Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

veruska007
23. srp 2010

My nez cekali Honzika, tak jsem mela docela dobrou karieru v praci, koncila jsem postgradual, hlasila se na doktorat. No, a najednou jsem na jare zacala strasne touzit po diteti... a v cervnu se nam nejakym zazrakem povedl Honzik. Byla jsem asi v 6.tt, kdyz jsem si od doktorky nesla tabletky na upravu cyklu a otehotneni... ale mela jsem je zacit brat az dalsi cyklus...no, a ten uz neprisel, protoze jsem byla tehulka.

Druhe miminko jsme chteli hned po porodu, ale doktorka rikala, at si dame chvili pauzu. Jenze jsem stejne skoro do roku kojila, pak to parkrat nevyslo... a kdyz jsem si odnasela dalsi recept na hormony, ktere mely pomoct s otehotnenim, uz se klubalo vajicko, ze ktereho bylo behem par hodin miminko... ale nevyslo to. Pohlavi jsme se meli dozvedet az ve 22.tt, ten den, co jsme meli pohrebni msi.

Hned jak jsme se dozvedeli, ze miminko nezije, rekli jsme si, ze hned jak jen to pujde zkusime zase stesticko. Ani jeden z nas nechce cekat tri mesice. Kdyz to pujde driv, budeme moc radi. Jirka mi porad kazdy vecer chyta na bricho a vzdycky mne tim rozbreci... pred par tydny jsme jeste takhle sedeli na slunicku na lavicce v parku, koukali na fontanu, hladili kopajici nozicku... mam pocit, jako bych to od te doby snad ani nebyla ja.

Jo, revizi jsem mela, neodloucila se mi po porodu ani placenta, operovali me skoro hodinu. Po operaci jsem sla za 6h domu. Tlak mi nekolikrat ani nenamerili, kdyz se jim to konecne povedlo, mela jsem ten horni 63, spodni ani nevim. Skoro ani nechapu, jak me tak mohli pustit... ale kdyz vidim, jak funguje ta detska nemocnice, tak se ani moc nedivim.

Ja nevim, jestli me to zmeni a jak... ja si v posledni dobe pripadala strasne stastna, strasne silna, ze jsem dokazala vsechno, co jsem si prala... i kdyz mam Honzika, tak ted mam casto pocit, ze nemam nic... vztahy s obema prarodici vzaly za sve, kamaradi by moc radi pomohli, ale nikdo nema cas... a tak... pripadam si jak pobloudila bludicka...

lucie.krajcarova
23. srp 2010

fakt tě pustili dost brzo, to je divné 😖 já byla na bulovce, o které jsem do té doby neměla valné mínění, jenže jsem si ho musela opravit. pomalu uvažuju, že bych tam možná i rodila, ten doktor byl fakt úžasný - empatický!!!

taky jsem na jaře všem říkala, že jsem moc šťastná, jen mi chybí trochu kontakt s kamarádkami, ale jinak jako v pohádce... vše se otočilo. a teď se taky tak nějak nemůžu chytit. ale snažím se vynahradit to Martínkovi, když teď na něj mám dost času. zdá se mi, že dřív jsem si toho tak nějak nevážila. a teď vidím jeho pokroky 😉

veruska007
23. srp 2010

No, ja jsem dnes nejaka divna... co jsem sama doma tak porad brecim, pisu disertacku a brecim... je to dnes tri tydny. Myslela jsem, ze uz to nebude tolik bolet. Nakoupila jsem si spoustu noveho obleceni, abych si zase pripadala jako zena.

Ja nevim, mam pocit, ze se k Honzikovi chovam pekne, mozna stejne jako driv, ale strasne mi vadi, jak mi vsichni rikaji, no co, prisli jste o miminko, tak se o to vic venuj Honzikovi... jenze on mi tu hroznou ztratu nemuze vynahradit. Mam dve kamaradky, co cekaji miminka ve stejny termin, co jsem mela mit ja. Nejsem schopna se s nimi setkat a videt jejich kulata briska. Potrebovala bych si od vseho poradne odpocinout, nemit chvili starosti, byt nekde pryc a jen odpocivat a radovat se... jsem ze vseho strasne vycerpana. A ten pobyt v nemocnici mi taky moc sil nedoda. Strasny leto. Jeste mi pred chvili psala maminka, vcelku nepratelsky, ze jsem o ni neco rikala, pritom to vubec neni pravda. Ani kdybych chtela; s nikym se zatim nestykam, nevolam, nepisu... misto aby pomohla, tak akorat ublizuje.

lucie.krajcarova
23. srp 2010

verusko, moje švagrov čeká dítě o den dřív než jsem měla já... to byla ta největší rána. jejich kámoška o měsíc později. no a takhle ve třech jsme trávily den.. ony s velkými břichy, já nic.. bylo to fakt nepříjemné... nemohla jsem se na nic ptát, hned by mě to rozbrečelo..... jo a byli jsme na svatbě a mimochodem nevěsta taky těhotná, její svědkyně taky!!!!! je to fakt jak exploze... nejen první děti, ale i druhé...
no moje máti je asi podobná... vždy na návštěvě se musí pohádat, teď je u ségry v Irsku a zase to udělala... radši se s ní ani nebavím... bála jsem se jí zavolat z nemocnice, co by mi řekla, slova útěchy by to nebyla, ale právě ty jsem nejvíc potřebovala... tak se mi zdá, že máme podobné osudy 😢

veruska007
24. srp 2010

No, to jo... jsem zvedava, jestli i dalsi miminka budeme cekat zaroven. Jsem ted s Honzikem v nemocnici, na pokoji jsou s nami dve miminka s vrozenymi vyvojovymi vadami... tak si rikam, ze to vytouzene miminko mohlo dopadnout taky tak a tak si asi vybralo jinak...

lucie.krajcarova
24. srp 2010

verusko, vidíš, my dnes byli v gennetu pro ty výsledky, tak jsem si taky zavzpomínala.. doktor nám taky říkal, že často se tělo s nemocným plodem rozloučí samo, ale občas taky ne - to byl asi náš případ...
ale nic, už nesmutním. už pomalu odpočítávám dny. doufám, že menzes dorazí včas 😀

veruska007
26. srp 2010

Ja porad cekam na tu prvni, tak jsem zvedava. Taky ju popohanim, at dorazi co nejdriv.... a pak mozna jeste jedna... uvidime podle te prvni. V pondeli jdu na kontrolu, normalne do tehu poradny, protoze celou dobu mi doktorka nezveda telefon... tak me snad prohlidne a treba sama dovoli snazilkovani driv... no, a i kdyby ne, dodrzeli bychom jen 2 mesice... stejne se nam to nemusi podarit hned.

lucie.krajcarova
26. srp 2010

verusko, mi taky budeme vyčkávat po druhém cyklu.taky si říkám, že se to asi nepodaří hned, tak ať máme rezervu. jsem zvědavá, jestli mi zabere ten femigard!!! jak se fyzicky cítíš? mně nic není, jen mě bolí rostoucí osmička 😝

veruska007
27. srp 2010

Ja piju jen kontryhel a jim normalni vitaminy. No, sexik jsme zatim nemeli, cekam po prvni ms, uz jsem myslela, ze by mela dorazit, ale zatim nic... tak uvidim.
Uprimne receno, porad se citim strasne vycerpana, jak na zacatku tehotenstvi. Doufam, ze to brzo prejde.
Jinak kazdy den jezdim na rotopedu, treba aspon zhubnu. Tak uvidime. Uz bych moc chtela mit aspon tu prvni ms. V pondeli jdu k doktorce, ta nic netusi... tak se netesim, jak ji to budu vsechno vykladat. Porad se mi kvuli tomu chce obcas brecet... treba kdyz jsem vcera cetla o tom predcasne narozenym miminku, co se po dvou hodinach probralo k zivotu... a tak

lucie.krajcarova
27. srp 2010

tak já jsem zatím moc nezhubla, až je to divné.. před potratem jsem vážila 71, teď asi 69,7. přijde mi to dost....
jinak moje doktorka to taky nevěděla... ale pak ji poslali zprávu z gennetu a zas věděla víc než já...

veruska007
27. srp 2010

No, ja docela bojuju s nadvahou, chodila jsem do poradny pro vyzivu, ale tam mi nic neporadili. Jim malo, cvicim hodne... driv jsem vazila o hooodne mene, ale pak jsem mela hormonalni problemy a z krasne princezny jsem se probudila Fionou ☹.

Pred otehotnenim jsem mela 82, v prvnim trimestru 80, pred potratem 81, tyden po potratu 76, ted 78... tak uvidim. Nejake zhubnuti by mi nevadilo, ale mam ted porad sileny hlad. A vecer si dame sem tam vinecko, slane tycinky, krupky... a je to.

lucie.krajcarova
27. srp 2010

teda, ale zhubla jsi už pěkně! já před martínkem měla 67, 5 kg, pak jsem pěkně shodila až na 66. no a te´d se mi to drží na těch skoro 70, fuj... chodím na zumbu, je to super, ale na váhu to vliv nemá. ale odbourala jsem večerní čokolady, čipsy mi usž taky nejedou, tak aspoň něco... bylo by fajn skončit zas na těch 66 nebo míň..

veruska007
27. srp 2010

No, ja bych tak chtela zpatky svych 60, ale to uz je asi nedostizny.
Jeste jsme se vecer dodrbali s manzelem, ach jo... Asi uz jsme z toho vseho vycerpani. Mohla bych psat disertacku, ale po flasce vina na to nemam.

veruska007
29. srp 2010

Ahojky, Luci.
Tak zitra jdu na kontrolu, tak jsem zvedava. Ms zatim nedorazila - no, spis mi prijde, jako bych mela mit plodne dny..., no, tak jsem fakt zvedava, co mi rekne zitra doktorka. Ted jsme nejaci rozhadani s manzelem, tak na me zas doleha depka, v noci moc nespim... doufam, ze tohle vsechno uz bude brzo za nami a budu na to jen chladne vzpominat...

lucie.krajcarova
29. srp 2010

ahoj Veru, však ms má ještě čas ne? mně přišla o 20 dnech, ale to mi přijde dost neobvyklé, většinou po měsíci. s tou depkou je to úpl.ně normální, pro mě byla špatná vždy neděle, když šel druhý denmanžel do práce... můžu ti doporučit takové kapičky, které by ti mohly pomoct. paní to dělá na míru podle trápení, co tě postihlo a taky data narození...
taky v noci nespím, ale zas je to osmičkou, mám tam zánět. tak si říkám, že je dobře, že nejsem těhu.. to bych nemohla brát nic na bolest. zkus se na to taky podívat tak, co teď můžeš a jako těhotná jsi nemohla a udělej si z toho radost. když na nic nepřijdeš, ráda ti poradim 🙂

veruska007
30. srp 2010

http://ona.idnes.cz/otehotnet-muzete-hned-po-po...

Tak to me prekvapilo.

Ja se snazim zabavit, pisu disertacku a jezdim na rotopedu.
Jeste bych chtela chodit cvicit a tancit a zpivat a kreslit jako driv.... ale to z Honzikem nemuzu a hlidani nemame ☹. A manzela to az tak nebavi, prijit z prace a pak mit na krku Honzika...

Predstav si, ze se Honzik vecer domaha toho, ze chce jit spat... to jsem nikdy neslysela. Ja myslela, ze se tomu deti brani.

lucie.krajcarova
30. srp 2010

ahojky, fakt zajímavý článek, podporující moji tezi počkat 2-3 měsíce, jen aby se tělo vzpamatovalo 🙂
Veruško, tak to děláš dobře stěmi aktivitami. super že máš doma rotoped!!! já začala chodit na zumbu a budu ještě na aquaerobic. žádné přeplacené lekce, prostě když budu chtít, tak půjdu. manžel je úplně super na hlídání. on to nemá špatné, chodím až na osmou, tak to stihnu malého vykoupat i nakrmit. ale on se tomu naštěstí nebráni. a to je velmi pracovitý a pořád si hledá práci na zahradě nebo na domě. co dělá tvůj když přijde z práce? trošku bych mu podsunula, že je to i jeho dítě, tak by s ním měl strávit víc času. a hlídání večer je přece jen babysitting, dítěti se věnovat nemusí, jen být blízko. manžel si klidně vezme chůvičku - vysílačku a jde k sousedovi na pivo 🙂 nebo si pozve souseda k nám. no a jak je to v pracovním týdnu, nikdy s nezdrží déle než do desíti, oba ráno vstávají. klape to dobře :-

pak se ještě rozmazluju vínečkem, občas si dám vodku s džusem, bez výčitek. pak jsem ráda, že můžu brát prášky bez omezení, na bolest zubu je to super. pak si plánujem, že když v zimě nebudu těhu, tak pojedem na hory, možná jen k nám, možná na pár dní do Alp. a to určitě. i když budu těhu, manžel vezme malého a pojedou, možná vezmou i babičku s dědou a moůžou se ve hlídání střídat. no a taky můžeme neomezeně cestovat. což mi přpomíná, za 2 a půl týdne letím e na Mallorcu.

jo a že to manžela nebaví, on se tě ptá, jestli tě to celý den s miminem baví? já občas na něj čekám jak na smilování, až přijde a trochu se bude Martínkovi věnovat, ať mám chvíli i pro sebe na vydechnutí 🙂

veruska007
31. srp 2010

Ahojky,

jj, taky pockame tak nejak. A pak uvidime.

Doktorka me teda vcera docela dojukala, brala to docela hodne vazne. Ze bych mela brat aspon tri mesice antikoncepci, jit na genetiku a tak. Pritom v zadne rodine zadne problemy nemame. Tak nevim. Rikala mi vsechno skoro presne naopak nez v nemocnici. Jeste ke vsemu jsem ve vytahu potkala tehulku z baraku, chodily jsme spolu obcas na prochazky a pokecat, protoze je cizinka a tady na sidlisti mezi barakama nikdo nemluvi anglicky. Tak me to pak trochu rozhodilo, ale udelali jsme si pekny vecer, tak to bylo fajn.

Jo, doktorka se divila, ze mam krasne vysokou sliznici a 2,5 cm foliky, delohu taky uplne v poradku, cipek taky, delozni svaly posilene (taky je sem tam cvicim), a tak jsme se s manzelem rozhodli, ze antikoncepci ani koupit nepujdu (stejne mam krecove zily, a na ne se to vubec nedoporucuje).

My bychom chteli do Tuniska, ale nevim, zalezi to na tom, jak bude mit manzel v praci projekty a jestli se nebudeme stehovat. Chteli bychom prodat byt. Tak uvidime.

lucie.krajcarova
31. srp 2010

ahojky, nenech se doktorkou zdeptat. jako HA bych určo nebrala, pokud chceš brzy otěhotnět. však si četla ten článek včera. to máš prima, že ti změřila sliznici, to já ani nevím. zvlášt po tom malém krvácení u menzes.
a kam se chcete stěhovat? doporučuji domeček 🙂))) jo a pošleš mi cviky na posílení děložních svalů? jinak já měla první porod císařem, takže nevím, jestli mi to pomůže mít normální porod příjemnější, tak cvičit určitě budu...
jj tunisko je fajn, bude se vám tam líbit. naši říkali, že tam bylo nejkrásnější moře, co kde viděli.

veruska007
31. srp 2010

My byli v Tunisku uz dvakrat, mame tam i mistni - pratele. Takze super. Moc se tesi na Honzika, bydli ve vesnici mimo turisticka letoviska a nikdy nevideli blondate dite. Ale jeste uvidime, jestli to vyjde. Radsi se na to moc upinat nebudu.

Cviky na posileni svalu panevniho dna:

http://www.bud-fit.cz/fitness/Cviceni-doma/posi...
http://www.9mesicu.cz/cviceni-na-posileni-svalu...

Jinak to neni spis na prijemnejsi porod, ale po porodu si dost kamaradek stezovalo na inkontinenci pretrvavajici i mesice a ja byla uplne v pohode. A ted je to vhodne po porode-potrate, protoze behem porodu se prave ty svaly natahnou, tak aby zase udrzely tehotenstvi.

A dost dalsich odkazu. Ja je znam ze cviceni v tehotenstvi. Tak obcas cvicim. I ted jsem chodila na cviceni v tehotenstvi, Jirka vcera rikal, ze je to hooodne poznat.

Na domecek nemame, v Brne je to cca od 6 mil. nahoru. Staci vetsi byt. Alr napred musim prodat nas. A pres leto trh stoji...

lucie.krajcarova
14. zář 2010

čauky, jak je? koukám, že jsme tu dlouho nebyly! já to mezitím dostala, po 38 dnech! ale konečně. tak snad to ustoupí, než odjedem na dovču. jak u tebe, taky ms dorazila?

veruska007
21. zář 2010

Prvni jo, po peti tydnech. A druha pekne meska. Merim BT a teploty uz tyden nizke, ale ovulka nikde. Toz nevim, kde se toula. Antikoncepci neberu, spis snazilkujeme, hlavne manzel, porad se mne pta, jestli uz jsem tehotna. S dovcou uvidime, nasla jsem si ted novou brigadu, i s Honzikem - vedu cviceni maminek s detma.
Piju kontryhel, jezdim na rotopedu, chodim na zumbu, snazim se vyuzit cas.

lucie.krajcarova
24. zář 2010

tak jsme zpět z dovči, bylo super. akorát jsem měla docela silnou mrchu, že jsem i přestala pít kntryhelový čaj. a jak jsem tam byla v plavkách, tak jsem se sama sobě nelíbila.. ach jo, zůstaly mi 4 kg a nejdou dolů.. prostě není kojení a vstávání k miminku ☹(((( byla jsem z toho tak na nervy, že jsem si říkala, jestli vůbec chci druhé dítě hned...

veruska007
26. zář 2010

Ja se snazim zhubnout a po porodu - potratu jsem zhubla normalne 6 kg! Ale 2 kg uz mam zpatky.
Ale stejne mam skoro o 20 kg vic nez pri svatbe 😠 .
Nu co, druhe mimi chceme, hlavne manzel. Ja ted mam nejake rozhoupane hormony, jsem strasne podrazdena. A merim BT a ovulka skoro tyden meska, tak nevim. Asi jeste nejsem uplne ok.

lucie.krajcarova
26. zář 2010

tak to zhubnutí ti závidím, u mně ani ťuk.. právě se trochu bojím, že zas naberu víc než u prvního, tak se mi to bude hůř shazovat. teda, mně taky hrozně meškala ms, dělaal jsem si i dva testy. přišla po 38 dnech.

veruska007
26. zář 2010

No, ja mam ted obavy testum duverovat, hodne holek melo po potratu pozitivni testy i nekolik mesicu. Takze merim BT a dva tydny od ovulky budu cekat ms. Tak uvidim.

Ja pri druhem tehotenstvi jeste zhubla, takze doufam, ze ted ze mne taky nebude jeste vetsi kulicka. Honzik je dost zivy, tak myslim, ze s nim to nehrozi. Ale jinak jsem taky boubelka az ouvej.

Zrovna mi psala kamaradka, mela potrat 3 mesice prede mnou, a je tehulka!

felicitta
27. zář 2010

Ahoj holky,
mám dotaz,nemáte náhodou některá z Vás osobní zkušenosti s odběrem plodové vody?
Měla bych vzhledem věku jít,ale bojím,bojím moc...Jinak Veru ty kilča závidím děsně moc,mám už 5 kg nahoře a to není normální,prý se nemá 1 trim. přibrat vůbec a já už jsem jak slon ,nic jiného nejím,asi mi chybí pohyb....
Díky

lucie.krajcarova
27. zář 2010

@felicitta ahojky, ano máme... samotná plodovka je takový málo bolestivý zákrok, jen je lepší nekoukat se na tu jehlu. píchne to skoro míň, než když ti berou krev. pak bys měla 20 min. odpočívat a nechal se odvézt. pak klidový režim až dva týdny. ale to, co se ti bude odehrávat v hlavě, moc klidné nebude. ovšem fyzicky to není nic strašného. je tam sice 0,5 - 1 % riziko možnosti potratu, ale neznám nikoho takového. znám víc matek, co jim takto přišli na vady....

lucie.krajcarova
27. zář 2010

@felicitta já u prvního přibrala asi 3 kg v prvním. to je taky už nad limit. ale celkem jen 12 kg, za což jsem byla ráda 🙂 i tak jsem to b řicho nemohla na konci unést. možná máš zadrženou vodu. neotékají ti ruce a nohy?

veruska007
27. zář 2010

Ahoj, mne chtela doktorka na odber plodovky poslat, ale odmitli jsme to. Narazila jsem nekde na diskusi maminek, co po tomto zakroku prisly o dite. A taky jsme se rozhodli, ze bychom si dite nechali, i kdyby bylo postizene (vysel mi pozitivni triplle test). No, ale vyresilo se to samo. Jeste porad nemaji vysledky pitvy, tak ani nevime, jestli bylo miminku skutecne postizene nebo ne.

Jinak ja v prvnim trimestru zhubla asi 2 kg v obou tehotenstvich. S Honzikem jsem pribrala dohromady kol. 7 kg, ted do 19.tt jsem zhubla 2 kg. No, ja pribrala asi 20 kg nez se nam podaril Honzik (mela jsem problemy s hormony), tak vypadam jak kulicka i bez toho. Neco jsem pribrala pri kojeni, takze ted mam stejne jako pred prvnim tehotenstvim. Ale dost cvicim.