Používáme cookies. Více informací zde. OK
redakce
20. čer 2019
11603 

„Kdyby vliv kultury a porodnictví nevzal ženám sílu rodit, nemusely bychom hypnoporod učit,” říká Hana Rollová

„Zrovna čtu knížku o hypnoporodu. Téma přirozených porodů, nejen hypnoporodu, mě velmi zajímá. Myslím, že každá zdravá žena je schopná přivést na svět svoje miminko přirozeně a hladce. Dogma, které je v mnohých ženách zakotveno, že porod musí bolet a že je to věc, kterou musí nějak přetrpět s pomocí různých léků, já odmítám. Už před otěhotněním jsem si sama pro sebe říkala, že to přece musí jít i jinak, než jak to popisuje okolí a že já budu mít svůj vlastní porod krásný. Opravdu pevně doufám, že to zvládnu, čekám své první miminko,” svěřuje se v diskuzi uživatelka Modrého koníka.

Náhled a prožívání porodu je napříč různými kulturami odlišné. Někde ženy rodí přirozeně, téměř bezbolestně úplně automaticky, zatímco například u nás, je porod vnímán jako velmi bolestivý a často také jako hodiny utrpení, které žena musí přežít, než bude moci držet v náručí svoje miminko. Ve skutečnosti to tak ale být nemusí. Skoro každá žena, která rodí vaginálně, může prožít bezbolestný a radostný porod (některé metody hypnoporodu lze využít i u císařského řezu). Řeč je o hypnoporodu. Jak takový porod probíhá? A jak se na něj žena připravuje? Více se dozvíte v dnešním článku.

Co je to hypnoporod?

Některé ženy se s tímto pojmem už setkaly, některé ho prožily v praxi a některé neví, co si pod tímto názvem představit. Hypnoporod = porod v hypnóze? Ne tak docela, i když někdy se ženy mohou hypnotickému stavu velmi přiblížit. „Hypnoporod využívá takzvanou hlubokou relaxaci, v níž se maminky učí uvolnit si tělo i mysl, zbavit se strachů a bloků a nastavit se na pozitivní scénář porodu tak, aby během příchodu miminka na svět tělo i mysl pracovaly ve prospěch všech těch úžasných procesů, které zabezpečují pohodový průběh porodu,” říká Hana Rollová, lektorka kurzů hypnoporodu, která na www.modrykonik.sk vede i svou Poradnu o hypnoporodu.

Tlak společnosti

Společnost a zkušenosti našich maminek a babiček formují naše vlastní představy a očekávání o porodu. Obecně vzato nejsou moc pozitivní. Dočtete se o několikahodinových porodech, někdy i vícedenních, o velkých bolestech a tak dále. Z toho si pak nastávající maminka logicky vyvodí, že to nebude nic příjemného, což je škoda. To, jaký porod bude, z velké části ovlivňuje i to, jak k němu rodička přistupuje. Již dopředu víte, že to bude bolet? Pravděpodobně to tak nakonec i bude.

„Z vlastní zkušenosti vím, že naše nastavení je opravdu podstatné. Častokrát bolest cítíme, protože ji očekáváme a když toto nastavení změníme, změní se i to, jak se budeme při porodu cítit. Například já, díky tomu, ani jeden moment z mého druhého porodu nemohu označit jako bolestivý, cítila jsem jen tažení, tlak a sílu. Kdyby vliv kultury a porodnictví nevzal ženám sílu rodit, nemusely bychom se tuto metodu vůbec učit. Avšak kvůli našim přesvědčením a prostředí, v jakém ženy rodí, mají mnohé maminky problém se do tohoto stavu během porodu dostat. Příprava metodou hypnoporodu pomáhá nalézt důvěru v sebe, své tělo i děťátko a pozitivně vytrénovat tělo i mysl, aby mohl porod proběhnout přirozeně a hladce a byl nádherným zážitkem pro rodiče i děťátko,” vysvětluje Hana Rollová.

Cítíte, že je hypnoporod to pravé pro vás?

Pokud se rozhodnete, že byste chtěla zažít přirozený a krásný porod, možná bude hypnoporod správná volba. Nebude to ale jen tak, budete se muset delší dobu připravovat a pracovat sama na sobě, abyste v den D dokázala správně pracovat se svým tělem i myslí. „Záleží opravdu na každé ženě (rodičích), jak se na příchod miminka budou připravovat a jaká mají porodní přání. Hypnoporod určitě není jediný způsob přípravy na příchod děťátka, ale neznám lepší spojení fyzické a mentální přípravy, které ladí s tím, jak nám to příroda zařídila,” dodává Hana Rollová.

Je to pro každou ženu?

Metoda hypnoporodu pracuje s dýcháním, relaxacemi, vizualizacemi a afirmacemi, všechno se musíte naučit a procvičovat. Pro některé ženy ovšem není tato metoda úplně vhodná, protože si nedokáží natolik vytvářet představy, aby se dostaly do stavu hluboké relaxace. Ani v tomto případě není kurz hypnoporodu na škodu. I tak se naučí relaxovat a i tohle může napomoci k hladšímu průběhu porodu, protože bude žena více uvolněná.

„Určitě to funguje, ale záleží na spoustě věcí. Ale to nejdůležitější je, že se člověk musí psychicky srovnat. Vyřešit si všechny svoje strachy. A taky bych řekla, že spousta žen je psychicky labilních i v normálním životě a těm to pak jde hůř. A někdo jiný je zase takový pragmatik, že se prostě nedokáže uvolnit. U mě to byla docela dlouhá cesta postupných změn,” napsala svůj názor a zkušenost jedna uživatelka do diskuze.

Jak a kde se na hypnoporod připravit

Na výběr máte ze dvou možností. Buď můžete absolvovat kurz hypnoporodu nebo si koupit knížky, které se tomuto tématu věnují a nastudovat si je. V obou případech je nutné potom ,trénovat‘ doma.

„Pokud se rozhodnete pro hypnoporod, je dobré absolvovat některý z kurzů, nebo si nastudovat metodu z knížek. Někomu to stačí, ale mnozí si to potřebují zažít na kurzu, kde se mohou dozvědět více, poradit se a mnohé věci prodiskutovat. Samozřejmě, je třeba dále trénovat doma až do porodu. My to naše klientky učíme na dvoudenním intenzivním kurzu. Je třeba procvičovat různé způsoby dýchání a relaxační techniky, abyste se naučily maximálně uvolnit tělo. Když jsou svaly uvolněné, lépe se jim pracuje a nevzniká odpor a tedy ani bolest.

Tyto techniky jsou nápomocné v závěru těhotenství a důležité při příchodu miminka na svět. Dále je potřeba poslouchat relaxace a afirmace a vizualizovat si to, co chcete. Tím si vytvoříte pozitivní očekávání, budete se na porod těšit a zůstanete klidná, díky čemuž při porodu vaše tělo vyplaví vysoké dávky porodních hormonů, které také působí jako přirozené anestetikum. Naučíte se dokonale znát své tělo a rozumět průběhu porodu tak, jak nám to zařídila příroda.

Během porodu jsou ,hypnomaminky‘ při plném vědomí, ale ve stavu příjemného uvolnění. Když totiž žena rodí přirozeně, dostává se pod vlivem porodních hormonů do změněného stavu vědomí (tedy přirozeně se dostává do stavu hypnózy - autohypnózy) a v tomto stavu dokáže porodit miminko bezpečně, snadno a většinou i bezbolestně,” přibližuje Hana Rollová.

Do diskuze napsala nastávající maminka, že je z kurzu hypnoporodu nadšená: „Mě porod teprve čeká, ale s přítelem jsme na kurzu hypnoporodu byli minulý víkend a bylo to super. Určitě to nejsou vyhozené peníze, ani ztráta času. Doporučuje se navštívit kurz mezi 20.-34.tt. Dělají se tam různé relaxace, tak aby je pak maminka stihla nacvičovat i doma před porodem. A já jsem tedy vyklidněná na maximum. Porodu se nebojím, naopak se na něj hrozně těším. Takže za mě kurz určitě ano.”

Lze hypnoporod prožít v každé porodnici?

Většina maminek se snaží vybrat si pro porod porodnici, která jim bude vyhovovat svým přístupem a bude respektovat jejich porodní přání. Neméně důležitá je i vzdálenost porodnice, kde chce žena rodit. Je potřeba tedy při výběru zohlednit více kritérií a podle toho se rozhodnout. Hypnoporod je hlavně o nastavení samotné rodičky, tudíž lze říci, že je ho možné prožít v každé porodnici. K tomuto tématu Hana Rollová dodává: „V každé porodnici se už dnes najde personál, který je nakloněn přirozenému porodu bez zásahů (pokud to není vysloveně nutné). Je tedy na místě vyhledat takového lékaře, porodní asistentku či doprovázející osobu, která bude respektovat vaše konkrétní porodní přání. Pro hladký průběh porodu je důležité bezpečné a podporující prostředí. To, jaké to bude konkrétní  místo, je velmi individuální. Závisí to na každé ženě, jak se v daném prostředí a s danými lidmi bude cítit.

Nebála bych se v tomto rozhodovat podle svého vnitřního pocitu. Hypnoporod je především o navracení porodní zkušenosti mamince (respektive rodičům). Tak, jako každý porod je individuální, protože každá žena a každé miminko je jiné, tak ani hypnoporod nemá pouze jeden scénář. Podstatné je, aby osoby, které budou při vašem porodu, respektovaly vaše konkrétní přání a rozhodnutí, protože jste to vy, kdo rodí.

Velmi často jdou maminky z našich kurzů do porodnice až na závěr a tak naladěné na sebe a miminko, že je už nic nerozhodí. Mají příchod miminka na svět ve svých rukou a mnohé porodí tak rychle a snadno, že personál nemá žádný důvod a ani příležitost do průběhu porodu zasáhnout. Přitom ani nemusí vědět, že se maminka připravovala metodou hypnoporodu. Pokud je však nutné, aby maminka setrvávala v porodnici delší dobu před samotným porodem a ne v úplně ideálních podmínkách, pomohou jí hypnoporodní techniky naladit se zpět na své tělo a zůstat klidná a uvolněná, aby stres zbytečně porod nekomplikoval.”

Role partnera u porodu

Hypnoporodní příprava není jen pro nastávající maminky, kurz je prospěšný i pro nastávající tatínky. „Na našich kurzech jsou kromě maminek i páry. Máme radost, když vidíme tatínky, kteří se rozhodli přípravu absolvovat se svými partnerkami. V dnešní době je často tlak na muže, aby byli při porodu. Mnozí nevědí, co se od nich vlastně očekává, nebo jak mohou být své manželce/ partnerce nápomocní. Na kurzu se budoucí tatínkové dozví mnoho důležitých informací. Zjistí, že mohou být tohoto procesu součástí a naučí se, jak být oporou a podporou pro svou partnerku. Je úžasné, když jsou v tom partneři spolu a také pro tatínky se tak narození děťátka stává výjimečnou zkušeností, která spojuje nově vzniklou rodinu,” vysvětluje Hana Rollová.

Svoji zkušenost sdílela jedna maminka v diskuzi: „Na kurzu se probírá všechno a je to dost otevřené i pro diskuse. Řešili jsme, čeho se kdo bojí a co by si kdo přál u porodu, jaké jsou výhody a nevýhody různých zásahů do porodu, co u porodu může dělat partner. Hlavně partner si o tom udělal nějakou představu a teď ví, do čeho jde a že může být v klidu.”

Hypnoporod versus klasický porod

Rozdíl mezi klasickým porodem a hypnoporodem popisuje porodní asistentka Kristina Neubertová Zemánková, která má díky své praxi zkušenosti s oběma druhy porodů: „Když žena rodí beze strachu a uvolněná, jsou porody spíše rychlé, snadné a po porodu má žena často spoustu síly, jako by ani nerodila. V průběhu porodu je žena klidná a má krásný uvolněný výraz ve tváři, častokrát se i usmívá, je duchem nepřítomná, je v ,jiném světě‘, porod si užívá. Myslím, že pro doprovázejícího muže je úžasné vidět, jakou má jeho žena sílu, jak jí to jde.

Narozdíl od medicínsky vedeného porodu, kdy je žena často zoufalá a zahlcená intenzitou porodního procesu, takový pohled mužům může působit značné starosti a stres. Po medicínsky vedeném porodu se žena mnohdy cítí vyždímaná, bez síly a je ráda, že to ,přežila‘. Některé ženy dokonce mluví o tom, že se cítí jakoby znásilněné systémem, někdy i ponížené, protože ztratily nad situací kontrolu, často neví, proč se děje který medicínský zásah, neví, co dostávají za léky, často rezignují a nechají o svém těle rozhodovat zdravotníky, což sebevědomí nepřispívá. Po vědomém porodu se naopak cítí velmi posilněné jako ženy i jako matky, mají lepší start a větší sebevědomí. Bonding se podle mě moc neliší.”

„Hypnoporod” lze zažít i bez přípravy

„Osobně si myslím, že hypnoporod je v současné době módní záležitost, která určitými technikami navrací ženu k původní přirozenosti porodu a to je dobře. Ráda hypnoporod doporučuji. Zažila jsem ale několik porodů, kdy ženy užívaly techniky hypnoporodu a přesto cítily bolest, myslím, že bezbolestný porod není ani tak o technikách, které samy o sobě člověka nespasí, ale o důvěře v porod jako takový. Jde o to, jak to má žena srovnané v hlavě. Nejraději asistuji u porodů žen, které jsou samy se sebou a svým ženstvím srovnané, které věří, že ženy rodí, co svět světem stojí a že porodit dítě je stejně normální jako dýchat nebo trávit, že tělo ví, jak na to. Ženy, které nepochybují o své schopnosti rodit, rodí krásně snadno a mnohdy bezbolestně. Takové porody jsou radostí a oslavou ženství a příchodu nového člověka na svět,” dodává Kristina Neubertová Zemánková.

Relaxace, vizualizace, afirmace… Co nejvíce pomáhá?

Kurz hypnoporodu dá ženě návod, ale není to dogma. Každá nastávající maminka si bude muset najít svoji vlastní cestu, která jí bude vyhovovat.

„Já jsem u samotného porodu hudbu ani žádné nahrávky neposlouchala. Jinak ale raději volím vlastní meditace a vlastní vizualizace, u kterých je určitě potřeba zapracovat hlavně na tom, aby se staly opravdu prožité, aby se do toho stavu pak byla schopná žena dostat i v cizím prostředí a nehledě na okolí. Ráda jsem používala meditaci na světelný tunel, rozvíjející se květ a vizualizaci miminka právě porozeného, jak ho držím na prsou a jsem šťastná a vděčná. Přijde mi, že hlavní je najít si meditace, které budou vyhovovat konkrétní ženě, které jí opravdu umožní se do změněného stavu ponořit. A ty pak zdokonalovat. Hudba může být jakákoliv meditační, která se ženě líbí a i ty afirmace si koneckonců může sestavit a nahrát sama. Základem je podle mně obyčejná meditace, například, když leží žena večer v posteli před usnutím. Naprosté uvolnění těla a klid mysli. Když natrénuje takovéhle tělesné i duševní uvolnění, šla bych do vizualizací miminka jakýmkoliv způsobem, který si najde. Může nechat svou fantazii plynout, představovat si cokoliv. Až bude umět být v těchto spontánních vizualizacích, může nahodit vizualizace konkrétní,” radí jedna maminka v diskuzi, která prožila svůj krásný hypnoporod.

„Myslím, že ženám nejvíce pomáhá, když věří, že porod zvládnou, když věří sobě a miminku, když se prostě nebojí a uvolní. Všechny hypnoporodní techniky v podstatě směřují k docílení většího uvolnění (relaxace, vizualizace) a větší sebedůvěry (afirmace, autosugesce). Jako klíčové, aby se žena mohla uvolnit, je pocit bezpečí a aby se žena necítila pozorována a vyrušována, zkrátka, aby měla na porod klid. Žena se potřebuje při porodu přeladit na úplně jinou než bdělou hladinu vědomí, potřebuje být trochu ,mimo‘ a v tom ji nesmí nic rušit, jinak se porod protahuje a je bolestivý. Podmínky, které optimálně podporují bezbolestný porod jsou stejné jako podmínky potřebné k sexuálním aktivitám, tedy především teplo, ticho a tma. Takže to, co nejvíce pomáhá, je nerušit a věřit, že to žena zvládne. Velmi účinně tlumí bolest klidné, pomalé dýchání a vědomá snaha se uvolnit,” dodává Kristina Neubertová Zemánková.

Pozitiva hypnoporodu

„Pozitiva vidím hlavně v tom, že se budoucí maminka, která si osvojí techniky hypnoporodu, napojí na své tělo a své miminko. Svému tělu i děťátku důvěřuje, je pozitivně nastavená a těší se porod. Díky hypnoporodní přípravě, která spočívá ve vytrénovaní si těla i mysli, se dokáže během příchodu miminka na svět soustředit plně na sebe a zůstat úplně klidná, díky čemuž si tělo dokáže vytvořit obrovské dávky našich vlastních porodních hormonů, potřebných pro hladký a pohodový průběh porodu. A pokud by ji něco vyrušilo, zná způsoby, jak se dostat zpět do stavu, ve kterém její tělo i mysl pracuje ve prospěch tohoto procesu. Přitom však není ,mimo‘, může komunikovat, rozhodovat se, svůj porod má plně pod kontrolou.

Mnoho žen právě díky technikám hypnoporodu zažije rychlý, lehký, bezbolestný, léčivý, posilující, až extatický porod. Další obrovskou výhodou je, že žena je po takovém porodu v hormonální rovnováze, je plná energie, často v úžasu z tohoto zázraku narození. To jí dodává množství sebevědomí do nové role být mámou. Dokáže se od první chvíle plně starat o miminko, být s ním v nerušeném kontaktu, což napomáhá vytváření vztahové vazby a bezproblémovému kojení. Po těchto přirozených a klidných porodech jsou i miminka většinou klidná a spokojená,” říká Hana Rollová.

A jaká vidí negativa?„Ať přemýšlím jakkoliv, negativa napsat neumím. Hypnoporodní příprava je pro nastávající maminky příjemná a relaxační, nemá žádná negativa. Možná některým může trvat déle, než se naučí opravdu hluboko relaxovat, protože při dnešním životním stylu to mnozí z nás neumí, ale kdo trénuje, dostane se do toho. Také se může stát, že navzdory přípravě a očekávání toho ideálního scénáře se vyskytnou během porodu okolnosti, kdy je třeba dělat kompromisy. Zde je však také výhodou, když maminka trénovala hypnoporodní techniky, protože jí pomohou, aby nepropadla stresu a dokázala se klidně a rozvážně rozhodovat.”

Jak se těšit na druhý porod a nastavit se na bezbolestný porod po předchozí špatné zkušenosti

Každá žena si v sobě nese předchozí zkušenosti. Někdy jsou to třeba komplikované porody s množstvím medicínských zásahů nebo akutní císařské řezy. Přirozeně se potom bojí dalšího porodu.

„Jak se nastavit pozitivně při dalším těhotenství? Máte zřejmě obavy, že i když se budete připravovat stejně jako poprvé, tak to nepomůže. Hypnoporodní techniky vám nemohou zaručit, že bude vše na sto procent ideální, protože každé těhotenství je jiné a každý porod je jiný. Je to proces, kde hraje roli mnoho faktorů. Avšak mohou vám rozhodně pomoci. Jednak připravit se fyzicky (dýcháním a relaxačními cvičeními) a mentálně (zpracovat obavy, které máte a najít důvěru v sebe a v to, že to tentokrát bude jinak),” radí Hana Rollová. Když má totiž žena strach, tak dochází k uvolňování hormonu adrenalinu a tělo nemůže efektivně spolupracovat a porod se tak může prodloužit nebo zastavit. Je důležité si svoje strachy a obavy zpracovat a snažit se od nich osvobodit.

Hana Rollová dále dodává: „Rozhodně doporučuji si napsat porodní plán, kde si ujasníte a sepíšete, co při porodu chcete a co ne (například i ty nechtěné úkony, které jste zažila při prvním porodu). Vše je o lidech, na tom to celé stojí i padá. Když budete mít sepsaný porodní plán, věnujte čas a energii výběru místa pro porod. Je to velmi individuální, hledejte takového lékaře a zařízení, kde budou vaše přání akceptovat a respektovat a kde si budete umět představit, že tam přivedete děťátko na svět. Také je dobré, pokud máte doprovázející osobu, která bude během samotného porodu vaše přání personálu připomínat, abyste se mohla plně soustředit na porod.”

A jaké jsou zkušenosti maminek z Modrého koníka?

 • „Hypnoporod mě naprosto nadchl. Když jsem začala toužit po přirozeném porodu, tak jsem si pořídila knížku Hypnoporod a ta mě hodně nakopla a dodala důvěru ve schopnost porodit ,sama‘. Bolesti se mi sice nepodařilo zpracovat tak, jak bych si přála, ale vím, že jsem nebyla úplně důsledná v trénování relaxací. Ale afirmace a vizualizace mi pomohly k rychlému a hladkému průběhu naprosto přirozeného porodu bez léků a zásahu lékařů. Rodila jsem svým tempem, podle svých pocitů, v přítomnosti duly a manžela, syna jsme nedali z ruky a pár hodin po porodu už jsme byli zase doma. Byla to nádhera a to jsem první porod rozdýchávala dva roky.”
 • „Edgar se narodil spontánně ve 42+0tt s váhou 4 130 g. Díky relaxacím jsem necítila žádnou bolest a vlastně ani nevěřila, že rodím. Ve 13 hodin, už před porodnicí, jsem znejistěla, že nás pošlou domů, že o nic nejde. Ve 14:05 se Edgar narodil. Díky stop stavu se narodil sice na příjmu, takže bez soukromí, ale se sluchátky na uších jsem stejně o nikom nevěděla. Ponořená do sebe jsem vůbec nevnímala žádnou bolest, takže to vlastně nebolelo. Rodila jsem v pozici na boku a bez nástřihu. Bylo to krásné, rychlé, neuvěřitelné. A relaxace hypnoporodu opravdu fungují. Když jsme vyjeli, tak jsem si je pustila a probrala se před jinou porodnicí, než kam jsme měli jet. Špatně jsme se s manželem pochopili. Chápete to, já jsem byla úplně vypnutá, ponořená do sebe. Když jsem procitla a vystresovala se, že jsme jinde, tak najednou vlny začaly bolet. Tak honem zase sluchátka, otočili jsme auto a jeli do správné porodnice. Relaxace jsem ocenila i v druhé době porodní, kdy jsem jedním uchem poslouchala moji PA a druhým byla napojená na skvělou hudbu, u které jsem si zvykla usínat. Sice byly některé věci jinak, než jsem si představovala, ale hypnoporod opravdu funguje a moc mi pomohl zažít krásný ,bezbolestný‘ porod.”
 • „Četla jsem knihu a moc mi pomohla. Úplně hladký porod jsem tedy neměla, ale prvních šest hodin jsem zvládala v pohodě a klidu, dokud nepřišly křížové bolesti. Nechala jsem se rozhodit z rytmu (na dalších šest hodin, kdy jsem se nedokázala otevřít o ty poslední dva centimetry), ale ke konci jsem se zase nějak uklidnila a zkusila to znovu, prostě se nebránit a přijímat a nakonec to šlo. Vzorově jsem sice nerodila, ale kniha mi pomohla to lépe zvládat. Jsem zvědavá, jak to dám napodruhé.”

„Díky hypnoporodním technikám jsem našla důvěru v sebe a v to, že je mé tělo na přirozený porod stavěné a dokáže porodit miminko lehce a klidně. Jsem neskutečně vděčná za tento zážitek a přeji každé ženě, aby měla nádherný a posilující porod. A nebojte se, dá se to. I po nepříjemné zkušenosti z prvního porodu. Opravdu to není jedno ani pro nás, ani pro dětičky, jakým způsobem rodíme,” uzavírá Hana Rollová.

Najde se tu maminka, která prožila hypnoporod? Podělte se se svojí zkušeností dolů do komentářů a třeba tak povzbudíte ostatní maminky na jejich cestě za krásným a přirozeným porodem.

Zdroj:

Poradňa o hypnopôrode

jemnezrozeni.cz

babyweb.cz

strom-zivota.net

  U obou porodů jsem využila techniky hypnoporodu. U druhého jsem byla i na kurzu u Michaely Klementové, šla jsem s relaxacemi více do hloubky a porod byl zcela bezbolestný, nádherný a čerpat z něj budu celý život. Díky pozitivnímu ladění, důvěry ve své tělo a miminko a technikám hypnoporodu jsem v pohodě zvládla i dvouhodinovou cestu autem do vybrané porodnice.

  20. únor 2019

  Ráda bych se zeptala žen, které hypnoporod zažily, jak se dokázaly vypořádat s neustálými kontrolami ze strany zdravotníků. Člověk může tisíckrát věřit sobě i miminku, že porod zvládne hravě, nacvičit s anibalem, výběru porodnice se věnuje velmi pečlivě, ale když pak musí každou půlhodinu pochodovat dlouhou chodbou do vyšetřovny a lézt na vysokou kozu, plus ty různé monitory do toho, tak je to dost v háji. A je to jen o tom, že na službu nastoupí mladá ambiciózní a nezkušená lékařka. To fakt ovlivnit nejde.

  20. únor 2019

  A ještě dodám, svojí Pa jsem měla, ale nebylo v její moci to těm lékařům "zakázat".

  20. únor 2019

  @guinea
  Odmítnout lze cokoli. To, co popisujete, je hodně rušivé. U prvního porodu mě právě hodně vytrhávalo a vlastně i kontrakce zpomalovalo dotazování na anamnézu, vytažení ze sprchy na CTG a monitor (i tak jsem byla domluvená na minimu).
  U druhého jsem měla svoji PA a volila jsem jinou porodnici Má PA znala mé přání a byla jsem domluvená, že nejnutnější vyšetření (vstupní vnitřní) a doppler poslech udělá až se případně domluvíme a budu na to připravena (srdíčko by poslechla v jakékoli poloze a klidně i ve vodě).
  Nicméně u druhého porodu jsme přijeli na poslední chvíli a byl čas jen na svléknutí, kleknutí a narození syna, takže se nestihlo nic.

  20. únor 2019

  Ja si myslím, že jsem částečně hypnoporod u prvního syna zažila. První hodiny jsem byla v takové své bublině, ano měla jsem bolesti, ale furt jsem měla pocit, že jdou tak jako mimo mě. Vše se změnilo, když mi porodní asistentka řekla, že už jdeme na porodní box. Mě proběhlo hlavou: Už? Takhle rychle? A od té doby už jsem zpanikařila a vše nabralo na síle. A jelikož porod najednou nabral na rychlosti tak jsem byla dost šitá. U druhého porodu jsem díky tomu měla problém se uvolnit, bála jsem se, že to bude zase rychlý porod a budu se dlouho z toho fyzicky i psychicky dostávat a bláznilá jsem, panikarila. PA se mě snažila uklidnit, ale já se z toho kruhu nemohla dostat. Až když jsem zjistila, že intuitivně dole zadržují svaly a že stačí jen svaly nechat pracovat a klidně si i do toho intuitivně zatlačit, najednou se vsechno změnilo. Zpětné mi došlo, že už jsem dávno mohla mít v tu dobu porozeno. O hypnoporodu jsem přemýšlela už před druhým porodem, ale neměla dost odvahy o tom říci manželovi, že si to přeju absolvovat...Škoda, porod mohl probíhat jinak, protoze v porodnici byl maximální klid.

  21. únor 2019

  Kdybychom nerodily cim dal tim starsi, nebyl takovy pocet udrzovanych a vymodlenych tehotenstvi,tak by zensky byly vic v klidu. Me vzdy pripada,ze ti doktori se hodi jen na zacatku a na konci chce byt zenska uplne od nich odstrizena,ikdyz casto tehotenstvi neni prirozene a pomoc bude potrebovat. A rozhodne si nemyslim,ze za krale klacka,kdy se uplacelo,aby zeny mohly rodit v porodnicich,byly zensky doma vic spokojenejsi - dle dnesnich meritek by mely byt (domaci prostredi,nevyrusovani lekaru,zadne pristroje), a prece morbidita at uz rodicek nebo miminek byla velka. Moje babicka prvni babu uplatila,aby se mamka narodila v nemocnici, dalsi dve deti uz doma a z toho neprezilo ani jedno.

  21. únor 2019

  Jinak,ja jsem nebyla na zadnem hypnokurzu, proste mi delalo dobre dychat vlastnim zpusobem a predstavovala jsem si,ze tlacim do velkych dveri a kazdou kontrakci vic povoluji...s ruznymi kurzy se posledni rok routrhnul pytel,ale vubec nevidim nejake kurzy o prvni pomoci novorozenci,kdyz uz se hojne kupuji monitory dechu,tak aby zensky taky byly proskoleny co a jak,kdyz to zacne houkat...

  21. únor 2019

  Prožila jsem krásný porod, za celé těhotenství jsem nebyla ani jednou vnitřně vyšetřena, pouze vnitřním ultrazvukem, během porodu jednou jedinkrát na mé výslovné přání, chtěla jsem vědět jak porod postupuje. V zemi kde žiju se umožňuje přirozený porod a v ženách se zbytečně nešťourá. I bez kurzu, pouze díky čtení a youtube se mi podařilo porodit v podstatě bezbolestně.

  21. únor 2019

  Tak to budte rada,ze nebyl zadny problem 😀 to je vysetrovani jak ve stredoveku.

  22. únor 2019

  Já si myslím že to není pro každou ženu. Rodila jsem 52 hodin. Dva dny a jednu noc jsem se neotevírala. Vyzkoušela jsem opravdu všechno abych se nezbláznil a nechytala mě panika včetně noci strávené u svíčky a ve sprše doma, afirmace, uvolnění aby se tělo otevřelo a nic nepomáhalo, myslela jsem v tu chvíli na to že kdo říká že porod neboli, posílala jsem ho v duchu j šipku. Protože to bolelo strašně ať jsem to přijímala jakkoliv. Nakonec jsem byla za chemii s v posledních hodinách epidiral abych si trošku odpocijupa ráda. Měla jsem krizove bolesti celou dobu, ty jsou dost husté...

  22. únor 2019

  To je všechno sice moc krásné, bezbolestný porod a podobně, hezky to zní, aby si vás doktoři nevšímali a nešťourali ve vás, atd. Prima. A když se něco podělá? Když se stane cokoli, co zapříčiní neštěstí, ať už zdravotní újmu nebo dokonce ztrátu života? Kdo za to bude zodpovědný? Kdo bude hnán před soud? Matka nebo lékař? Nad tím se zamyslete.

  22. únor 2019

  @silthar tak já měla hodně komplikované těhotenství. Porod nakonec předčasně vyvolávaný a stejně byl krásný a téměř bezbolestný. A kdyby se něco podělalo, od toho rodím v nemocnici ne? Pokud by bylo potřeba, ať každý dělá co uzná za vhodné, hlavně ať je mimčo ok. Hypnoporod není porod v lese bez pomoci, je to forma porodu beze stresu. Pokud není potřeba zasahovat tak nikdo zasahovat nemá. Nad čím se jako máme zamyslet tedy??

  22. únor 2019

  @maximaty Myslím že silthar to myslela třeba tak, že když ke konci porodu často a delší dobu natáčejí srdeční činnost miminka, špatně se u toho relaxuje, nemůžete zaujmout svoji polohu atd..to musí být člověk hodně pokročilý v relaxaci aby to uměl. Pokud by to rodička odmítla a bez zásahů by si řídila porod sama, také by se mohlo stát že plod bude mít hypoxii a neporodíte jej živé, to už je pak jedno zda jste doma nebo v nemocnici. Pak je otázka kdo je za to zodpovědný a zda je důležitější právo matky na volbu způsobu porodu nebo právo dítěte na život.

  22. únor 2019

  @felinegrace v této době existují bezdrátové CTG. Já měla CTG po celou dobu porodu, včetně vany. V Česku tohle bohužel ještě standart není, ale to není problém rodičky nebo hypnoporod, to je problém českého porodnictví.

  22. únor 2019

  @maximaty To je super novinka, ale bavíme se o podmínkách standardního průměrného porodu v ČR.

  24. únor 2019

  @felinegrace

  Moje slova. Me osobne je nejaka vana, svicky,zavesy ukradene. Me jde hlavne o to mit kolem sebe skvely personal,kdyby se neco mohlo pokazit, a tak byt v klidu. Ja si na rozdil od mnoha zen nemyslim,ze porod je brnkacka,ikdyz jsem oba mela dejme tomu v pohode.

  25. únor 2019

  @astyna88 Tak já bych vanu uvítala alespoň v první fázi porodu, protože by mi to pravděpodobně zkrátilo porod..ale prostě delší náročnější porody kvůli nevhodnému prostředí / podpoře / psychice jsou prostě daň za to že rodíme v porodnici pod dohledem a je minimální úmrtnost dětí. Pokud by to tak nebylo, zlepšilo by se spousta věcí od poporodních poranění přes kojení po psychické následky, ale sem tam by to prostě nějaké dítě odneslo..a nikdo nechce aby to bylo jeho dítě.

  26. únor 2019

  ne jako pardon, ale porod proste boli, to nemuze byt nikdy prijemna zalezitost... :D :D a ani hypnožába z futuramy by mě nedokázala přesvědčit že ty dva dny kontrakci pred kazdym porodem byly super zábava.

  20. kvě 2019

  @eldrag myslím, že každá žena může mít svůj zážitek a ten může být jiný i co do zkušenosti s bolestí

  20. čer 2019

  Taky si teda myslim, ze to neni pro kazdou zenu..
  Ja napr.zacala prekotne rodit doma ve vane, kdy mi naskocily 2 min.kontrakce, z cehoz kazda trvala minutu dvacet az ctyricet a ja myslela, ze tuhle bolest vazne nedam, zacala jsem rvat na celej barak a at mi nikdo nevypravi, ze jsem se mela psychicky srovnat nebo prepnout..moje hlava mi rikala uplne neco jineho, hlavne nas obe 'zachranit', zacala jsem hrozne krvacet, mam to doted v mlze, porodila jsem ani ne do hodiny..

  20. čer 2019

  @eldrag hypnozaba 😂 ja tomu rikam masochistky 😅

  20. čer 2019

  Jelikoz muj 1.porod byl 30hodin kontrakci, ktere nebyly ucinne, nebo spise, ja jsem jim nedovolila, aby byly ucinne, hledala jsem cestu, jak si ulehcit 2.porod. Objednala jsem si knihu hypnoporod a kudy chodim, tudy chvalim. Je tam spoustu tipu, co mi osobne pomohly. Druhy porod byl pouze 4h a z toho mega bolesti (ktere si pamatuji jen v mlze) poslednich 20 min. Uzavrela jsem se do sebe, prodychavala kontrakce a nechala je pracovat. Byl to krasny porod. Ale u me neplatilo, ze by byl bezbolestny, kontrakce me bolely od zacatku, ale umela jsem s nimi lepe pracovat, nebyla jsem tvrda, jak tvrde Y a slo to. Kazdopadne, tak jak u 1., tak u 2.porodu endorfiny zajistily, ze na bolest jsem hned zapomnela, takze jakoby nikdy zadna nebyla. Zenske telo je uzasne. Ale kdyby se neco podelalo, byla jsem rada, ze jsem v porodnici. Kazdopadne ja jsem nebyla proti vysetreni, naopak me mega nabudilo, kdyz ni rekli poprve 4cm a pak za tech 20 min 10cm, u prvniho porodu jsem byla na 1cm a tim to haslo na xxx hodin, ale to by bylo na dlouhe vypraveni. Nicmene jeste bych rada napsala, ze to neni jen o psychice maminky, ale taky o poloze miminka, to je gro, od ceho se to odviji, protoze kdyz je mimi blbe natoceno a jsou diky tomu krizove bolesti, je to mnohem tezsi a delsi, nez u dobre natoceneho mimca a hlavne bez krizovych bolesti.

  26. čer 2019