Angína

2 zkušenosti

Angína (nebo také tonzilitida) patří mezi nejčastější a nejznámější nemoci, které postihují dýchací trakt a napadá krční mandle2 a hrdlo.
Angína

Angína je zánětem krčních mandlí, kdy je tento zánět způsoben bakteriemi, viry a nebo je jeho původ výjimečně mykotický, tzn. způsoben plísněmi.

Mezi lidmi se šíří formou kapénkové infekce (vzduchem) a je léčitelná antibiotiky1, např. od chřipky, u které se léčí pouze její příznaky.

K propuknutí angíny dojde mezi 3. až 5. dnem, což je její inkubační doba, po které se začnou projevovat příznaky angíny, viz. níže.

Příčiny a původ angíny

Angína je způsobena bakterií s názvem streptokokus. Tato bakterie může na mandlích existovat i ve stavu plného zdraví a nemusí způsobit žádnou škodu. Záleží tak na celkovém zdravotním stavu, schopnosti čelit infekcím, množství bakterie na mandlích, atd. jestli jedinec angíně podlehne. U dětí do 3 let je původ spíše virový, než bakteriální.

Příznaky angíny

Oněmocnění angínou

 • silné bolesti v krku a od toho odvozené zhoršené polykání, chrapot, kašel11, bolest hlavy5, uší
 • horečka1 a zimnice
 • dávení, zvracení3, vzácně i dušení, absces
 • ucpaný nos a nosní výtok
 • zvětšené mízní uzliny
 • zvětšení a otok mandlí
 • čepy na mandlích
 • bílý povlak na jazyku
 • únava, slabost, malátnost
 • zápach z úst
 • výskyt aft11
 • zarudnutí jazyka, patra a hltanu

Již samotný název angína (z latinského angere – svírat) upozorňuje na charakter obtíží spojený s tímto onemocněním.

Angína a čepy na mandlích

Čepy na mandlích vypadají jako bílé hrbolky, které jsou příznakem chronického průběhu angíny. Čepy na mandlích jsou doprovázeny také silnou bolestí v krku a zarudnutými mandlemi.
Kašel

Při mírnějším zánětu angíny se u pacienta objevují pouze povlaky, které se ale mohou zanítit a zasáhnout více do hloubky a poté se již mluví o čepech.

Rizikové faktory

 • oslabený imunitní systém (děti školou povinné nebo děti ve školkách - pobyt mezi infikovanými dětmi)
 • přenašečem angíny může být i člověk, který nemocí sám neprošel, ale může viry přenést na jiného člověka
 • stresové prostředí

Na propuknutí nemoci závisí obranyschopnost jedince a agresivita přítomných bakterií.

Průběh angíny

Na počátku angíny se objevují pocity jako škrábání v krku, řezání, pálení. Angína znesnadňuje polykání jakékoliv stravy, či tekutiny, protože na mandlích je hnis a celkově jsou mandle zvětšeny. Je dobré požívat tekutiny přes umělohmotné brčko (slámku).
Angína a její průběh

Nemoc působí i na tělesnou teplotu, která může být zvýšená, objevují se uzliny v krku a bolest těla (bolest zad3, šíje, hlavy, atd.). Postižená krční mandle angínou je zduřelá, začervenalá a na sobě má bílé flíčky, povlaky, přičemž i pouhé dotknutí se mandle je velmi bolestivé.

Praktický lékař po vyšetření mízních uzlin, odběru krve a stěrem hrdla určí, zda se jedná o angínu. K ní většinou postačí výsledky krve (sedimentace) a zvětšené, zarudlé mandle s bílými, hnisavými čepy.

Spálová angína

Spálová angína je onemocnění, které napadá mladší osoby, hlavně děti mezi 4. a 12. rokem. U kojenců mladších 5. měsíců není toto onemocnění možné. Spálová angína má stejné příznaky jako běžná angína s tím rozdílem, že se u pacienta objevuje souběžné také spálová vyrážka. Léčba probíhá podáváním penicilinu.

Spálová vyrážka

Spálová vyrážka vypadá jako světle červené tečky, které se objevují nejdříve v podbříšku, poté na hrudníku, vnitřní straně stehen, podpažní a v loketních jamkách. Vyrážka může mít také podobu na pohmat zdrsněné pokožky. Bledé pupínky se mohou objevit kolem nehtů nebo na ušních lalůčcích.

Pro pacienta je spálová vyrážka svědivá, kterou může začít škrábat a způsobovat u něj neklid. Vyrážka se vytrácí po 4 dnech, kdy se kůže pod vyrážkou rohovatí a odkupuje se.

Diagnostikování angíny

Praktický lékař pro děti nebo dospělé provede pacientovi výtěr z krku, zkontroluje zarudnutí krčních mandlí a prohmatá mízní uzliny. Součástí vyšetření je také odběr krve a následné poslání na sedimentaci, aby se zjistilo, jak moc je organismus angínou napaden.

Léčba angíny

K vyléčení angíny je lékem první volby antibiotikum a sice penicilin. Je-li ale jedinec na penicilin alergický, je mu nasazen jiný antibiotický lék a nebo analgetikum. Antibiotika musí být podávána aspoň 7 dní, aby byla léčba účinná a spolu s nimi může být součástí léčby i podávání bylinek jako heřmánek na zmírnění horečky, bolestí hlavy a bolestí v krku. Bolest mandlí pak zmírní například horký roztok ze sušených bezových květů, máty, řebříčku. Člověk s angínou by se neměl zdržovat v zakouřeném prostředí, protože ten dráždí krční sliznici, způsobuje kašel, dušení a možné napínání na zvracení.
Angína a léčba antibiotiky

Pacientovi jsou doporučená také různá kloktadla nebo obklady. Nejznámějším obkladem na angínu je tzv. Priessnitzův obklad - pacientovi se na krk položí studený a mokrý obklad, na něj se položí igelit a poté teplý ručník. Obklad se nechává na nemocném krku po dobu 30 minut.

Po dobrání antibiotik jde pacient k lékaři na kontrolu, kde se mu opět odebere krev a moč. Není-li sedimentace zvýšená a ani počet bílých krvinek, je možná považovat angínu za vyléčenou. Pokud je na léčbu předepsáno antibiotikum, je vhodné po ukončení léčby konzumovat i mléčné výrobky jako jsou např. jogurty a užívat přípravky pro obnovení střevní mikroflóry.

V případě, že pacient nenavštíví lékaře a angínu tzv. přechodí, může u něj dojít k řadě komplikací:

 • revmatická horečka
 • rozšíření zánětu kolem krčních mandlí, může se objevit také hnisavý váček, tzv. hnisavý absces, který rychle roste, je velmi bolestivý a znesnadňuje nemocnému polykání a mluvení (nemocný tzv. huhňá. Hnisavý absces je nutné chirurgicky odstranit.
 • onemocnění ledvin - u dětí může dojít až k selhání ledvin. Není-li selhávání ledvin léčeno, může u pacienta dojít k selhávání srdce, otokům plic, poruchám srdečního rytmu, křečím a k bezvědomí.

Komplikace v léčbě angíny a odstranění mandlí

Zhoršuje-li se angína, a nebo se často vrací (více jak 8krát ročně), tzv. chronická angína, či jedince zduřelé mandle obtěžují, je vhodné poradit se o další léčbě s lékařem, který může mmj. navrhnout i chirurgické odstranění krčních mandlí. Toto odstranění je trvalé a mandle již znovu nedorostou. Krční specialista se vždy u odstranění krčních mandlí rozhoduje, zda je seříznout a tím zmenšit a nebo zcela odstranit. Vedou-li časté záněty mandlí k závažným komplikacím, jsou mandle trvale odstraněny. V jiném případě je namístě jejich zmenšení seříznutím.

Angína a těhotenství

V těhotenství24 je angína12 obzvláště nebezpečná v prvním trimestru34 a je na místě co nejdříve navštívit lékaře, který určí léčbu. Většina antibiotik, kterými se angína léčí, se nesmí používat v těhotenství. Prvotní je zbavit se horečky1, která může poškodit plod.

Jak předejít angíně?

Protože neexistuje žádné očkování1 proti angíně, jako např. proti chřipce, je potřeba hlídat si svou kondici, nebýt oslaben, přijímat dostatek tekutin7, hodně odpočívat, nepřemáhat se a to vše zejména ve studených podzimních a zimních měsících. Prevence je možná i díky kvalitní a pestré stravě bohaté na vitamíny C a K, betakaroten a zinek.

Související články

Více o angíně na modrykonik.cz:

Použité zdroje

 1. http://www.ordinace.cz/clanek/angina
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Angína
 3. http://www.cpzp.cz/clanek/1829-0-Nepodcenujte-anginu.html
 4. http://nemoci.vitalion.cz/angina/
 5. http://priznaky.vitalion.cz/cepy-na-mandlich/
 6. http://nemoci.vitalion.cz/spala/

Externí linky

Diferenciální diagnostika povlakových angin

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Zkušenosti s angínou

Máš zkušenost s angínou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jullyana
22. zář 2016

Angína

Angína se mi během roku několikrát vrátila. Začínala jsem mít i problémy v práci. Jednou mi v lékárně poradili jakýsi Bactoral. Díky němu trvala léčba kratší dobu a od doby, co ho preventivně co dva měsíce cucám se angína znovu nevrátila. Super.
0 poděkování
andykov
19. led 2016

Atb v prvním trimestru

Myslím, že je tu mylně uvedeno a maminky by to zbytečne mohlo stresovat, že na angínu zejména v 1. trimestru nejsou bezpečná atb. Angína se léčí penicilinovými atb a ty jsou bezpečné po celé těhotenství. Viz.odkaz a čerpání moderního info z porodnice.cz.

Co je nebezpečné, jsou horečky, ty samotné mohou ohrozit těhotenství v prvním trimestru a neléčená angína může též způsobit těhotenskou ztrátu.

Zdroj: http://www.porodnice.cz/poradny/duomox-v-1trime...
2 poděkování