Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rodičovství

Pamatujete si, jak jste si přísahala, že nebudete jako vaše máma a že tohle byste svému děťátku nikdy neudělala? Že vy budete dítě vychovávat jinak? Možná jste si během těhotenství koupila spoustu knížek o různých typech výchovy dětí1. Prostudovala jste si zásady kontaktního rodičovství17, nebo jiné metodologie, která vás oslovily a jste připraveni vychovat úžasné dítě.

Video rozhovor: Lujza o dětech.

Jenže pak se objeví období vzdoru7, dítě začíná rozlišovat své potřeby od svých tužeb, začíná se prosazovat, používat já chci, já nechci, já sám, hledá si rovnováhu mezi vyjadřováním sebe sama, svobodnou vůlí a sebeovládáním. Záchvaty pláče, házení se o zem, trucování jsou na programu klidně i několikrát denně. Je to nápor na nervy a v takových situacích se zřejmě často přistihnete, že se přesně chováte jako vaše matka. Nebojte, období vzdoru netrvá věčně, stačí s dítětem jen správně komunikovat. A zvládnete tak i sebe náročnější dítě.

Děti jsou méně nevrlé, pokud mají dostatek vjemů a aktivit. Zapojte je do domácích prací10, uvidíte, že se z uplakánka najednou stane vděčný pomocník. Děti také milují různé hry a říkadla2, která pomohou odvést pozornost a zahnat nudu.

I když to není vždy snadné, najděte si čas na své děti, poslouchejte jejich přání a potřeby, reagujte na to, když projeví strach nebo mají noční můry. Děti v každém věku potřebují cítit bezpečí máminy náruče.

<< Zpět do kategorie Výchova1

Pomohl ti tento článek?
 / Ne