Bolest v krku

Bolest v krku má mnoho podob, může jít o škrábání v krku, bolest při polykání, pocit knedlíku v krku a jiné. Bolest v krku není nemoc, ale může být příznakem blížícího se onemocnění, jako je například angína2 zkušenosti.

Příčina bolestí v krku


Nejčastější příčinou jsou bakteriální a virové infekce. Na bolesti se podílí také alergie, znečištěný nebo suchý vzduch nebo zakouřená místnost.

Viry vyvolané nachlazením způsobují bolest v krku, tedy rychlý a prudký nástup bolesti, který rychle odezní a průběh je mírnější. V případě virové infekce je bolest těžší, doprovázena problémy s polykáním a dostaví se také horečka1.


Podoby bolesti v krku


Škrábání v krkuMůže naznačovat pouhou únavu organismu, kterou lze vyřešit bylinkovým čajem, vitamíny a odpočinkem. V horším případě může být škrábání v krku příznakem blížící se angíny2, virózy nebo chřipky.
 • Viróza - bývá charakteristická běžným nachlazením (škrábání v krku, rýma9, kašel11 a zvýšená teplota),
 • Angína - bývá charakteristická vysokými horečkami1 a až nesnesitelnou bolestí v krku, která brání polykání. Léčba je možná pouze antibiotiky1.

Bolest při polykání


Bývá často způsobována sezónními virózami, angínou, chřipkou, nachlazením nebo laryngitidou4. Pokud je bolest při polykání dlouhodobá a člověk nemá žádné jiné potíže, může se jednat o těžký zánět horní části jícnu, nádoru hrtanu, jícnu nebo hrtanové příklopky. V tomto případě je nutné navštívit praktického lékaře nebo lékaře na oddělení ORL.

Knedlík v krku


Můžou se současně dostavit také potíže s dýcháním. Nejčastěji může jít o příznak zánětu mandlí, onemocnění jícnu nebo žaludku, zduření sliznic hltanu nebo onemocnění štítné žlázy. Při dlouhodobých potížích by měl člověk vyhledat lékaře. Knedlík v krku může být vyvolán také stresovou situací, pocitem úzkosti a paniky. V tomto případě je nutné navštívit psychologa.

Streptokok v krku


Podívej se na samostatný článek - Streptococcus Pyogenes.


Co na bolest v krku?


Vyloučí-li se závažná onemocnění typu angíny nebo zánětu hrtanu, je možné bolest v krku léčit volně dostupnými léky v lékárnách. Jedná se o různé sirupy, tablety, pastilky, spreje, kapky, kloktadla nebo zábaly. Samozřejmostí je pít dostatečné množství tekutin (čaj, minerálka, voda), nechávat krk v klidu a teple, vyhýbat se zakouřenému a znečištěnému prostředí a nechávat hlasivky v klidu a nenamáhat je, používat zvlhčovače vzduchu1.


Při výběru vhodného léku by měl brát člověk v úvahu také možné potravinové a lékové alergie. Zda je pacientem těhotná24 nebo kojící70 žena nebo zda se jedná o dítě. V těchto případech je nabídka léků nižší.

Z velkého množství léků, které mají antibakteriální a dezinfekční účinky, je možné vybrat:
 • Septolete,
 • Strepsils nebo Neoangin,
 • Orofar,
 • Tantum Verde,
 • Stopangin.

Při užívání je důležité dodržování předepsaného způsobu dávkování, pastilky nekousat, ale nechat rozpustit v ústech, nejíst a nepít po užití přípravku - viz příbalové letáky. Pokud bolest v krku neustoupí, měl by člověk navštívit lékaře.


Babské rady - zábaly


Důležitou roli při bolesti v krku sehrávají zábaly, které mohou být teplé nebo studené. Mezi ten neznámější patří Priessnitzův obklad:
 1. látku nebo kapesník namočíme ve studené vodě,
 2. igelitovým sáčkem přikryjeme mokrý kapesník,
 3. suchým šátkem obalíme igelit, ve kterém je obalen mokrý kapesník.
Studený obklad zajistí snížení teploty a zúžení cév. Během 30 až 40 minut se teplota stabilizuje a cévy se rozšíří. Po dalších 60 až 80 minutách dochází k lokálnímu přehřátí. Po 2 až 3 hodinách se obklad sundá a po 4 hodinovém odpočinku se může znovu přiložit na krk.

Babské rady - bylinky


 • sůl – solný roztok se užívá jako výplach nosu nebo jako kloktadlo,
 • cibule – nakrájí se na kousky a spolu s cukrem se vloží do hrnku, vytvoří se sirup, který napomáhá také při kašli,
 • česnek – má antibakteriální účinky,
 • jitrocel – jako sirup nebo sušený čaj. Pomáhá při škrábání v krku a při kašli,
 • med – jako sladidlo do bylinkových čajů,
 • zázvor – kořen pro výrobu čaje při nachlazení,
 • vitamín C – hlavně citrusové plody, šípek, rakytník, černý rybíz,
 • echinacea.


Vyhledat lékaře by měl člověk v případě, že:


 • je bolest v krku velmi silná,
 • je horečka vyšší než 38 °C a nejsou žádné další příznaky nachlazení,
 • má člověk silné potíže s polykáním,
 • se objeví zároveň i vyrážka,
 • bolest v krku trvá déle než jeden týden.


Video: Babské rady při bolestech v krku

Bolest v krku v těhotenství


Při léčbě bolestí v krku se v těhotenství musí dávat pozor na volbu léků, aby nebyl ohrožen plod.

Nejnebezpečnější dobou pro užívání jakýchkoliv léků je první trimestr34, kdy dochází u plodu k vývoji většiny orgánů. Nejbezpečnější je kloktání slané vody nebo Vincentky. V pozdějším období je vhodné užívání Septisanu, Preventanu nebo Sinupretu. Před užíváním jakýchkoliv jiných léků2, kapek nebo pastilek by se těhotná žena měla poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Bolest v krku u dětíS dítětem rostou zároveň také krční mandle2. Své největší velikosti dosahují kolem 7 let věku dítěte a poté se postupně od 10.roku věku zmenšují. Díky tomu se dětské tělo musí vyrovnávat s infekcemi častěji než dospělý člověk. Bolest v krku je pro děti náročnější než pro dospělého, proto je důležité co nejrychleji bolest v krku tlumit dostatečným množstvím tekutin a přísunem vitamínů.


Související články
Více o bolestí v krku na modrykonik.cz
Použité zdroje


 1. http://www.abecedazdravi.cz/nemoci/jak-lecit-bo...
 2. http://www.bolest-v-krku.u13.cz/
 3. http://ona.idnes.cz/co-pomuze-na-bolest-v-krku-...
Pomohl ti tento článek?
 / 
Ne

Zkušenosti s bolestí v krku

Máš zkušenost s bolestí v krku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost