Zatím určitě nebudeme šetřit na jídle. A zimní dovolenou si neodepřeme.
U mě je to kvalitní zrnková káva, knížky a kosmetika, jelikož jsem atopik a jen tak mi něco nevyhovuje. U mého muže zase dobré červené víno. Jídlo (zelenina, ovoce, maso) do toho nepočítám, to je samozřejmost.
nechceme šetřit na výletech a sportech pro děti
Moje koně :D Hele kafe si klidně uvařím doma, sladkosti si upeču, nakupovat podle akcí a ne podle chuti mi vlastně vůbec nevadí... Vařit můžu doma a ne jíst v restauracích a na výlet udělám pořádnou svačinu, vezmu deku a uděláme si piknik místo hospody... Drink si umíchám taky doma a místo stejku ogrilujeme zeleninu... Ale moje koně nedám a budou mít vždycky všechno co potřebují...
Tak unas určitě nebudeme šetřit na jídle a oblečení. Zbytek se uvidí, zatím máme život stejný jak před covidem
Nebudem šetřit na dětech a jídle,doba je blbá,ale zatím máme život tak nějak stejný
Životní úroveň nasi rodiny se nezmenila. Nebudu setrit, chci detem doprat co muzu, stat se muze cokoliv a k cemu pak budou nasetrene penize. Ted dokonce pristavujeme dva detske pokoje. Ano, nejhorší doba, ale chceme, aby deti meli nadále každé svuj prostor, ted to potřebuji. Cestujeme, objedname si pizzu, kdyz mame chut, zkratka se snazime si ten zivot uzivat, jak to jde
Na dětech,jídle ,vodě ( ráda si dopřeji v zimě horkou vanu),kafe mám doma až mi opraví kávovar,jinak když půjdu s kámoškou do města to kafe si klidně dám
Na zazitkoch a pozitkoch 🫢
Zatim nechci setrit na Kati gymnastice a cviceni s Tofem, ve vsech zbylych oblastech uz jsme okolnostmi byli k co nejvetsimi setreni tak nejak donuceni...
za mě: na vodě ve vaně - určitě si občas neodpusím vanu nebo dloooouuuuuhé sprchování
za manžela: na jídle
Bazen (plavani) a sauna. Proste jako rodina jsme "kachny". Neni problem, abychom byli poruznu 4x, 5x tydne v bazenu. A moje patecni sauna je a bude taky bez debat 😉
Absolutně nebudu šetřit na dětech (výlety, kroužky, oslavy, drobné radosti, dobrovolné placené akce ve školách a školkách) a na jídle (sice kupuji více v akcích, ale koupím to, co jsme byli zvyklí z hlediska kvality). Klidně si sobě odpustím dalších x kusů oblečení, více plánujeme vytápění a spotřebu elektřiny, děti také nepotřebují značkové oblečení, i když jsem dříve pár kousků občas koupila, to není třeba, ale zážitky a pestré dětství je až poslední na řadě.
To se tak hezky čte, že nechcete šetřit na dětech. To je správné. Pokud to alespoň trošku jde, proč jim v rozumné míře nedopřát🙂
U nás se asi zatím díky bohu nic moc nezměnilo. Stále si koupím co chci, i když už samozřejmě koukám po cenách a akcích a cíleně vyloženě ptákoviny nekupuju. Zrovna včera mi přišel nový batůžek 😅 na ty jsem ujetá
U nás se taky zatím nic moc nezměnilo, máme všeho až moc spíše 🤣 po cenách koukáme ale když něco chcem je potřeba tak se prostě koupi. A když je příklad .. malá šikovná a snaží se tak proč by si taky nemohla jen tak něco vybrat v hračkářství ...
Začala jsem nakupovat jidlo víc v akcích a jinak šetřit nehodlam, dětem chci dopřát, sobě i mému muži a navíc žijeme jen jednou...
Prezili jsme covidovou dobu, prezijeme i energetickou krizi a tu šílenou inflaci 🤔
U nás se nezměnilo nic, jen se snažím šetřit energiemi, nezapínám tolik sušičku, když nahřívám troubu, plánuju, abych udělala jídlo a rovnou pak třeba buchtu. Jinak mi připadá, že teď šetřit nemá vůbec cenu (ale samozřejmě musí mít člověk rezervu).
Nebudu šetřit na dětech. Dopřejí jim vše. Peníze si do hrobu nevezmeme, ale je rozumné mít rezervy to jo, ale děti jsou jednou malé tak si to užívám 😂😊. Kytky pokojový to je prostě moje srdcovka 😂😊, ale s rozumem mám jich už hodně 😂😊
Jediný,kde odmítám šetřit,tak je kvalitní dobrá káva z pražírny a zážitky,tím pádem jsem hodně musela ušetřit a zredukovat finančně jinde,abych tady nemusela..všeobecně zážitky jsou pro nás top v životě,zbylý klidně oželím..
Zatím nesetrime ,užíváme život a zážitky to vám nikdo v životě nevezme ,teď bude mít dcera oslavu s kamarádkami dle každého zbytečné,opravdu to vyjde hodně ,ale proste bude ❤️
My teda se snažíme aspoň trochu šetřit elektřinou a víc kupujeme jídlo v akcích.. jinak s mým rodičákem jsem musela začít “šetřit” už dávno 😂😂
Taky výrazně nesetrime na ničem.ale víc koukám kolik co stojí a rozmyslím si,jestli to opravdu chci,potřebuju. Nechodím třeba každý nákup automaticky do košíku máslo, pro jistotu,ale počkám na akci. Nekoupím 5kg mandarinek kg za 50kg a za týden je vyhodim, ale vezmu jich kilo a další koupím až se snedi.ale když máme chuť na kus sýra za 200,tak ho koupím. Jediný co,tak opravdu nakupuji tak,abych co nejméně vyhazovala což byl dřív nás velký problém.
Jinak si myslím,že ti,co na tom byli finančně blbě už předtím,jsou na tom hůř.a ti ostatní, jsou na tom plus mínus stejně jen ti na konci měsíce nezbyde 20tis, ale treba 13,15.....coz pro mnohé není důvod k nějakému omezování.
My rozhodně nehodláme šetřit na kvalitních potravinách. Když to jde, nakupuji ve slevách, ale když to v akci není, tak se nedá nic dělat 😅 Jsme to, co jíme, a proto je hodně čechů obézních, odbývají se rohlíky, gothajem za pár korun a pak Mc´Donaldem. Máme jich kolem sebe bohužel hodně 😢 já teď poslední týdny ujíždím na kiwi. Je drahé, ale co už, miminko si ho žádá, tak mu ho dopřeji, stejně tak mandarinky.
Šetřit nebudu. Dejme tomu rok jsem byla ve skromnejsim režimu na RD, protože moje důstojnost nedovolí si říct o peníze manželovi ani komukoliv. :D Jsem rada, ze už šetřit nemusím a nepotřebuji.
@murynka my jsme dřív na jídle fakt nešetřili a neřešili jsme,jestli stojí mouka o 10 Kč víc než v akci a tak, prostě byla potřeba, ale teď máme koupený do zásoby od každé mouky balík a vůbec víc syslíme..jako cukr na 40 Kč mě totálně převálcoval 🙈 na elektřinu máme v bytě úplně vše,takže míň svítíme, rybám v akvárku už vůbec (aspoň se nedělá ta sviňa řasa 😁) a topíme jim místo 27 jen na 25. Hodně nám nahrává zatím i počasí máme velké okno na jihozápad a když svítí sluníčko,udělá to za odpoledne klidně +2 stupně.. v zimě, když se fakt topí, jsme za měsíc zdělali megawattu i víc a teď to od května držíme na necelé půlmegawattě a je to fakt znát 🙏 je taky pravda,že vloni byla dcera miminko,tak jsme tak nějak podvědomě topili víc..
Zatím šetřit víc než dosud nemusíme, tak žijeme stejně. Máme výhodu domu bez hypotéky a topení plynem jsme zredukovali už loni a letos ani topit nebudeme, jen přes dřevo.
@mata2hari Tak my máme kilo cukru minimálně na čtvrt roku. Ale prakticky vůbec nepeču a já ani muž nesladíme ani kávu, ani čaj. Kluk čaje skoro nepije. To samé s moukou. Hladkou kupuji kilo tak na 2 měsíce. Používám ji jen na jíšku, bramboráky nebo na obalování. Ostatní mouky koupím, jen když je zrovna potřebuju. Respektive, když je potřebuje mamka na domácí fleky nebo knedlíky. Já je doma nedělám, ale mamka občas mým chlapům udělá svíčkovou s knedlíkem. Já nevařím svíčkovou, jelikož se mi zvedá žaludek jen ji vidím.
Zatím nějak nic neomezujeme, jen nakupuji rozumněji a snažím se noc nevyhazovat. A kupovat zbytečnosti. Ale kvalitní jídlo a sport, kroužky dětem, i když se to výrazně letos podražilo na tom nešetříme. Vlastně jo nenapouštím si vanu tak často jak bych chtěla😃
Rozhodně ne na dítěti,sobě ani jídle.
Zatím se nás to zdražování moc nedotýká. Jediný kde to pociťuji,že dřív jsem dokázala měsíčně odložit(naspořit) více,ale i tak se mi daří odkládat.
Aspoň mě to naučilo více přemýšlet za co utrácím.
@escapelle já třeba nakupuji zeleninu a ovoce jen u zelináře, co k nám 3x týdně jezdí. A vždy nakoupím jen to, co kluk za ten týden ve škole sní. Případně, na co mám zrovna chuť. Dříve jsem kupovala v marketech, kde je dost často třeba jen velké balení či svazek mrkve a nestačila se spotřebovat.
@mata2hari já právě ano ,když byl cukr za 9.90 brala jsem cele balení atd máme sklep takže v tomto žádná změna ,vždy jsem prala na noční proud ,v tomto jsme šetřili vždy 🙈👍v obýváku bylo vždy 20 st a zijeme 🤣
Dřív jsem více vyhazovala teď koupím všeho méně a pacienti mi kupuji cukr na rohlíku 🙈😂😂😂je stále za 19.90🙏😃😃😃
@mata2hari Když já musím vařit naštěstí jen na víkend. Jinak chlap má jídlo v práci a kluk ve škole. Sama sobě buď udělám večer nějakou rychlovku na druhý den do práce, nebo koupím v místní jídelně ráno cestou ze školy. Mě to prostě nebaví a ti dva by nejraději jedli pořád to samé dokola. Hlavně mlaďoch.
@mishka87 já vařím vždy na dva dny,jsem s dcerou doma a asi 2 měsíce jí to,co my,takže objevujeme pro ní nové chutě..zase tím,že jsem doma a takhle vařím ušetříme víc,než když jsem chodila do práce a chlap se stravoval po hospodách,bagetama a tak..teď když jsem doma,chodí na oběd..a kromě peněz je to znát i na jeho zdraví 👏🏻 Výrazně se mu snížil cholesterol 👍
Šetřím si zase na finanční rezervu, kterou nám sežraly nenadálé výdaje.
Nákupy víc plánuji než předtím. Jinak zatím nijak nešetříme. Ano, koukám na akce. Beru ale věci, co mám ověřené, co chutnají a jsou kvalitní. Vařím pro nás do práce. Holky mají ve škole. Z kosmetiky taky budu pokračovat v ověřeném.
Do restaurací moc nechodíme, takže tam to vidět nebude. Výlety jezdíme do přírody a většinou se svačinou. Hory taky plánujeme. Uvidíme podle cen a kdyby, tak nepojedeme každý víkend, ale třeba ob.
@mata2hari Tak můj muž pracuje ve zdravotnictví a za oběd zaplatí 35 kč. A to včetně polévky. Mají dotované obědy a tak se mi pro něj ani nevyplatí vařit. Cholesterol má zatím v pořádku. Ale on nerad tučná jídla. Což já zase ráda pěkně prorostlý bůček 😀. Takže si sama sobě můžu uvařit co chci, když na tom mám chuť. Když musím vařit i pro ně, tak už si jiné jídlo pro sebe neuvařím. Jsem poslední dobou dost unavená a to hlavně psychicky. Kluk má momentálně období "první puberty", takže všechno je špatně. A ještě mám celkem fyzicky náročnou práci. No a tak mě práce kolem domácnosti, včetně vaření dost vyčerpávají.
Já a děti už jsme nucení šetřit opravdu na všem v současné chvíli, ale na čem teda opravdu letos nechci na nich šetřit jsou Vánoce, tak uvidíme, jestli to půjde.
Vánoční dárky pro děti
My tak nějak šetříme od vždycky, respektive nekupujeme blbosti, jídlo se u nás téměř žádné nevyhodí, nejsme zvyklý přetapět dům, ani svítit ve všech místnostech. Dětem kupuji kvalitní boty a oblečení i hračky a když je akce, vezmu i velikost "lepší" bundy dopředu na příští jaro/podzim ať nemusím kupovat později "draho". Do restaurace, do kina, na bazén, výlety jezdíme stále stejně, ale nejsme typ co by si potrpel na luxusní all inclusive takže ani tady se nemusíme nijak omezit. Ale jak říkám dělám tyhle věci už od doby kdy mám vlastní domácnost. Takže i když jsem už čtvrtý rok na RD nemuseli jsme se nijak uskromnovat nebo na něčem šetřit, prostě jen tím že se zdražuje tak měsíčně zbyde trochu menší částka na rychlejší splacení hypotéky. Takže teď nešetřím na ničem víc než předtím, na druhou stranu kdybych musela tak jedině kde je rezerva je kupovat oblečení z druhé ruky a levnější jídlo, na bydlení, topení svícení se nemám uskromnit jak pokud nechceme sedět v zimě v obýváku v zimní bundě 🙂
Kuřecí maso... Na tom nikdy šetřit nebudu a vždy ho budu brát u farmy 🙈 a potraviny obecně... Snižuju spíš kvantitu, ať nemusím snižovat kvalitu
Rozhodně kultura. Bez té nedám ani ránu. Potřebuju někdy vypadnout a bavit se.
Rozhodně výlety, zážitky a dovolené. Pořád jenom chodit do práce, z práce a šetřit? Ne, dík. Život je moc krátkej.
Nebudeme šetřit na dětech, na jídle, na zrnkové kávě, na kvalitní kosmetice. Rádi jezdíme na výlety, chodíme do restaurací, do kaváren. Vlastně jsme se zatím v ničem neomezili a žijeme pořád stejně.
Když to tak čtu, tak se máte všichni úplně báječně🙂 Já šetřila vždy, ale teď už si plno věcí prostě nedovolím, nebo na ně vůbec nezbývá... Nevím čím to, protože zas tak špatně se asi nemáme. Ba jo, asi tím, že v naší rodině šetřím jen já sama (a teda i syn, abych mu nekřivdila)
@konidana jsem ráda,že v tom nejsem sama.Šetrim, kde se dá,chci,aby měla dcera co potřebuje, ale teď už ani moc výletu spolu nemáme, když jde jednou za čas někam, tak s kamarádkou a ano,je to jednavstupenka místo dvou.Jidlo v akci ještě víc než dřív. V práci jsem víc, ale líp se fakt nemame bohužel...nekourim,nepiju,jezdím z 90 %MHD
Já teda šetřím. I na jídle. A tím nemyslím, že kupuju luchmeat 😄 Ale vybírám, plánuji. Hodně jsem omezila nákupy podle chuti.
Šetřím i na dětech. Ve smyslu, že výlet do zoo nebo kamkoliv je bez obědu.
Byli jsme v Jesenikach a nešli jsme na lanovku za 1700, ani na Stezku v oblacích a visutou lávku za 3500, ani do termalu za 2000 😃 A byla to super dovolená.
Rada bych. Ale rada bych taky v létě na dovolenou a tak si některé věci odepřu.
A mohla bych pokračovat.
Na čem nebudu šetřit je posezení s kamaradkou a dlouho plánovaný společný víkend.
@konidana já před rokem nastoupila do práce po RD, takže i když se vše zdražuje, příjem máme oproti předchozím rokům lepší, takže zatím ty peníze zbývají. Bydlíme v bytě, zdražení plynu a elektřiny se ještě neprojevilo, auto máme jen manželovo služební, takže by šlo šetřit fakt jen na těch dětech, a to zatím nejsem nucena
Na jídle. Kvalitní bio/lokální potraviny jsou pro mě fakt důležitý. Ale je fakt, že já nakupuju šetřivě už dlouho (roky studia v drahé Paříži mě vycvičily). Mám vychytaný kde kdy co je výhodnější. Ale s kvalitou dolů jít nechci.
Na kvalitních botách, na kroužcích pro děti (prostě jim nezruším kroužek jen proto, že je drahý, když je baví a navštěvují ho rády). Jinak jsem ochotná asi omezit ledacos nebo si to dopřát méně často či omezeně.
Nesetrim na nicem. Zatim ani nehodlam. Penize mame, na vysoke noze si nezijeme. Nikdy jsem za jidlo neutracela.
Prozatím se u nás nic moc nezměnilo, max se snažíme nakupovat věci v akci, ale samozřejmě neděláme žádné zasoby a když danou věc potřebujeme tak ji koupíme,a ted teda se snažím potlačovat moji nerest a to je svícení, ja prostě mám ráda světlo a tak jsem vzdycky svitila všemi svetly, co mame v obytné části (kuchyň +obyvak). U nás je taky vyhoda, že nemame plyn a topime drevem, které,, zatim,, mame z vlastních zdroju. Jinak pokud už bych musela vážně přemýšlet nad čím nechci šetřit, tsk jsou to boty pro děti a celkově jejich potřeby. Ale my jsme, myslím, neutraceli nikdy, během roku si moc věcí jen tak nekupujem, prostě takové ty věci pro radost se kupujou na narozky, vánoce, di restaurace od ty doby co máme děti chodíme tak jednou, dvakrat do roka(výjima dovolených). Tak doufam, ze nás ta krize moc nepoznámena
Je dobře, že většina z odpovídajících se má dobře. Přeju to v této době každému. My teda už ledacos omezujeme. Chodím po RD teprve od ledna do práce, zatím jsem nezvládla vytvořit žádnou rezervu, protože hned jsem skončila s dcerou na dlouhodobé OČR a peníze jen letěly. Na čem ale nehodlám šetřit jsou děti a jejich kroužky. A pak taky teď u dcery na fyzioterapii. Chci aby jednou byla zase chůze schopná. Pak jsem taky přestala šetřit na sobě a svých zubech a prostě si je nechávám postupně opravit. Ale žijeme od výplaty k výplatě a nedaří se vytvořit žádný polštář, teď to nejde. Ale doufám, že se mi to konečně začne dařit, teď mi přidali, tak snad se ta inflace aspoň vyrovná. Jinak snažíme se taky nakupovat v akcích a více a více plánujeme abysme nic nevyhodili. Méně objednáváme pizzu. Ale za zážitky a děti prostě šetřit odmítám. Když už šetřím, tak sama na sobě. To asi nejvíc.
Na detech a jejich vzdelani - platime skolne, takze platiti budeme, na svp taky pojedou, krouzky zaplatime, ale treba lyzak mi prijde zbytecny-drahy, kdyz jako rodina nejezdime. Vylety a akce spise levnejsi-vazne si nemuzeme dovolit vsechny vstupy a navstevy restauraci. Ja setrim na topeni, nekupuju si na sebe uz saty (vyrazne pomohlo orsay, kde uz nic neni 🙂)) mam slusnou zasobu. Na jidle jsme setrili vzdy (nevyhazujeme zbytky, varim, pecu, recykluju jidlo).
Nešetřím na dětech v tom smyslu, že objednávám dárky k Vánocům, kupuju jídlo jako předtím, cca 1x za 2-4 týdny máme pizzu/KFC, dívám se ale po slevách (což jsem ostatně dělala vždy). Na placené akce typu koncert/divadlo/kino chodíme spis vyjímečně. Nekupuju milion dekorací, vonné svíčky vůbec - takže tam šetříme my...
@anetka1701 to flekatý zvíře ti kazí gang zrzavců 😂
Jakmile budu mít chvilinku, hned si počtu ❤️
@gracinka7 měla to bejt zrzava quartera! Furt to říkám... ale asi mě vyslysela, má zrzavej melír v hrive 😅
Jidlo pro nás, granule pro psy, výlety, dovolený, zážitky, Vánoce. Zatím nijak extra rozdil v šetření nemáme.
napadá mě akorát tradiční čínská medicína, která je drahá, ale funguje, tak se jí vzdát nechci. Jinak šetříme na všem, co si jen vzpomeneš...
Budu šetřit, až nevyjdeme s vyplatami. A jelikož jsem sporiva a přemýšliva nad vydají celoživotne, nemám kde brát. Ale jinak se řídím tím, " šetřim, abychom mohli mít dražší věci- auto, dovolené, bydlení "
nic moc šetřit musíme


Jídlo, jsme mlsní a máme rádi kvalitu. Kosmetika, jsme atopičky a máme ošahanou neubližující kosmetiku. A sport.