Chemikálie a rozpouštědla (teratogeny) v 1. trimestru

am123alka
16. říj 2013

Ahoj holky, v 9tt někdo na chodbě v době natíral topení a zábradlí, takže celá chodba byla zamořená. Samozřejmě se nám ten smrad dostal do bytu a několik dní jsme ho větrali. Mám strach, jestli takováto inhalace barev, laků, ředidel nebo bůhvíčeho může nějak uškodit miminku??? Na internetu jsem našla, že organická rozpouštědla teratogenní jsou. Říkala jsem to pak doktorovi na gyndě, netvářil se moc dobře, ale jen prohlásil něco ve smyslu, že to samozřejmě není dobré a ať se tomu snažím vyhýbat. Ale teď už je stejně pozdě. Stalo se vám něco podobného? Měla bych se obávat? Můžete mi prosím poradit? Díky!

amabilis
16. říj 2013

@am123alka Nezbývá ti, než doufat, že to bude dobré. Jestli chceš aspoň trošku jistotu, tak běž ve 12tt na screening UTZ spojený s odběrem krve v 10tt a pak znova velký UTZ ve 20tt. Tam už by se případné poškození ukázalo. Ono je to dost rozdílné, každá chemikálie může vadit v jiném stadiu těhotenství. Je to podobné jako s léky, moc záleží na momentálním vývojovém stadiu. Ale osobně si myslím, že by to mělo být v pořádku, něco jiného by to bylo, kdyby jsi natírala v takovém množství přímo ty.

lajla
25. říj 2013

ahoj tak ja jsem na tom stejne...pod nama natirali chodby lepili podlahy...a smrad trval asi tri tydny...no des bes, dr rikala ze pokud to nevadilo me, jako ze se mi tocila hlava nebo neco takoveho tak to nevadi..a po pravde urcite ma pravdu, miminek se rodi spousta plno lidi bydli v panelacich a pri tech podlazich se prakticky stane skoro vzdy ze nekdo neco renovuje natira ci neco..ja doufam, ze to bude v poradku, na nt utz jdu za dva tydny..jak to dopadlo tobe?

am123alka
autor
23. lis 2013

Ahoj, moc díky za reakce. Vyšetření zatím ok, až na vysoký HCG (v prvotrimestrálním i v triplech), dr. ale říká, že příčin mohou být desítky. Tak nezbývá, než doufat, že to bude ok!

martaa
23. lis 2013

V prvním i druhém těhu jsem v práci přicházela do styku s mnoha organickými rozpouštědly, laky, louhy, kyselinami a mnoha dalšími chemikáliemi i jedy, těhotenství proběhla bez jakýchkoliv potíží mám dvě zcela zdravé děti,čímž ale nehodlám vaše obavy bagatelizovat, jen jsem chtěla říct, že se ve značně rizikovém prostředí pohybuji skoro 20 let více jak 8h. denně a bez následků tedy nepředpokládám, že by vás nepřímá expozice v trvání několika hodin až dnů mohla poškodit či ovlivnit zdraví vašeho miminka, na prvotrimestrový screening určitě jděte bývá přesnější než tripltest🙂

am123alka
autor
25. lis 2013

@martaa Moc děkuju, tak snad to bude v pořádku, někdy čtení článků na internetu zamotá hlavu 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru