Únik moči u žen

Únik moči neboli inkontinence představuje citlivý zdravotní problém. Proč k němu u některých žen dochází, jaké jsou možnosti k nápravě a existují preventivní opatření? Těmto i dalším tématům se budeme věnovat v našem článku.

Únik moči u žen

Únik moči se mnohdy podepisuje na psychice ženy.

Co je inkontinence?

  • Inkontinence znamená spontánní únik moči v situacích, kdy se osoba vědomě nesnaží o vymočení zapojováním svalstva pánevního dna.
  • Nejčastěji samovolný únik moči nastává při kýchání, smíchu, kašlání, rychlé chůzi nebo při sportu. V závislosti na typu inkontinence však může moč v různém objemu unikat i v situacích, při kterých se na pánevní dno nevyvíjí žádný tlak, a nečelí tedy žádnému náporu.
  • Inkontinence se zmiňuje hlavně u seniorů a žen v produktivní etapě života, ale trpět jí mohou muži, ženy i děti bez ohledu na věk. Únik moči sám o sobě nepředstavuje onemocnění, ale jde o důsledek souhry několika rizikových faktorů – obezita, opakované záněty močového ústrojí, těhotenství a porod, cukrovka či různé poúrazové stavy.
  • Přestože se pojem inkontinence obecně pojí pouze s únikem moči, ve skutečnosti tento pojem v širším pojetí zahrnuje i neschopnost zadržovat stolici. V takových případech se mluví o fekální inkontinenci.

Inkontinence a pánevní dno

  • V souvislosti s únikem moči můžeš slýchat zmínky o pánevním dnu. Přestože se nejedná o cizí slovo, mnoho lidí nemá konkrétní představu, co pánevní dno přesně znamená. V podstatě jde o skupinu svalstva v dolní části pánve, která vytváří funkční oporu pro orgány, co se v této části těla nacházejí.
  • Jmenovitě jde o močový měchýř, močovou trubici, konečník a v případě žen i dělohu. Síla a schopnost adaptace struktur pánevního dna se během života mění, přičemž je negativně ovlivňují infekce daných orgánů, nadměrné zatížení během těhotenství, ale i úrazy a stárnutí.
  • Přečti si více o příznacích oslabeného pánevního dna:

Oslabené pánevní dno

Pánevní dno je jednou z nedůležitějších struktur lidského těla. Svaly pánevního dna jsou uloženy hluboko v těle a neslouží k pohybu konkrétních kloubů, tak jako povrchově uložené svaly. Proto si mnoho z nás uvědomí jejich důležitost až v okamžiku, kdy začnou ochabovat a nepříjemně na sebe upozorňovat. Oslabené pánevní dno s sebou přináší mnoho zdravotních nepříjemností, za které se však není nutno stydět.


Únik moči u žen

  • Ženy jsou na únik moči náchylnější než muži, přičemž je obtížné vést přesné statistiky, protože jen část žen tento problém aktivně řeší se svým lékařem. Odhaduje se však, že se s inkontinencí během života setká až 30 % žen, a to v poměrně raném věku – tyto problémy se mohou hlásit již kolem 25. roku života, přičemž nejčastěji nastupují po padesátce.
  • Rizikové faktory pro vznik močové inkontinence u žen jsou úzce spjaty s hormonálními procesy v jejich organismu – často je spouštěčem celého problému těhotenství, porod či menopauza, kdy dochází k funkčním změnám v oblasti pánevního dna.
  • Rovněž se sem však řadí i vyšší náchylnost k zánětům močového traktu. Ženy si zánětem močových cest projdou mnohem častěji než muži, přičemž za tuto predispozici odpovídá jejich anatomie, konkrétně kratší močová trubice, díky které se bakterie z intimního prostředí dostanou do močového měchýře mnohem rychleji než u mužů.

Inkontinence v těhotenství

  • Pokud se spontánní únik moči objeví již v těhotenství, hovoříme o tzv. stresové inkontinenci. Pod pojmem stres se v tomto případě myslí zvýšený tlak či nadměrný nápor na pánevní dno, močový měchýř a močový svěrač.
  • Rostoucí děloha začíná v těhotenství doslova utlačovat vnitřní orgány. Kromě střev a žaludku si své odtrpí i močový měchýř. Snižuje se tak jeho kapacita a nade vše v pozdějších stádiích těhotenství čelí i mechanickému dráždění – kopancům miminka. Tyto podněty jdou ruku v ruce se změněným těžištěm těla a vyšší hmotností pánve. Je tedy logické, že oblast pánevního dna těhotenství jako takové pořádně oslabí a přezkouší.
  • Často se únik moči v těhotenství vyskytuje, když si žena kýchne, zakašle nebo se dlouho směje. Jakmile bys zpozorovala, že moč v těchto situacích spontánně uniká, řekni o tom svému gynekologovi. Přestože jde o poměrně tabuizované téma, neměla by sis ho nechávat pro sebe, protože se časem, respektive už po porodu, může ještě zhoršit.
  • Lékař se bude primárně zajímat o náchylnost tvého močového ústrojí ke vzniku infekcí. Pokud by se například prokázal probíhající zánět, zahájí jeho léčbu, která má často pozitivní vliv i na odstranění projevů inkontinence. Příznaky zánětu močových cest rozhodně nepodceňuj, a už vůbec ne v těhotenství20. Taková infekce může být pro miminko nesmírně nebezpečná.
  • Jelikož inkontinence není nemoc, ale důsledek ochablého svalstva pánevního dna, prvním krokem k vyřešení tohoto problému v těhotenství je cvičení a fyzioterapie. Pod dohledem zkušeného fyzioterapeuta si můžeš osvojit základní cviky, které napomohou k regeneraci pánevního dna. Rovněž s efektivním a cíleným cvičením můžeš začít i preventivně, ať už v začátcích těhotenství, nebo ještě před otěhotněním. Tvoji snahu zúročíš po porodu a pánevní dno se tak rychleji zregeneruje.

Inkontinence po porodu

  • Pánevní dno si podstoupí nesmírně míru zátěže i při vaginálním porodu29 – kromě toho, že je oslabeno důsledkem těhotenství, k jeho kondici nepřispívají ani poranění hráze, ať už spontánní natržení, nebo cílený nástřih, tzv. epiziotomie.
  • Únik moči po porodu se rovněž vnímá jako stresová inkontinence a nejčastěji k němu dochází při všech činnostech, které na pánevní dno vyvíjejí nátlak. Kromě již zmíněného kýchání či smíchu, může jít i o zvedání těžších břemen, případně rychlejší chůzi nebo rychlou změnu pozice těla, pokud žena ve stoje provede podřep.
  • Poporodní inkontinenci bys také neměla zatajovat před tvým lékařem a po ukončení šestinedělí bys měla zahájit cvičení s cílem posílit oblast pánevního dna. Jemné procvičování tohoto svalstva můžeš dokonce zkoušet už v porodnici24 – v leže na posteli pomaličku zjišťuj, do jaké míry oblast svěračů ovládáš, přičemž je důležité podotknout, že nikdy bys neměla jít přes bolest. S náročnějším cvičením je dobré začít až po zahojení porodních zranění a regeneraci intimní oblasti.

Inkontinence v menopauze

  • Menoapauza představuje pro každou ženu období naplněné nežádoucími změnami, které s sebou mohou přinášet různorodé následky. S pokročilým věkem dochází k přirozenému ochabnutí pánevního dna, přičemž se k tomuto problému často přidruží nárůst hmotnosti a oslabená stěna močového měchýře.
  • Tyto faktory jsou primárními viníky vzniku inkontinence v období menopauzy, a pokud žena po několika těhotenstvích a porodech neprocvičovala pánevní dno, únik moči může být poměrně častý, nepředvídatelný a rozsáhlý.
  • Řešení inkontinence v menopauze závisí na její závažnosti, přičemž nikdy není pozdě na fyzioterapii, ačkoli je vždy lepší začínat s cvičením preventivně. Stejně jako v předchozích případech, i zde je únik moči důvodem k návštěvě gynekologa, který může po dohodě s pacientkou zvolit například hormonální léčbu.

Inkontinence s hysterektomií

  • Spontánní únik moči se může vyskytnout také u žen, které podstoupily hysterektomii2, tedy operační odstranění dělohy. Provádí se z různých důvodů – ať už důsledkem placentárních komplikací při porodu, zhoubného onemocnění dělohy nebo přítomnosti rozsáhlého myomu.
  • Jakmile se z břišní dutiny odstraní děloha, dochází k anatomickým změnám v oblasti pánve. Močový měchýř začíná klesat a rovněž se oslabuje i pánevní dno. Důsledkem toho může žena pociťovat častější nucení na močení a výjimečný není ani samovolný únik moči.
  • V případě, že po hysterektomii začneš pociťovat jakékoli problémy s močením, neodkládej návštěvu lékaře. Čím dříve se problém začne řešit, tím lépe. Pozdní léčba vede ke zhoršení celého problému.

Čeká tě porod?

Pokud plánuješ těhotenství, případně se blížíš k jeho cílové rovince, nepřehlédni naše video o poporodních změnách na těle ženy. S porodní asistentkou Kristinou Zemánkovou jsme v něm rozebírali všechny jevy, problémy i komplikace, kterým po porodu může ženské tělo čelit.


Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Poporodní deprese

Poporodní deprese nebo také poporodní blues, či laktační psychóza je závažný psychický stav, který se projevuje po porodu a to extrémními výkyvy nálad, depresemi, poruchami soustředěnosti, výpadky paměti a ztrácení pojmu o čase a prostoru. Často se spojuje i s nezájmem o dítě. Také se u novopečených maminek projevují halucinace a bludy, kterých si žena ani nemusí být vědoma.

Menstruace po porodu

Kdy můžeš očekávat první menstruaci po porodu? To je otázka, která v šestinedělí napadne každé čerstvé mamince. Jaké faktory zde hrají podstatnou roli a jak může menstruace po porodu vypadat? Je kojení překážkou? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s únikem moči u žen

Máš zkušenost s únikem moči u žen?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce