Daří se vám se 2 dětmi udržovat pořádek?

5. kvě 2022

Jak jste na tom s udržováním pořádku a malými dětmi? Máme doma 2,5 letou a půl roční a doma je permanentní bordel. Někdy mě to stresuje, protože bych si přála mít uklizeno, zároveň i manžel má k tomu často nějaké poznámky. Ne, že by nám za to nadával, to nikdy, ale občas prohodí takovou poznámku jako, že to mám jen špatně zorganizované nebo jak je možné, že jiní mají i víc dětí a uklízeno a navařeno i tak mají. Nebo že jiné ženy zvládají při mateřské i pracovat. On je OSVČ a některým jeho kamarádům dělají ženy papíry do práce, aby jim pomáhaly, já se jen starám o děti. Tyhle poznámky mě zraňují snad mnohem víc, než když by přišel domů a nadával. Přemýšlím pak, jestli jsem opravdu tak neschopná, jestli bych se neměla víc snažit, být ta dokonalá žena, co všechno zvládá. Opravdu to ostatní zvládáte mít naklizeno, uvařeno, obstaráno všechno a ještě pomáhat muži nebo pracovovat? Nebo je to jen ta hloupá představa zabedněných můžu? On není zlý, ale prostě je toho názoru, že je to vlastně velmi jednoduché na té mateřské a obě děti jsou mamánkové a malé a nevydržely by s ním celý den nebo víkend, aby to vyzkoušel, že to zas taková pohoda není se starat jen o ty děti a domácnost (bydlíme v poměrně velkém domě).

klokanka31
5. kvě 2022

Hele a nemůže do něj hustit nějaký jeho kolega? Je to divný, ale chlapi se prý baví v práci i o věcech jako jsou děti,a jak to chodí u nich doma...mě nedávno dostal manžel, v práci se zmínil že vaří doma on (baví ho to, a vždycky říká že chce vařit). No a prý se někteří kolegové do něj pustili jestli není magor, že mě mít doma tak by mě hnali, že jako ženská co je doma tak musí mít denně navařeno,naklizeno,prostě všechno tip top 🤦‍♀️

klokanka31
5. kvě 2022

@marimanta Taky mám hromadu prádla 😄 peru skoro denně, a žehlím jednou týdně...prádlo neuteče.

loylii
5. kvě 2022

Nemám deti odstrcene, nevyrustaj jak dříví v lese, uklizeno máme. Můj názor je ten, čím doma méně věci, tím lip se udržuje provozní pořádek. Hračky jsou jen v pokojicku. V koupelne máme jen potřebné věci a každý jeden ručník. Boty každý vyndany jen jedny aktuální, zbytek v botniku. Vše je ve skrinich nebo na půdě. Organizuji následující den vždy večer před spaním a máme vše presne nalajnovano. S chlapem nám to tak vyhovuje, jsme stejne nastavení. Chaos nevladne. A vždy když jsme u někoho na návštěvě a vidíme ze maj z obýváku dětskou hernu, v koupelne každý člen milion sarapaťiček, v chodbe dvacetery boty, na kuchyňský lince milion věci, tak kroutime hlavou😀… a i mi přijde, ze všechny ty věci stojí spoustu peněz.
Podle mě záleží jak se s chlapem v tomhle shodnete. A kdyby ten můj měl nějaký pindy, tak mu řeknu ať si to uklidi sám, když se mu to nelibi. Taky mám dvě deti a teplý jidlo dělám hlavně kvůli sobě, on si to večer ohřeje k veceri a nemusím kolem nej litat. Výborný pomocníci jsou myčka, tycovy vysavač a pracka na 9kg prádla, susicka. Peru jen v sobotu rano. U nás jsou tedy občas třecí plochy o tom, kdo bude uklízet garáž a na zahradě. Nesnasim praci venku, trauma z dětství a otce. Ale i to si snad někdy sedne😁

journals
5. kvě 2022

Mam jen jedno dite, trilete a uklid nezvladam, nebo spis nechci. Spinu doma nemame, ale naklizeno a dum jak ze skatulky taky ne. Netrapi me to, je to o prioritach a hodnota meho zivota a fungovani neni dana ulohou v domacnosti.
Ale mezi 1-2 rokem me to taky hodne stresovalo. Ted k nam chodi jednou za cas pani na uklid a je to ta nejlepsi investice - udela ten uklid co ja pri beznem dnu nestiham.
A naprosto must have je tycovy aku vysavac. A minimalisticky zarizene bydleni s dostatkem ulozneho prostoru

jako_mala_holka
5. kvě 2022

Vůbec neřeším, hodně věcí dělám jak a kdy se mi chce, jak je čas, něco udělá manžel... Někdy dva tři dny nevysaju, někdy vysaju i dvakrát za den, když usoudim, že je to potřeba nebo mám záchvat 😀 a tak je to se vším

klokanka31
5. kvě 2022

@loylii Všechno nalajnováno, takže třeba v 7.00 snídaně, v 7.30 úklid, v 10.00 procházka, v 11.00 volná zábava atd? 😃

loylii
5. kvě 2022

@klokanka31 na desítky minut ne😀.. Ale kdo v kolik priveze nákup, v kolik bude obed, kdy jedu k rodičům na návštěvu a v kolik budem doma. Kdy má přijít ppl, kdo bude doma, aby to převzal, kdy přijde opravář na žaluzie atd.. Každá zmena se hlásí tomu druhému smskou😀 Máme toho hodně, navíc oba pracujeme na PC z domu a naše deti nejsou tichouncí intelektuálové, který sedí jak pěny v koutku. A samozřejmě nejde vždy vše podle plánu a je z toho mírná nervozita😅.. Ale podstata je pro mě mít doma opravdu málo věcí. Když jsem třeba u mých rodičů, který maj přecpaný barak věcí, tak úplně vždy tam něco zapomenem, v tom zmatku se ztrácí veci raz dva😅😅😅

sonaxoxo
5. kvě 2022

@janina228 výměna manželek..😁😁tam to podle mě berou.. Tam je vždycky supermatka versus špindira, takže logicky berou příklad od té supermatky...😋

janina228
5. kvě 2022

@sonaxoxo jo tak😄.. to je těžká váha, to mě nenapadlo 😄

veraakubik
5. kvě 2022

Asi tak-mam 5 deti-vek 15,13,11,6,3-barak jak krava-řeklo by se starsi pomahaji,uz nejsou mimina..Opak je pravdou-chlap tedy nerekne pujdu slova,obcas pomuze,jsou dny,kdy by se z podlahy dalo jist a jsou dny kdy neni ani nadobi nandane do myčky..Kdyz si holky hrály v obyvaku-na zemi lego,hracky,na stole pastelky a nečekaně prisla tchyne-podotýkám-nikdy s nicim nepomůže-nepohlida a vesla se slovy no tady to vypada-a ja-prisla jste na navstevu,nebo kritizovat? Holky si hrajou,tak je jasne,ze tady neni nacancano-az budou upichnuty u mobilu pak tady uklizeno bude,ale zase se vam nebude libit,ze si nehrajou a cumi do mobilu-vim,jsem drzka nevymachana,ale ona ten bordel po nich neuklidi,tak co..Od te doby i kdyby bylo uprostřed místnosti 💩 nerekne ani slovo.Jako nerikam mit bordel,špínu a fuj nonstop 365 dni v roce,ale zivot preci neni jen o uklizeni..

me_druhe_ja
5. kvě 2022

2 děti, dva a půl a 15m. Nejsem a nikdy jsem nebyla na úklid. Protože oba ještě většinu času lezou a všechno strkají do pusy, tak obden luxuju a vytírám (mám parní 2v1). Peru skoro denně, nádobí průběžně. Vařím málo, hlavne polívky, protože skoro nic jinýho ten starší neji, takže se ani nemá smysl snažit něco vymýšlet (do polivek mu "schovám" vše od masa po luštěniny). Hračky a tak uklízím jednou denně. Koupelna jednou týdně, WC podle potřeby, většinou jednou za dva dny. Většinu věcí dělám, když jsou děti vzhůru. prach utřu tak jednou za dva měsíce (z viditelných ploch průběžně častěji, ale ne systematicky), okna myje přítel a vůbec větší úklid dělá přítel. Nicméně chci si najít paní, co by chodila jednou měsíčně na takovej ten důkladnějsi úklid kuchyně, koupelny, prachu všude a tak. Takovej beznej provozní bordel zvládam. Jinak vaří hodně přítel, pro nás. Nemyslím si, že máme doma špínu ale rozhodně nemáme sterilní prostředí. Úklid nikdy není nadřazen na výlety nebo aktivity s dětma, pokud jsou. Nicméně děti jsou obě docela schopny si hrát sami delší dobu a chapu, že někdo to tak nemá. Já se od malička snažila se jim věnovat ale zároveň je nechat, aby se naučily zabavit se samotný. Docela se to povedlo, uvidíme do budoucna.

autor
5. kvě 2022

@janina228 taky si myslím, že vstáváním brzo by se u nás doma akorát zvedla spotřeba kafe a míra nevrlosti a to zejména u mě 😄😄 Minule sama od sebe vstala starší brzo, tak říkám ok, třeba půjde dneska brzo spát! Tak usla v 5 odpoledne během hry na koberci a šla spát v 11. Já už kantáre, protože jsem spala sotva 6 hodin a ještě přerušovaně. Ještě, že si to člověk může s těmi dětmi tak jednoduše naplánovánovat...

emillyhk
5. kvě 2022

Dítě mám jenom jedno, 15m. Co tady tak občas čtu, tak si myslím, že celkem samostatné (vydrží si docela hrát sám). Ale do 14m prakticky nespal přes den, to se naučil až teď. A když to srovnám, tak je to sakra znát na celém chodu domácnosti. To co jsem před měsícem sotva stihla, tak teď na pohodu. Běžný úklid dělám denně, věnuju se mu tak 15-30min. Uklízím zónově - jeden den ložnici a pokojíček, jiný den kuchyň, další den koupelny, atd. Vařím většinou na dva dny a rychlovky, o víkendu se střídáme s mužem. Máme doma čisto, ale upřímně říkám, že máme provozní binec. Věčně se tady povalují hračky, na lince je víc než jen to nezbytné, na komodě se kupí papíry od rozdělaných projektů. Ale až na ty hračky je to z 90% manželův binec a nedovolil by si říct půl slova. Naopak po práci se normálně zapojí do chodu domácnosti (dítě, nádobí, apod). Ale my to bereme tak, že jsem na rodičovské, jsem "placená" za péči o dítě, ne o domácnost. Ta je naše a nějakým způsobem se podílíme oba. Občas to skřípe, ale to proto, že já bych chtěla mít víc uklizeno, mým chlapům je to jedno 😉

zuzineckah
5. kvě 2022

@marimanta tomu rozumím, ale zakladatelka nikde nepsala, ze chová nějaká zvířata nebo ze ma na hrbu hospodářství…

barmil
5. kvě 2022

Řešením je uklízečka. Můj manžel bordel nevidí, mě to irituje. Mám děti 12 a skoro 2 roky, pracuju na půl uvazku a když mám volno, jsem raději s detma, než abych uklizela. Uklízečka chodí jednou týdně, kdyz jsme venku, umyje koupelnu, kuchyn, utre prach, vysaje, vytre, nalesti.. A ja přes týden jen udrzuji. Nejlepší investice, co jsem udělala.

chris_n
5. kvě 2022

Ne 😂

autor
5. kvě 2022

@marimanta
@zuzineckah mám doma 2 akvária a 3 další mazlíčky + asi 30 kytek. Všechno je moje záležitost. Když si stěžuju, že mám málo času, tak se právě manžel často obrací na to, že mám dát zvířata a kytky pryč a budu mít kupu času. Jasně, nějaký čas to sežere, ale třeba pro mě je to právě ten můj koníček. Těší mě to a zároveň velmi mrzí, že mám na to málo času. On zas sportuje s kamarády. Jinak bydlíme ve velkém domě (5kk) a máme zahradu, slepice. Manžel dělá kolem domu a já mám na starost domácnost. Zahrada je taky v mojí režii, hrubé práce dělá teda on, takové to zahradničení kolem kytek a sklizně dělám já. Na to mi většinou chodí hlídat tchýně. Mě to tak dřív vyhovovalo. Manžel stavěl a měl ten hlavní příjem, já měla na starost večeře, nákupy, domácnost, svoje zvířata a dodělávala jsem magistra, občas nějaká brigáda . Teď je to v podstatě stejné, ale přibyli k tomu ty 2 děti a manžel nějak nechápe, proč to doteď to x let fungovalo a teď by to mělo být jinak.

rebe
5. kvě 2022

Spousta mužů vydělává takové peníze, že si jejich žena může platit uklízečku, chůvu, kurzy golfu a osobního trenéra. Máš to všechny od manžela taky, nebo je neschopný manžel a měl by se víc snažit? Řídit svůj život podle jiných je nesmyslné a nedospělé, snad je to podle příkladu na otočení logiky tvého muže hezky vidět 🙂

ondul
5. kvě 2022

Moc se mi libil prispevek, ze neuklizeny byt se nerovna spinavy byt!
Taky jdeme nekdy spat a nejsou hozene talire od vecere do mycky a na zemi se vali kostky, auta a knizky. Ale zachod mame cisty, chuchvalce prachu v koute nevedeme...
Pro me obecne funguje nemit mraky veci a hlavne mit vse kam dat, aby vse melo sve misto.
A kdyz neni navareno, tak nastesti mi nevadi (myslim z hlediska vyzivy, ze nebaziruju vyhradne na domaci strave) vytahnout z mrazaku rybi file a nakrajet k tomu zeleninu, pripadne si dat ve meste koupenou polivku v bistru.
Jo a hlavne manzel skvele pomaha, luxuje vyhradne on, nadovi myje prakticky taky vyhradne sam, nema problem prijit z orace a vzit dite jeste na dve hodiny na hriste nebo do lesa.

zuzineckah
5. kvě 2022

Hele, vy to máte zcela blbě nastavené. Je jasné, že s příchodem dětí se leccos změní. Někdy na chvíli, někdy na stálo. Každopádně je to situace, které se musíte oba přizpůsobit, a ne jen ty... On si jde zasportovat s kamarády - no to ty bys měla taky. Nějaké kecy o tom, jak by to s dětmi nezvládl, na to se vykašli. Prostě oznamuj, neptej se. Když to není schopen pochopit tak nějak přirozeně, aniž by vůbec byla nutná nějaká debata, tak na něj musíš jinak. A ne proto, abys mu dělala na truc. Ale proto, aby si uvědomil, že mít děti znamená určitou změnu pro oba rodiče.

teate
5. kvě 2022

Já teda uklizeno mám a je mi tak dobře. Máme i zahradu, tam je to jak kdy, že nestíhám někdy … ale doma je uklizeno stále. Děti mám 2 roky a druhé je 5 měsíců.

inssomnia
5. kvě 2022

Studuju, pracuju, uklizeno nemám a jen co jsem se teď vyhrabala z prvního trimestru, kde jsem vyjma základní obsluhy dítěte jen ležela a brečela, přišlo zkouškové a doháním, co jsem za ty tři měsíce neudělala. Takže ano, teď mám doma takový bordel, že je z toho i mně blbě a zvládám tak maximálně praní, nádobí, udržet naživu kytky a čistit po zvířatech. Njn se stane. A manžel by nikdy neřekl ani slovo. Maximálně spolu konstatujeme, že už to fakt nejde a společně (!!!) se pustíme do toho nejhoršího. Dítě umí obstarat i rozvíjet stejně dobře jako já a bordel po nich zůstává o něco většíí než když jsem s ní sama já. :D jakože náš vzájemný respekt by podobný poznámky opravdu nedovolil - nějaký ty máš dělat.... a ostatní taky zvládaj... Věděl, co si bere. Já věděla, co si beru.
No nic. Teď už to ten měsíc musí vydržet tak, jak to je. A fakt mě fascinuje, že někdo denně vysává. Já bych byla ráda, kdybych to zvládala jednou týdně.

janinasm
5. kvě 2022

Muj chlap má ten samý názor jako tvuj a diví se, že máme doma neustále bordel a že se dokonce i zvětšuje! Mám dvě malé děti, mladšímu je rok. Mám ráda pořád, ale i kdybych se přetrhla, tak ten tu permanentně prostě už nikdy asi nebude. Když už najdu ten čas opravdu uklidit (a to je vždy na úkor dětí, což nemám ráda, protože pro mě jsou děti důležitější než pořádek), tak stejně pak dlouho ten pořádek nevydrží a i za dvě hodiny se stihne udělat takový bordel, jako by se vubec neuklízelo. Zrovna dneska jsem málěm nrečela, když jsem zjistila, že si tu ani nemam kam sednou. Všudě rozházený hračky, oblečení, rozkopaný boty, různý další krámy....... Ne. Já prostě úklid nedávám. Nestíhám to. Nedá se to. Někdy ani neustelu, protože vstane malá, letí do kuchyně, tak čapnu malýho, aby v kuchyni neudělala bordel, dám j najíst, pak jemu, pak letim superrychle na wc abych byla superrychle zpět, aby děti něco nevyvedli, pak je letím oblíknout, pak sebe, atd atd. Ne. Já to rozhodně nedávám. Uklizeno nemáme a máme tu permanentní bordel bohužel.

janina228
5. kvě 2022

Nějak mi přijde, že v okamžiku kdy žena má děti, tak často muž ještě víc zabředne do pozice živitele rodiny a z toho titulu má nárok na své zájmy a spokojenou, uklizenou domácnost. Já to dokonce i chápu,ale nevidím důvod, proč by žena měla být jakýmkoliv způsobem konfrontována svým mužem, obzvlášť když jako bonus začne mluvit o jiných ženách 😶.. nic na tom, že žena se cítí třeba po druhém porodu jak kredenc.. ještě jako bonus bude doma slyšet, že to jiný zvládají líp než ona? jak je možný, že tohle se děje dost běžně a nějak nikde moc nevnímám, že by žena v ten okamžik vracela stejnou - něco jako "Hele a víš, že ostatní muži doma pomáhají?"

ruzovyjednorozec77
8. kvě 2022

Hele ja se snažim udržovat pořádek naoko. Ale opovaz se otevřít skříně, šuplíky, jakékoli úložné prostory.... Stíhám vyprat, zapnout susicku, navarit, i vytrit a vysat. Nemivame třeba všude hračky, kluci si v rámci možností po sobě uklízí. Ale... Jak rikam, úložné prostory pláčou, mytí oken taky poklulhava. Prach taky 😀 ja jsem zase rada když můžu s kluky vypadnout ven A neřešit. Většinu úklidu dělám, když spi (ale v tomto jsou zlatí. Chodí mezi 6-7 a ja mam tak 2-3h klidně ještě na úklid).
Prostě to neřeš. Děti jsou malé jednou a svět se neposere, že není dokonalý pořádek.

ruzovyjednorozec77
8. kvě 2022

A taky... Uklízím s kluky. Oni vysavaji hrde pokojíček, ja mezitim vytru obyvak, rozrazim okna, jdu prekontrolovat vysati a dovysat pokoj. Nádobí myjeme taky spolu. Když lestim zrcadla, mladez lesti taky. Ja to pak samozřejmě vše opravim. Ale aspon to není, že cumi na pohadky a matka litá s kostetem. Je to zároveň společný čas. Ale nemám miminko. Když jsem mela mladšího jako mimino, dala jsem si ho do nositka na zada a uklizela tak. Starší tapal kolem a pomahal, mimino spalo....

kristyneckaa27
8. kvě 2022

Není bordel jako bordel. Může být "provozní".. věčně rozházené hračky,občas celý den nádobí ve dřezu.. a pak bordel jako špinavá koupelna a tak. Mám 20ti měsíční a prcka 4 měsíce.. hračky jsou tu furt poházené,přes den to sice vždycky trochu poklidim a zase se roztáhnou.. ALE! podle mě pokud ten základní úklid(koupelna,WC,podlaha a tak) je pravidelně dělaná,tak ten provozní pořádek prostě je když jsou děti. A raději tu budu mít trochu nepořádek, než si nevšímat dětí. Takže podle mě to ber jedním uchem sem druhým ven 🙂

fatal_error
8. kvě 2022

My tedy rozhodne doma naklizeno nemame a priznam se, ze jsme nemeli naklizeno ani pred detmi, kterym je ted 4 a pul a 2 a ctvrt.
Manzelovi je to jedno, zadne poznamky nema a to i kdyz on je poradnejsi nez ja. Nam uplne staci, ze neni nikde vylozene spina a ze se nic nelepi na ponozky. 🙂 Rozhazene hracky mame po celem byte. Ja to posbiram a za hodinu muzu znova, takze to neresim. Me kamaradky to maj stejne, takze komedii na naklizenej byt na sebe ani nehrajeme. 🙂 Tu hraju akorat na tchyni, nebo kdyz si treba kamarad privede na deskovky pritelkyni. Ale zas ze bysme i v tehle pripadech doma dreli pred navstevou do umoru, to se taky rict neda. 🖐

95newmommy2020
8. kvě 2022

Hlavně si ho nerozmazli, urcite je tak sikovnej, aby zvládl pracovat i uklidit.
My máme jedno dítě 2 a ctvrt roku a bordel jak v tanku. Od května už pracuju, a já si ho rozmazlila, tím, že za dobu, co jsem byla v domácnosti zapomněl, že se prádlo nevyndá samo, koš se sám nevynese, ten vysavač musí taky někdo zapnout. Takže u nás je teď apokalypsa, já fakt nehodlám uklízet, když dojdu v půl 6 z officu. 😄 Bohužel manželovi to nevadí, takže ani ho nehne, že by něco poklidil. Já zatím vyckavam, on je teď mnohem víc času doma než já. A ten bordel snad asi ani nevidí, nebo nevím, proč ho to nenapadne. Mám pocit, že je to proste moje chyba, že jsem mu neřekla častěji, aby něco dělal pravidelně. A teď to už neumí/nevidi/nedochází mu to.

somalicats
8. kvě 2022

@janinasm Hele, to, co píšeš, je ale o vlastním nastavení. Já než jdu s dětmi dolů z ložnice do kuchyně, tak je oblíknu, tj. nic se mi tady v kuchyňoobýváku z oblečení neválí. Boty - už i dvouleťačka si umí boty uklidit do botníku, takže rozkopaný boty - neexistuje. Hračky tu roztahávají jen ty dvě nejmladší, starší holky (6 a 8) už si po sobě hračky musí uklidit, jakmile si s nimi dohrají, stejně tak i oblečení. Nádobí likviduju do myčky průběžně, a hlavně zapojuju děti do vykládání čistého nádobí - čím dřív ty návyky pochytí, tím líp pro Tebe 😉. Vylité, nadrobené atd. utírám/zametám hned, jinak pak uklízím až večer, a je to celkem rychlovka, stačí mi 30-40 minut včetně vytření kuchyňoobýváku. Zbytek baráku vytírám a luxuju tak 2x týdně.