Fusaky

Fusak je pro mnohé rodiče povinnou zimní výbavou ke každému kočárku a je součástí jak hlubokých vaniček, golfek14, sportovních nástaveb, či autosedaček. Fusak dítě ochrání před mrazem, chladem a zimními dny. Na trhu jsou dnes již takové fusaky, které jsou voděodolné, větruodolné, omyvatelné, pratelné, vyrobeny z umělotiny, či ovčí vlny a záleží tak jen na rodičích, jaký typ fusaky si vyberou. Mnohé záleží hlavně na prostředí, ve kterém rodiče žijí a které často navštěvují. Ti rodiče, kteří holdují zimním sportům určitě ocení fusaky z ovčí vlny a naopak rodiče ve městě třeba fusaky fleecový.

Výrobci se dnes soustředí i na tvar fusaky, který je buď nožičkový a nebo klasický celý, s plným spodním dílem. Určité značky kočárků si žádají i typické střihy fusaky, ale opět záleží na každém rodiči, který fusak a jaký typ zakoupí. To samé platí i v případě volby koupě nového fusaku a nebo použitého z bazaru

Fusak

Jak vybrat správný fusak?

Odepínací spodní díl fusaku

Než si rodiče pořídí fusak pro své dítě, je potřeba zvážit, na jaké období a na jak dlouho fusak potřebují a budou ho pro dítě využívat. Ne všechny fusaky budou dítěti stále dobré co do jeho velikosti a proto je někdy dobré orientovat se na fusaky, které rostou spolu s dítětem a mají spodní odnímatelný/přidatelný díl. Tento díl je ve většině případů prakticky šusťákový a dítěti tak rodiče nemusí sundávat botičky. Výhodou odepínatelné části je hlavně to, že se tak fusak vejde jak do autosedačky10, tak hluboké vaničky. Celý, tzn. i se spodním přidatelným dílem zase pasuje do sporťáku.

Otvory na bezpečnostní pásy

Sportovní sedačky a autosedačky jsou vybaveny bezpečnostními pásy a i na ty je potřeba se zaměřit v případě výběru fusaku. Některé fusaky mají v sobě otvory na 5-ti bodové bezpečnostní pásy a je tak dobré si fusak odzkoušet, jestli jsou pásy rozepínatelné a fusak na ně nasaditelný. Některé pásy se totiž rozepínají jinak, než by rodiče mohli očekávat a proto je dobré si vše před koupí zkontrolovat.

Přírodní vlna vs. fleece a plyš

Ve většině případů postačí nenáročným rodičům fusaky, které jsou vevnitř vybaveny a vyrobeny z fleece, či plyše. Fusaky s takovou vnitří stranou postačí na kratší procházky městem, přírodou apod. Jejich termoregulační vlastnosti jsou však nižší než beránková výplň fusaků a i cena je v závislosti na kvalitě nižší.
Fusaky z přírodní vlnou mají daleko vyšší termoregulační vlastnosti a skvěle dítě zahřejí a před mrazem ochrání i v těch nejchladnějších zimních dnech. Navíc jsou vhodné i pro ty děti, které se více potí a v umělém materiálu se necítí nijak příjemně. Ovčí vlna má navíc pozitivní vliv na zdraví dětí, kdy dětská pokožka dýchá a zabraňuje jak přehřátí, tak ochlazení materiálu.

Údržba fusaku

Nemusí být vždy pravou, že přírodní materiály se daleko hůře udržují než ty umělé. Vlna se udržuje vyčesáním a nebo omytím vodou a přípravkem Lanolinem. Některé přírodní materiály je i tak možné prát na 30°, pokud to uvádí výrobce. U umělých materiálů se dá fusak buď obetřít a nebo vyprat dle návodu v příbalovém letáku.

Vnější materiál fusaku

Některé fusaky jsou vyráběny z polyamidu, což je materiál lehký, dobře udržovatelný, hebký na dotek a odolný vůči větru a na výroby některých fusaky výrobci používají polyester. Ten je hrubší než polyamid a možná i u maminek oblíbenější, protože rychleji schne, je odolnější vůči poškození a má skvělou prodyšnost.

Více o fusacích na modrykonik.cz

Použité zdroje:

  1. http://www.malvik.cz/Tema/Vybirame/Jak-vybrat-fusak
  2. https://web.archive.org/web/20160206180950/http://www.zone4baby.cz/

Hodnocení a zkušenosti s fusaky

Máš zkušenost s fusaky?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost