Menstruační kalendář

Menstruační kalendář je skvělá pomůcka pro ženy ve všech životních situacích. Ať už si hlídáte své dny čistě jen pro pořádek, nebo ho sledujete zevrubněji kvůli potížím, které vám cyklus přináší, určitě víte, že díky moderním technologiím je dnes vedení kalendáře hračka.


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Negativní těhotenský test nemusí znamenat, že nejste těhotná
🎞️ Vše o ovulaci
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na ovulaci?
🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?


Zatímco naše maminky si obvykle vystačily s tím, že si do kalendáře dělaly hvězdičky, my máme dnes k dispozici celou řadu vychytávek, které nám sledování cyklu usnadňují.

Menstruační kalendář nemusí sloužit jen k tomu, abyste dopředu věděla, kdy vaše dny očekávat. Zapisovat si můžete i mnoho symptomů, které cyklus doprovází, pocity či bolest, ale také ovulaci či četnost pohlavního styku. Skvělým pomocníkem jsou pak aplikace, které si můžete stáhnout do mobilu nebo počítače. Spočítat si datum další menstruace2, plodné dny a ovulaci6 můžete také online například v této kalkulačce.

Moderní aplikace umožňují podrobné sledování menstruačního cyklu včetně desítek symptomů, kvality sexuáního života a předpovědi plodných i neplodných dnů

Mentruační kalendář 2019 k vytištění

Pokud vám pro zaznamenávání důležitých úkolů a poznámek nejvíce vyhovuje obyčejný papír a tužka, možná jste zapisování své menstruace za roky tabulkování už dobře vychytala. Stejně dobře poslouží generacemi prověřený stolní kalendář.

Na internetu můžete najít mnoho vzorů, jak menstruační kalendář vyrobit a mít ho doma po ruce. Stáhnout si kalendář můžete i online, vytisknout a už jen doplňovat své dny. Rozdílnou barvou tužky nebo jiným znakem se pak dají zapisovat i různé symptomy a události, které jsou pro vás každý měsíc důležité. Menstruační kalendář 2019 ke stažení.

Menstruační kalendář si můžete vést i v klasickém papírovém diáři

Aplikace do telefonu - skvělý pomocník při hlídání menstruačního cyklu

Výbornou pomůckou pro sledování menstruačního cyklu jsou aplikace, které si můžete stáhnout do mobilu i do počítače.

Menstruační kalendář jako aplikace do telefonu je ideální, pokud nemáte moc času a zapisování často odbýváte. Telefon máte obvykle po ruce vždy, stačí jen párkrát kliknout a můžete zaznamenat. Skvěle se hodí také ve chvíli, kdy se váš gynekolog zeptá na datum poslední menstruace a vy podle indicií marně vzpomínáte.

Aplikace s menstruačním kalendářem udělají mnoho práce za vás. I pokud do něj zanesete jen datum počátku vaší menstruace, aplikace se postará o mnohé další. Nejzákladnější vlastností menstruačního kalendáře po zadání dní, kdy máte menstruaci, je automatický výpočet předpokladu plodných dní. U většiny aplikací si ale můžete zapisovat mnoho dalších událostí, které vás zajímají a které chcete sledovat.

Aplikace tak bývají skvěle využitelné jak pro ženy, které berou antikoncepci, tak naopak pro ženy, které se chrání přirozeně či se snaží o miminko. Zaznamenávat se dají i léky, které užíváte - pokud se chráníte antikoncepčními pilulkami anebo naopak užíváte přípravky, které vám k otěhotnění mají pomoci.

Zapisování pocitů i sexuálního styku

Do kalendáře můžete zapisovat i sexuální styk, včetně hodnocení jeho kvality a četnosti. I pokud si zrovna nepřejete otěhotnět, vědomosti o tom, jak fungují vaše sexuální potřeby v čase, se v případě řešení jakýchkoli potíží mohou hodit.

Ženám, které mají během cyklu potíže, pomůže zapisování přidružených pocitů a příznaků. U celé řady aplikací lze zapisovat na desítky symptomů, od teploty, hustoty děložního hlenu až po bolesti hlavy, nevolnosti a napětí v prsou.

Vyhodnocení nejen samotného cyklu, ale i všech přidružených potíží, je pak možné pouhým kliknutím - bez nutnosti vypisování a pozorování dat, které nasbíráte, vám aplikace sama vygeneruje graf nebo tabulku se všemi poznámkami, které jste si zapsala.

V případě, že otěhotníte, řada kalendářů umožňuje přímý skok do kalendáře, který sleduje růst vašeho miminka v každém týdnu těhotenství až k datumu vašeho porodu.

Aplikace tak bývají skvěle využitelné jak pro ženy, které berou antikoncepci, tak naopak pro ženy, které se chrání přirozeně či se snaží o miminko

Nejlépe hodnocené aplikace pro Android a iOS:

WomanLog

  • tato aplikace umožňuje sledovat kromě předpovědi menstruace také plodné dny a fáze Měsíce. Zvláště vyznačené jsou plodné a neplodné dny. Zapisovat si můžete na desítky symptomů, pohlavní styk včetně hodnocení vašeho orgasmu a zaznamenání, zda byl styk chráněný či nikoli. Sledovat cyklus můžete jak v běžném režimu kalendáře, tak za pomoci několika tabulek a grafů, které si můžete nechat posílat na mail nebo rovnou tisknout. Nastavit si můžete i různá upozornění, které vám kalendář bude posílat.

Menstruační kalendář od Simple Design Ltd.

  • velmi rozsáhlý kalendář s jednoduchým zobrazením jak očekávané menstruace, tak ovulace. Zapisovat si můžete mnoho symptomů, teplotu, hmotnost nebo náladu. Vybírat můžete i z přednastavených 64 nabídek symptomů. I z této aplikace lze všechna data zálohovat na mail nebo rovnou tabulky a grafy tisknout.

Menstruační a ovulační kalendář Flo +

  • tento menstruační kalendář je prezentován jako osobní diář. Kromě zapisování menstruace a generace plodných a neplodných dní nabízí aplikace podrobné sledování období PMS. Zaměřuje se více na ženy, které si přejí otěhotnět. Kalendář nabízí zaznamenávání těhotenských testů, bazální teploty a ovulačních testů, těhotenskou kalkulačku a přímý přechod do aplikace pro nastávající maminky.

Více o menstruačním kalendáři na Modrém koníku

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s menstruačním kalendářem

Máš zkušenost s menstruačním kalendářem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost