Rok snažení, samovolný potrat. Jak dál?

tinamarie123
13. pro 2019

Zdravím maminky,
po roce snažení jsem v říjnu zjistila že jsem už konečně těhotná, zaplavila mě neskutečná pocit radosti a štěstí. První týdni těhotenství ve probíhalo v pořádku miminko (plot prospívalo) můj gynekolog mě nestále uklidňoval že jde o naprosto zdraví a normální plot. Bohužel radost nepotrvalo dlouho a středa 27.listopadu ( 9+ 0) se mi nad ránem spustilo krvácení silný křeče. Manžel mě ihned odvezl na pohotovost lékař na ambulanci mě z kontroval UTZ vyšetřením miminko. Uklidnil mě, že se o nic nejedná a prý je to na začátku těhotenství normální. Pro klid duši mně předepsal utrogestan 100 . Za týden jsem měla kontrolu u svého gynekologa středa 4 .prosince (10+ 0) krvácení a silné bolesti nepřestával, podle mého gynekologa je opět všechno naprosto v pořádku a plod nejeví žádnou známku že by něco nebylo v pořádku. Podle něj sem mladá ,zdravá neužívám žádné léky není se čeho obávat. Dostala jsem těhotenský průkaz a šla na krevní odběry( výsledky všechno v naprostém pořádku). Konečně ze mě spadlo nestály strach a obavy. Začala jsem se opět těšit s manželem a s rodinou, s tím že krvacení postupem času ustoupí. bohužel přesně o týden podějí ve středu 11.prosince mě opůl čtvrté probudil hodně bolestivé křeče a proud krve. Zatuhle se mi v srdci, jelikož jsem už věděla co přijde. Manžel volal ihned sanitku, ty mě odvezli do Motola na gynekologie tam už
strašně milá paní doktorka už se jenom omluvila že už je bohužel pozdě. Ráno v deset jsem šla na menší zákrok (revizi) a večer na můj žádost si mě manžel odvezl domů. Chtěla jsem za svým synem kterému jsou tři. Fotky z UTZ, těhotenský test i jmenovku z nemocnici jsem si schovala a nechci vyhazovat ani zapomenout ani se tvářit že se nic nestalo a až budu připravená chci udělat z těch věci koláž pro svého dítě které i přesto budu mít a chci mít celý život v srdci. Jde o to, že i přes-tohle všechno bych si hrozně přála druhý dítě , ale strašně se děsím tohle všechno absolvovat další snažení , měsíc a měsíc čekání zda už to konečně vyšloa potom ten pocit zklamání ( radši bych teď chtěla zkusit spíš umělé oplodnění). Nepřijde mi vůči manželovi fér,aby oři každém milování měl pocit že musí jenom z povinnosti.

veronikav31
13. pro 2019

zajděte do caru, udělají základní testy-hormonální profil, spermiogram.rok je dlouhá doba na to abyste pokročili dál

europa00
13. pro 2019

@tinamarie123 neblbni z umely kdyz muzes normalne otehotnet jen si rozhodis tejno hormony vsechno....to je fakt nejkrajnejsi moznost...zaprve bud s plodem neco bylo geneticka vada proto se neudrzelo (velka pravdepodobnost) nebo jsi mohla prodelaa nejaky zanet delohy (radeji at ti pak veznou kultivaci)
cim vice budes tlacit na pilu tim hure to pujde....zkuste inseminaci jako to nejmene zatezove pokud to chces vermomoci urychlit...stejne potrebujes alespon 3 mesice dat se dokupy sliznice v deloze...pak staci jen hlidat ovulku..pichnout ovitrile a ve spravny den jit na inseminaci..ale mysli ze to nepotrebujes...ivfku se vyhni obloukem..nač riskovat rakovinu atd z ivf když nemusis nebud blahová

zelenaesmolda
13. pro 2019

@tinamarie123
ja nevim,ale podle me delat kolaz z tehu testu,utz fotky a prukazky kdyz tehotenstvi odeslo jeste v takhle rannem stadiu trosku moc.proc se v tom rypat a pripominat si to?vetsina tehotenstvi skonci v prvnim trimestru a vubec to nevylucuje to,ze neotehotnis a nedonosis zdrave dite.Ja byt tebou zkusim spis prestat tlacit na pilu protoze se ti taky muze stat,ze to manzel nevydrzi a zdrhne jestli uz ted ma pocit,ze se s tebou miluje jenom za ucelem oplodneni,to neni ve vztahu dobre.Psychika dela hodne a cim vic tlacis na pilu a neustale na to myslis tak tim je mensi pravdepodobnost otehotneni.Zkusila bych mozna nejake odborne vysetreni jestli jste oba v poradku a popripade i psychologa pokud to tezce neses ale umele oplodneni bych zatim nechala stranou.

tinamarie123
autor
13. pro 2019

@zelenaesmolda prosím vás přečtěte pořádně můj článek. Psala jsem že já nechci aby se in tak cítil ne ze se už teď tak cítí. A prosím vás tak jak já se rozhodnu se loučít se svým dítětem je pouze má věc děkuji za reakci.

jjasmina
13. pro 2019

Já potratila v dubnu, v červnu zase těhu, ale měla jsem sp cca v 8tt, u druhého ted jsem se hrozně bála co ajak bude. Bohužel ani uměle oplodnění nic nezaručí :(

veronikav31
13. pro 2019

@europa00 ale i umělý je IUI-což je inseminace a to hlavně dělá car.Já Ivf podstoupila celé a fakt rakovinu nemám a je to to samé jako brát HA apd., jako sorry, ale pokud jsi tím neprošla nevíš o čem mluvíš.ono i Ovitrell má nežádoucí účinky a jsou to stejně hormony

tinamarie123
autor
13. pro 2019

@jjasmina a všechno v pořádku teď v těhotenství ? Při pomyšlení nato že bych mohla znovu rok čekat nato že vyjde a potom zase ztráta je mi hodně zlé.

lennus
13. pro 2019

@tinamarie123 Zkus lázně - píšu tu o nich, srovnat kostrč, cvičit Mojžíšovou, je řada možností, my taky bojovali, i když problém byl jiný. Držím palce!

jjasmina
13. pro 2019

@tinamarie123 Jsem už 31tt, přirozenou cestou a vše se zdá být v pořádku, ani jednou jsem nezašpinila ani nic podobného. věřte, že po tom potratu jsem to i tak nesla těžce, víc jak pul roku se nám nedařilo, tak jsem ani nečekala, že bych tak brzy zase otěhotněla a bylo mi všelijak, ze začátku jsem z toho ani neměla takovou radost jako u toho prvního, prostě ten strach a obavy...

tinamarie123
autor
13. pro 2019

@jjasmina držím vám palce ať je vše do porodů i po něm všechno v pořádku.

tinamarie123
autor
13. pro 2019

@lennus děkuji za rady určitě zkusím

lennus
13. pro 2019

@zelenaesmolda Kritizovat způsob loučení s miminkem nikomu nepřísluší. My se rozloučili s miminkem ve 23.t., dokonce byl pohřben a taky to někomu přišlo moc, ale psycholožka i neonatolog náš způsob chválili, že to přispívá s vyrovnáním se té ztráty. Zamést vše pod koberec je špatně a je jedno, v kterém týdnu miminko odešlo. My přišli i v 11.t. o mininko a má taky svojí krabičku se vším, co nám ho připomíná. Tohle vnímá každý jinak a nic není špatné.

margaritta1987
Autor odpověď smazal
Zobraz
zelenaesmolda
13. pro 2019

@tinamarie123
nechces,aby se tak citil ale pokud uz to napadlo i tebe tak je velice pravdepodobne,ze se tak citi.

tinamarie123
autor
13. pro 2019

@lennus Moc vám děkují za tenhle příspěvek, sice mi to teď zabolelo u srdce ale dobrým způsobem děkují

europa00
13. pro 2019

@veronikav31 nikdo ti nerika že mas rakovinu...ale opakujici se hormonalni davky a stimalace zvyšují její riziko..tim se ivf centra chlubit nebudou...pokud hleda nejakou cestu v ivf cenreu tak mi tohle prijde nejmene invazivni..než plna stimulace to da prece rozum...

hermij
13. pro 2019

Já přemýšlím, jestli vůbec žádáš nějaký názor nebo radu, anebo ses jenom chtěli svěřit. Tvé ztráty je mi moc líto. Je dobře, že neděláš, jako by nic. To miminko tady bylo, ale už není... doporučuji podobně nazvaný projekt, najdeš tam krásná sdílení a dokumenty, které Ti snad pomohou v této náročné době - https://sites.google.com/view/bylo-tu-neni-tu/ 🙏❤

Pokud se Ti podařilo otěhotnět přirozeně (rok snažení je dneska standardní doba), tak bych hned neřešila nějaké vyšetřování a CAR, prostě tomu nechat volný průběh. Potrat je přirozená reakce těla, stejně jako zdravé těhotenství a donošení. Nemusí s Tebou být nic v nepořádku. Až kdyby se to opakovalo bych řešila. Mám v okolí mnoho žen, kterým se napoprvé nezdařilo a napodruhé to vyšlo, potrat je běžná věc, týká se zhruba každé 4. ženy.
Pokud proběhla revize, tak budeš mít malinko zjizvenou stěnu dělohy. Proto se doporučuje nechat odkrvácet tři cykly a až poté se snažit. Kdy miminko odešlo samo bez revize, může se žena začít snažit v podstatě ihned. Maximálně podpoř své tělo (platí i pro muže kvůli kvalitě spermií) pestrou zdravou stravou, spousty zeleniny, omega-3, minerály (selen, hořčík, zinek), vitaminy (C, B6,9,12, E, D...), pohyb, dostatek spánku... klasika. Moc doporučuji mateří kašičku, pokud nejsi alergická na včelí produkty. Můžeš užívat denně, v jakékoli fázi cyklu, těhu neškodí, ale při pozitivním testu se už může vysadit a nahradit za kyselinu listovou (methyl-folát - B9). Na Benu.cz mají za slušnou cenu tabletky. Kdybys chtěla probrat celou situaci se snažením víc, můžeš mi napsat sz, ráda poradím (zdarma samozřejmě), jsem poradce přirozených cest k početí.

tinamarie123
autor
13. pro 2019

@hermij Moc vám děkuji upřímně teď potřebuji všechno radu, názor i příběhy žen co ai prošli to stejní. Pomáhá mi to se srovnání. Až se moje tělo zahojí a pustíme se s manželem znovu do snažení určitě Vám napíšu zprávu. Už jse. Sjednála i první návštěvu u fyzioterapeuta kvůli Mojžíšove metodě, která mi tady paní doporučila. Teď jsem ráda za veškeré rady a hezké příspěvky . Takže Vám opravdu moc děkuji

hermij
13. pro 2019

@tinamarie123 Bezva, jsem fyzioterapeutka, takže metodu paní Mojžísové velmi doporučuji ♥

veronikav31
13. pro 2019

@tinamarie123 já si tím prošla 8x nezdařené těhotenské, z toho 2x byla revize.naštěstí 2x se zadařilo těhotenství dokonce.

suromana
13. pro 2019

Já poprvé otěhotněla po třech letech snažení v rámci prvního IVF, byla z toho revize v 8tt pro zamlklé těhotenství. Byl to samozřejmě obrovský stres, ale pro mě a manžela zároveň i pozitivní signál, že to půjde, že to je jen otázka času, kdy to znovu vyjde. Za tři měsíce už se pak nový transfer opravdu zdařil a máme už čtyřletého syna. Nám to bohužel přirozeně nešlo, možná bych sebe a manžela nechala v rámci CARu aspoň vyšetřit, pak třeba i zkusit inseminaci, nevím, kolik je Vám let a jak moc Vás tlačí čas, IVF bych brala až jako poslední možnost. Mám kolem sebe i spoustu párů, kterým se dlouho nedařilo a v momentě, kdy se svěřili do péče CARu, pak žena přirozeně otěhotněla, asi v tom hrála velkou roli psychika. Přeji hodně štěstí.

suromana
13. pro 2019

Ještě jsem chtěla napsat, že tím, jak se to tak dlouho všechno táhlo, všechna ta čekací doba na různá vyšetření, pak dvě inseminace, pak se čekalo na schválení pojišťovnou, pak stimulace, odběr, transfer, revize, prostě člověk nemohl dopředu ani nic naplánovat, tak po revizi jsme si v rámci těch tří měsíců čekání s manželem užili krásnou dovolenou u moře, v lednu, poprvé po třech letech, krásně jsme si tam odpočinuli, v únoru jsem šla na další transfer a z něho máme syna. Vřele doporučuji.

krupka3
14. pro 2019

Ahoj, kolem 80% tehotenstvi skonci hned v pocatku (cca co 6-7tt). Je to z duvodu, kdy se oplodnene vajicko spravne neuchyti, nebo by dite bylo postizene - priroda je moudra. Ver mi, ze opravdu hodne zen tohle prozije, aniz by to vubec vedely (treba se jim par dni opozdi MS), a pak proste normalne prijde a jde se dal. Ja s tebou soucitim a rozumim tve touze po miminku, jen ti chci dat nadeji, ze opravdu s nejvetsi pravdepodobnosti pocnes a porodis zdrave dite. Dej tomu sanci, hodne dela psychika. Zkuste jet s manzelem na dovolenou, zajdete si na wellness, sportujte... A hlavne netestuj driv nez po vynechane MS. Tak eliminujes to nejrizikovejsi obdobi. Moc ti drzim pesti, at si k vam miminko najde cestu, ale nekdy je lepsi spolehnout se na to, ze veci se deji ve spravnou chvili (i kdyz to my zrovna jeste nemuzeme videt). Posilam ti nejaky ten baby dust, at se ti splni prani <3

verunka_korunka
14. pro 2019

Ja mela prvni tehotenstvi taky bez problemu, a v 11tt na kontrole nebylo videt srdicko, bohuzel jsem si musela vybehat predoperacni vysetreni a na revizi jsem tim padem sla az za 5 dnu, bylo to strasne a porad jsem brecela. Bylo to po 3/4 roce snazeni... bohuzel po revizi mi v deloze jeste neco zbylo a musela jsem na druhou revizi. Tim se nase snazeni posunilo od prvni MS az na po treti MS. Byla jsem vyrizena a nechtela jsem se ani na vanoce setkat s rodinou, takze jsme na mesic jeli do thajska a kambodzi na dovolenou. Na 3. cyklus se nam zadarilo. Dcera se narodila sice predcasne (26tt)ale je v poradku. Dalsi 2 deti jsem donosila do terminu, s hlidanim infekci a u treti s utrogestanem dokonce i bez otevirani a bez klidoveho rezimu 🙂
Pujde to i tobe

kaja2016
14. pro 2019

@tinamarie123 Holka, jak dal? Nevim, jestli te uklidnim, ale chce to ziskat vetsi psychickou odolnost a brat zivot vic s humorem. Ne vzdy se vse dari. Moje score je: Rok 2015 pocatek snazeni, 1x SP kyretaz 7tt, 2016 dcera, 2018 1x ZT kyretaz, 2019 tehu s dvojcatky - jedno ma downuv syndrom, jdu na redukci plodu, snad to ten druhy da... Zkus odblokovani panve, me to pomohlo otehotnet s temi dvojcatky.