Gonadotropiny

Gonadotropiny jsou pohlavní hormony, které jsou do těla vylučovány z hypofýzy. Hypofýza, neboli podvěsek mozkový, je malý orgán umístěný hluboko uvnitř lebky, vážící jen okolo půl gramu a v našem těle je to hlavní centrum soustavy žláz s vnitřní sekrecí, které produkují uvnitř našeho těla hormony. Celý tento systém se nazývá endokrinního.

Lékaři hypofýzu často označují za mistrovskou žlázu, jelikož produkuje až dvacet velmi důležitých hormonů, které ovlivňují náš život a zdraví. Mezi tyto hormony patří i gonadotropiny. Název gonadotropiny mají proto, že ovlivňují přímo pohlavní žlázy - gonády, tedy vaječníky u žen a varlata u mužů.

Gonadotropiny jsou hormony stimulační - pomáhají vývoji gonád (což jsou vaječníky a varlata) a v nich pak podporují vznik pohlavních hormonů - u žen estrogenů a progesteronu, u muže testosteronu. Tak dokážou už v počínající pubertě3 dívek přímo ve vaječnících ovlivňovat menstruaci2, u chlapců zase působí ve varlatech a napomáhají vyzrávání semenotvorných kanálků. Mohou také za viditelné rozdíly mezi pohlavími - růst vousů a ochlupení, u dívek růst prsou. V dnešní moderní medicíně jsou tyto hormony využívaný v léčbě neplodnosti3.

Složky, jejichž znalost pomáhá v léčbě neplodnosti

Gonatropiny jsou skupina hormonů, která se skládá z několika složek dalších hormonů, mající svou důležitou roli pro naši plodnost. Současná moderní medicína již díky výzkumům ví, jak v našem těle pracují a pro co jsou důležité a dokáže tuto znalost dobře využít i v léčbě neplodnosti. Znalost jedné ze složek také přinesla revoluci v domácím zjišťování případného těhotenství.

  • FSH - neboli folitropin, je hormon ke stimulaci folikulů, u mužů stimuluje spermatogenezi (vývoj a dozrávání spermií). Stimuluje růst a zrání folikulů - to jsou váčky, které se nachází na vašich vaječnících. V těchto váčcích jsou bezpečně uložena vajíčka. Během zdravého měsíčního cyklu ženy dochází k růstu (zpravidla) jednoho váčku (tzv. Graafův folikul) a dozrání vajíčka uvnitř. Za to může právě FSH, který k tomuto růstu dává pokyn. Úloha FHS vrcholí s ovulací - prasknutím váčku a uvolněním zralého vajíčka.
  • LH - lutropin nebo luteinizační hormon. U nás žen odpovídá za výživu vaječníků a tím je udržuje při životě, u mužů podporuje tvorbu testosteronu, který poté nahrazuje funkci FSH a LH.
  • hCG - jde o lidský choriový gonadotropin, který je do krve uvolňován poté, co se oplodněné vajíčko zahnízdí do děložní sliznice. Choriogonadotropin je možné nalézt v krvi po 7–9 dnech po početí a o další 1–2 dny později i v moči. hCG je tedy jeden z prvních ukazatelů případného těhotenství - na měření přítomnosti tohoto hormonu v moči fungují domácí těhotenské testy, po kterých saháme jako po první možnosti ověřit si případné těhotenství24. Někdy se však také může vyskytovat jako znak onemocnění, například nádorového - u mužů rakovina varlat (zvýšené hodnoty hCG).

FSH - jeden hormony ze skupiny gonadotropinů

Některé maminky si neuvědomují, že císařský řez je operace břicha.

Tak takhle tedy rozhodně ne. Dejte mě do šátku nebo ergonomického nosítka!

Popis obrázku: Takto složitá je struktura hormonu folitropinu.

Léčba neplodnosti pomocí gonadotropinů

Moderní léčby neplodnosti umí využít těchto hormonů, a to i v případě potíží u žen i u mužů.

V případě anovulace6, tedy neprasknutí vaječného folikulu a vyplavení zralého vajíčka, které se tak neoplodní, je využívána znalost fungování FSH.

Léky obsahující folitropin, například Metrodin HP nebo Fostimon3, mohou napomoci vajíčku dozrát a tak umožnit jeho vyplavení a následné oplodnění. Po úspěšné léčbě aplikací FSH pak může dojít k oplodnění přirozeně, pohlavním stykem, nebo za pomoci nitroděložní inseminace (IUI)9.

Další medikamenty využívající gonadotropinů jsou ty, které obsahují lidský menopauzální gonadotropin hMG. Tyto medikamenty jsou vyráběny z moči žen, které jsou v přechodu. Z jejich moči je extrahována směs několika druhů gonadotropinů a ty pak pomáhají ženám, které trpí anovulací tím, že stimulují růst folikulů. Používají se i u léčby mužské neplodnosti1. U mužů, kteří trpí nedostatečnou tvorbou spermií. Díky působení gonadotropinů na další hormony, například testosteron, tvorba spermií roste a pravděpodobnost oplodnění také roste.

Další známá složka, hCG, je využívána při přípravách na IVF - mimoděložní oplodnění5. Preparát obsahující hCG je podáván k vyvolání finálního dozrávání vajíček před jejich odběrem z ženského těla.

Svou roli v léčbě neplodnosti hraje i znalost složky LH. Při procesu oplodnění za pomocí hormonální léčby se hladina LH sleduje, jelikož je známo, že jeho příliš nízká hladina zamezuje zrání vajíčka, ale naopak v případě, že je hladina příliš vysoká, vajíčko poškozuje. Hladina optimálního dávkování LH je tak nyní předmětem zkoumání.
Oplodnění vajíčka

Popis obrázku: Mikroskopické zvětšení právě probíhajícího oplodnění vajíčka.

Více o gonadotropinech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140206000326/http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplod...
  2. http://www.stopneplodnosti.cz/lecba-neplodnosti/lecba-zeny/druhy-krok--lecba-gonadotropiny
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Gonadotropin

Použité zdroje obrázků

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Structure_of_FSH-FSHRED.png
  2. https://pixabay.com/cs/ivf-plodnost-neplodnost-icsi-1514174/

Hodnocení a zkušenosti s gonadotropiny

Máš zkušenost s gonadotropiny?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce