Pokoušely byste se v mé situaci o druhé dítě?

sindy2
12. srp 2017

Zdravím všechny maminky. Zajímaly by mne vaše názory, jak byste to udělaly vy, kdybyste byly v mé situaci a uvažovaly o druhém dítěti. Mám jednu krásnou a zdravou dceru, je jí 14 měsíců. Je mi 39 let. Malá se narodila v mých 38, těhotenství přišlo skoro hned a zhruba do konce druhého trimestru bez problémů, v třetím, protože mám chronickou hypertenzi a nezávažnou srdeční vadu, je to spojené, tak otoky, extrémní tlak, nakonec zjistili, že malá přestala růst, tak ve 34 + 6 sekce, malá 1820 g a 43 cm, ale úplně v pořádku, jen týden v inkubátoru a po deseti dnech jsme šly domů. Malá má už teď 10 kg a 78 cm, šikovná, zdravá jako řípa. Je ve mně touha mít druhé dítě, z hodně velké části i proto, že až tu s manželem nebudeme, aby malá nebyla sama, což mne dost děsí. Vím, může si utvořit vlastní rodinu, a sama nebude, ale co když se to nepovede, těch co když je moc. Ona holka sama na světě je malér....no ale teď argumenty proti, věk, protože jsem po císaři, otěhotnět bych mohla za rok a to už mi bude 40. Zdravotní důvody, tlak mám stále, teď sice s léky v normě, ale v těhotenství to zase vystoupá a léky už nešel srazit, proto se prý vytvořila i slabá placenta a malou špatně vyživovala, proto ve třetím trimestru nerostla, tak mi to řekli. S dalším dítětem by to bylo to samé a ještě budu starší než při prvním těhu, že bude nedonošené opět, je jisté, ten třetí trimestr prostě nemůžu dokončit. Bojím se, aby se dítě nemuselo narodit ještě v nižším týdnu a nebylo třeba postižené. Na druhou stranu, pokud by bylo jako dcerka sice malé, ale úplně zdravé, tak bych se toho nebála. Říká se také, že druhé těhotenství je ze zdravotního hlediska horší, jak jste to měly vy, je to pravda? Prostě nevím, emoce říkají ano, rozum ne, že by to byl už velký risk. Jak byste to viděly vy, šly byste za mé situace do druhého těhotenství nebo už ne? Moc děkuju všem za názory.

sutajla
12. srp 2017

Vysoký tlak jsem měla v těhotenství, nakonec mi kvůli preeklampsii vyvolávali porod jen o 14 dní dřív. A to mi bylo třicet. Hrozně bych se bála možných zdravotních komplikací u miminka, pokud je jisté, že do třetího trimestru to nepůjde. A z mé zkušenosti, mám mladšího bratra a nijak extra vztah nemáme, v podstatě se vidíme 4x do roka u mámy, ani si nevoláme, kdybych ho neměla, bude to skoro stejné. Záleží na sourozeneckém vztahu a nikdy člověk neví, jak se povede... i sourozenci si nemusí povahově sedět.

terinda
12. srp 2017

Kamarádka porodila kvůli preekl. dítě ve 31.tt. V dalším těh. byla velmi pečlivě sledována a nakonec přenášela a rodila přirozeně 😉

wwery
12. srp 2017

Ahoj,to je těžké,dopředu to nezjistíš,jak to bude. Já,první dítě dcera,horší průtoky asi ve 30. týdnu,nakonec císařský řez kvůli HELLP syndromu,měla 1150 g,teď jí je skoro 3,5 let,zdravá. Věděla jsem,že chci 2 děti,takže jsem nad tím moc nepřemýšlela,po 7 měsících jsem otěhotněla,vše v pořádku do asi 33. týdne,pak vysoký tlak,malý přestal růst,takže císařský řez,malý 1.790 g,teď skoro 2,5 let,zdravý. Kamarádka taky měla 2 předčasné porody, holka v nižším týdnu, kluk ve vyšším.

legelata
12. srp 2017

@sindy2 A jaký je názor lékařů? Vyslelchla bych si názor více odborníků, to by mohlo pomoci. Pokud by naznačili nějaký opravdu velký risk, tak bych se asi bála 🤐

makky1310
12. srp 2017

@sindy2 pokud srdce rika jit do druheho tak bych sla. Nikdo nevi jak to bude, ale jednou litovat ze jsem to nezkusila ze to mohlo vsechno probehnout ok... musi to byt tezke rozhodovani🙂 poslouchej svoji intuicii😉

marcicek84
12. srp 2017

@sindy2 - na tvém místě bych to nechala osudu, pokud přirozeně otěhotním do svých 40 let, tak se miminko má narodit a nemám se bát, pokud už neotěhotním, asi už příroda ví proč a kašlu na to (myslím, že těch 40 let je už i trochu hranice pro rodiče, aby se byli schopni o své děti postarat během studií atd.
Můj názor je, že pokud se ví, že jsi riziková pacietka, tak si tě doktoři pohlídají. Co se týče postižení dítěte, tohle nevís ani ve 20 letech, vždy se může cokoli stát kdykoli během těhotenství nebo i porodu, není to jen o věku...

legelata
12. srp 2017

@marcicek84 Tak s tímhle souhlasím. Pokud to bude vitální plod, tak lékaři pak dokážou lecos, když budete hlídaná. Ono vůbec otěhotnět a dostat se do fáze aby měli doktoři co hlídat, nemusí být vůbec lehké. A to byste mohla být klidně o dost mladší.

makky1310
12. srp 2017

@marcicek84 naprosty souhlas, dobre napsane 👍

misa357
12. srp 2017

A co adopce, o te jste neuvažovali?

sindy2
autor
12. srp 2017

Doktoři právě říkají jak kdo.....gynekoložka v porodnici, když jsem se ptala na možnost mít druhé "my vám to nemůžeme zakázat", kardiolog - "to by se opakovalo, buďte ráda, že máte dítě, mám pacientky, co nemají žádné" a můj gynekolog "to by vás od začátku hlídali a může to být v pořádku". Ono je to těžké, ale vím, že dvě dětičky bych zvládla v pohodě, jsem z mateřství nadšená. 🙂 Vím, že na to mám maximálně rok. A s těmi sourozeneckými vztahy, zase věřím, že když rodiče děti k tomu vedou, že mohou mít skvělé vztahy v dospělosti. Adopce, také jsem uvažovala, ale je to asi dlouhý proces. Ale možná bych měla být vděčná, že mám jedno dítě a zdravé, je spousta párů, které vůbec mít nemohou.....tak uvidím ještě....

luckylee
12. srp 2017

Sla bych do adopce.Ac na to se neptas...
Uvazovala jsem nad tim delsi dobu a asi bych neriskovala.

kacakkv
12. srp 2017

Poloz si jinou otazku.Zvladla bys peci o nemocne/postizene dite,popr.dokazala by ses smirit s tim,kdys o něj prisla? Jestli ano,pak do druheho jdi.

normalnimatka
12. srp 2017

já bych si snažila vyřešit vysokej tlak... ten značí, že něco v těle nefunguje, jak má. neřešit to s doktorama (prášky jen potlačujou následek, neřešej příčinu a spíš naopak škoděj, protože nutěj tělo si vytvářet časem ještě větší tlak - tělo nějak potřebuje dohnat nedostatek kyslíku), ale ideálně alternativně. čínská medicína apod. v těhotenství ideálně už nic nebrat, leda vitamíny a bylinky, který to podpořej...ale jako léčba tlaku není úplně jen na tejden, žejo...
nevim, jak už tu někdo řek, nikdy nevíš, co se kdy stane, i kdyby yti bylo 20. na druhou stranu, 40 let na mimino mi přijde fakt už hodně přes čáru:/ ale bohužel je to dneska běžný. každopádně já si neumim představit, že v nějakejch 63 letech ještě vyvářim dítěti na koleje.... to už bych se viděla někde spíš jako babička..........:D nebo pod kytkama:D

beetlejuice1666
12. srp 2017

@normalnimatka alternativne si muzes vylecit mozna puchejr na pate, nebo paleni zahy. Ale urcite ne hypertenzi, ktera souvisi pravdepodobne s vrozenou vadou srdce. Jestli neco "miluju", tak jsou to potrhly ezozensky, ktery si myslej, ze bylinkama a carymaryfukem vyleci uplne vsechno, vcetne zlomeny nohy, zloutenky, encefalitidy, karcinomu... a taky si myslej, ze mobily a chuvicky delaji diry do hlavy ;-D

beetlejuice1666
12. srp 2017

@sindy2 V tomto ohledu je tezke radit, ale nechala bych to na osudu. Kdyz otehotnis prirozene treba do roka, tak to bude a doktori si te pohlidaji. Budes sledovana, nebala ybch se toho. Ale pokud uz by to neslo, urcite bych kvuli tomu nechodila do CARu a pod...

normalnimatka
12. srp 2017

@beetlejuice1666 já zase miluju lidi, který o něčem věděj naprostý hovno, ale dopředu si jsou jistý, že je to či ono tvrzení 3,14čovina🙂
všechno, co se člověku děje, souvisí s nějakejma oslabenejma orgánama...když vyřešíš to zásadní, není pak prostor pro nemoci, nebo pro blbej průběh. ale žij si klidně spokojeně ve svý bublině nevědění a chytračení;)

beetlejuice1666
12. srp 2017

@normalnimatka ano, vyskytuje je se kolem me pomerne dost odborniku z rad lekaru, biochemiku, farmaceutu, prirodovedcu a techniku. Ale mas jiste pravdu, ze o tom vim prd a ziju v konvencni bubline nevedomosti. Zatimco tobe ezoterika otevrela oci a ty jsi ta, ktera vi. Osvicena navzdy, budes zit tisice let, nebot vesmirna energie te zachrani od smrti 😉 Booooooze, boooooze.

Alrernativni medicina ma smysl treba u psychosomatickych veci, ale urcite ne u zavaznych chorob, obzvlaste infekcnich ci vrozenych.

beetlejuice1666
12. srp 2017

@normalnimatka a jeste dodam, ze alt. medicina muze byt doplnkem k te klasicke, ale nikdy ji nemuze nahradit zcela. Pokud bys ji nahradila, vratili bychom se nekam do osmnacteho stoleti. Vcetne umrtnosti.

mku
12. srp 2017

Ja jsem porodila pred tremi tydny, ve svych 39ti letech... sice mam jeste 12ti letou dceru (bezproblemove tehu, porod i sestinedeli, prolitla jsem tim vsim ani nevim jak, mlika tolik, ze bych ho mohla rozdavat) ale jeste nez jsem ted otehotnela, jsme si s manzelem rikali, ze by bylo fajn mit pak k malemu jeste malou sestricku, treba za dva roky...
Ale ted vim definitivne ze ANI NAHODOU!!!!
Ten vek proste roli hraje, a to sakra velikou...
Tohle tehu byla jedna velka hruza, zvraceni az do 18tt vc dvou hospitalizaci, v podstate mi slo jen lezet a "prezit to"... nakonec maly musel ven cisarem ve 37+0 protoze mel jen 2080g, placenta ho od 30tt skoro nevyzivovala..
cisar byl v poho, ale tri tydny ted jsem opet nepouzitelna, zvraceni, motank hlavy, mliko nemam...
Takze ja si rikam, ze muzu byt rada, ze jsem to dala a bohuzel dalsi mimi nebude...
Nechci radit tobe, jen jsem ti na sobe chtela ukazat, ze bohuzel ten vek roli hraje a ja byt tebou to znovu nepokousim a vazim si toho, ze mam jedno zdrave dite...

78marcela
12. srp 2017

@sindy2 ja jsem na.tom byla podobne a sla jsem do toho. Mela jsem teda problemy s tlakem jen v tehotenstvi, jinak ho.mam celkem v norme, ale cele tehu hsem musela brat leky, protoze mi stoupal az na 175/115.
Strasne moc komplikaci, od 22.tydne jsem byla hlidana v rizikovce. Porod ukoncen cisarem v 37.tydnu. Mala v poradku, zdravá.
Otehotnet mi rekli, ze můžu rok po sekci. Mala se narodila v srpnu a za rok v zari jsem sla na IVF. Druhe tehu me vcelku bez problemu, sice jsem taky brala leky na tlak, ale jinak jen bezne lehci těhotenske potíže, do rizikovky jsem sla az v 35.tydnu a porodila jsem planovanou sekci v ukoncenem 38.tydnu pred dvema mesici. Za.mesic mi bude 39.
Dalsi rok bych necekala, sla bych do toho uz ted hned.

sindy2
autor
12. srp 2017

Ten tlak je opravdu spojeny s tou vadou, to mam bohuzel uz od sestnacti, respektive se to projevilo. Normalne mne to neomezuje, extremne to vyskocilo v tom tehotenstvi. Normalnimatka: jj, vim, ze mit deti je lepsi drive, nekdy to zivot ale zaridi jinak, no a kdyz clovek deti nema zadne a je prilezitost je mit, tak do toho jde i ve starsim veku. Ma prababicka mela prvni taky ve 38 a druhe ve 42 a jeste se dozila vnoucat. Zase vse clovek nenaplanuje, nekdy asi lepsi to nechat plynout, jinak by se clovek zblaznil. Manzel je spokojeny i s jednim ditetem, chtel nejake a mame dcerku, takze to nechava na mne. Cinska medicina nevim, nemam zkusenost, mozna jako podpurna lecba? Znam rodice, co meli nedonosenatka a vse dopadlo ok jako u nas, ale znam i takove, jejichz deti bojovaly o zivot, operace a nejake postizeni tam je. Je fakt, ze na postizene dite bych asi nemela, obdivuji vsechny, co to zvladaji....ale kdyby to bylo jen na veku, tak jdu do toho hned, jestli mate dite ve 38 a druhe ve 41, to uz je skoro jedno, rekla bych. Prave u mne to je slozitejsi, ze jsem nemela problem s otehotnenim, pak to cloveka o to vic laka jit do druheho, trochu mne mrzi, ze pokud mala bude jedinacek, bude v detstvi sama. A dve deti si spolu vyhraji. Je to tezky....

78marcela
12. srp 2017

@sindy2 taky jsem chtela, at neni dcerka sama. Pro me to byl zazrak, podarila se po sestem IVF po svou predchozich potratech. Po ni jsme meli embrya jeste zamrazene na jeden jediny posledni pokus, tak jsem do.nej sla s tim, ze jsem moc necekala, ze to.klapne..a narodil se chlapecek.
Od sebe budou necele dva roky a uz ted se maji radi (i kdyz zpocatku mala zarlila). Tak snad jim to vydrzi☺
Pokud si to moc prejes, jdi do toho, lekari dnes opravdu dokazi nemozne..a u me bylo druhe tehu mnohem.snadnejsi.

marrrtinna
12. srp 2017

@marcicek84 taky bych to nechala osudu jak se tu pise bud to do 40 prijde samo a jestly ne tak bych se na to vykaslala

luckamarcu
12. srp 2017

@sindy2 za me byt v tve situaci bych se ridila instinktem..ten te nezklame...jinak pokud zenska muze...otehotneni,priroda vi co dela...je to risk,ale budou te hlidat...a vek bych neresila...v africe apod.zensky rodi do te doby dokud muzou..cca.45-50 let...to jen my jsme doblbly strasenim a atd.pokud je plod spatnej,telo ho vypudi,at je ti 20,nebo 30,nebo 40...a vady se daji zjistit ultrazvukem uz dnes.Drzim palce ;)

normalnimatka
12. srp 2017

@beetlejuice1666 a tobě ty všichni takzvaný odborníci dělali přednášku na téma čínská medicína, jejíž nefunkčností se soustavě zabejvaj, že mi píšeš tohle?:D

a jak můžeš vědět, že všechny nemoci nejsou psychickýho původu?🙂)))

@sindy2 těžký to je určitě. prostě musíš jen vědět, co doopravdy chceš, ty sama. pokud bych do toho šla, snažila bych se co můžu vyřešit se co nejvíc zdravotně tak, aby to to dítě nemuselo odnášet, nebo co nejmíň. věř, že možnosti určitě jsou, jen se holt musí hledat. je to pro to budoucí dítě trochu nefér, když už dopředu víš, že ho nedonosíš a samozřejmě že se to vždycky někde projeví, i když se to ukáže třeba až za několik let.
a co přesně myslíš tím "sama"? ty ani muž nemáte žádný sourozence, od kterejch by plynuly sestřenice nebo bratranci třeba? jako největší důvod pro zplození dítěte mít to, aby to první nebylo samo, se mi nezdá prostě šťastný... nevim.

sdu
12. srp 2017

Zaměřila bych se na životosprávu, pomohla bych svému tělu se vyčistit (např. Přírodní čistení Pavel Šíma) a šla bych do dalšího miminka. Čekám první a věřím, že budu ve stejném věku čekat/rodit druhé. Není to pozdě, jen je nutné tělu pomáhat, ne ho huntovat (strava, životospráva, chemie a prášky). V těhotenství pak samozřejmě s lékaři spolupracovat a dle potreby a doporucení leky užívat, ale predtím telo pripravit. Treba takové potíže ani nastat nemusí....

beetlejuice1666
12. srp 2017

@normalnimatka protoze na to mam docela dost skol. Celkem slusne tusim, co muze byt psychickeho puvodu a co ne. Cinskou medicinu povazuju za bezva drahy placebo. Opravdu mi nikdo nenamluvi, ze rozemletej snek s tymianem a akupunkturou vyleci treba vrozene neduhy, traumata a infekce. Ano, ciste rostlinna medicina zafunguje jako podpora, muzes s ni upravit cyklus, podporit traveni, zmirnit nektere projevy infekci (napriklad mocovych cest), ale bez antibiotik, antivirotik, chemoterapeutik... atd, jsi v devadesati peti procentech pripadu nahrana.

A proto si myslim, ze nema cenu radit zakladatelce cinskou ci jakoukoliv alternativni medicinu na vrozenou vadu srdce. Nepomuze to. Pokud se ti u auta rozbije prevodovka, taky ti nepomuze novy lesk na karoserii nebo super vune do interieru. Musis jit a vymenit ji.

linee
12. srp 2017

@sindy2 necetla jsem diskuzi,jen uvodni prispevek.Pokud po dalsim diteti touzis a muzes,jdi do toho.Komplikace muzes mit ve 20,30 a i 40.Pro mne je to uz takova hranice. Navic,kazde tehu je jine.
Ja jsem si v poslednim trimestru uzila sve,ale vim,ze do dalsiho pujdu.Dnes veda dokaze zazraky a pokud se to vi,budou mne dr.hlidat vic a ja sebe taktez.Navic uz vim co a jak a nejdu "do neznameho".Pokud bys mela tezky zdravotni stav,tak by ti tehotenstvi zakazali uz u prvniho.A vysoky tlak (a preeklampsii) maji i mnohem mladsi maminy.
Takze za mne,ano sla bych do toho.Pokud po dalsim detatku touzis a jeste mas fyzicke i psychicke moznosti,nevahala bych
drzim palce

budilinka
12. srp 2017

@normalnimatka 3,14čovina 😂😂😂👏👍 To mě úplně rozsekalo 😝

budilinka
12. srp 2017

I když si tady přečtete všechny příspěvky, tak Vám to nedá tolik, jako ponoření se sama do sebe a nalezení odpovědi na tuhle složitou otázku, i když v tuhle chvíli ještě nevíte... odpovědi na všechny otázky dřív či později nalezneme sami v sobě a pak vše co uděláme, bude správné. Nechci psát jako nějaká kniha, ale tohle se mi vždy osvědčilo. Protože co člověk, to jiná zkušenost, názor, životní cesta. Jak už zde někdo psal, také mi přijde trochu zvláštní přivést na svět sourozence, aby se potom "měli navzájem", až tu rodiče už nebudou. Dopředu nikdo nemůže vědět ani zaručit jaký bude vztah mezi sourozenci. Navíc riskovat svoje zdraví, zdraví dítěte..... Věřím, že se rozhodnete správně a držím pěsti 🍀