Ledvinové kameny v těhotenství jsou občasné, ale jakmile se objeví, tak jde o závažný problém. Ledvinové kameny, latinsky ureterolitiáza, si u těhotných žen vyžadují vždy hospitalizaci na urologické klinice.
Ledvinový systém je systém, který tvoří, uskladňuje a vylučuje moč. Základní jednotkou tohoto systému jsou ledviny, ze kterých vystupují močovody. Močovod spojuje ledvinu a močový měchýř. Moč se z močového měchýře vylučuje ven z těla přes močovou trubici. Ledvinové kameny se mohou nacházet kdekoli v ledvinovém (močovém) systému, nejčastěji jsou zaklísněny v močovodu.
Ledvinové kameny se taktéž tvoří i u těhotných žen24. Nejčastěji se diagnostikují už v prvním trimestru37 těhotenství. Diagnostikovat ledvinové kameny v těhotenství je velmi obtížné, protože jsou omezeny standardní terapeutické a diagnostické postupy, např. se těhotným ženám neprovádí standardní RTG, u těhotných žen se ustupuje od chirurgického zákroku, kvůli možným komplikacím. Stejně tak i celková narkóza má mnoho vedlejších účinků, které mohou ovlivnit vyvíjející se plod.
Ledvinové kameny se tvoří obvykle v ledvinách, a to jakmile vytvořená moč obsahuje hodně vápníku, cystinu a nebo kyseliny močové. Malé kameny odejdou spontánně bez bolestí, horší je to ale s většími kamínkami, které zůstanou zaklísněné v močovém systému a způsobují tak pacientovi různé těžkosti.
Ženy v těhotenství jsou více náchylnější na vznik močových kamenů, protože už v prvním trimestru se jim rozšířuje vnitřní systém ledvin, ve kterém se tvoří moč. Rostoucí děloha3 vytváří tlak na ledvinu a močovod, což může podořit tvorbu kamenů, a to tak, že se zhorší odtok moči z ledviny přes močovod do měchýře.
Tvorbu kamenů podporuje i nedostatečný příjem tekutin.
Ledvinové kameny se vyskytují v průměru u jedné těhotné ženy z 1500. U 80-90% těhotných žen se kameny projeví nejčastěji v druhém17 a třetím trimestru13, protože spontánní odchod kamenů je omezen zvětšující se dělohou.
Projevy ledvinových kamenů jsou u těhotných žen podobné s projevy těhotenství, proto diagnostikovat tento stav v těhotenství je někdy náročné. K nejčastějším projevům patří.
U těhotných žen je potřebné myslet na tuto diagnózu, jestliže pacientka v minulosti měla časté infekce ledvinového (močového) systému a už v minulosti měla ledvinové kameny.
Léčba se dělí na medikamentózní a chirurgickou.
Prvním krokem v léčbě ledvinových kamenů je dostatečná "hydratace pacientky", pacientce se podávají tekutiny v podobě infúzí přímo do žíly. Dalším krokem v léčbě je tlumení bolesti pomocí analgetik. U 60-80% pacientek tak dojde k vyplavení ledvinových kamenů. Lékaři doporučují pokoj na lůžku a pokud je to potřebné, tak se do léčby přidávají i antibiotika1. Vždy se odebírá i moč na chemický rozbor. Těhotná žena nemůže užívat všechny léky proti bolesti, proto lékař vybere nejvhodnější lék, který neohrožuje plod.
20-30% těhotných žen vyžaduje chirurgický zákrok. Cílem tohoto zákroku je zprůchodnit močové cesty, aby se mohla vylučovat moč. Urologové mohou zavést do močových cest stent, dále mohou provést ureteroskopii a nebo perkutánní nefrostómii.
Pokud přijde pacientka v těžkém septickém stavu a nedaří se zavést stent, tak dalším terapeutickým postupem je tzv.perkutánní nefrostómie. Jde o zákrok, který se provádí tehdy, pokud je v ledvině nahromaděno obrovské množství moči, které se nemůže vyloučit díky překážce v močovodu. Zákrok se provádí v lokální anstézii pod sonografickou kontrolou, pomocí trubky se udělá vývod z ledviny přímo přes kůži, moč tak volně odtéká a pacientce uleví od bolesti.
Ledvinové kameny menší než 4 milimetry obvykle spontánně odejdou. Kameny větší než 7 milimetrů obvykle vyžadují chirurgickou intervenci. Nejlepší prevencí před vznikem ledvinových kamenů je dostatečný příjem tekutin, doporučuje se pít vodu s citrónem.
Močové kamene menšie ako 4 milimetre zvyčajne spontánne odídu. Kamene väčšie ako 7 milimetrov zvyčajne vyžadujú chirurgickú intervenciu. Najlepšou prevenciou pred vznikom močových kameňov je dostatočný príjem tekutín, odporúča sa piť vodu s citrónom.