Náročné dítě

Náročně dítě
Pojem „náročné“ dítě u nás není příliš udomácněn. Rodiče „náročných“ miminek se ptají: „Proč je mé dítě jiné? Proč nespí celou noc?6 Proč jsme neporovnatelně více unaveni než naší přátelé s malými dětmi? Co děláme špatně?

Pokud se, milí rodiče, snažíte, jak nejlépe umíte, vše je v pořádku. Vaše milované dítě se jen chová tak, jak se narodilo. Ne proto, že by Vaše rodičovská výchova v něčem pochybila, ale proto, že přišlo na svět jako dítě s jedinečnými osobnostními črty.

12 charakteristických črtů "náročného" dítěte

Chcete vědět, jestli je jím i Vaše dítě? Tady jsou:

 1. Horlivost

\\Náročné děti fungují na plné obrátky. Intenzivně, usilovně a horlivě se projevují ve všech činnostech a aktivitách.

 1. Hyperaktivita

\\Náročné dítě je stále připravené „k aktivitě“. Hyperaktivita, jako nadměrná činnost, se v případě těchto dětí spojuje s příbuzným črtem - hypertonií. Pojem hypertonie vyjadřuje vztah ke svalům, které jsou často napjaté, stáhnuté, doslova připraveny na akci, čekající na explozi.

 1. Vyčerpávání rodičů

\\Náročná miminka vysávají z unavených rodičů i poslední kus energie a potom si vyžadují ještě něco navíc. Rodiče péči o náročné děti oprávnění považují za vyčerpávající.

 1. Kojení jako obživa, upokojení a zábava

\\Rodiče se v uspokojování potřeb náročných dětí postupně zdokonalují. Vlastními zkušenostmi například zjistí, že kojení70 pro náročné dítě není jen zdrojem obživy, ale hlavně jednoduchým a zaručeným způsobem upokojení a často i zábavy.

 1. Vyžadování

\\Náročné děti vyžadují od rodiče stoprocentní pohotovost a okamžitou reakci na požadavky, ktoré umí pořádně a důrazně „vyslovit“. Tento črt, víc jak jiné, přivádí rodiče k pocitu a manipulaci ze strany malého, ukřičeného dítěte.

 1. Časté probuzení

\\Novorozenci7 a kojenci se značnou část spánku, narozdíl od větších dětí a dospělých, nachází v etapě takzvaného lehkého spánku, ze kterého velmi snadno procitnou a probudí se.

 1. Nespokojenost

\\Praxe rodičů náročných dětí potvrzuje, jak náročné je uspokojovat požadavky nemluvňat za každých okolností, a to ješte „na výbornou“. Proto občasné selhání, někdy dokonce rostoucí neschopnost správně reagovat na potřeby náročného dítěte, působí na rodiče značně frustrujícně.

 1. Nepředvídatelnost

\\Rodiče náročných dětí se nejednou rozčarovaně ptají: „Kde děláme chybu? Jak to, že to, co včera na čertíka zabralo, dnes už vůbec nefunguje?“ Zachvátí je pocit zklamání.

 1. Přecitlivělost

\\Náročné děti jsou dobře „informované“ o dění v jejich bezprostředním okolí. Výjimečně cítí, vnímají, odhadují. Otevřeně dávají najevo svá očekávání, stejně jako spokojenost s jejich naplněním.

 1. Neodložitelnost

\\Náročné dítě touží po kontaktu17. Zbožňuje dotyk s pokožkou matky, nejraději se k ní tulí v její posteli. A nebo miluje kontakt v pohybu, například houpání při sezení, při stání, při chůzi.

 1. Neschopnost sebeupokojení

\\Nerealistickou rodičovskou představou o usínání náročných dětí29 je ta, že své děťátko uloží do postýlky, ono si pomrnčí, unaví se, při cumlání spokojeně zavře oči a usne.

 1. Citlivost na odloučení

\\Většina dospělých prosazuje názor, že by se děti měly naučit být samostatné. Čím dříve, tím lépe. Podle této mínky matka a dítě představují nezávislé osoby, schopné existovat „na vlastní pěst“.
Náročné děti a hyperaktivita

Povzbuzení pro rodiče

Označení „náročné dítě“ není nemoc ani diagnóza. Ano, náročné dítě je horlivé, přecitlivělé, neodložitelné, často se budí a mnoho toho od vás vyžaduje, ale všechny charakteristické znaky platí jen do okamžiku, kdy se schoulí do vaší náruče. Do náruče vyčerpané mámy, kde se cítí nejlépe a stává se spokojeným děťátkem. Vydržte tuto náročnou výchovnou zkoušku, odměna se projeví v podobě jedinečné, zdravé, sebevědomé a životaschopné osobnosti Vašeho potomka.

Více o náročném dítěti na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140328002910/http://www.mamaaja.sk/zdravie/psychologia/vase-milovan...
 2. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/2759/12_charakteristickyc.html
 3. http://www.askdrsears.com/topics/fussy-baby/high-need-baby/12-features-high-need-baby
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s náročným dítětem

Máš zkušenost s náročným dítětem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost