Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Muž nevydrží bez piva. Jak mu pomoci, aby to nemělo vliv na jeho zdraví?

Zodpovězené
16. říj 2019

Dobrý den,

už když jsme se poznali, můj muž pil. O víkendu chodil do hospody a tam jsme se také seznámili, byli jsme kamarádi. O pár let později jsme spolu začali chodit a založili jsme rodinu. Muž do hospody už nechodí, ale pije doma a to tak, že si dá minimálně 5 piv denně. O víkendu jich "zvládne" i více než 12. Svou závislost si víceméně uvědomuje a chtěl by to omezit, ale nedaří se. Já mu nic nevyčítam a v podstatě by mi to ani nevadilo. Do běžného života nám to v podstatě nezasahuje, pije většinou až večer. Bere to jako relax po náročném dni. Dětem se věnuje, do práce chodí, s financemi problém nemáme, ale já mám strach o něj. O jeho zdraví. Jak moc je to škodlivé? Vím, že má pivko spojené s odpočinkem a pohodou, a tak by mě zajímalo, jaké má takové pití piva (nic jiného nepije) vliv na zdraví, jestli je to opravdu problém a měl by se léčit? Pokud ano, tak zda se dá pití jen omezit, nebo se při "odvykání" musí přestat úplně?

Děkuji za odpověď a zdravím Vás.

Dobrý večer,

bohužel vám nedokážu dát jednoznačné odpovědi, neboť jako mnohé v našich životech i toto je velmi individuální.

Jak moc je to škodlivé? Něčí zdraví nezvládne dlouhodobě nápor třeba 2 piv denně, někdo může pít celý život vysoké dávky alkoholu a na jeho zdravotní stav to nemusí být vliv. Co do fyzické kondice by vám aktuálně asi nejlépe řekl obvodní lékař, jak na tom vlastně je. Pivo samo o sobě jako takové nemá na zdraví až tak devastujici dopady, nicméně každý organismus je jiný.

5 piv denně a více než 12 o víkendu opravdu není málo a minimálně nějaké zamyšlení by to přinést mělo. Nemusí se jednat třeba o závislost, možná o problémové pití. Jestli by to šlo pouze omezit? Nemohu to vyloučit. Ačkoliv se často v léčbě setkáváme s nutností úplné abstinence, rovněž znám případy, kde se omezit podařilo a pokud by se opravdu nejednalo o rozvinutou závislost, asi by to mohlo jít zkusit.

Doporučila bych vyhledat adiktologickou ambulanci, či ambulanci psychologa, který se závislými pracuje, nebo nějaké centrum pro závislé atd. - záleží na tom, kde bydlíte. Odborník bude schopen provést nějaká základní vyšetření, zhodnotit stupeň závislosti a společně s manželem (či vámi oběma) naplánovat vhodný postup.


Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová