Gynekologické problémy v dětském věku

Mezi nejčastější gynekologické problémy v dětském věku patří záněty, synechiae vulvae, krvácení, poruchy pohlavního dospívání, nádory a úrazy.4

Záněty rodidel

V dětské gynekologii je potřeba věnovat pozornost zánětům zevních rodidel a pochvy (vulvovaginitis) a zánětům vejcovodů a vaječníků (adnexitis) kvůli jejich závažným následkům pro budoucí ženskou plodnost.

Vulvovaginistis

Vulvovaginitis je zánět pochvy a vulvy (vnějších pohlavních orgánů). Je to nejčastější gynekologická onemocnění v dětském věku.

Příčiny:

 • Střevní bakterie - nejčastěji jde o E.coli, enterokoky, klebsiely, proteus
 • Nevhodné prádlo - silonové prádlo, těsné a nevzdušné kalhoty
 • Nedostatečná hygiena - nesprávné utírání po stolici, a sice zezadu dopředu
 • Cizí těleso - korálek, figurka z her, sponka do vlasů zavedené do pochvy

Klinický obraz:

Dominujícím příznakem je výtok, fluor vaginalis. Je to často jediný příznak, proto se toto onemocnění označuje i jako fluor. Přirozený výtok se u dívek objevuje mezi 9. - 10. rokem života. Nazývá se pubertální Purus nebo fluor Purus. Je hlenovitý, čirý s mírně kyselým zápachem.

Pokud se výtok objeví u mladšího děvčátka, považujeme to za patologický stav a obvykle to svědčí o probíhající infekci. Tento druh patologického výtoku nazýváme fluor mixtus. Je většinou bílý, žlutý až nazelenalý, někdy zapáchá.

Dalším příznakem onemocnění je zarudnutí, pálení a svědění rodidel, často jsou vidět stopy po škrábání se.

Zánět není příliš závažným onemocněním, pro holčičku znamená spíše dyskomfort, může se přidružit Infekce močových cest.7 U pubertálních dívek, které již měly pohlavní styk, se může infekce rozšířit do dělohy3 a vaječníků.

Diagnostika

 • Vyšetření mikrobiálního obrazu pochvy,
 • Kultivační vyšetření,
 • Vyšetření moči,
 • Vaginoskopy - vyšetření tzv. vaginoskopem, což je tenká trubička, kterou je možné se podívat do pochvy i přes panenskou blánu, nahrazuje "dospělácká" gynekologická zrcadla.

Léčba

 • Odstranění příčin (zlepšit hygienu),
 • Poševní krajky s obsahem antibiotik1 (čípek se zavádí pomocí malého otvoru v panenské bláně, starší, deflorované (po pohlavním styku) dívky si je mohou zavést samy.)

Adnexitis

Zánět vejcovodu3 a vaječníků je onemocnění, kterému se u dětí nevěnuje velká pozornost. U dětí se infekce přenáší:

 • Ze zapáleného střevního ústrojí (zánět slepého střeva),
 • Šířením infekce krevní cestou při zánětu horních cest dýchacích, angínách2, otitidách.

Klinický obraz

 • Převládají mírné bolesti, pobolívání v podbřišku,
 • subfebrilie,
 • bolestivost při vyšetření břicha.

Léčba

Prevence

Adnexitida mladistvých je onemocnění s tendencí k chronickému průběhu s častými recidivami. Nejzávažnějším následkem adnexitidy je poškození průchodnosti vejcovodů. Následkem je pak sterilita.3

Synechie vulvae infantum

Je to srůst malých stydkých pysků. Tento stav se yvskytuje v klidovém, neestrogenizovanom období. Sliznice protilehlých míst poševního vchodu srostou, vznikne konglutinace.

Synechie vulvae vzniká při nedostatečné nebo příliš opatrné hygieně. Genitálie je třeba pravidelně mýt od tzv. smegma. Smeg třeba vždy setřít tyčinkou na čištění uší. Když na genitáliích smegma zůstává a pak několikrát denně namažeme genitál mastí proti opruzeninám38, tak se postupně malé stydké pysky slepí, obvykle směrem od zadečku nahoru.

Děti nemají obvykle žádné potíže. Synechie obvykle objeví pediatr při preventivní prohlídce.

Konglutinace stačí tupě roztrhnout, při masivní synechii se operuje v celkové anestezii pomocí laseru. Masti s estrogeny se nedoporučují, protože mohou vyvolat předčasnou pubertu.3

Krvácení z rodidel v dětském věku

Rozeznáváme fyziologické a patologické krvácení. Za fyziologické krvácení se pokládá menstruace2. Pokud nastane krvácení v tzv. klidovém období, vždy je indikováno vyšetření dětským gynekologem.

Příčiny krvácení:

 • Úrazy rodidel,
 • záněty,
 • cizí těleso v pochvě, je přítomen i zapáchající výtok,
 • předčasná puberta (pubertas praecox),
 • zhoubný nádor pochvy nebo děložního čípku.

Předčasná puberta

Předčasná puberta, lat. puberta praecox se projevuje časným růstem prsou, ochlupení a rychlým růstem ještě před 9. rokem života. Po ukončení puberty se uzavírají růstové štěrbiny a děti přestávají růst. Proto je největším nebezpečím brzké uzavření růstových štěrbin s následným malým vzrůstem.

Předčasnou pubertu lze léčit a zastavit ji. Při léčbě spolupracuje gynekolog s endokrinologem.

Nádory rodidel

Nádory rodidel představují v dětském věku 2-5% všech nádorů dětského věku. Nádory zevních rodidel u dětí téměř neznáme, stejně tak jako nádory dělohy. U dětí však existují zhoubné nádory pochvy.

Více o gynekologických problémech v dětském věku na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Karel Citterbart et al., Gynekologie. Praha: Galen, 2001.
 2. http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/pohlavne-organy/dievca/gynekologicke-tazkosti-u-ma...

Hodnocení a zkušenosti s gynekologickými problémy v dětském věku

Máš zkušenost s gynekologickými problémy v dětském věku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru