Červené oko je jedno z nejčastějších problémů, se kterým přichází pacienti k očnímu lékaři. Červené oko představuje obecný pojem, který zahrnuje různé oční onemocnění, jejichž společným znakem je prokrvení, zarudnutí spojivky.
Červené oko se projevuje různými symptomy. Např. Pálení oka, řezání, štípání, pocit suchého oka nebo slzení. Pokud přijde pacient k lékaři do ambulance, důležitým krokem je zjistit příčinu červeného oka.
Povrchový a hluboký zánět může probíhat i spolu, tehdy mluvíme o smíšeném zánětu. Při povrchovém zánětu je přítomna bolest, světlocitlivost, slzení. Pro lékaře je velmi důležité určit místo zánětu, protože někdy může jít o závažnou infekci, která ohrožuje pacienta.
Lékař musí při vyšetření zjistit, kde se tvoří sekret a o jaký typ sekretu se jedná:
Někdy může být sekret v oku i s příměsí krve.
Existuje mnoho onemocnění, které způsobují červené oko. Může jít o oční onemocnění, nebo o systémové onemocnění, jejichž projevem je zarudnutí oka.
Patří zde záněty spojivek, duhovky, rohovky, bělma.
Nemoci, které se mohou projevovat postižením spojivky:
Dělení:
Bakteriální konjunktivitidy se vyskytují nejčastěji přes zimu a na jaře. Pacienti si stěžují na bolesti oka, na řezání a pálení očí a z očí vytéká hlenohnisavý sekret a postiženy obvykle bývají obě oči. Zrak je většinou v pořádku a nedochází k jeho zhoršení. Během spánku se mohou slepit řasy. Lékař snadno stanoví diagnózu na základě klinického stavu a doporučuje se provést stěr ze spojivek, kdy se přesně zjistí jaká bakterie způsobuje zánět. Bakteriální záněty se léčí lokálními širokospektrálními antibiotiky1 a pomocí výplachů očí. Při závažnějších typech konjunktivitid se doporučují použít antibiotika v tabletové formě.
Virové záněty spojivek se vyskytují mnohem častěji než bakteriální záněty, způsobují je hlavně adenoviry. Viry se přenáší kapénkovou infekcí. Pacienti mají zvětšené lymfatické uzliny nacházející se před boltcem, při bakteriálním zánětu nejsou tyto uzliny zvětšeny. Dalším znakem je tekutá sekrece z oka. Pacient je citlivý na světlo, pálí ho a řežou oči. Také jsou postiženy obvykle obě oči. Na virovou infekci se antibiotika1 nepodávají. Pacientům pomáhají studené obklady a někdy jim lékař předepíše lokální kortikosteroidy.
Alergické záněty spojivek se vyskytují v souvislosti s atopií a u alergických pacientů. Nejčastějším projevem je senná rýma. Ze symptomů převládá slzení, pálení a řezání očí během sezonního výskytu. Při léčbě alergického zánětu spojivek je často nutné spolupracovat s alergologem. Zánět se léčí akutními kortikoidy. Po stabilizování je však nutná dlouhodobá léčba tzv. stabilizátory.
Syndrom suchého oka je onemocnění, při kterém je poškozen slzný film oka, nejčastěji chybí dostatečná tvorby vody. Jedním z projevů suchého oka může být i červené oko.
Zánět rohovky (keratitida) je závažný stav, při kterém je pacient ohrožen ztrátou zraku. Rohovka může být poškozena virovou, bakteriální nebo mykotickou infekcí.
Při bakteriální infekci pacient pociťuje zhoršení zraku a na světlo. V léčbě se uplatňují antibiotika. Virovou keratitidu nejčastěji způsobují herpetické viry, proto dochází k častým recidivám infekcí, nejvíce při oslabení organismu. V léčbě se využívají antiherpetické leky.2
Mezi oční onemocnění, jejichž projevem je červené oko patří:
Červené oko může způsobit mnoho očních onemocnění, ale i systémových onemocnění. Některé systémové onemocnění se mohou projevit v úvodu pouze červeným okem, proto je potřeba pacienta s červeným okem pořádně vyšetřit. Může jít totiž o závažné onemocnění a rozhodně to není jen běžný zánět.
Léčba červeného oka patří do rukou očního lékaře.