Matky prťat přeskočte a užívejte roztomilých dětiček. Puberťák mi domů přinesl "kratom". Googlím informace a jsem trochu na rozpacích, jestli mě to má pobavit nebo děsit. Znáte? Používáte? Nebo někdo ve vašem okolí? K čemu? Přinesl to "pro mě", jakože abych z nich nebyla tak nervní (občas je to s nimi opravdu výživné), ale přiznal, že si to "občas" kupuje i pro sebe, normálně v automatu ve městě (jakože bydlí někde jinde než já nebo jsem úplně slepá?).
Jdu googlit co to je. Bych mu asi poděkovala poprosila o špeka 😀 Ba ne, asi bych to taky nerozdýchala.
Neznala jsem, neco si ted precetla a teda... podle toho zdroje na tom vzbika zavislost fyzicka i psychicka... to asi nebude jen tak neco mirnyho... ale nevim, odbornik nejsem.. ale po precteni toho odkazu bych hodne znervoznela, kdyby to pravidelne uzivalo dite a nosilo mi to 🥴
Znám ,ale nemám osobní zkušenost v užívání
U nás nesmí dostat mu vůbec nic z tehle veci. Ale má holku tak je to asi trochu jednodušší
Neznám 🙂. A to mám puberťáky 🙂.
Znám, zkusila jsem jednou při zkouškách a místo povzbuzení mě to uspalo, takže už jsem to nikdy ic nezkousela a nemám to v plánu. Když s tím dítě přijde, tak vysvětlím a odporoucim. Nikdy jsem nic jinyho než trávu a jednou kratom nezkusila a byla bych rada kdyby to tak maximálně skončilo i u děti
Já brala kratom na cvičení, nakoplo mi to, závislá jsem nebyla, pila jsem to jen kvůli cvičení, chuť je odporná a je několik druhů, slabší, silnější, záleží i na dávce jakou si člověk dá, já si dávala necelou čajovou lžičku.
Slyším poprvé, tak hledám info, prý po některých můžou vyjít pozitivní dopingové testy. Tak jsem hned poučila holky, kdyby to donesli spolužáci.
ty jo, co to zase je?
S puberťáky to není lehké, co si budem. Malé děti - malé problémy, velké...... však víš, jak to je 😆 Jen bych tě chtěla uklidnit, buď ráda, že ti o tom řekl. Je vidět, že má k tobě důvěru (A pěkné gesto, že ti chtěl dopřát) 😆👍 Mám ráda tvé příspěvky, jde vidět, že to máš v hlavě srovnané a jablko nepadá daleko od stromu. Věřím, že si to vše vyříkate a vysvětlíte 😉
@mary.jane Jo, o tom CBD taky mluvil. Nechápu. V automatu si to přece může koupit každý, včetně děcek? Holomek má 17, pivo mu neprodají a tohle v klídku?
@gingermom To si právě nejsem tak jistá. Muž ho totálně seřval, řekl hromadu věcí, které prostě děcku říkat nemáš (jakékoliv psychologické vzdělání ho naprosto minulo a vlastní cit pro tohle mu taky chybí), takže mám obavy, že syn už za náma s ničím nepřijde. Snažím se to trochu žehlit, vysvětluju synovi, proč se mi to nelíbí, snažím se zjistit, proč po tomhle sáhl, co mu to dává, ale mám obavy, že momentálně nemáme společnou řeč. A jak to ještě zabil manžel, tak je to úplně v kelu. Včera jsem řešila celý den prostředního, dnes ve škole nejmladší a odpoledne toto... možná jsem to neměla vysypat do odpadu (což jsem před chvilkou udělala, doma tohle nechci) a měla si to namíchat a vypít celé naráz sama🙂
Nečtu komentáře ale vůbec... Je to novinka, takže to zatím není na seznamu zakázaných látek. Vzniká silná zavislost jako na jakékoliv jiné OPL, znám člověka, co se na závislosti na tomto léčí v léčebně stejně jako alkoholik nebo uživatel pervitinu
Ke konzumaci to schváleno není
Já jsem úplně mimo mísu, slyším to prvně. A už teď se toho bojím
Co je to za firmu? dá se zjistit, kde ty automaty jsou?
našla jsem tohle lokalita Ostrava/Opava https://www.kratomuj.cz/kratomat/
Bude zase nějakou dobu trvat než se to objeví na seznamu zakázaných látek, tak je to se vším. Můžete v té věci kontaktovat své poslance.
Ahoj, diskusi jsem nečetla. Ale kratom vážně ne... Velmi navykovy, velmi problematický. Už se lidi dostávají do léčby, těžko se odvyka... Pokud bys potřebovala bližší info klidně mi napiš zprávu...
Zrovna v pondělí jsem si na to téma dala odborný webinar
Vubec jsem to neznala a po tom, co ctu tady a v tom clanku, tak je mi z toho dost uzko.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/kratom-si-v-m...
Díky za osvětu!
V zivote jsem to neslysela....minule jsem ve skole zjistila, ze existuji lifty - od sedmaka....ted budu cekat, kdy se bude resit toto...
Tak to se k nám ještě nedostalo 🤷 slyším poprvé a budu si to teda hlídat. Naposledy se ve škole řešily nikotinové polštářky, tak by mě nepřekvapilo, kdyby dotyční dotáhli i toto 🤦
Ty vole 🤦♀️ já fakt napsala by jsme 🤦♀️🤦♀️ Jdu spát 🤣🤣🤣🤣
@zuzkasim jinak ano, vyzkouším a hlídám si, co je na "trhu". Až mi děcko s něčím takovým přijde, tak se pěkně dlouho ven nepodívá. Krom tvrdých drog si myslím, že jsem vyzkoušela všechno a díky tomu, že to nikdo nehlídal. Našim bylo jedno co a kde dělám. Jestli chce něco zkusit, tak pod mým dohledem s řádným výkladem a názornýma ukázkama, co to s ním časem udělá. Když utíráš pochcanýho blízkýho, co se třepe jak sonickej kartáček díky absťáku, tak na to potom máš kapičku jinej pohled. 😊😊
@zuzkasim přesně tak. Stačí blbý cigarety. Kdyby mě radši naši dali po čuni za každou krabičku, co u mě našli. 🤦♀️ Teď se závislosti na nikotinu nedokážu zbavit. Člověku, co vymyslel elektronky by měli dát metál. Ale to zase táhne mladý. Proč jinak by to dělali všechno tak krásně barevný s těma cool reklamama. 🤦♀️ Nechutný když chce někdo zbohatnout na závislosti. Ještě nechutnější je, že cílová skupina jsou děti.
To slyším prvně, díky za sdílení, přepošlu hned manželovi. Nevlastní syn (skoro 12) začíná mít taky hovězí nápady, tak ať jsme připravení..
@zuzkasim kde k tomu přišel? jak se k tomu dostal? Za co si to kupuje? Petr mi o tom říkal před časem, probrali jsme to, že je to věc, na které si vybuduješ závislost a rozhodně to není pro děti, které rostou, vyvíjí se. uf uf. Plus měli ve škole projekt - návykové látky, komplet všechno jim ukázali, co to je, jak to vypadá, jak to funguje, co to způsobuje. Přišel domů jak opařený. Současně šel obsáhlý text v bakalářích, co děti na druhém stupni řeší a co dělat, pokud na něco takového přijdeme. Ze strany školy dobrá práce. Doma jsme pohledali na netu, načetli, vysvětlili. V naší škole se to týkalo snusu, prodávají ted už běžně v trafikách, koupí to někdo a rozdá menším...peklo jako.
@psya no přesně kratom, o kterém tu píšeme.
@berenika39 to bohužel koupíš úplně legálně například v automatech kde se prodává cbd. Není to ani drahé.
@perla28 já to vím. A děsí mě to.
@berenika39 Kde k tomu přišel? Poprvé od kamaráda, pak si je koupil sám. V automatu v centru, prý je jich v Brně několik! Chápeš? Může si to v automatu koupit i dítě z prvního stupně ZŠ! Za co si to kupuje? Vydělává si na brigádě, je mu 17. Slyšela jsem o tom dnes poprvé. Zítra se chci zeptat kolegyň, metodiček prevence, jestli to znají (pochybuju, protože lifty jsem loni touto dobou taky znala dřív jak ony). Jsem hlavně naprosto zděšená tou dostupností, jak píšu, pivo mu neprodají, ale toto si může koupit v podstatě v neomezeném množství.
@berenika39 i mě
@zuzkasim Aha, díky synovi je teprve (uvozovky) 14, takže je zatím úplně sdílný a dost opatrný, bojí se nových věcí a máme to doma (zatím) nastavené tak, že o všem víme. CHápu, že o tři roky později je to jinak. Jednu pubertu mám už za sebou. Ta dostupnost je bohužel to nejhorší - snadno se to šíří jako lavina. V naší škole začali na snus upozorňovat potom, co se v koších na odpadky, na hřišti, u školy začaly objevovat použité sáčky. A to je synova škola fakt pecka, minimum problémových dětí, výběrovka, šlapou po tom, prevence, a stejně.
@berenika39 ty jo, ja vubec neznala zadny ty pojmy, co tu litaj. Snus to jsou ty nikotinovy polštářky? nebo co to je?
Holka byla asi loni (nebo predloni?)se skolou v tom protidrogovym vlaku, ale vubec netusim, co vsechno jim tam rikali. Z ni vypadlo jen ze to bylo husty a hnusny. Meli k tomu pak i nejakou tu besedu ve skole.
@konidana jop, snus jsou tabákový polštářky, co se dávají pod ret. Jsou prodejné - s nižším obsahem nikotinu, a pak v některých prodejnách takové, co mají velmi vysoký obsah nikotinu - proti našim normám, na tajnáka, ale dají se sehnat. Závislost otázka pár týdnů jak vyšitá, bohužel.
@konidana no držme si palce. Preferuju důvěru - jestli něco nevíš, chceš se zeptat, ptej se. Všechno vím, co nevím, najdu. Ale vím moc dobře, že tohle funguje do určitého věku - pak jsou rodiče na druhé koleji.
@berenika39 holka se mnou posledni rok, pulrok , uz skoro vubec nemluvi, doma se nevyskytuje, chodi sem defakto jen prespat🙄
@konidana lift je snus, dtto
https://odenssnus.com/ tohle je to, co se tu prodávat "nesmí", ale jde to sehnat. Vyšší obsah nikotinu. https://www.czechpods.cz/lyft/ tohle je to, co se prodává v každé trafice... nižší obsah nikotinu. Princip stejný, sáčky pod ret, necháš působit, vyhodíš.
Ja jsem tedy s udivem docetla az sem. Nedavno jsem si v Praze u jednoho hypermarketu vsimla automatu s nejakymi marianovymi vecmi, ale nezkoumala jsem to. Brala jsem to jako automat pro duchodce s mastickama s mariankou. Driv na tom miste staval automat na plysaky. To je reklamni tah. Ale jak to tu ctu... to jsem nemela ani paru.
Tak ted jsem se ptala kolegyne a krom nikotinovych sacku a kratomu se pry jeste objevuje tekuta extaze, koktejl nejake latky do omitek a jeste dalsich svinstev. No jsem v soku.
Díky za osvětu. O sáčcích, o CBD automatech vím. Ovšem o tomhle zatím nic neproběhlo. S dětmi o tom mluvíme, tak doufám, že taky jednou dojdou.
@petbem po mestech jsou instalovano samostatne automaty jako treba automaty na kafe. U nas v obchodaku treba vedle sebe stoji bankomat, automat na kafe a automat na tohle svinstvo... A hned vedle toho je obchod s detskymu dupackami 😂🤦♀️. Ve vedlejsim meste stoji hned na autobusaku, odkud decka dojizdi do skoly a tak...
Absolutně nevím, o čem je řeč, ale trochu mě děsíte...musím se zeptat starší dcery, jestli to zná. Ale pevně věřím, že je natolik inteligentní, že to nebude mít nikdy v plánu zkoušet.
Teda diky za osvetu...mam se na co tesit koukam 🙈 kolik stoji ten kratom na 1 pouziti pro predstavu?
@budouci_maminka Na 1 použití nevím, to záleží, kolik si vezmeš... doporučená dávka se nikde nepíše, takže děcka asi experimentují. Ale sáček stál cca 200Kč v tom automatu. Šílené, automaty jsou ve městě docela nahusto, syn mi ukázal dva, byly od sebe vzdálené cca 200 metrů.
@zuzkasim já jsem na základě tvého příspěvku a po shlédnutí 168hodin měla poměrně dlouhou diskuzi s dcerou jak to funguje u nich ve škole. A je fakt nepochopitelné, že to stát neumí zakázat. Prý ve třídě to více či méně pravidelně užívají skoro všichni dcera se to nepije, že se jí nelíbí ta barva (naštěstí je to obrovská konzerva ve zkoušení nových věcí). A samozřejmě nikdo netuší jaké to má vedlejší účinky. Mají pocit, že je to přeci jako tráva...
Zuzko - zde se o kratomu také baví - mí oblíbení U kulatého stolu. Vypadá to, že se to dostane na seznam zakázaných látek. 1.14. 40
https://www.youtube.com/watch?v=v34G0PEmg2s@zuzkasim https://www.facebook.com/watch?v=1056672681675884 zde v 168 hodin
Ahoj, dnes přišel Komens v Bakalářích, kopíruji:
Vážení rodiče,
chtěli bychom vás upozornit, že některé prodejny tabáku v místě školy s velkou lehkostí prodávají druhostupňovým dětem jednorázové elektronické cigarety s vysokým obsahem nikotinu. Značky, které se mezi dětmi teď v posledních týdnech hodně šíří jsou tato:
https://vapeshopn1.cz/produkt/elf-bar-600-jedno...
a tato:
Jedna se o zboží, které obsahuje vysoké dávky nikotinu a lze jej zakoupit za poměrně nízkou cenu, na kterou děti dosáhnou samy z kapesného. Plus se jedná o momentálně velmi trendovou záležitost u pražských druhostupňových dětí obecně. Atraktivní jsou pro ně především vapovací triky, příchutě e-liquidů, možnosti vlastního nastavování zařízení a sdílení tématu přes sociální sítě.
Zaznamenali jsme bohužel i děti zkoušející e-cigarety ve škole na toaletě, proto preventivně připravíme vzdělávací blok zvláště jen na e-cigarety pro ohrožené ročníky. Zároveň budeme informovat Policii ČR o místech, kde se prodávají e-cigarety dětem, aby tato místa byla častěji kontrolována.
S pozdravem Dagmar Kavková, metodička prevence

😂😂😂😂😂😂kratom bych asi rozdejchala,ale představa že to přinese mne,abych nebyla tak nervni🙈😂😂😂😂😂😂😂😂
Kolik mu je? Tak on je to vlastně kavovnik,takže škodlivé by to být nemělo?