Inkontinence

Inkontinence se často spojuje se staršími lidmi. Ve skutečnosti však únikem moči může trpět kdokoli – bez ohledu na věk a pohlaví. Jak se inkontinence definuje, proč vlastně vzniká a jaké jsou nejčastější rizikové faktory? A co léčba, existuje vůbec? I to se dozvíš v našem článku.

Inkontinence

Inkontinence se týká všech věkových skupin i obou pohlaví.

Co je inkontinence?

  • Inkontinencí člověk trpí tehdy, není-li jeho organismus schopen udržet moč a vědomě regulovat vymočení. Dochází tedy ke spontánnímu a nežádoucímu úniku moči, který může nastat v různých situacích v klidu, ale i v takových, které se považují za zátěž pro organismus a svalstvo pánevního dna.
  • Jako únik moči se označuje případ, kdy samovolně unikne jakkoliv velký objem moči (třeba i pár kapek). Stejně se tento pojem zmiňuje také v případech, kdy osoba musí často chodit na malou potřebu, protože ví, že pokud by tuto činnost odkládala, moč by nedokázala udržet.
  • Jde o citlivý zdravotní problém, se kterým lidé – především v produktivním věku – ne vždy zajdou k lékaři, proto odborná veřejnost nedisponuje zcela přesnými statistikami. Odhaduje se však, že jedním z mnoha typů inkontinence trpí až 30 % populace.
  • Přestože by se mohlo zdát, že se únik moči vyskytuje zejména u seniorů, není to pravda. Poměrně často se inkontinence vyskytne také u mladých žen v těhotenství nebo po porodu, u mužů v produktivním věku, u dětí nebo u lidí po úrazech pánve a mozkové příhodě. Inkontinence není vzácná ani při roztroušené skleróze, demenci či Alzheimerově chorobě.

Rizikové faktory pro vznik inkontinence

  • Těhotenství a porod – zvětšená děloha v těhotenství, stejně jako porod, způsobují oslabení pánevního dna, které je zodpovědné za funkčnost svěračů. K inkontinenci přispívají také porodní poranění – ať už spontánní natržení, nebo lékařem vedený nástřih hráze.
  • Časté záněty močových cest – pokud se záněty močového traktu vyskytují opakovaně, zanechají v organismu následky. Jedním z nich je oslabení struktur pánevního dna, které je oporou pro močový měchýř. Rovněž se však infekce podepíší na stavu močového měchýře, konkrétně lze zmínit oslabení jeho stěn.
  • Závažný úraz páteře, pánve nebo mozku – jakmile se naruší nervová struktura v oblasti pánve, nežádoucím důsledkem může být i inkontinence a neschopnost vědomě ovládat močení.
  • Některé nemoci – může jít o cukrovku, Alzheimerovu chorobu, demenci či roztroušenou sklerózu.
  • Některé operace – u žen je častou příčinou odstranění dělohy, u mužů zase operace prostaty.
  • Oslabení pánevního dna – svalstvo pánevního dna věkem spontánně ochabuje, a to hlavně u osob, které nevedly aktivní životní styl. Nepříznivými okolnostmi jsou sedavé zaměstnání, absence pohybu a nedostatečná kondice. Dalšími faktory, které pánevní dno oslabují, jsou těhotenství, infekce v močovém ústrojí či porodní poranění při vaginálním porodu.
  • Nežádoucí účinek některých léků nebo potravin – jen výjimečně se tato skupina rizikových faktorů považuje za hlavní příčinu inkontinence. Ve většině případů se jedná o druhotný spouštěč, který ruku v ruce s dalšími okolnostmi vede ke spontánnímu úniku moči. Léky s močopudným (diuretickým) účinkem mohou vyvolat příznaky inkontinence u osob s oslabeným pánevním dnem a stejně jsou na tom i močopudné potraviny a nápoje, mezi něž se řadí například káva.
  • Menopauza – menopauza představuje pro ženské tělo nesmírně náročné období, během kterého dochází k výrazným hormonálním změnám. Spojuje se zde několik rizikových faktorů – ochabnutí pánevního dna, nárůst hmotnosti a oslabení stěn močového měchýře.

Typy inkontinence

  • Pod pojmem „spontánní únik moči“ se skrývá množství typů, přičemž každý z nich se může objevovat v jiných situacích. Některé typy inkontinence se vyskytují převážně u žen, jiné zase u mužů, ale najdou se i takové, které se objeví bez ohledu na pohlaví.

Stresová inkontinence

  • Pod pojmem stresová močová inkontinence (SMI) se rozumí únik moči, který vzniká při jistém typu zátěže či zátěžového podnětu. Nejčastěji jde o aktivity, jako jsou smích, kýchnutí či zakašlání. Ale výjimečné není ani to, jde-li o náhlou změnu polohy těla – podřep či skákání. Svaly pánevního dna v těchto situacích nejsou schopné stáhnout se natolik, aby zabránily úniku moči.
  • Množství uniklé moči se může lišit podle naplnění močového měchýře, ale také míry oslabení pánevního dna. Často jde jen o pár kapek, ale výjimečným jevem bohužel není ani to, že moč uniká proudem, přičemž je těžké ji vůlí zastavit.
  • Stresovou inkontinencí mohou trpět jak muži i ženy, ačkoli právě ženská část populace tímto typem únikem moči trpí více. Nejčastějšími rizikovými faktory u žen jsou těhotenství, porod, hysterektomie nebo oslabení pánevního dna po čtyřicítce. U mužů je to zase operace prostaty.
  • Pokud jde o stresovou inkontinenci, moč v konkrétních zátěžových situacích uniká bez ohledu na to, jak moc je močový měchýř naplněn. Ve většině případů však daná osoba dokáže zadržovat moč, je-li močový měchýř plný a dostaví se náhlá potřeba jít se vymočit.
  • Stresová inkontinence má tendenci se zlepšovat po pravidelném procvičování pánevního dna, případně po přeléčení zánětu močových cest či měchýře.

Urgentní nebo naléhavá inkontinence

  • O urgentní inkontinenci se mluví tehdy, pokud člověk pociťuje naplněný močový měchýř a není schopen si včas dojít na toaletu. Urgentní inkontinence je tedy závislá na naplnění močového měchýře a v době, kdy je měchýř vyprázdněn, moč neuniká ani v zátěžových situacích.
  • Zatímco stresovou inkontinencí trpí převážně ženy, urgentní únik moči se ve většině případů týká mužů. Důvodem bývá například zvětšená prostata, přítomnost močových kamenů nebo právě probíhající zánět močových cest. Závažnější příčinou je onkologické onemocnění prostaty či močového traktu.
  • Často se tomuto typu inkontinence říká také hyperaktivní močový měchýř. Problém může odeznít po přeléčení přítomného zánětu či u mužů i problému s prostatou.

Smíšená inkontinence

  • Smíšená inkontinence představuje kombinaci obou výše zmíněných problémů – stresové i naléhavé inkontinence. Moč spontánně uniká při zátěži – kýchání, kašli smíchu či skákání, ale také při pocitu plného měchýře.
  • Za smíšenou inkontinencí může být jeden zdravotní problém, ale i soubor více potíží, které vzájemně se sebou nemusí souviset. Častými příčinami jsou: povolené svalstvo pánevního dna, zánět močového traktu, zvětšená prostata u mužů či onkologický nález.
  • Při léčbě smíšené inkontinence je důležité, aby se našly všechny příčiny, a mnohdy je proto pacient sledován v několika specializovaných ambulancích.

Reflexní inkontinence

  • Reflexní močová inkontinence je charakteristická tím, že člověk není schopen vědomě ovládat svěrač, který spouští a zastavuje proud moči. Moč tedy uniká spontánně bez ohledu na aktivitu člověka a naplnění močového měchýře.
  • Vyskytuje se po úrazech páteře, pánve i mozku, přičemž se tento typ inkontinence považuje za neurologický problém. Může se tedy vyskytnout jak u mužů, tak u žen.

Inkontinence po vymočení

  • Inkontinence po návštěvě toalety je čistě mužskou záležitostí a říká se jí také inkontinence ze závodění. Nastává tehdy, pokud po vymočení zůstávají v močové trubici zbytky moči, které spontánně unikají po odchodu z toalety. Často je příčinou anomálie močové trubice či zvětšená prostata.

Inkontinence u žen

  • Ženy si během života projdou mnoha hormonálními změnami, častěji trpí zánětem močových cest a rovněž je více namáháno i jejich pánevní dno. Jedná se o poměrně široký soubor rizikových faktorů, které přispívají ke vzniku inkontinence již v produktivním věku.
  • Během celého těhotenství se v ženské pánvi zvětšuje děloha, která rovněž zvyšuje svou hmotnost. Vyvíjí tak nadměrný tlak na okolní orgány, konečník a pánevní dno, což představuje jeden z hlavních důvodů, proč ženy v těhotenství mohou trpět únikem moči.
  • V průběhu porodu zase mohou utržit porodní zranění v oblasti hráze, které mívá různý rozsah. Jedná-li se o závažnější stupeň tzv. ruptury hráze, žena může trpět močovou a v těch nejhorších případech i fekální inkontinencí.
  • Samostatnou kapitolou je inkontinence po chirurgickém odstranění dělohy. Této operaci se říká hysterektomie2 a její poměrně častým nežádoucím následkem je i únik moči. Důvodem je změna anatomie v pánvi, což má za důsledkem i povolení pánevního dna.
  • Ať už se inkontinence objevila v jakékoli etapě tvého života, rozhodně bys neměla váhat s návštěvou lékaře. Pomůže ti ambulantní doktor, který tě odešle ke specialistovi, i gynekolog, jenž má lepší přehled o tvém porodu, šestinedělí10 či případných operačních úkonech.
  • Dobrou zprávou však je, že pokud je inkontinence po porodu či hysterektomii léčena včas, jde jen o dočasný problém. Nejčastěji se upraví v průběhu pololetí až roku, pokud žena procvičuje pánevní dno a lékař zkontroloval, zda v jejím močovém a pohlavním ústrojí není přítomna žádná infekce.
  • Přečti si o úniku moči u žen více v našem samostatném článku:

Únik moči u žen

Únik moči neboli inkontinence představuje citlivý zdravotní problém. Proč k němu u některých žen dochází, jaké jsou možnosti k nápravě a existují preventivní opatření? Těmto i dalším tématům se budeme věnovat v našem článku.


Léčba inkontinence

  • Prvním a zároveň nejdůležitějším krokem léčby je uvědomění si celého problému a návštěva lékaře. Nezapomínej na to, že čím dříve tento problém začneš řešit, o to rychleji se může dostavit jeho zlepšení. Čekání, zda se inkontinence „nespraví“ sama, není dobrou volbou – bez léčení má tendenci se zhoršovat.
  • Samotná léčba závisí na příčině a typu inkontinence, přičemž nejčastěji může jít o kombinaci různých metod. Konkrétně:
    • Posilování pánevního dna – nejlepších výsledků cvičení dosahuje při stresové inkontinenci.
    • Přeléčení zánětu – může jít o zánět močového ústrojí, pohlavních orgánů nebo prostaty.
    • Fyzioterapie – cvičení, jehož cílem je například odstranění bolestí páteře, má jako podpůrný prostředek prokazatelné účinky i při léčbě inkontinence.
    • Léčba laserem – laser pro léčbu inkontinence většinou nabízejí soukromé ambulance estetické a klinické medicíny. Zaměřují se na odstranění příznaků stresové inkontinence prvního a druhého stupně, tedy mírných až středně závažných stavů. Laser stimuluje tvorbu kolagenu a napomáhá ke stažení tkání vaginální sliznice, která ústí k močové trubici. Tuto formu léčby však vždy prober se svým lékařem.
    • Farmakologická léčba – skupina léků, které se využívají k léčbě inkontinence, se nazývá antimuskarinika. Přestože většina z nich je ve formě tablet, některé se aplikují jako krém či náplast. Nejsou však vhodné pro všechny typy inkontinence.
    • Chirurgická léčba – u většiny typů inkontinence je operační léčba poměrně vzácná, přičemž v současnosti se již využívá více metod. Považuje se za jedno z posledních řešení, jak inkontinenci zamezit.

Inkontinenční pomůcky

Mylnou domněnkou je, že ten, kdo trpí inkontinencí, je automaticky „odsouzen“ k nošení plenek. Dnes na trhu dostaneš široké spektrum pomůcek, které zabrání nehodám na veřejnosti i během spánku.

  • Inkontinenční vložky pro ženy – vypadají podobně jako menstruační a jsou vhodné pro ženy, které trpí zejména stresovou inkontinencí. Absorbují uniklé množství moči, zabraňují vzniku zápachu a pod oblečením jsou prakticky neviditelné. Na výběr je z více druhů absorpce – od nejnižších stupňů až po velmi savé, které obsáhnou poměrně velké množství moči.
  • Inkontinenční vložky pro muže – vložky pro únik moči pro muže vypadají jako ploché větší absorpční tampony, které se vkládají do trenýrek, boxerek či slipů. Mohou mít kruhový, oválný nebo podlouhlý tvar a na výběr je několik stupňů absorpce. Jsou dobrou volbou při inkontinenci po vymočení.
  • Inkontinenční kalhotky – některé inkontinenční kalhotky se na pohled nedají odlišit od běžného spodního prádla a fungují na stejném principu jako menstruační kalhotky – na jejich spodní části je tenká absorpční vrstva. Ty, které imitují klasické spodní prádlo, lze po použití vyprat v pračce, ale stejně si můžeš koupit i jednorázové. Dobrou zprávou je, že tato pomůcka je dostupná nejen pro ženy, ale také pro muže v podobě inkontinenčního mužského spodního prádla. Je ideální volbou pro osoby, které trpí urgentní nebo stresovou inkontinencí.
  • Inkontinenční pleny – pleny nebo plenkové kalhotky pro únik moči jsou vhodné pro osoby, které trpí vážnějším stupněm inkontinence, případně chtějí získat pocit pohodlí a jistoty během noci. Na rozdíl od inkontinenčních kalhotek jsou o trochu silnější a celý jejich vnitřní povrch tvoří absorpční vrstva.
  • Inkontinenční podložky – podložky pro únik moči jsou vhodné pro pacienty po úrazech, mozkové příhodě apod.

Čeká tě porod?

Pokud máš před sebou důležitý milník a brzy do tvé rodiny přibude miminko, pojď se spolu s námi připravit na období šestinedělí. V našem videu můžeš najít důležité informace o všem, co tě po porodu může potkat a také nemile překvapit.

Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Únik moči u žen

Únik moči neboli inkontinence představuje citlivý zdravotní problém. Proč k němu u některých žen dochází, jaké jsou možnosti k nápravě a existují preventivní opatření? Těmto i dalším tématům se budeme věnovat v našem článku.

Fekální inkontinence po porodu

Po porodu tě mohou zaskočit citlivé problémy, o kterých se moc nemluví. Jednou z nich je fekální inkontinence, tedy spontánní únik stolice. Nejedná se sice o častou poporodní komplikaci, přesto jí nepatrné procento žen trpí. Jak se únik stolice projevuje, co ho způsobuje a jaké jsou možnosti léčby? Pojď si o tom přečíst víc.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s inkontinencí

Máš zkušenost s inkontinencí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce