrtvou holčičku v 23tt. Bylo to něco šíleného. Přišla jsem domů a manžel uklidil fotky z utz, obrázky a všechny připomínky. Zakazoval mi brečet a zlobil se, když jsem byla smutná... což bylo pro mě šílené. Šla jsem do práce, mezi lidi (protože mi nevadilo o tol mluvit, spíš naopak, chtěla jsem se ze všeho vypovídat). Ale doma to byla hrůza. Když pak manžel služebně odjel, vytáhla jsem si vzpomínky zpět, vystavila fotku, já sama jsem nakreslila obrázek, napsala jsem si takový dopis pro malou do nebe a koupila si pro sebe něco, co je pro mě samotnou symbol, který mi ji bude vždy připomínat. To mi pomohlo alespoň částečně to překonat... a zbytek asi musí přijít časem a věřím, že by pomohlo další miminko. Každá ztráta je těžká, tak si dejte čas na to, se s ní smířit. A udělejte to každý po svém, jak to cítí vaše ❤. I když je teď zlomené. Hodně sil a štěstí v dalším snažení.

susmevem
autor
12. srp 2022

@elennka .... moc děkuju, toto si neumím představit 😔. Nevím vůbec, jak bych se zbavila strachu, jestli se to nestane znovu. Vlastně ani teď netuším, jak se toho strachu zbavím. Miminko bylo plánované, takže to určitě ještě budeme chtít zkusit znovu, tak snad to pak bude v pořádku ♥️

susmevem
autor
12. srp 2022

@biciklissie ... jste zlatá ♥️. Ano, i já jsem měla posledních pár dní takové divné tušení, že to probíhá jinak, než předešlé 2 těhotenství a že je to celkově jiné. Jen i tak to pro mě byl obrovský šok. Já jsem v tu chvíli byla jak robot, fungovala jsem tak nějak podvědomě. Na jednu stranu se na tu revizi "těším". No to zní strašně, ale určitě víte, jak to myslím. Prostě to beru, že to je takový milník, jak začít nanovo... Moc děkuju za zkušenost a za zprávičku ♥️

susmevem
autor
12. srp 2022

@martulka88 ...😭😭😭, normálně brečím, to je tak hrozné, když se toto někomu stane, mě by snad puklo srdce. Vážně máte obrovský obdiv, já bych se bála to zkoušet znovu. Jste neuvěřitelně silná, oba jste. A jsem za Vás obrovsky šťastná, že to na podruhé dopadlo dobře a že máte vytoužené miminko bezpečně u sebe...♥️♥️♥️

susmevem
autor
12. srp 2022

@oplatecka ... ach jo, to je prostě tak hrozně nespravedlivé, že se tohle děje. Navíc mám pocit, že to postihne snad každou druhou ženu 😔. U nás to bylo tedy plánované, také třetí miminko...♥️. Snad si k nám ještě cestu najde... Moc děkuju ♥️

susmevem
autor
12. srp 2022

@janule0123 ... určitě bude všechno příště v pořádku, moc Vám to přeji a věřím ♥️. Také bych se příště bála mnohem víc, snad si k nám ještě miminko cestu najde...

susmevem
autor
12. srp 2022

@janches ... já vůbec nevím, jak vyjádřit lítost nad tím, co se Vám stalo. Nic horšího si ani neumím představit 😭😔. Zároveň je hrozné, že Vás manžel nenechal truchlit. Já bych mu moc ráda pomohla, ale moc nevím jak. Manžel se úplně uzavřel a hodně tím trpí. Snad se to časem srovná a miminko přijde, i u Vás ♥️♥️

eloana
12. srp 2022

@susmevem ja myslím,že pomuže čas a další tehotenství....mam kolem sebe zeny,ktere prisly o miminko pred,ale i po porodu....a i tam proste pomohl cas a nasledne tehotenstvi... i kdyz puvodne uz do jineho tehotenstvi jit treba i nechtely -stejne nakonec sly a ted jsou za to rady... jine starosti a na to zle se pozapomene

martiniquest
12. srp 2022

Chce to cas. Ja tomu nechala volny prubeh, za coz jsem velmi rada. Prozila jsem si maly porod v klidu doma, mohla se rozloucit a pludek jsme s manzelem pohrbili na chalupe pod hruskou. Tim jsem to cele uzavrela a mohla jit dal.

martulka88
12. srp 2022

@susmevem Báli jsme se, celé druhé těhotenství stres. Prý takto (nezjištěná příčina - prostě náhlé úmrtí) končí každé 300těhu - to je fakt masakr. Mé pratetě se stalo to samé a nakonec jsem zjistila, že spousta žen v mém okolí si podobným příběhem prošlo, jen se o tom nemluví. Mně pokohlo mluvit, což jsem nenašla pochopení od "tchýně". Ta, když jsem o Maxíkovi mluvila, tak mi řekla, že ať o něm nemluvím apod... A když se nám narodil Matýsek, tak týden po porodu prohlašovala, kdy bude další 🙄 Dnes je rok uložen v hrobě a ona s "tchánem" tam byli 1 a to až nyní v květnu - prostě pro ně neexistuje. My to máme s mužem však jinak (i má rodina), byl to náš první syn, Matýsek bude vědět, že měl brášku a budeme (a i jezdíme od porodu) s malým na hřbitov. Když jsme tam jeli prvně s Matym, tak tchánovci měli problémy a kecy, že by se to nemělo. Prp nás bylo horší to, že jsem měla původně naplánován SC 25.1., ale byla jsem Covid+ (jen jsem měla zánět nosohltanu, bez teplot), takže mi termín posunul zastupující lékař o týden. A 26.1. se ráno hýbnul naposledy. To je věc, co nám vrtá v hlavě - zda by tu byl, kdyby byla sekce udělaná. Ale snažím se myslet na to, že máme Matýska, úžasné sluníčko, kterého se nemohu nabažit ❤️ Doufám, že u vás to dopadne dobře a dočkáte se vytouženého miminka ❤️

lachtanice86
12. srp 2022

Já ho zažila. V 11tt vše ok, na přelomu 12/13tt na screeningu ticho, bez srdeční akce. Před manželem, před tím doktorem, který čekal vyšetření úplně jiné. No semlelo mne to na půl roku. Až pak nějak jsem to vstrebala

biciklissie
12. srp 2022

@susmevem Chápu vas s tím "tešením". Když už to nejde jinak, tak aspoň už to mít vyřešené. Přeju, ať to zvládnete a brzo se znovu těšíte na miminko...

susmevem
autor
12. srp 2022

@eloana ... rozhodně souhlasím ♥️. Jen je smutné, jak často a kolik žen tohle potká...😔.

susmevem
autor
12. srp 2022

@martiniquest .... obdivuju, že jste na to měla trpělivost a odvahu. Když to nezačne nějak samo, tak pátek to bude měsíc a dýl už bych čekat nezvládla 😔😔. Je krásné, že jste se tak hezky rozloučilli ♥️