Muž nevydrží bez piva. Jak mu pomoci, aby to nemělo vliv na jeho zdraví?

Zodpovězené
16. říj 2019

Dobrý den,

už když jsme se poznali, můj muž pil. O víkendu chodil do hospody a tam jsme se také seznámili, byli jsme kamarádi. O pár let později jsme spolu začali chodit a založili jsme rodinu. Muž do hospody už nechodí, ale pije doma a to tak, že si dá minimálně 5 piv denně. O víkendu jich "zvládne" i více než 12. Svou závislost si víceméně uvědomuje a chtěl by to omezit, ale nedaří se. Já mu nic nevyčítam a v podstatě by mi to ani nevadilo. Do běžného života nám to v podstatě nezasahuje, pije většinou až večer. Bere to jako relax po náročném dni. Dětem se věnuje, do práce chodí, s financemi problém nemáme, ale já mám strach o něj. O jeho zdraví. Jak moc je to škodlivé? Vím, že má pivko spojené s odpočinkem a pohodou, a tak by mě zajímalo, jaké má takové pití piva (nic jiného nepije) vliv na zdraví, jestli je to opravdu problém a měl by se léčit? Pokud ano, tak zda se dá pití jen omezit, nebo se při "odvykání" musí přestat úplně?

Děkuji za odpověď a zdravím Vás.

Dobrý večer,

bohužel vám nedokážu dát jednoznačné odpovědi, neboť jako mnohé v našich životech i toto je velmi individuální.

Jak moc je to škodlivé? Něčí zdraví nezvládne dlouhodobě nápor třeba 2 piv denně, někdo může pít celý život vysoké dávky alkoholu a na jeho zdravotní stav to nemusí být vliv. Co do fyzické kondice by vám aktuálně asi nejlépe řekl obvodní lékař, jak na tom vlastně je. Pivo samo o sobě jako takové nemá na zdraví až tak devastujici dopady, nicméně každý organismus je jiný.

5 piv denně a více než 12 o víkendu opravdu není málo a minimálně nějaké zamyšlení by to přinést mělo. Nemusí se jednat třeba o závislost, možná o problémové pití. Jestli by to šlo pouze omezit? Nemohu to vyloučit. Ačkoliv se často v léčbě setkáváme s nutností úplné abstinence, rovněž znám případy, kde se omezit podařilo a pokud by se opravdu nejednalo o rozvinutou závislost, asi by to mohlo jít zkusit.

Doporučila bych vyhledat adiktologickou ambulanci, či ambulanci psychologa, který se závislými pracuje, nebo nějaké centrum pro závislé atd. - záleží na tom, kde bydlíte. Odborník bude schopen provést nějaká základní vyšetření, zhodnotit stupeň závislosti a společně s manželem (či vámi oběma) naplánovat vhodný postup.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová