Fostimon

Fostimon je hormonální lék určený dospělým ženám, který je prodáván v prášku. Tento prášek je určen pro roztok k aplikaci injekční stříkačkou. Fostimon obsahuje vysoce čištěný folikulostimulační hormon (FSH), který podporuje růst folikul a vajíček.

Injekční roztok je připravován těsně před jeho aplikací.

Kontraindikace Fostimonu

Nežádoucí účinky Fostimonu

  • pocity na zvracení,
  • zvracení,
  • zvýšená citlivost prsou,
  • lokální podráždění pokožky.

Užívání Fostimonu

Fostimon slouží ke zrání folikulu. Poté se pomocí injekce hCG1 vyvolává ovulace6.

Pacientka by měla mít denně pohlavní styk, počínaje dnem před aplikací injekce hCG až do dne ovulace. Pokud roste bazální teplota, pacientka se nachází v období ovulace. Pokud v prvním cyklu dávkování Fostimonu nedojde k otěhotnění, je možné léčbu podstoupit ještě 2krát.

Léčba fostimonem zahruje dvě fáze:

  1. denně se podává 75 - 150 m.j. Zrání folikul je měřeno klinickými zkouškami (zkoumání křivky bazální teploty3, hodnocení cervikálního hlenu, velikosti folikul) a hormonální kontrolou (měření hladiny estrogenu v krvi nebo moči pacientky). Fostimon je podáván do té doby, dokud není pacientka v preovulační fází (záleží na poměru estrogenu a velikosti folikul). Maximální délka podávání Fostimonu je 10 - 12 dní.
  2. Pokud testy ukážou, že je pacientka v preovulační fázi, podává se den po poslední injekci Fostimonu 5000 až 10000 m.j. hCG. Ovulace se zpravidla dostaví do 48 hodin. Pokud se tak nestane, je možné maximálně po dobu 3 dnů aplikovat denně 1 injekci hCG.

Po aplikaci hCG může být u ženy vyvolána nadměrná estrogenní reakce. Klinické testy mohou ukázat 4. až 8. den po aplikaci hCG ovariální hyperstimulaci (bolesti břicha, napětí ze zvětšených ovárií aj.). V tomto případě musí být léčba Fostimonem přerušena a nesmí se ani podávat hCG. Objeví-li se hyperstimulace 3 - 4 týdny po aplikaci hCG, může to být známkou hrozícího potratu13 nebo mimoděložního těhotenství22.

Léčba gonadotropiny může způsobit mnohočetné těhotenství nebo potrat.

Video: Aplikace Fostimonu

Více o Fostimonu na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. http://www.lekarna.cz/fostimon-150-m-j-1x150ut-prasek-pro-inj-roztok/

Hodnocení a zkušenosti s Fostimonem

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost s Fostimonem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
danny38  1. pro 2014

Fostimon

Když jsem začala docházet do CAR, tak jsem dostala od doktora na výběr, buď Fostimon nebo jiné hormony, které se aplikují přes tzv. pero. Ptala jsem se, jaký je mezi nimi rozdíl a když dr. řekl, že pouze v rozdílné aplikaci a ceně, zvolila jsem Fostimon, i když jsem měla trochu obavy z aplikace injekcí.

Obavy byly zbytečné a píchnutí jsem zvládala na jedničku, samozřejmě že tomu i přispěl velmi kvalitní špek na břiše, do kterého jsem se bravurně trefovala. :-N

Další obavu kterou jsem měla, byla příprava a míchání, ale i to jsem se naučila rychle a pak už jsem jela automaticky.

Neměla jsem žádné nežádoucí účinky a myslím, že i když je cenově z těch levnějších hormonů, neznamená, že je méně kvalitní ;-)
1 člověk považuje za užitečné
peta2010  8. led 2014

Naše zkušenost

Zkušenost s Fostimonem byla taková, že jsem žádné vedlejší účinky nezpozorovala a píchání injekcí, jelikož manžel má už 12 měsíců praxe s prvním těhotenstvím, tak mu to problém nedělalo. Ulomíte, natáhnete, ulomíte, smícháte a natáhnete. Záležitost 3min. (poprvé to určitě bude déle)

Ale co mně hrozně vzalo byla ta cena. Připadá mi, že vše, co by mělo všeobecně člověku pomoci, je snad to nejdražší na světě.
Držím palečky všem, které máte léčbu před sebou. :-)
mavo  7. led 2014

Zkušenost s Fostimonem na krátký protokol

Fostimon jsem dostala v CARu při krátkém protokolu. Píchal mi jej manžel, takže jsem byla ušetřena samopíchání do břicha. Manžel mi jej píchal do svalu.
Oproti perům je nevýhoda, že si ho musím sama namíchat. První příprava injekce mi zabrala asi 20minut, ale pak se do toho už člověk dostane a je to otázka pár minutek.

Žádné nežádoucí účinky jsem na sobě nespozorovala.

Přihlas se do těhotenského newsletteru