Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

veruska007
19. srp 2010

Jj, vcera, soukromou msi... nadopovala jsem se pred tim diazepamem a dostala jsem trochu vina, tak jsem tam byla statecna. Ale myslela jsem, ze uz to bude tecka... a porad se mi chce brecet...

No, ja bych spis nez psychologa potrebovala vypadnout na chvili z tohohle prostredi, odjet na dovolenou nebo mit aspon chvili volny cas... myslim, ze by mi to dost pomohlo. Jenze to zatim moc realne neni. Nebo mit proste jine starosti, praci, brigadu, stehovani... jenze kdyz cely den jezdim po podlaze s autickama a ctu prihlouple knizky pro mrnata, tak se u toho fakt neodreaguju ☹ .

lucie.krajcarova
19. srp 2010

verusko, tak to ti rozumím, taky jsem hned chtěla někam odjet. mně pomohlo, že manžel zůstal chvíli doma a víc se staral o malého a taky jsme jeli i na nějaký výlet. zkus si to taky zařídit... jeho dovolená bude i tvoje dovolená...

veruska007
19. srp 2010

Manzel s nama byl doma tyden, vic mu ted v praci nedali, ma moc projektu. A samotne se mi moc vyletovat nechce. Ani to zatim moc nejde, asi jeste zdravotne nejsem uplne fit, byla jsem dnes na chvili s malym venku a po hodine jsem byla mrtva... manzel si aspon odpoledne vzal malyho na chvili ven, tak pisu na disertacce.

lucie.krajcarova
19. srp 2010

Veruško, tak my jsme to měli stejně, to je pravda, taky byl s náma manžel týden. a pak pro mě přišla krize... ty ještě studuješ?

veruska007
20. srp 2010

Jj, delam dalkove doktorat. Ja porad studuju 😉

lucie.krajcarova
20. srp 2010

teda to jsi dobrá 🙂 a co studuješ a co už máš? kde na to bereš čas? já jsem ráda, že zvládám dítě, domácnost a trochu pc 😀

veruska007
20. srp 2010

Ahoj,
ted uz delam jen doktorat z psychologie, prijali mne... a kdyz mi prisel dopis o prijeti, par dni nato jsem nasla na testu //. A byl z toho Honzik. Na jare bych mela koncit... tak uvidim. Ta disertacni prace zas neni takova sranda.
No, a mam postgradualni studium dopravni psychologie a denni magisterske studium psychologie, kombinovane bakalarske socialni politika a socialni prace a VOS socialni a charitni cinnost.
Seminarky pisu, kdyz Honzik spi, sprtala jsem se nejlip pri kojeni, to jsem si udelala vsechny zkousky uz i dopredu. No, a nastesti prednasek uz moc nemame, v nejhorsim s sebou beru i manzela s Honzikem. Nejhorsi je vyzkum a disertacka, to se snazim jak a kdy to jde, ale moc toho casu bohuzel neni ☹. Toz uvidime.

lucie.krajcarova
20. srp 2010

teda, to si vůbec neumím představit 🙂 a jakou budeš dělat práci po studiu a mateřské?

veruska007
20. srp 2010

No, pracovala jsem v Centru dopravniho vyzkumu, mela bych se tam v dubnu vracet. A pak mam ruzne brigady, hodne prednasim ruzne veci z psychologie, pisu odborne clanky, nedavno mi vysla knizka 😉. No, toz tak.

lucie.krajcarova
20. srp 2010

tak to je výborné 🙂 stíháš toho opravdu dost, máš můj obdiv 😉

veruska007
20. srp 2010

Snazim se vyuzit cas... pak ho bude jeste min.

adajar
20. srp 2010

Holky chci vam jen napsat jak jste statecny a verte jednou bude lip. Vim o cem mluvim mam uz doma jednoho broucka. ale prisla jsme o prvni mimco taky v 2 trimestru ve 21tt. Tak se drzte jste statecny,.

lucie.krajcarova
21. srp 2010

@adajar díky moc a vše nejlepší malému miláčkovi 🙂

adajar
21. srp 2010

@lucie.krajcarova dekujeme. A ver byla jsem taky tak beznadejna a myslela si jak to bude hrozny. A otehotnela jsem az rok od potratu znova. Byl to nejtezsi rok pro me v tu chvilku. Pak sice prisli dalsi tezke chvilky.

veruska007
21. srp 2010

Ahoj, ja prave se sebou bojuju, jestli se snazit otehotnet hned nebo to odlozit... no, kvuli Honzikovi jsme chteli hned, at nemusi byt dlouho v jeslich nebo snad vubec... ale nevim, nevim. Bojim se, ze po sestinedeli zacnu blaznit a sledovat plodny a neplodny dny a kazdy mesic cekat, jestli budou // ...

adajar
21. srp 2010

@veruska007 tomu se nevyhnes. A jako ja bych dodrzela tech 6 mesicu. Jako stejnak pokud telo nebude chtit driv neotehotnis to vim moc dobre. Pokud chcete muzete si precist nas pribeh v mem albu.

felicitta
22. srp 2010

Ahoj holky,
to je nádherné počasí,Vy co máte prcky si to s nima jistě užíváte někde u bazénku co?Na to se strašně těším,až budu kupovat zmrzku a nadávat malému, že mu to teče po tričku.... 🙂 Ale budu u toho nejštastnější ženská na světě!!!

veruska007
22. srp 2010

Ani ne, v sestinedeli bazen riskovat nechci. Navic zitra nastupujeme na tyden do nemocnice, maly par dni pred potratem upadl do tezkeho bezvedomi, tak na testy mozku, jestli ho nema poskozeny...

lucie.krajcarova
22. srp 2010

veruško, a co se malýmu stalo??? budu držet palečky, ať je v pořádku. mně doktor řekl, že stačí dodržet šestinedělí 14 dní. tak to tak beru. a zrovna se jdu koupat.

veruska007
22. srp 2010

Upadl do tezkeho bezvedomi, dostal nahle horecku a febrilni krece. Ja to jako dite mela take, ale potom se mi rozvinula i tezka epilepsie. Tyto choroby spolu casto souviseji (maji podobne fyziologicke priciny podle vyzkumu), takze je riziko, ze maly muze mit taky epilepsii nebo poskozeny mozek kvuli hlubokemu bezvedomi a asi pul hodiny nedokyslicenemu mozku... tyden budeme v nemocnici na testech. Akorat zitra rano jde s malym do nemocnice manzel, ja jsem objednana uz dlouho do vojenske nemocnice na ocni a skocim do univerzitni knihovny... no, a pak budu v nemocnici nejspis s malym ja. Ani se na to netesim, maly je dost zivy, bude to pekny boj. Navic jsem porad hodne vycerpana, vcera jsem sla nakoupit do Tesca a musel pro mne dojet manzel, byla jsem vycerpana uplne hrozne.

Teda, vam rekli 2 tydny? Mne 6. Zitra to bude 3 tydny... uz Ti skoncilo sestinedeli? Ja uz se tesim na 1. ms. Kdy se zacnete snazit? Dodrzite tri mesice nebo to risknete driv? Ty jo, koupat bych se sla taky hned, ale prave od koupani me v nemocnici odrazovali...

lucie.krajcarova
22. srp 2010

verusko, tak budu přát, ať z toho epilepsii nemá... teda, to mě moc mrzí, to máte taky takové zkažené léto... mně se asi taky něfco stalo s mozkem.. jeden den jsem nechala téct vodu, další jsem zapomněla, kde jsem zaparkovala auto na parkovišti 😢 jo a propadla se nám žumpa... tak starosti taky blbý....

jj v nemocnici,když jsem odcházela na revers, mi sestsra řekla dodržet šestinedělí. ale když jsem si za dva dny šla pro zprávu, tak jsem se na to ptala přímo doktora a řekl 14 dní - jako na koupání a na sex. na další těhu teda 3-6 měsíců.. vyloženě mi doktor řekl, že to byl malý porod, takže není nutné dodržovat 6 týdnů... jsem za to ráda.

veruska007
22. srp 2010

No, taky doufam. On je dost zivy, to by mel s epilepsii dost blby. Ja z ni sice vyrostla, ale jako dite jsem nesmela skoro nic. Ani by ho asi nevzali do jesli... no, to by bylo hoooodne divoky.

Leto mame letos poradne zkazene. Ani zadna dovca nebyla, jedna tragedie strida druhou. Za chvili slavim 30. narozeniny, oslavu jsem zrusila uplne, darky jsem mela vybrane jen tehotenske...

Jinak tve chovani je typicke - proste porucha dynamickeho streotypu. To je normalni, kdyz prozivas neco narocneho, tak se s tim mozek vyrovnava a vyrusi zaznamy o cinnostech, ktere bezne stereotypne delas. No, ted proste musis myslet i na cinnosti, ktere jsi vykonavala automaticky, casem se to spravi.

Ja jeste na kontrole po potratu nebyla, protoze moje doktorka ma asi dovcu, nemuzu se ji celou dobu dovolat. Tak jsem byla objednana na tehu kontrolu za tyden, tak tam pujdu a uvidim, co mi poradi ona. Jinak sex a koupani asi vydrzim do konce sestinedeli (maminky psaly, ze to vetsinou trvalo jen 4 - 5 tydnu, tak to uz snad vydrzim). Ale snazilkovani asi nevydrzime. V nemocnici mi rikali ze 2 ms nebo 3 mesice... coz vychazi od rijna, ale asi od pulky zari tomu nechame volny prubeh. Oba si moc prejeme cekat miminko co nejdriv (hodne me tohle prekvapuje u manzela, myslela jsem, ze bude chtit cekat dele...). Cetla jsem diskuse maminek co otehotnely hned po potratu ci porodu a vetsinou to dopadlo dobre, a i kdyz pak nekdy nasledoval dalsi potrat, zpravidla to nebylo kvuli tomu, ze je to brzo... piju kontryhel, posiluju panevni dno... tak snad to brzo vyjde a dobre dopadne.

lucie.krajcarova
22. srp 2010

Veruško, snad se to synovi taky upraví, kdyby to náhodou ta epilepsie měla být... je fajn, že taková nemoc může s věkem odeznít!!!
my dovolenou budeme mít, právě ji hledáme, nejbližší termín je 11.9., tak doufám, že se to nebude posunovat, aby ještě vůbec bylo teplo.
taky se budem snažit už v září, po druhém cyklu, snad druhý dostanu taky včas - první už po 20 dnech,ale dost slabý. to je fajn, že ti sami říkali počkat 2-3 měsíce, mě nejprve 6 měsíců, ale to jsem odpískala, tak to doktor zkrátil na 3. Jinak ti můžu doporučit sehnat si femigard - je to bylinný přípravek právě pro snadnější otěhotnění, mě ho prodala právě jedna maminka co otěhotněla měsíc po potratu - ale to bylo jen zamlklé těhu. takže já raději ty dva cykly vyčkám. moje doktorka říkala, že když otěhotním moc brzy, mohl by mě potkat spontánní potrat, protože děloha vajíčko ještě neudrží, takže vše chce svůj čas.

felicitta
23. srp 2010

Ahoj holky,
Veru to trápení s malým je ti líto a držím pěsti ať vše dobře dopadne!!!!Jinak já jsem rodila jednou na 25 a jednou na 26 týdnu a nevím co je šestinedělí,neměla jsem žádný problém a ani jsem se nemusela nějak omezovat,co se týče bazénu ani ničeho jiného...Myslím si že v tomto stádiu těhotenství,to ještě není taková změna pro tělo a nebo je to dobou se mnou to prostě nikdo před 15 lety ani neřešil a tak jsem to neřešila ani já..Na další otěhotnění mi tenkrát řekli počkat půl roku,což jsem dodržela a stejně to nebylo dobré.
Luci,myslím si že příroda si to zařídí stejně sama,že když to bude moc brzy tak stejně neotěhotníš....Ale září to už je za chvilku,moc držím pěstičky!!!!A s tou dovčou je to super nápad,jeďte když to ještě jde natankovat sílu na projekt!!!! 🙂

veruska007
23. srp 2010

No, uvidime. Ja teprve na prvni cyklus cekam. Dnes je to tri tydny... tak uvidime. Taky by mi nevadilo, kdyby to bylo brzo. Jinak jsem cetla, ze pokud neni organismus zraly na dalsi tehu, tak se mimco stejne nepovede a ze delozni sliznice se obnovuje kazdy mesic. Navic, mam v okoli maminy, co otehotnely hned po sestinedeli, a to rodily normalne v terminu, dokonce i cisarem... tak jsem zvedava, jak to dopadne. Piju kontryhel, akorat ted nevim, jak to bude, ode dneska jsme s Honzikem v nemocnici, prostridali jsme se ted s manzelem.

lucie.krajcarova
23. srp 2010

verusko, máš pravdu, taky znám spoustu mamin, co krátce po porodu otěhotněly znova, takže mají děti po 11 měsících od sebe. takže tělo si s tím prostě poradí. tak nějak cítím, že moje tělo je v pořádku, po každém zákrroku se pěkně hojí - císař, po narkoze taky v pohodě, tak to prostě nechám na něm 🙂
jak to Honzík nese? musí ležet v postýlce? doufám že ne, je moc těžké takhle malé dítě udržet v postýlce. kdy se dozvíte výsledky?
my zítra jedem do gennetu, už vím, že to prostě byla náhoda a máme stejně velké riziko opakování jako u ostatních lidí, ale možná nám tam řeknou něco víc...

veruska007
23. srp 2010

Jejda, vy se to dozvite tak brzo? Nam rekli, ze za dva mesice! Za tyden jdu ke sve doktorce, tak uvidim, co mi rekne. Taky doufam, ze bude vsechno v poradku. Akorat me prekvapuje, ze jak mam hlen, tak je ted takovy porad trochu nahnedly... ale jinak nespinim, tak nevim. A jsem porad hodne unavena. No, ale kazdy den jezdim na rotopedu, aspon 25km 😉. A sexik taky zatim nebyl, manzel by chtel, ale ja nevim kvuli tomu hlenu, ze neni ciry...

Ja se teda citim na nove miminko, hlavne psychicky... Verim, ze kdyby na to telo nebylo pripravene, tak to proste nevyjde. Samo, muzu se vrhnout na karieru, mam ted nabidky uplne suprove, uz se mnou pocitaji do novych projektu i v puvodni praci... ale ja se ted zrovna vic citim na deti, nevim, jak to vysvetlit. Ani ten doktorat pro mne neni tak dulezity.

Honzik je docela v pohode, ale Jirka dost nadava, nemuzeme tam byt s Honzikem pres noc, pres den tam byt muzes, ale neni tam ani zidle, skrin... takze kdyz si chces sednout, tak akorat tak na zem. Veci vybalit taky nemas kam. Proste holobyt se 4 postylkama. Jinak absolutne nic. Informace zadny. Je tam nejaka maminka s ditetem, ze ji meli poustet uz pred tydnem, ale neni tam doktor, ktery by je oficialne propustil, takze tam tvrdnou. Deti, co jsou tam bez rodicu, tak jsou tam uplne totalne osamocene, sestricek fura, ale o deti se nestaraji a takove deti jsou tam hlady, pokakane a cele dny stoji a rvou v postylkach. No, tak super, uz se tam teda tesim ☹. No, a pry to bude tak do konce tydne... minimalne... mne klepne. Rano o sesti tam muzu prijit, v devet vecer se vratim domu, ... ach jo. Vysetreni mu taky vubec zadne nedelaji, pry moooozna zitra. Tak jsem rikala, jestli ho teda nemuzeme privest az zitra, ale pry ne. Jak u blbecku na dvorecku. Pritom doufam, ze je to vsechno zbytecne, ja teda na EEG chodila od malinka az do dospelosti, nekolikrat rocne, a vzdycky to byla zalezitost pul hodiny. Ne tydenni hospitalizace.

lucie.krajcarova
23. srp 2010

verusko, mně volali 15 dní po plodovce, že už mají ty výsledky kultivace buněk - ty pozdější výsledky. ale objednali mě až za 3 týdny kvůli dovoleným, jinak by to bylo dříve. a náhodou jsem zjistila, že moje doktorka ty výsledky už dostala, tak mi to všechno přečetla. jen nevím, jestli nás třeba nepoženou ještě na další genetické testy. v každém případě máme jistotu, že na všechny testy v těhu budem chodit tam a bude to zadarmo..
taky se teď nějak cítím na děti, do práce se mi vůbec nechce. stejně asi budu dělat něco jiného než dříve, v každém případě dojíždět 50 km každý den b y se nám nevyplatilo...
to jsou teda strašné podmínky, ve kterých jsou ty dětičky... je mi z toho úplně nanic 😢 pokakané ještě pochopím, ale celý den v postýlkách, to je hrozivé... ještě že vy tam s Honzíkem budete, bude to lepší. a zatlačte na doktory, ať to neprodlužujou. a pak třeba podepište revers, ať vás tam nedrží zbytečně dlouho. pro zprávu si můžete přijít za pár dní. já to tak udělala po potratu a bylo to ok.

veruska007
23. srp 2010

Mne po potratu pustili hned, miminko se narodilo ve 3:20, v 5h jsem byla po operaci a v 11h mi dali propousteci zpravu a jela jsem domu.

Geneticke vysledky asi mit nebudeme, pry jen pitevni zpravu. Za mesic tam zavolam, jak to vypada. Porad chceme vedet, jestli to byl chlapecek nebo holcicka. Nemela jsem odvahu se podivat.

Do prace muzu nastoupit bez problemu, ale ja se proste naladila na miminko. Mam pocit, ze nebudeme mit klid, dokud znovu nenajdeme //. No, zatim jsem skromna, staci mi konec sestinedeli. Pak uvidime... Maminka otehotnela hned po potratu ve 13.tt a musela teda lezet (ja zila u babicky), ale narodila se zdrava sestricka, v terminu.

lucie.krajcarova
23. srp 2010

veru a tobě nedělali revizi? mně hned po porodu brali na operaci, byla jsem asi 15 minut v narkoze. no a pak jsem tam měla zůstat aspoň 24 hodin. ty výsledky jsou z gennetu, ne z nemocnice, ale tam, kde mi brali plodovku. zprávu z nemocnice jsem četla, ale výsledky pitvy tam nebyly. ale doktorka to taky měla... takže se potvrdily cysty na mozku, nepotvrdily se komory na srdíčku... ani ta delší ručka... myslím, že všechny výsledky bude mít tvůj gynekolog. jo a pohlaví nám řekli hned po odběru plodové vody.. byla to holčička 😔
Kašli na práci, té ještě bude 🙂 mně se taky hodně změnily priority. jednou si tak sedím v práci a říkám si, za rok už tu nebudu, to budu doma s prckem 🙂 no a vyšlo mi to. byla jsem v této práci 5 let, takže akorát čas na změnu. i když mě to moc bavilo, to jo. jenže po takové době člověk pomalu podléhá syndromu vyhoření..