Jak se vám tatínci starají o děti?

sarinkaovinka
6. říj 2023

Ahoj maminky, jdu se zeptat jak to mate doma když se o vase ditka staraji tatinci.

(Trosku si tady postežuju,tak se omlouvám)

Máme s manželem skoro dvouletého syna a přijde mi že se mu hodně málo věnuje. Vstává o páté hodine, jezdí do práce klasicky na 8 hodin,dojede dom a je unavený,to chápu,ale dojede,poumyva se a jde hrat hry 😑
Asi bych čekala,ze ho dobrovolne napadne a pujde s nim ven,ale to ne. V podstate s malym stravim skoro cely den já a sem tam ho pohlídá babička.Prebalovani je pro chlapa problém, dříve nebyl. Ted kdyz potřebuju aby ho šel preb.on najednou nemuze,pry je mu hrozně špatne.Uspávání je katastrofa, vůbec neposlouchá moje rady,asi si to nakonec budu muset dělat sama.
Prý, že se mu věnuje,jo ale vikendu treba 4 hodiny(asi ma byt jako za cely tyden dostacujici). Hahaha
Máte nějaké nápady,jak ho víc zapojit do toho aby se o něho více staral?😊
Díky

martinka_33
7. říj 2023

@palja s tim já nesouhlasim. Je to tak, že kdyz je jeden v práci, druhý se v tu dobu stará. Pokud jsou doma oba, starost si rovným dílem dělí ☝️ Neexistuje, že panáček je 8h v práci a zbytek propaří na kompu nebo válenin koulí na gauči a večír chce ješte sexíček.. zatimco mamina je na rodičovské, tak se teda stará, od rána do noci...
A pak se diví, že padá na hubu a na sex nemá pomyšlení. Decka si naučí tak, ze s tátou řvou, coz je jen další důvod proc se vlastne chudáček ani nemuze starat...
Jak se říká, jaký si to udeláš....

emillyhk
7. říj 2023

@magdaveselkova My to měli dané tak, že v době, kdy byl manžel v práci, já jsem se starala o dítě (a k tomu tak nějak normálně domácnost plus vstávání v noci k malému), to byla moje práce. Ve chvíli, kdy muž přišel z práce, péče o dítě a domácnost byla naše společná. Tedy stejný nárok na odpočinek, čas pro sebe, atd.

mamora
7. říj 2023

My máme syna 15m. Od jeho narození manžel možná pětkrát přebaloval. Z hovínka v plíně by se pozvracel, takže ani nikdy nebyl se synem sám dýl než pár minut, protože co kdyby se pokakal. Mlíko mu občas dal, když jsem odsávála MM odsávačkou. Při krmení a uspávání mě párkrát vystřídal, když např. syn nechtěl jíst a já byla zoufalá. Nikdy ho nekoupal. Sám se synem na procházku šel taky možná třikrát. Občas mám pocit, že je to jen moje dítě ☺️ Teď co je větší, tak mu pustí YouTube a kouká s ním na TV, když potřebuju chvilku pro sebe (dodělat něco v domácnosti). Hlídání mám cca jednou za dva měsíce podle toho jak švagrové vyjdou směny. Manžel dělá fyzicky náročnou práci na tři směny, takže každý týden je jinak doma. Přes léto měl na víkendy brigádu. Výjimečně uvaří, neuklízí, ale dělat doma bordel mu jde. Takže v klidu, může být hůř 😉

alice180
7. říj 2023

@palja znovu já jenom nechápu větu chlapi na mimina nejsou a pohlidas mi moje dítě atd. Upřímně já na mimina taky nějak zvlášť nejsem. Ale chtěli jsme dítě a chtěli jsme ho spolu, tak se staráme oba úplně přirozeně. (Půjdu tam a tam tehdy a tehdy a žádný pohlidas ji) Buď je to tatínek a nebo jen hlídací otec. Já jsem napsala jen to, že tomu nerozumím a že jsem ráda, že všichni nejsou takový, že se matce starají o dítě, ale že se staraji o naše dítě. Mimochodem můj partner taky dělá noční, denní a má druhou v práci. Kde je vůle...

emillyhk
7. říj 2023

@alice180 Souhlasím s tebou, rodiče jsme oba a oba se staráme, pečujeme... Přesto se u nás běžně říká: "Pohlídáš ho?", když jdeme třeba do sprchy, do jiného patra, dělat něco na zahradu, apod. Prostě máme dítě ve věku, kdy je opravdu potřeba hlídat, aby se nezranilo nebo něco nezničilo 😁
Ale jak mě v jiné diskusi někdo upozornil, on je taky rozdíl říct: "Pohlídáš ho" a "Pohlídáš MI ho"... 😉

martinka_33
7. říj 2023

@alice180 a mně muž občas opravdu hlídá děti, ty co nejsou jeho 😅 Ale jinak souhlasim, pečující jsou oba.

jahodi
7. říj 2023

mně pomohla ke změně mého vnitřního nastavení kniha Supermatky nemusí být šílené od Eve Rodsky. Doporučuju.

palja
7. říj 2023

@martinka_33 jak jsem psala, vy nás neznáte, tak všechny nehazejte do jednoho pytle. V práci není 8 hodin, ale 12 a pak se na gauči neválí,hry nehraje.
Ale co se tady budu namáhat něco psát. Vy prostě máte svůj názor a ostatní neakceptujete.

palja
7. říj 2023

@alice180 já jsem nepsala pohlídá mi dítě. To zase chytáte za slovo. Pokud jsem psala pohlídá, tak pohlídá svoje dítě. Já taky hlídám svoje děti. Nechápu, proč bazírujeze na každém slovu.

alice180
7. říj 2023

@palja právě, že nejde o slovo asi jste neporozuměla celkově

martinka_33
7. říj 2023

@palja jasne, to spíš k tomu pařmenovi z úvodního příspěvku, toho bych hnala svinskym krokem a kdybych nechtela poslouchat řev při uspáváí, šla bych na procházku taková macecha já jsem 😁 A kdyz delá 12h, to urcite nedelá po-ne a jestli ano tak je vcelku jasný, ze se nestará, to totiz nemá kdy 😃
Muj muž má časove nárocnou práci, v prumeru 3x týdne ani nespí doma, má dvoudenní služby, tak je jasné, ze v tu dobu jsem na deti sama. A kdyz má volno, posledni dobou jsem v práci já, tak se zase stará on. A kdyz jsme doma oba, tak se staráme oba. Žádný, ze je chudáček unavený z práce. A kdyz je, tak si jde lehnout, nebo jinak zrelaxovat a totéž delam já, kdyz jsem unavená.

me_druhe_ja
7. říj 2023

Myslím, že u tohoto (a spoustě dalších témat) neexistuje žádná jediná správná cesta. Proto je blbost ptát se, jak je to jinde. Každá rodina je jiná. Někde dělá chlap 7-16, po-pa a pak padla, čistá hlava. Někde dělá chlap směny, kratkej-dlouhej... další živnostník, co dělá od nevidím do nevidím...jinej jezdí s kamionem a je týden pryč...pak jsou i práce často na stavbách v zahraničí kde je chlap tři týdny pryč a týden doma .....někdo má 2 i 3 práce, aby uživil rodinu..taky záleží, jestli člověk žije v bytě 3+1, kde není moc co dělat...nebo má velkej starej barák, kde je furt prace jak na kostele....taky někdo žije blízko ochotných prarodičů, který si dítě berou rádi a často. ..někdo má nulovou možnost hlídání.....
Prostě doporučuju neporovnávát. Pokud se mi něco doma nelíbí tak to řešit doma a s chlapem, ne se ptát, jak je to jinde... protože jinde není stejná situace

drep
7. říj 2023

@alice180 přesně! Mně taky mnohem víc baví dítě, co na otázku odpoví slovně a na kopec vyleze samo. Ale holt se rodí jako mimina, tak je to třeba to přežít a není žádný zvláštní důvod, proč by se to mělo týkat jen ženy.
@martinka_33 já s tím taky v zásadě nesouhlasím, ale pamatuju si, jak strašný bylo pracovat v tom režimu před mateřstvím (běžně klidně 6 24 hodinovek obden, mezi nima klidně místo volna dvanáctka jinde, měsícně 320hodin v práci včetně nocí), že kdyby takhle pracoval ptec mého dítě a byto to nezbytně nutný k přežití, tak bych po něm doma taky asi nechtěla prakticky nic. Ale jinak souhlasím, že jeden pracuje, druhý se staral o děti a když jsou doma oba, tak se oba dělí rovným dílem, žádný, že jeden si odmaká 40h týdně a pohodička a druhý jede pár let 24/7…

lvl16
7. říj 2023

Stará se NÁM o děti úplně normálně. Večer si se synem hraje, chodí s ním ven, přes víkend jezdíme společně na výlety, nebo něco podniká jen se synem (a teď už i s dcerou), abych si já odpočinula a mohla někam jít s kamarádkami. Když je doma, přebaluje zásadně on. V noci tedy jsem s dětmi vzhůru já, ale jen kvůli tomu, že kojím. Když je v noci potřeba přebalit, vstane on. Máme tedy i celkem pravidelné hlídání od mojí mamky, takže jednou týdně máme čas pro sebe a jdeme na rande (teď teda na kratičá, protože malá se kojí každé tři hodiny. Kdo chce děti dělat, musí se o ně umět postarat 🙂.
Nápady, jak ho zapojit? Zkusila bych mu pro začátek říct, že jednou týdně budeš chodit cvičit/na keramiku/na angličtinu/víno s kámoškou a on zatím bude mít potomstvo. A postupně zvyšovat frekvenci 🙂. A sice o tom nepíšeš, ale vsadila bych se, že na tobě leží i péče o domácnost. Tak do toho ho prosím zapoj taky..

martinka_33
7. říj 2023

@drep přesně, když nekdo má práci v režimu dvou prací nebo má rovnou dvě práce, to fakt potom nejde, aby jeste kmital doma okolo dětí. To pak tu dvokpráci maji oba, jeden v práci, druhý doma s detmi. Ale fat je, ze jsou i tatínci, které zmáhá pracovat 40h týdně 😃 Většinou je k tomu ale nezmáhá chodit na fotbal, nebo s kamarády do hospody 😃

veruuu_kubesovic
7. říj 2023

Od té doby co máme děti, máme "model" 4dny se starám já, 3dny on (manzel jezdí na 4dny pracovně pryč, vrací se ve čtvrtek vecer), a co dělá s dětmi?
Tak po tom nepatram, protože většinou jeden den z toho nejsem doma 🤷‍♀️ předchozí 3roky, jsem si dodelavala školu o vikendech, aktuálně si dělám kurz a k tomu i VŠ 😊 navíc pokud jsem doma byla, starali jsme se o děti oba...

vanilkacka
8. říj 2023

Necetla jsem komentare, ale za me nejvetsi problem je to, ze po prichodu z prace jde hrat hry. To je za me vetsi problem, nez ze dite neprebali.

ilone
8. říj 2023

@sarinkaovinka předně je to dítě vas obou a tvůj muž není žádná chůva, aby se "ti staral o dite", jak prezentujes. Možná to take vnímá tak, jako ty. Možná to bude chtít změnit právě to vnímání z "moje dite" na "naše dite".
A pak - "neocekavej" - co dela jeden, nemusí automaticky dělat ten druhý a ani to nemusí být špatně. Chápu, že jsi také unavená, ale ty si můžeš přes den lehnout se synem, muž si v práci "sloficka" po obědě nedá. Ty si můžeš přes den sednout vlastně kdykoliv. Ta opravdová show nastane až se vrátíš do práce. V tuhle dobu nastává potřeba daleko větší součinnosti obou rodičů.

emillyhk
8. říj 2023

@ilone V zásadě máš pravdu, ale nám třeba syn přes den prakticky nespal od 11 měsíců (střídala se období, kdy třeba dva měsíce spal, dva nespal, atd.). Že bych si se skoro dvouleťákem kdykoli během dne sedla nebo si šla dokonce lehnout, o tom jsem si mohla nechat zdát 😄 Ale jak jsem psala výš, my to máme s mužem jinak, než zakladatelka diskuse.

ilone
8. říj 2023

@emillyhk rozumím. Máme tři kousky, nejmladší se nezastaví. No tak byl doma bordel a co? Prostě jsem si normálně v klidu sedla. Ale je fakt, že na to, jsem přišla až se vzrůstající počtem děti. A vždycky jsem se mezi dětmi vracela do práce. A věř, ze to pak vážně začne ta pravá show😉🤣🙈.

squezy
8. říj 2023

@sarinkaovinka za me máš prostě sobeckého chlapa, kterého dítě prostě nebaví. Vztah podle me nebude také na růžovém obláčku. Cim vic se mu budes stěžovat, tim vic se zabejci. Ale sam od sebe se mu evidentně taky nechce, takže.. Ja mam 4,5leta dvojcata a vždycky mi pomáhal a pomáhá. Když jsem nemocná, jsem na 100% zastupitelna. Postara se o děti, o domácnost, vezme si klidně OČR, když jsem na umření, aspoň na par dni. Ja mam zlatyho chlapa, ale byl takový i pred svatbou, věděla jsem, koho si beru.

suzanna123
9. říj 2023

Tak se neptej. Prostě mu vraž dítě, že potřebuje přebalit a když řekne, že mu je blbě, řekni mu, že tobě taky a jdi. Asi ne úplně ideální případ komunikace, ale u nás chlap dělal všechno a nenapadlo by mě poslouchat nějaké výmluvy, proč něco dělat nemůže. Mě se taky nikdo neptal, jestli ty věci, co se kolem dětí musí dělat, umím, chci, nebo zvládnu.

oplatecka
9. říj 2023

Můj manžel pracuje a vydělává peníze, já se doma starám o naše nejmladší dítě, proto nechodím do práce a peníze nevydělávám. Jsem sice na rodičovské "dovolené", ale opravdu tady nejsem od toho, abych dělala všechno sama. ManžeI se o děti stará stejně jako já, nechodí se domů najíst, vyspat a hrát hry, ale plnohodnotně o naše společné děti pečuje. Ráno vodí prostřední dítě do školky, nejmladší přebalí, převlékne, dělá to u všech tří dětí od miminka. Odpoledne si vezme všechny děti ven, ať si můžu odpočinout a mít čas pro sebe. Večer koupe nejmenší a prostřední (nejstarší už to zvládá sám), já mezitím chystám večeři. Batole uspávám já, ale když jsem vyřízená, nemá problém vzít si ji do nosítka a uspat ji. Věta, že "chlapi na mimina moc nejsou", je naprosto zcestná a mimo. Můj muž se o děti stará od narození, nemá problém přebalit, hrát si, chovat, vzít kočár a jít se projít, hodněkrát i pracoval s miminkem v ruce, když byl na home office.

dixi86
9. říj 2023

Napred manzel jezdil jen na vikendy domu(ridic), ale i tak pres praci na dome, rekonstrukci domu, atd. si vzdy cas nasel a chtel najit. Kdyz sem prestavala kojit, pokazdy to vzal na sebe. Kdyz to slo, krom kojeni, zvladnul vse. Je snad jediny clovek, se kterym se o deti nebojim. Hlidani nemame zadne. Chodi do prace, vstava brzy, doma se nezastavi a jeste i tak se povenuje detem, protoze chce. Pokud nepracuje na dome, zahrade, cele odpo a i vecer se jim venuje, bere je sam do bazenu, na vylety.. na vyletech se jim venuje maximalne. Vas pripad sem zazila v rodine take, nic extra. Tata od rodiny se venoval detem prakticky jen jednou rocne na dovolene, jinak proparil na PC pul zivota. A to je vysoce inteligentni a vzdelany chlap. Zmena nastala az po hodne letech, kdy zena mela rakovinu a pak si postavili domek. I tak ale je 90% na zene. Ja jsem vdecna za sveho muze, i kdyz to je s detma hodne narocne, jsou obe hadata, castecne PAS, tak je skvelej a milujici tata. Ale takovy bez zajmu musel byt uz pred ditetem, ne? Na mne manzel zapusobil jeste v dobe, kdy jsme spolu nebyli prave tim, ze pred nekolika lidma upadlo male dite a on jediny z x lidi mu pomohl. Asi bych na nej netlacila, ale oznamila, ze mu utikaji nejlepsi roky zivota toho prcka. On to pozna, az bude chtit tata, ale syn zajem mit nebude...ale aby nebylo pozde.

martinka0209
9. říj 2023

O víkendu mu nechat dítě a ty běž na kafe s kámoškou,můj muž je v tom super,přebali,pochová/pomazlí se s mladší,se staršími si prohraje,občas vykoupe a to mám hodně na starost já koupání a občas mě pošle ven s kámoškou a dvě starší děti pohlídá ( mladší kojím),jinak když přijde z práce,tak na hraní s dětmi už není čas on přijde v 19:45 a děti jdou spát osm,ale on má krátký a dlouhý týden ,chodí s námi na hřiště i na akce u nás ve městě ,když má volno

michalusenka
9. říj 2023

Já když nic neřeknu tak ho to ani nenapadne 🤣prostě chlapům to říct primo

pajii25
9. říj 2023

Manžel chodí na tři směny, já před rokem nastoupila na půl úvazek a teď od září zpět na plný. Starat se musí o svoje, moje i naše společné - stejně jako já když on je v práci .

Jo s ním mají děti trochu uvolněný režim 🙈😁 ale v jádru jedeme stejně. Uspáva podobné jako já. Ale on když něco neví, volá nebo píše.

Jinak já mu většinou nejmladšího prostě pošlu ven na zahradu a hotovo 😁 ( samozřejmě nejdřív vysonduji co bude dělat ).

Normálně se dětem věnuje, když je doma a má chvilku. Někdy méně, někdy více. Ale tak do těch 2,5 let to nebylo že by s nima trávil půl dne. Pak už jsou to děti na pomoc - jako že se s nima dá dělat na zahradě, nebo se zabaví na písku atd. A jsou samostatný.

Dětem je 11, 9 a 3,5 let .

lcn162
10. říj 2023

Vlastní zkušenost: syn nechtěl, aby ho taťka uspával, protože když s ním nebyl přes den, nechtěl s ním být ani večer. A bylo jedno, jakou pohádku mu četl