Červené oko

Červené oko je jedno z nejčastějších problémů, se kterým přichází pacienti k očnímu lékaři. Červené oko představuje obecný pojem, který zahrnuje různé oční onemocnění, jejichž společným znakem je prokrvení, zarudnutí spojivky.

Červené oko se projevuje různými symptomy. Např. Pálení oka, řezání, štípání, pocit suchého oka nebo slzení. Pokud přijde pacient k lékaři do ambulance, důležitým krokem je zjistit příčinu červeného oka.

Formy červeného oka

 • Povrchový zánět oka - při tomto zánětu jsou rozšířeny cévky bělma od vnější strany směrem k duhovce oka. Zarudnutí svědčí o zánětu, cévy jsou cihlově-červené. Často jsou podrážděné i spojivky.
 • Hluboký zánět oka - vzniká při zánětech probíhajících uvnitř oka. Cévy oka jsou více postiženy v okolí duhovky a zarudnutí je méně výrazné směrem na periferii.

Povrchový a hluboký zánět může probíhat i spolu, tehdy mluvíme o smíšeném zánětu. Při povrchovém zánětu je přítomna bolest, světlocitlivost, slzení. Pro lékaře je velmi důležité určit místo zánětu, protože někdy může jít o závažnou infekci, která ohrožuje pacienta.

Sekret tvořící se v oku

Lékař musí při vyšetření zjistit, kde se tvoří sekret a o jaký typ sekretu se jedná:

 • ttekutý řídký sekret - nejčastěji bývá při alergických zánětech
 • hustý sekret při bakteriálních infekcích
 • hnisavý sekret při závažných bakteriálních infekcích

Někdy může být sekret v oku i s příměsí krve.

Příčiny červeného oka

Existuje mnoho onemocnění, které způsobují červené oko. Může jít o oční onemocnění, nebo o systémové onemocnění, jejichž projevem je zarudnutí oka.
Patří zde záněty spojivek, duhovky, rohovky, bělma.

Konjunktivitida

 • zánět spojivek
 • je to zánět, který se řadí k vnějším zánětům oka
 • v diagnostice je velmi důležitá anamnéza, čili i správné zjištění událostí, za kterých došlo ke vzniku zánětu
 • pokud zánět trvá déle než 14 dní, tak jde o chronický zánět
 • Projevy:
  • Pocity řezání v oku
  • Světlocitlivost
  • Svědění očí
  • Pocit suchého oka nebo zvýšená sekrece v oku
  • Celková slabost
  • Zvýšená teplota
  • Zvětšení lymfatických uzlin na hlavě

Nemoci, které se mohou projevovat postižením spojivky:

Dělení:

 • Infekční konjunktivitida - virová, bakteriální,
 • Alergická konjunktivitida

Bakteriální konjunktivitidy se vyskytují nejčastěji přes zimu a na jaře. Pacienti si stěžují na bolesti oka, na řezání a pálení očí a z očí vytéká hlenohnisavý sekret a postiženy obvykle bývají obě oči. Zrak je většinou v pořádku a nedochází k jeho zhoršení. Během spánku se mohou slepit řasy. Lékař snadno stanoví diagnózu na základě klinického stavu a doporučuje se provést stěr ze spojivek, kdy se přesně zjistí jaká bakterie způsobuje zánět. Bakteriální záněty se léčí lokálními širokospektrálními antibiotiky1 a pomocí výplachů očí. Při závažnějších typech konjunktivitid se doporučují použít antibiotika v tabletové formě.

Virové záněty spojivek se vyskytují mnohem častěji než bakteriální záněty, způsobují je hlavně adenoviry. Viry se přenáší kapénkovou infekcí. Pacienti mají zvětšené lymfatické uzliny nacházející se před boltcem, při bakteriálním zánětu nejsou tyto uzliny zvětšeny. Dalším znakem je tekutá sekrece z oka. Pacient je citlivý na světlo, pálí ho a řežou oči. Také jsou postiženy obvykle obě oči. Na virovou infekci se antibiotika1 nepodávají. Pacientům pomáhají studené obklady a někdy jim lékař předepíše lokální kortikosteroidy.

Alergické záněty spojivek se vyskytují v souvislosti s atopií a u alergických pacientů. Nejčastějším projevem je senná rýma. Ze symptomů převládá slzení, pálení a řezání očí během sezonního výskytu. Při léčbě alergického zánětu spojivek je často nutné spolupracovat s alergologem. Zánět se léčí akutními kortikoidy. Po stabilizování je však nutná dlouhodobá léčba tzv. stabilizátory.

Syndrom suchého oka

Syndrom suchého oka je onemocnění, při kterém je poškozen slzný film oka, nejčastěji chybí dostatečná tvorby vody. Jedním z projevů suchého oka může být i červené oko.

Záněty rohovky

Zánět rohovky (keratitida) je závažný stav, při kterém je pacient ohrožen ztrátou zraku. Rohovka může být poškozena virovou, bakteriální nebo mykotickou infekcí.

Při bakteriální infekci pacient pociťuje zhoršení zraku a na světlo. V léčbě se uplatňují antibiotika. Virovou keratitidu nejčastěji způsobují herpetické viry, proto dochází k častým recidivám infekcí, nejvíce při oslabení organismu. V léčbě se využívají antiherpetické leky.2

Mezi oční onemocnění, jejichž projevem je červené oko patří:

 • Skleritida - záněty bělma
 • Iridocyklitida - zánět duhovky, nejvíce se vyskytuje u lidí se zánětlivým onemocněním kloubů - artritidou

Červené oko může způsobit mnoho očních onemocnění, ale i systémových onemocnění. Některé systémové onemocnění se mohou projevit v úvodu pouze červeným okem, proto je potřeba pacienta s červeným okem pořádně vyšetřit. Může jít totiž o závažné onemocnění a rozhodně to není jen běžný zánět.

Léčba červeného oka patří do rukou očního lékaře.

Více o červeném oku na modryknik.cz

Použité zdroje

https://web.archive.org/web/20120812080939/http...

Hodnocení a zkušenosti s červeným okem

Máš zkušenost s červeným okem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru