Jak taktně vysvětlit rodině, že si nepřejete zasahovat do výchovy?

21. bře 2022

Raději anonymně, aby se to nedostalo i k rodině ...
Máte někdo typ nebo zkušenosti, jak vysvětlit rodině, že si nepřejete nevyžádané rady a už vůbec ne, aby vám zasahovali do výchovy?
Naše rodina má moc pěkné vztahy, často se vídáme, oslavuje se i svátek. Naši rodiče z mé i manželovi strany pro vnoučata žijou, rádi nás zvou na obědy, berou si děti na hlídání nebo do kočárku. Ovšem před necelým rokem se nám narodilo druhé dítě a švagr se švagrovou od té doby mají pocit, že oni jako rodiče 2 dětí, které poslechnou na slovo, by se měli angažovat i do naší rodiny. Jejich slušného vychování dosáhli vařečkou a pomalu za vše dostanou na zadek. Ráda bych je nějak uzemnila, ale tak, abychom si to ujasnili a pěkné vztahy zůstaly zachovány. Švagr už dokonce i vyhrožoval našemu s vařečkou v ruce a se slovy, že se má okamžitě přestat vztekat, protože být to jeho dítě, tak už má dávno zmalovaný zadek a zřejmě by moje děti taky potřebovaly vařečku poznat. Manžel s tím problém nemá, ten nad tím mávne rukou a nijak se tím nevzrušuje, ovšem já nechápu, jak si tohle může vůbec dovolit.

jjasmina
22. bře 2022

Tak to by můj švagr skončil, nicméně já vytyčila hranice už dávno, zasahovat by si nedovolil nikdo.

autor
22. bře 2022

@merope já se na to snažím dívat tak, že některé děti jsou prostě více projevující se a jiné jsou klidnější, některé mají svou hlavu jiné bez protestů udělají, co se po nich chce. Ale prostě není to příjemné, když se člověku dítě válí po zemi uprostřed uličky, s řevem na celý supermarket, lidi koukají a vy tam stojíte, další dítě na cestě a z pohledu lidí je jasné, co si většina z nich myslí. 🙄 Manželovi je jedno, že švagr takto hrozí, protože samotnému je mu v takové chvíli trapně a neví jak reagovat. Když se nad ně postavil švagr s vařečkou, tak přestala... Zároveň mu na jedné straně do hlavy vtlouká švagr, jak máme být přísní a že děti potřebují tvrdý režim, jinak nám z dětí vyrostou rozcapení smradi a na druhé straně mu já říkám, že takhle prostě nebudeme vychovávat, protože my své děti známé nejlíp a vařečka ani strach do výchovy nepatří. Nás rodiče taky neřezali a nejsou z nás vyvrhelové společnosti, ale co si budeme, ono je to jednodušší dítěti fláknout než řešit, jak v takové chvíli uklidnit sebe a ještě i dítě, zatímco vás okolí odsuzuje, že si neumíte zvládnout vlastní dítě.

klokanka31
22. bře 2022

Zase ale dítě není nějaká bezduchá loutka kterou budou rodiče ovládat a ona vždycky bezchybně poslechne. Děti jsou prostě děti, a když vyjadřují emoce tak si myslím že je to normální. Když vidím někde vztekající dítě tak tomu rozumím,to dítě prostě ještě neví jak ovládat emoce a rozhodně si nemyslím o rodičích nic špatnýho. To spíš když rodiče nepříčetně řvou na děti tak si o nich myslím svoje...

autor
22. bře 2022

@me_druhe_ja my jsme v tomhle za jedno. I když se třeba starší vzteká a jsou v tom vyloženě nezvládnuté emoce, tak je vidět, že by manžel nejradši zasáhnul, ale houknu na něho a raději odejde ať si to teda vyřešíme samy. On někdy nedokáže pochopit ani moje emoce natož emoce dětí, tak se v takové chvíli raději někam uklidí. Takže pro něho je třeba v takovou chvíli jednodušší, že nám teda švagr "pomůže", ale mě to vyloženě uráží. Za prvé mu do toho není vůbec nic, i kdybych děti vychovávala do kriminálu, tak je to moje věc, ne jeho a za druhé, to že nezvládne situaci a emočně se projeví není selhání moje ani dítěte. Holt má takovou povahu a budeme se s tím muset naučit pracovat. Ale ne tak, že to z ní vymlátím a naučím jí, že projevovat emoce je špatně.

levandule_k
22. bře 2022

Anonym Cituji, "z jeho výrazu si myslím, že bere jako selhání i to, že jsem jí vůbec nechala k takovým scénám dospět a ještě ke všemu před lidmi."

Teda pokud on na všechno používá u svých dětí vařečku a tvrdě je srovnává do latě, dítě ani nemůže projevit emoce, tak se ty jeho děti musí neskutečně potlačovat. To mi přijde strašné.

Asi bych se na tvém místě naučila být trochu od rány a švagra odpálkovala. Že je to sice hezké, že to s tou výchovou myslí "dobře", ale že jeho názor na tvoji výchovu je úplně irelevantní.

autor
22. bře 2022

@levandule_k u nich není na diskuzi prostor, tam se prostě zavelí a jde se, neposlechneš = dostaneš. Občas jsem si říkala, že by se mi taky líbilo, kdyby mě děti takhle poslouchaly, ale říkám si, že pořád to jsou malý človíčci, co mají taky svou hlavu a myslím, že mají právo na to se vyjádřit. 🤷 Jasně, jsou situace, kdy to prostě nejde, zavelím a nejede přes to vlak, protesty neprotesty, takhle to prostě bude. Ale nechci, aby z mých dětí vyrostly osobnosti, které před každým sklopí hlavu a poslechnou i přes svůj názor. Což mi přijde, že z takových děti pak musí vyrůst ne? I když můžu říct, že někdy jsem z toho přemlouvání a diskutování trochu unavená. V tomhle to ty rodiče, co mají za to, že vařečka je kámoš, jednodušší. Nemusí vymýšlet kompromisy. 😀

izz76
22. bře 2022

Pardon, ale mě tvoji svagri přijdou nenormální, proč dělají z dětí cvičné opice. Za každou neposlusnost jim narezou vareckou? Vždyť to je týrání děti, já bych s nima nechat být vůbec v kontaktu.

klokanka31
22. bře 2022

Mě by zajímalo co by švagr dělal v cizině, kde jsou fyzické tresty zakázané. Zrovna včera jsem četla že to zakázali i ve Walesu.

merope
22. bře 2022

Zkus někdy, když bude mít dítě hysterák někde, kde to okolí nevadí (třeba někde na ulici, kde nikdo nemusí být dlouho a poslouchat to), prostě stát nad dítětem a usmívat se na kolemjdoucí. Uvidíš, že se rázem změní pohledy - místo "co to děláš" budou prostě takové "vědoucí" - prostě kdo má malé děti, ten si tím prošel a ví, že dítě prostě mívá hysteráky. Pokud jsi z toho navíc nervózní, cítí to i dítě a je to mnohem horší.

holkaokomodra
23. bře 2022

vezmi varecku na svagra... ocividne se tim vztahy nezhorsi, kdyz ma stejne taktiky vuci vlastnim milovanym detem, nemuze ti to mit prece za zle...

klokanka31
23. bře 2022
holkaokomodra
23. bře 2022

@klokanka31 😉 no a ne? 😂 ja bych si mezi dvere pro tu srandu s tou varechou stoupla a rekla mu: Ještě jednou! 😂

klokanka31
23. bře 2022

@holkaokomodra Přesně, souhlasím 😃 ale vzít na něj nějakou velkou vařečku, ne tu klasickou na vaření 😄

marimanta
23. bře 2022

Opravdu máte tak hezké vztahy? Když švagr hrozí vaším dětem vařečkou...? Já za sebe si občas o výchově jiných i něco pomyslím, ale nekomentuji. Není to moje věc. Ovšem zase když něčí rozcapené dítě ničí za dozoru rodičů naše hračky, vybavení domácnosti, klidně dítěti řeknu, že tohle se u nás nedělá... Ve vašem případě bych se vykašlala na nějaké tanečky kolem, protože čím víc se v lejnu hrabeš, tím víc smrdí. Stručně a jasně bych se vymezila, vařeku ať si nechá na doma a rady nechci, děkuji, tečka, konec diskuse.

lcn162
25. bře 2022

Já se svým švagrem bojuji neustále. Ale hlavně kvůli autosedačkám. On to neřeší, protože on jako malý taky nejezdil v sedacce a přežil a já jsem na sedačky hrozně zaměřená. Ale je toho víc. Oni nechávali děti vyvztekat, my ne. My omezujeme sladké a elektroniku, oni jsou benevolentnější. Nakonec jsme se domluvili, že my nebudeme zasahovat do jejich výchovy, oni do naší, každé děti je jiné, ale respektujeme výchovu těch druhých. Dospěli jsme k tomu tak, že jsme si řekli, co se nám líbí na výchově těch druhých, co ne a hlavně si ujasnili, že obě strany budou respektovat tu jinou výchovu. My si děti navzájem hlídáme, takže kdybychom si podryvali výchovu, nebylo by to dobré. A taky nás nebavilo pořád řešit výchovné spory. Pokud máte dobré vztahy, měli byste si o výchově všeobecně popovídat.