Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

felicitta
11. led 2011

Jsem zpět od lékařky a dopadlo to tak jak jsem doufala,už není žádná srdeční činost,nastupuji zítra ráno do nemocnice.Má lékařka pracovala 6 let ve výzkumu a proto mi zařídila odběr placenty na zamrazení v české databázi,prý se takové věci momentálně zkoumají a pokračuje to rychle,snažila se mě nahnat od včera aby se stihla odebrat a zamrazit i pupeč. krev,prý to co se mě stává musí být těžká genetická vada,která ale momentálně nejde odhalit pro nedostatek znalostí v tomto téma,prý se ale situace může rychle změnit s tou krví se to nestihlo,nebrala jsem telafon a teť už je pozdě,jde to pouze u ještě živého plodu....Prý to může být být podstatné i pro můj zdravotní stav do budoucna že už se dnes ví že taková gen. porucha může mít i jiné následky nežli je neplodnost,pro laika se to dá těžko pochopit ale bylo mi to dobře vysvětleno..Hradecká nemocnice těmi odběry nadšená není,moje lékařka mi vysvětlila že oni se neradi zabívají těmito věcmi,pro ně podstatné mě zbavit momentálního problému a něco navíc je obtěžuje,že si to ale prosadila..Tak jsem se vším souhlasila třeba to někdy někomu pomůže do budoucna ikdyž pro nás bude pozdě..Řekla mi i na rovinu že můžu otěhotnět ještě třeba třikrát ale vysledek bude vždy stejný najisto..Bohužel musím čekat až do rána na celé nemocnici je pouze jeden anesteziolog a ten pouze pro akutní případy,ale tu jednu noc už vydržím,manžel si vzal dovolenou tak nebudu sama,slíbil mi že mi koupí kočičku až se vrátím z nemocnice moc jsem si ji vždy přála...Takže děvčátka mějte se krásně a doufám že nejpozději v sobotu budu moci napsat!!!

berule
11. led 2011

@felicitta Beruško, tak moc moc držím pěsti ať to máš brzo za sebou a budu na tebe myslet.

lucie.krajcarova
11. led 2011

@felicitta zlatíčko, tak už to brzy budeš mít za sebou. jsem moc ráda, že jsi potkala tu paní doktorku... vidíš, třeba to opravdu pomůže někomu v budoucnu. stále je tolik oblastí, které nejsou prozkoumány.... spousta záhad, prostě příroda je občas nevyzpytatelná. je moc dobře, že s tebou bude manžel, v těžkých chvílích ho budeš moc a moc potřebovat. a to koťátko je úžasný nápad!!!! malé kotě tě nenechá smutnit a budeš se muset o něco starat, to člověka hodně naplňuje. mně taky hodně pomohl můj syn, prostě jsem nemohla celý den proležet v posteli, protože jsem nějak neměla životní sílu. starat se o někoho nebo něco dává hrozně moc radosti i zodpovědnosti. a jestli je to u vás definitivní, tak asi budete přemýšlet o té adopci. myslím si,že je to moc dobře!!!! držím palečky, a´t to vše zvládneš. a neboj se zeptat na psychologa, není to žádná ostuda, od toho přece tito lékaři jsou. opatruj se.

kackag
12. led 2011

@felicitta už jsem tě nestihla, včera jsem neměla notebook ☹ mocmoc ti držím palečky

eloana
12. led 2011

@felicitta feli moc drzime pesti

kolebka
12. led 2011

@felicitta Ach jo,je to tak nespravedlivý.Kde jaká dorota má zdravé děti,nebo to odhodí buch ví kam v lepším případě do bejbyboxu.A ti co by jim dali vaškerou péči,mají takovou smůlu.Je to moc těžké,chtěla bych tě nák utěšit ale slova jsou na to tak málo.Budu držet pěsti at to máš za sebou ale vím že starost tím pro tebe nekončí,uleví se ti.Psychika je složitější.Taky sem to zažila avšak já nemusela čekat.. což je neskutečné.Kotátko je dobrý nápad alespon tě rozptýli a adopce taky.Mám tetu která taky adoprovala syna a vše z ní spadlo a je to prostě její dítě nehledě na genetiku.Miluje ho stejně a nikdo o tom ani nepochybuje.Dnes už syn má 2 své děti a stala se babičkou a užívá si je a hýčká.Posílám ti moc moc síly do dalších dnů 😉

veruska007
12. led 2011

@felicitta Moc na Tebe myslím. Mne pustili domů ještě ten den, tak uvidíš. Je asi pravda, že příště by to dopadlo stejně. Myslím, že ta adopce je super nápad, jen bude asi lépe chvíli počkat, než se dáš sama dohromady. Teď bys asi neprošla psychologickými testy.

Je od Tebe moc hezké, co jsi pro své miminko vydržela, že jsi jej nechala krásně usnout v Tvém bříšku a že se nemuselo trápit předčasným porodem. Uvidíš, třeba Ti pomůže i pohřeb, nám pomohl docela dost. Rozloučíš se s miminkem a budeš na něj dál moci vzpomínat jako na skutečnou osobu, která byla součástí Tvého života.

Kdybys něco potřebovala, tak určitě napiš.

Moc na Tebe myslím a držím Ti palce.

maova
12. led 2011

@felicitta pořád na tebe moc myslím.

lenik_25
12. led 2011

@felicitta Ahoj, nedá mi to a musím napsat. Čtu tvůj příběh od začátku a moc ti držím palečky. Myslím na tebe, aby to dopadlo dobře. V tvém případě bych určitě volila adopci. Nechala bych to chvilku uležet a pak začala zařizovat. A ta kočička je bezvadný nápad! Určitě ti bude moc dobře, až si na tebe lehne a bude vrnět, je to ohromně uklidňující. Drž se!

r_jitu
12. led 2011

Felicitta: feli, moc na tebe myslím, snad už bude všem hrůzám konec a tebe budou čekat krásnější dny projasněné bláznivým kotětem, které ti nedá chvilku klidu. Jsi opravdová hrdinka. Nejen proto, čím jsi byla ochotná pro klidný odchod svého andílka podstoupit, ale proto, co děláš dál pro možnost dalšího výzkumu.
Naše Janina šla do nemocnice ve čtvrtek, v pátek ráno dostala injekci. V noci v sobotu (4:00) porodila a v pondělí jí pustili domů. Měla tam být do úterý, ale doktor uznal, že jí bude doma líp a že je po gynek. stránce k dané situaci v normě.
Dělej vše, jak ti bude velit rozum i srdce. Záleží jen na tom, aby ses cítila co možná nejlíp.
Myslím na tebe i tvého muže a přeji do budoucna jen to nejlepší

felicitta
15. led 2011

Ahoj holky,tak jen krátce jsem doma od včera,ve středu mě byl příjem ale nic mi nedělali,až ve čtvttek jsem dostala tu injekci do dělohy pak epidurál,ani jedno nebolelo...Pak katetr do močáku a oxitocin to žíly,celkem tři lahve v průběhu dne,celé to začalo ráno v 8 a porodila jsem na svém pokoji s pomocí por. asistentky ve dvanáct v noci,podrobně to nebudu rozepisovat,ale ani ten epidurál nepomáhá zcela na bolesti,tak přibližně ty poslední tři hodiny jsem to prostě musela vydržet,celé to trvalo 16 hodin,pak už jen revize to mi jen něco přidali do toho epidurálu takže jsem byla při vědomí ale nic necítila a hned druhý den odpoledne mě pustili domů..Jako všude je to o lidech,někteří byli skvělí a pomáhali mi jak to šlo ale někteří byli hrozně nelidský.(Dokonce mi řekla jedna sestra pane bože neřvěte tak to zkusíte znova,musíte se trochu pochlapit)Tet je mi po fyzické stránce dobře,jen mě bolí záda po tom epidurálu a je mi špatně z těch tablet na zastavení laktece,psychika no znáte to sami....Mám lexaurin tak to snad zvládnu,ale v nemocnici mi ho odmítli napsat ať si dojdu prý na psychiatrii,ještě že jsem ho měla doma..
zatím pa

pepibubu
15. led 2011

Feli - jsi vážně hrdinka. Je mi líto že to musíš absolvovat, a bohužel lidi jsou některý na odstřel. co na to napsat. Napsat ti Lexaurin mohli a měli. ale chápu že jsi neměla sílu to řešit a dohadovat se.

Četla jsem si ten tvůj příběh už dlouho, a jsem ráda, že fyzicky to máš za sebou, je mi jasný že psychicky je to na déle. Tak se drž, kdybych jakkoliv mohla pomoct, ozvi se.

berule
15. led 2011

@felicitta Ahoj beruško, je dobře, že už jsi doma. No jo, některé sestry berou pacienty jako práci a ne jako poslání. Tak hodně odpočívej a drž se, když tak se ozvi, kdyby něco.

lenik_25
15. led 2011

@felicitta Jsi statečná. Jak píšeš, že jsi psychicky teď docela v pohodě, tak to je jistě tím, že to nejhorší máš už prostě za sebou. Teď to psychické zotavování... určitě pomůže koťátko, manžel a když budeš potřebovat plakat, tak plakej, to uvolňuje emoce.

cincinnati
16. led 2011

@felicitta Ahojky, včera jsem pročetla celou diskuzi a tedy i tvé příspěvky. Brečela jsem jako želva a v noci nemohla spát z toho, co jsi musela prožít a jak hrozné to muselo být. Je mi to hrozně mooooc líto 😢 Nechápu, jak zdravé miminko z ničeho nic prostě umře, co to musí být za vadu v placentě, která se projeví až v tak pozdním týdnu těhotenství. Moc moc moc ti přeju, aby tohle období už bylo za tebou a v budoucnu se přišlo na to, proč se to děje. Přeju ti hodně síly do dalších dní...

r_jitu
16. led 2011

Felicitta: Vítej zase mezi námi. Jsem ráda, že jsi doma ve svém prostředí a alespoň po fyzické stránce v pořádku. Ostatní srovná čas. Jak píšeš, vše jen o lidech. Věřím, že budeš mít štěstí a budeš potkávat samé empatické lidi. Je to hodně důležité. Pokud budeš mít potřebu o svém problému mluvit, mluv o něm, vyber si někoho, komu důvěřuješ. Né každej tohle chápe. Na jednu stranu by bylo lepší, pokud by maličká měla nějakou vadu, to si pak člověk může zdůvodnit alespoň rozumově. Tímhle si dala šanci dalším podobně postiženým ženám. Věda pokročila a někomu to určitě pomůže. Jsem ráda, že to tvé tělo vydrželo. Jak si natom s tím tlakem? Už se ti srovnal? A co tvůj manžel? Určitě je rád, že tě má doma a jsi bez komplikací.
Drž se, už bude líp. Koťátko je už na cestě???

felicitta
16. led 2011

Děkuji všem!!!

@r_jitu Ahoj tlak už je ok,taky mi ho sráží ten lexaurin,mám sice brát léky,ale se měřím sama a je to ok,tak do sebe nechci házet další chemii..Koťáko bude,ale chceme počkat až budu ok,pojedeme prvně na dovolenou tak až po ní,když budeme mít kočičí miminko už jen tak rychle někam nebudeme moci 😉 Je mi smutno jen tak nárazově,spíš mě stále straší ta vzpomínka na ten porod,s tím neumím bojovat,nevím jak na to abych to stále neviděla před očima,ale je to brzy tak doufám že se to časem podá..Manžel je strašně hodný,vzal si dovolenou a je se mnou ještě zítra doma,je moc statečný,ale vím že je na tom také zle....Vlastně je tu stále někdo z rodiny a povídá si s náma,nosí nám i jídlo..Rozhodla jsem se jít co nejdříve do práce,mám pocit že se tak nejlépe a nejrychleji znovu nastartuji,bojím se sice někoho potkat,ale o co dříve to bude za mnou o to míň mě to bude strašit,snad...Jak je na tom Janinka,doufám že už lépe,přeji ji jen to nej,nej a málo bolesti v srdíčku!

kackag
16. led 2011

@felicitta ahoj, hlavně,že už to máš za sebou 🙂 ten porod asi budeš ještě chvíli vidět, mně se vrací stále,ale už to tak silně neprožívám.Dovolená je skvělý nápad, nejlépe tak na 14dní někam k moři 🙂 je dobře, že u tebe stále někdo je, až půjde manžel do práce,tak by to taky chtělo aby někdo přišel nebo ty jsi šla za někým, protože ty samotné chvíle jsou těžké ☹ felli práce je dobrý nápad,ale zase to tolik neuspěchej.já jsem šla do práce po dvou měsících a ještě jsem si tam na záchodě občas pobrekávala,ale myslím,že ty dva měsíce byli akorát.
Přeji ti brzké zotavení srdíčka 🙂
PS: já dneska taky nic moc.Měla bych dnes termín porodu ☹

veruska007
16. led 2011

No, já už bych dnes vesele jezdila po venku s miminkem v kočárku ☹ , kamarádky, co měly termín jako já, jsou už tři týdny maminkama.

Zítra jdu do rizikové poradny, tak uvidím, jak se má mimísek, snad už bude všechno v pořádku. Jsem v 10.tt a mám veliké bříško (i když jsem zhubla), už jsem si dnes vzala na procházku těhotenské kalhoty a bylo to super 😝 .

@felicitta Ahojky, moc jsem na Tebe myslela. To jsi měla dlouhý porod, u mne to fakt byla chvilinka. Taky si doposud pamatuji každý okamžik, ale už to tolik nebolí. Ta dovča je super nápad, my nikde nebyly a pořád mi to chybí. Já osobně Ti práci doporučuji, začala jsem pracovat po měsíci (možná o něco dřív, ale nebylo to na plný úvazek) a moc mi to pomohlo. Jinak mi přijde, že člověk jen sedí, brečí, lituje se a přemýšlí, co by kdyby... a to je na houby. Mně právě činnost moc pomohla. Akorát chvíli trvalo, než jsem se dala dohromady i fyzicky. Moc se opatruj, je fajn, jak Vám dávají lidé najevo, že Vás podporují a mají vás rádi. Dělej si radost co nejčastěji, prožij něco nového a hezkého a uvidíš, bude to lepší. Teď aspoň víš, na čem jsi, víš, že nejsi špatná matka, že je to genetická porucha a nemůžeš s tím nic udělat. A vůbec, já Tě tu za dva měsíce budu hrozně potřebovat, protože to bude doba, kdy umřel Jakoubek a já se budu hrozně bát, aby s námi miminko zůstalo 😔 .

kackag
16. led 2011

@veruska007 tak budu na tebe myslet,aby to dobře dopadlo 🙂

veruska007
18. led 2011

@kackag Ahoj,
tak poradna včera dopadla super, miminko má tři centrimetry, je asi o dva dny starší, zatím všechno v pořádku, i čípek není vůbec zkrácený, tlak nemám vysoký, ale nízký¨- prý ho moje doktorka neumí změřit... ona používá jen digitál a v nemocnici zjistili, že na něj nereaguju, takže mám 100/50, nízký a v pohodě. Akorát mě poslali na hematologii, protože Honzík i Jakoubek měli hypotrofii a za tři týdny na utz. Miminko jsem včera viděla, je krásné a živé, asi po Honzíkovi. Máchalo ručičkama, nožičkama a zdrhalo před ultrazvukem 😅 .

kackag
18. led 2011

@veruska007 no tak super 🙂 🙂 vidíš,že čípek je v pořádku 🙂 to je dobře,že tě budou sledovat ne té hematologii, asi ti taky budou hlídat ty průtoky.Jééé, to je hezzké 🙂

berule
18. led 2011

@veruska007 To je super, že je všechno dobrý 🙂 a ta hematologie je dobrá, aspoň budeš hlídaná. Já mám taky zítra poradnu, tak uvidím.

berule
19. led 2011

Ahojky, tak dnešní poradna dopadla dobře, jen mě dr. prohlídl a řekl, že by chtěl, abych šla na utz i mimo normální doporučené utz, tzn. v 25.tt

kackag
19. led 2011

@berule hezký,zase o krůček dále 🙂 🙂

r_jitu
22. led 2011

Felicitta: jsi tam? už pár dní se neozýváš, tak mě zajímá, co se děje. Věřím, že už se vše zlomilo v lepší čas. Janina je už vcelku v pohodě. Má po první pozákrokové menstruaci. Ta byla velmi bolestivá. Kluk nemůže najít práci, tak teď mají co řešit.
Už máte naplánovanou dovolenou? Moc ti to přeju. Já nebyla na dovolené už nějaký rok. Nějak se nestíhá. Pořád cpeme do baráku nebo marodím a nebo obojí.
Krásně si to užij a zase se někdy ozvi.

Veruško, je fajn, že budeš pod kontrolou. Je více lidí, které digitál nezměří dobře. Není nad klasiku. To je holt nejpřesnější.

berule:jen na další vyšetření jdi, jak je vidět, je to důležité.

felicitta
22. led 2011

@r_jitu Ahoj,no koukám se stále,ale nechci Vám to tu kazit brekem,dobře mi není,je to horor,mám pocit že je to daleko horší nežli dříve,tak nějak mě to asi vše dohnalo,nevím zda to sama bez pomoci zvládnu,ale nevím kam se obrátit a zároveň se i stydím za vlastní selhání,že si nedokážu pomoci a vyhrabat se z toho...Chtěli jsme na dovolenou,ale asi to nezvládnu,mění se mi to z hodiny na hodinu,furt jen brečím nebo sedím a koukám do blba...Nemůžu najít nic pěkného na životě ani ráno nevstávám,je to trapné ale i vyčistit si zuby je někdy pro mě nepředstavitelné přemáhání...To je dobře že je Jani líp...Za jak dlouho se po revizi ta ms dostaví?

Těhulky myslím na Vás...

veruska007
22. led 2011

@felicitta Chápu, že je Ti hrozně. Vždyť jsi přišla o miminko a o naději, že bys své vlastní dítě někdy mohla mít. Neboj, čas to trošku spraví. A mně hrozně moc pomohlo začít něco dělat.

Jestli chceš řešit svůj stav, možná než klasickou psychiatrii bych vyhledala krizové centrum, pokud možno při psychiatrické léčebně. Vím o jednom v Brně - Bohunicích, snad je i někde v Praze, jinak nevím. Tam jsou totiž přímo zaměření na lidi, kteří řeší akutní krizovou situaci. A tou právě ztráta dítěte je. Na klasickou psychiatrii bych Tě poslala až později, tam přeci jen zpravidla pracují s dlouhodobými stavy třeba deprese... jenže je jiné, když máš depresi kvůli nedostatku chemických sloučenin v mozku a když procházíš těžkým životním obdobím, které by bez pláče nezvládl nikdo. No, jinak ty příznaky bych typla na depresi... ale ta je dle mého názoru v dané situaci naprosto normální a může či nemusí sama odeznít. Psycholog je taky fajn, ale je to na delší dobu.

veruska007
22. led 2011

Jo, koukni na www.dlouhacesta.cz. Je tam desatero, co máš dělat, abys to všechno přežila. Zkus se toho držet. Mně to pomohlo.

Já už si přesně nepamatuju, odkud jsi...? Mám pocit, že z okolí Hradce...? Je tady odkaz na místní psychiatry: http://www.lfhk.cuni.cz/psych/default.asp?mID={... a psychology. Preferuj ty, co dělají krizovou intervenci. Je to krátkodobá intenzivní terapie, v průměru 6 - 8 sezení. Určitě to zkus, koukáním do zdi si nepomůžeš... musíš se dát přes to všechno dohromady. Třeba to pak budeš moct využít v nějaké neziskovce, která pomáhá ženám, které o své dítě přišly... bylo by to moc užitečné.

Mimochodem, co pohřeb? Měli jste ho nakonec?

veruska007
22. led 2011

Pak jsem našla ještě tohle:

http://www.lfhk.cuni.cz/psych/default.asp?mID={e3982895-4e58-4cdd-a2e4-dd11d6f282ee}&pID={834d5e86-d3dd-485f-9850-edd8e689679b}

Taky by Tě to mohlo nakopnout, ale nevím, zda tam nepotřebuješ doporučení. Je to přímo v Hradecké nemocnici. Zkus se tam obrátit, možná to částečně slouží i jako krizové centrum, protože uvádí, že poskytují Krizovou intervenci při závažné reakci na životní zátěž.

To je přesně to, co potřebuješ. Jestli nemáš sílu, popros manžela, ať Ti to zařídí.

Držím palce. Napřed se dej dohromady, potom tu dovču, ju? V takovém stavu by sis tam nepomohla...