Co dělat, když těhotníte v 15 letech?
Hezký den, svěřila se mi od kamarádky sestra, že otěhotněla. Nechápu, ale i přes antikoncepci. Přikládám to tomu, že byla nemocná a občas i zvracela.
Slečně je 15 a příteli bude za 7 mesicu 18.
Prosím má někdo radu jak teď postupovat. Snažila jsem se jí vysvětlit, že pokud není plnoleta není to jen tak.
Zatím má tehu potvrzené podle testů na gindu se bojí kvůli rodičům.
Nikdo to s její rodiny neví. Jen já a její přítel.
Slečna studuje na sš.
Stručné shrnutí
- V Česku je legální pohlavní styk mezi patnáctiletou a sedmnáctiletým partnerem.
- U nezletilé těhotné dívky gynekologické ošetření a interrupce obvykle vyžadují písemný souhlas zákonných zástupců; při sporu může rozhodovat soud.
- V krizové situaci lze vyhledat OSPOD, poradny typu Caritas nebo Pro Familia a linku důvěry; po dovršení 16 let lze řešit svěření do péče nebo nabytí plné svéprávnosti za účelem rozhodování o péči o dítě.
Nejčastější otázky
Q: Jak mám postupovat, pokud je 15letá dívka těhotná?
A: Co nejdřív informujte její rodiče nebo jiné zákonné zástupce a objednejte potvrzení těhotenství u gynekologa; gynekologická vyšetření u nezletilých obvykle vyžadují doprovod nebo souhlas zákonného zástupce.
Q: Potřebuje 15letá dívka souhlas rodičů k interrupci?
A: Ano, interrupce u nezletilé obvykle vyžaduje písemný souhlas zákonných zástupců; pokud rodiče nesouhlasí, může v krajním případě rozhodnout soud.
Q: Je v ČR trestné mít vztah mezi 15letou a 18letým partnerem?
A: Podle diskuze v Česku není automaticky trestné mít vztah 15leté s 17letým; otázka vztahu 15/18 byla v diskuzi zmiňována jako odlišně vnímaná v jiných zemích, ale v ČR samotné příspěvky uváděly, že vztah 15/17 je legální.
Q: Kdo může být zákonným zástupcem dítěte, pokud je matka nezletilá a otec plnoletý?
A: Pokud je otec v době narození plnoletý, může být zákonným zástupcem dítěte; alternativně může o svěření nezletilé do péče požádat dospělá sestra nebo o tom rozhodne soud.
Q: Kde hledat okamžitou pomoc a poradenství?
A: Kontaktujte místní OSPOD, neziskové poradny jako Caritas nebo Pro Familia, případně linku důvěry či gynekologickou poradnu; uživatelé v diskuzi doporučovali najít místní poradnu nebo telefonickou linku důvěry.
Q: Může nezletilá ukončit školu a starat se o dítě?
A: Diskuze varovala, že ukončení školy v 15 letech výrazně omezuje budoucí možnosti; doporučovalo se usilovat o dokončení vzdělání a řešit péči o dítě za pomoci rodičů, prarodičů nebo sociálních služeb.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nezletilá dívka by měla co nejdříve informovat své zákonné zástupce a vyhledat gynekologické potvrzení těhotenství.
- Interrupce u osoby mladší 18 let obvykle potřebuje písemný souhlas zákonných zástupců; při sporu může zasáhnout soud.
- Doporučuje se obrátit se na OSPOD a poradenské organizace (Caritas, Pro Familia) nebo linku důvěry.
Sporné názory
- Někteří tvrdili, že vztah 15leté se 18letým je v jejich zemi nepřijatelný či trestný, zatímco v ČR bylo opakovaně uvedeno, že styk 15leté se 17letým je legální.
- Někteří podporovali, aby mladá matka přerušila školu a v rodině pečovala o dítě, jiní důrazně doporučovali dokončit vzdělání a nezaznamenali podporu k předčasnému ukončení školy.
Otevřené otázky
- Zda rodina matky poskytne souhlas nebo podporu, nebo zda bude nutné řešit spor u soudu.
- Zda a do jaké míry poskytnou pomoc rodiče partnera nebo prarodiče.
- Kdo bude dlouhodobě zajišťovat péči o dítě, pokud partneři zůstanou mladí a/nebo se rozejdou.
Zmíněné značky a firmy
Caritas, Pro Familia, OSPOD, juraforum.de, linka důvěry
Zmíněné produkty a metody
interrupce, potrat, antikoncepce, gynekologické vyšetření, písemný souhlas zákonných zástupců, svěření do péče, nabytí plné svéprávnosti, soudní rozhodnutí
Místa a osoby
ČR, Německo
@fazolkazuzka Ptala jsem se, co její otec? Matka si ji sama neudělala. Ať je matka jaká chce, tak ona a její otec jsou stále její zákonní zástupci a bez jejich souhlasu nepůjde nic. Leda by její dospělá sestra zažádala o svěření do péče, pokud otec není a matka nefunguje.
@fazolkazuzka Jinak koukám, že žiješ v Německu. To není zas tak strašně odlišná země od ČR 😉. Ani v Německu si nemůžeš jen tak vzít cizí nezletilé dítě jen proto, že řekne, že nevychází s mámou...
@somalicats nikdo si cizí nezletilé dite nebere. Ale jediná možnost aby mohli spolu být a vychovávat miminko je aby bydlela slečna s klukem u jeho rodičů. A ted záleží na slečny mamince. Pokud teda řekne že musí na potrat tak musí na potrat? Chápu to zpravne
@fazolkazuzka To bylo obrazně řečeno. Prostě nemůže jít jen tak bydlet jinam, dokud není zletilá.
Co se toho potratu týče, nechápeš to správně. Její matka musí dát souhlas, ale v 15 už se dost dbá na to, co chce to dítě. Takže v krajním případě by rozhodoval soud. Nicméně pořád jsi neodpověděla na otázku, kde má tátu?
@somalicats o otci se neví 10 let. Odešel neznámo kam. Za měsíc je slečně 16 let, ale to nic nemění na situaci.
@fazolkazuzka neee, nemusí jít na potrat, pokud si to dotyčná dívka sama nepřeje.
@fazolkazuzka Fajn, konečně se někam doberem, je dobré psát všechny informace, pokud chceš nějakou relevantní radu. Takže otec není, matka nefunguje. Dospělá sestra může požádat o svěření své sestry do své péče (a dost se divím, že to už dávno neudělala, když ví, jaká je v té rodině situace). Pak bude všechny souhlasy dávat ona. Nicméně pokud je holce za měsíc 16, tak už to situaci celkem podstatně mění, protože v tu chvíli už souhlas zákonného zástupce s ošetřením na gynekologii nepotřebuje. V případě zákroků ale ano. Navíc už je tam šance pořešit zplnoletnění, tam by ale poradil právník specializující se na rodinné právo.
Tak dneska se tomu nerika zplnoletneni, sle nabyti plne svepravnosti. Ze zvlastnich duvodu muze po 16, hlavne teda pokud by mela dite. Ale i kdyby to neudelala, tak se o dite normalne muze starat, jen nemuze vykonavat nektera prava. No… situace je to pekna, ale vzhledem k tomu, ze pocitate se soucinnosti rodicu pritele by to taky chtelo jim o tom rict. Protoze taky to muze skoncit tak, ze reknou, ze to podporovat nebudou a hotovo. Holka dostane vyzivne pro sebe a dite, pokud si ho necha a bude ho mit v peci a hotovo.
@elesse děkuji to sem potřebovala vědět. Je to čerstvé. Takže sem ji chtěla říct aspoň něco pravdiveho jak to bude probíhat. O rodiče přítele zas takový strach nemáme jelikož oni sami si prošli něčím podobným jen dite museli dát pryč a do teď je to mrzí. Sami jim prý řekli že kdyby se něco takového nedejbože stalo že by to nedovolili. Proto se stim spíš počítá.
@fazolkazuzka No, upřímně - dokud nebudou s tou situací seznámeni, tak bych dopředu nepočítala s ničím - aby se nestalo, že budete všichni nemile překvapeni. Jedna věc je říct před holkou, co bere antikoncepci, že kdyby se něco stalo, tak že pomohou, druhá věc je pak být v té situaci reálně.
Další, co by teda mě osobně dost znepokojilo, je vyjádření, že "by to nedovolili". Jak nedovolili? Oni si už rodičovstvím prošli, a i když budou v situaci pomáhajících, tak se nesmí stylizovat do role rodičovské. Aby se pak nestalo, že za dva roky se Ti bude dívčina svěřovat, jak ji pomalu k dítěti ani nepustí, že vše dělá blbě a podobně. Ona se bude muset naučit být mámou a projít si tím procesem se všemi chybami, které udělá, její přítel se bude muset naučit být tátou a jeho rodiče je budou muset nechat vším tím si projít a nesnažit se je usměrňovat.
@elesse tak ono když se narodite neschopným rodičům není vše tak jednoduché.
@fazolkazuzka zvláštní, že to víš zrovna ty, když její maminka stoji údajně za houby...dost náhodou nemyslíš? A žiješ v Německu, my v Česku děláš jak bys bydlela minimálně v Austrálii, že nevíš co a jak...Německo oproti CR nebude natolik odlišné 🤦♀️
@fazolkazuzka když se narodíš neschopným rodičům, shodou okolností ti selže antikoncepce, protože si neumíš přečíst, že při zvracení se účinnost snižuje, ale přesto zvládneš souložit, máš partnera, jehož rodiče si potratem v mládí prošli, nikdo zatím nic neví, ale teta už rozhodla, že budeš bydlet u rodičů partnera, kteří se postarají,... ano, máš pravdu, vše není tak jednoduché. Jo a prosímtě, v Německu je styk mezi 15 letou a 17 letým zcela legální, hranice, od kdy je možné souložit, je u Vás 14 let
@veruuu_kubesovic tak já nechápu co ti mám vysvětlit. Tady třeba nemůže mít vztah 15 léta s 18 ti letym. Ta situace je pro mě nová a jen se snažím pomoct mladé holce která se boji vlastní mámy a chce se postavit ktomu co se stalo.
@fazolkazuzka jak to, kdyz Google vsude tvrdi, ze mate legalni vek zpusobilosti k pohlavnimu styku nizsi nez my? Jestli teda opravdu zijes v Nemecku a ne jeste jinde🙂
Jáa furt nevim, kde si přišla na to, že v Německu není legální, aby existoval vztah 15 a 18. A proč to sem pořád motáš, když zúčastnění žijí v Čechách, kde s tím problém taky není
Děkuji za odpovědi ty rozumne. Zbytek byl zbytečný. Takže vím že na ginde musí být slečna se svou mámou.. Potřebuje nějakého zákonného zástupce kvůli dítěti. Pak to bude její přítel. A hlavně že ji nikdo nemůže nutit do potratu pokud sama nechce. Děkuji.
@fazolkazuzka No počkej počkej, zákonného zástupce slečna ze zákona má a to jsou její rodiče. Ať už fungující nebo ne. Kdyby ne, je nutné je nejprve zbavit rodičovské odpovědnosti, alepoň v části, aby to pak mohl dělat někdo jiný. Nepotřebuje zákonného zástupce kvůli dítěti. A pokud nebude mít na potrat stejný názor jako její zákonní zástupci, mohlo by to dojít tak daleko, že bude rozhodovat soud...
@fazolkazuzka Jistě víš, ze v de funguje spousta poraden v takových situacích ( například caritas, pro familia atd), takže osobně bych zkusila něco takového najít v místě bydliště dívky nebo telefonicky, linku důvěry, proste ať se muže někomu neutralnimu, ale informovanemu svěřit, a doufat v hodnotné informace k dalšímu postupu.

@elesse oni zijou v ČR. Já jinde už spoustu let proto se ne orientují jak jsou zákony v ČR