Placenta ZS zasahuje do DDS. Co to znamená?

misa845
1. pro 2014

Ahoj, dnes jsem byla na ultrazvuku, řekli mi, že placenta je nízko položená, že by se to ale mělo upravit. Kdo s tím má zkušenost?

batul
1. pro 2014

@misa845 v 11. týdnu o ničem nevypovýdající nález, ve většině ( a to doopravdy v 95 proc) se placenta růstem dělohy vytáhne nahoru. Máš placentu vzádu nízko - v dolním děložním segmentu. Dala bych si pozor při sexu, eventuelně vynechat...

mysonek
1. pro 2014

@misa845 překvapuje mě, že už v 11 týdnu někdo hodnotí placentu. Já jsem taky v 11. týdnu, dnes jsme byla na kontrole a placentu nikdo neřešil. V minulém těhotenství se o ni zmiňovali až na UZ ve 20 týdnu a taky sahala do DDS. Doktorka říkala, že v tuto dobu je to běžný nález, že se vytáhne nahoru. A měla pravdu. Rodila jsem normálně.

fykyska
1. pro 2014

Placenta , v průběhu těhotenství roste a nabývá své velikosti i hmotnosti . Placenta může být uložená na zadní nebo přední straně dělohy a neměla by zasahovat nebo překrývat porodní cesty . Většinou je uložena v horní části dělohy nebo na její zadní stěně.
Pokud se nic nezměnilo ZS znamená ZADNÍ STĚNA - PS - PŘEDNÍ STĚNA.
Upravit by se to mělo tím jak roste děloha tak se placka ještě vytáhne..Ne vždy tomu tak je a v tom případě je třeba aby byla maminka více hlídaná, protože pokud placenta překryje cesty porodní vzniká tzv. placenta previa (vcestné lůžko), které buď částečně nebo uplně zakrývá porodní cesty a brání tak přirozenému porodu miminka, je třeba dodržovat klid na lůžku,omezit sexuální aktivity, stres a námahu... podrobné kontroly ultrazvukem a sledování průtoků a kontroly zda-li se placka ,,neodlupuje" aby nezpůsobila krvácení by měly být častější.
DS dolní segment dělohy.. To je takový usek vedle těla a hrdla dělohy .

Ve tvém týdnu rozhodně nejde o konečnou diagnosu protože, růstem dělohy se placla posouvá směrem nahoru 🙂

misa845
autor
1. pro 2014

@fykyska ahoj, no dnes mi bylo řečeno, že už jsem dokonce ve 13.týdnu. Ale tak stejně doufám, že ta placenta se vytáhne a bude tam, kde má být ..

fykyska
1. pro 2014

@misa845 Noooo tak to je ještě spouta času 😉 😉 Doktor by se na to měl juknout při další kontrole a pokud ne, řekni si sama o utz ať víš na čem jsi 🙂 ve 20 tt je ještě pro někoho první pro někoho druhý podrobnější utz (screening)+ echo plodu a při tomto vyšetření by se na to také měli zaměřit 🙂
Jak se říká nestahovat kalhoty když brod je ještě daleko 🙂
URČITĚ SE VYTÁHNE 😉

sarriku
1. pro 2014

@misa845 měla jsem to takhle taky, ještě ve 33.týdnu mi zasahovala, ale pak jak děloha dál rostla, tak stihla ustoupit🙂 neboj se, oni by ti řekli, pokud bys to měla za hranou a indikovalo by to císaře

misa845
autor
2. pro 2014

Děkuji všem, snad to bude dobré. Člověk v to musí věřit, ne se hned všeho obávat. Taky mi říkali, že je ještě brzo, že by se to mělo postupně vytáhnout. Byl to právě ted ultrazvuk na ty choroby, kombinovaný screening. To vyšlo v pořádku, ale stejně to ještě není stoprocentní, ještě se chodí snad v 16.týdnu...

krtekk
2. pro 2014

Ahoj, já mám ten samý nález, když jsem byla ve 20 tt na ultrazvuku. Doktor říkal, že to budou sledovat a že by se měla vytáhnout sama. Teď jsem 24+1 tt a ve čtvrtek jdu na kontrolu, tak uvidíme. Každopádně nám bylo doporučeno vynechat sex a být v klidovém režimu, ale že s tím má problém hodně děvčat, tak mám být klidná. 😉

janapavlik
2. pro 2014

Ahoj, já jsem měla to samé při prvním těhotenství. Taky mi říkali, že se vytáhne, ale bohužel se nevytáhla, ale i tak mi vyvolávali porod a já jsem při něm málem vykrvácela, protože se mi začala odlučovat ta placenta. Brali mě na císař za 5 minut 12 😠 Naštěstí jsem já i první dcera v pořádku. Při druhém těhotenství jsem měla na začátku těhotenství taky stejný nález, ale placenta se mi nakonec vytáhla.

kriistin
2. pro 2014

v 19tt mi dr řikal že placenta zasahuje do ds a ve 22tt už se vytahla a nezasahovala do ds

rudovap
2. pro 2014

ahoj, fykyska to napsala velmi dobře, u mě to skončilo placentou praevia (krvácení v průběhu těhu, hospitalizace v nemocnici atd, nakonec akutní operace a předčasně narozená holčička.). Něco se lze dočíst i tady na wiki. Jinak určitě doporučuji hlídat, ale zbytečně se nestresovat.....přeji pohodový zbytek těhu...🙂

curdibilka
2. pro 2014

Já mám podobnou diagnozu, ale je na přední stěně, takže u mě je šance na vytažení dost vysoká. 🙂 Dr. mi to říkala od začátku těhotenství, resp. od té doby, co se ta placenta nějak usadila, ale nikdy z toho nedělala vědu. Kolem 21.tt mi začalo tvrdnout břicho, což není pro tuhle diagnozu žádoucí, takže zákaz sexu i námahy. U tebe to podle mě řeší proto, že na zadní stěně se ta placenta nevytahuje tolik jako na přední - logicky. 🙂 Buď v klidu, dala bych si trochu pozor na ten sex, žádné velké akčnosti, nic netahej atd.

misa845
autor
3. pro 2014

Snažím se být opatrná, ale to už od té doby, co vím, že jsem těhotná. Když dřív nebyl ultrazvuk, ženská o tom ani nevěděla a byla vklidu. Na něco je ten ultrazvuk opravdu super, ale řekne to spoustu věcí, který bych snad ani nechtěla vědět. NO co se dá dělat. Samozřejmě budu doufat, že to bude dobré a vytáhne se.. čas na to ještě je, na kontrolu jdu začátkem ledna, tak uvidíme, co se změní.. Každopádně mimčo se ve mně hýbe ze strany na stranu, asi to bude živel🙂 je krásný, když člověk vidí ty pohyby, srdíčko, ručičky, nožičky.. je to prostě zázrak.

yildiz
3. pro 2014

jak uz bylo psano, v tomto tt to jeste nic neznamena ..ja mam v tehu vzdy placentu na predni stene a nizko....ale vzdy pak jak me hlavne ke konci roste brisko tak se to tim povytahne 🙂 a je to pohoda ....ted ve tretim jsem mela dokonce taky zasahujici udajne castecne do del.hrdla ...ale jak me pak v 8-9mes brisko narostlo tak se to povytahlo a uplne pohoda ..takze si myslim, ze zadny streeessik nemusi byt ! Hmm ? Drzim pesti ale urco to bude dobre 🙂

yildiz
3. pro 2014

@misa845 a jeste podotknu ze jsem nejak ani na sebe moc nebyla opatrna delala jsem vse cokoliv ..nakupy , okna ....dokonce az do porodu posilovani /bricho/ a uplna pohoda ..zalezi jak se samo kdo citi ....jen ze me ten nalez nejak neomezoval ....i kdyz dr samo rikaji - opatrnost ..🙂

misa845
autor
3. pro 2014

@yildiz no já také zatím chodím do práce, v podstatě tam pořád stojím, občas mě trochu pobolívá podbřišek, ale tak je to spíš takové tlačení. Člověk musí být opatrný, nezvedám nic těžkého, ale nákupy také nosím. Zase není mi až tak zle, abych nedělala nic a ani nevím co bych dělala doma. V tom případě, že mi bude opravdu zle, tak asi jo. No uvidíme, jak to bude dál 🙂 ale nechci se děsit všeho co mi kdo řekne..

nicik
3. pro 2014

Ja mela to same, mela jsem indikovaneho cisare. Od 36.tydnu jsem byla v nemocnici na rizikovem, v 37.tydnu jsem zacala krvacet, jak se lehce otevrel cipek, ale zastavili mi to a v 38+2 se dcera narodila planovanym cisarem. Divim se, ze viz. vyse, mamince se stejnou indikaci vyvolavali porod. Me dr. uz hnala do nemocnice cca od 34. tydne, bydlim kousek od Motola, tak jsem to oddalovala, ale dekuji za to, ze mi krvaceni zacalo az tam, protoze to byl fofr a pak jsem cely den lezela na kapackach na porodnim sale a pak jeste skoro cely den jsem nesmela vstavat a to bylo az do konce.

zazana81
13. únor 2015

@misa845 Jak to vypadá teďka? Já mám ten stejný nález a mám rodit koncem května. Za týden jdu na kontrolu, tak jsem zvědavá, jestli je placenta stále na stejném místě, nebo se posunula výš.

misa845
autor
14. únor 2015

@zazana81 tentokrát je na přední stěně a zasahuje pod úpon pliky močového měchýře .. nevim, přesně co je úpon pliky, ale každopádně je teda někde u močáku.. takže její poloha se opravdu mění .. no prý na začátku je zbytečně hned říkat o císaři, protože se to může měnit pořád.. do porodu vlastně člověk neví.. tak doufejme, že bude porod přirozený, to si přeju 🙂

mikulala
18. čer 2015

Ahoj všem. Mé první těhotenství skončilo císařem, mimčo bylo KP.Teď jsem podruhé těh.38+6tt a na ultrazvuku mi napsali,že mám abnormální placentu dolním okrajem k úponu pliky. Zítra jdu na vyšetření do nemocnice a doufám, že zjistím více a dám vědět o co se jedná. 😉

plavcanovaa
4. dub 2016

Dobry den. Chci se zeptat zdali by jste mi vedeli rict co znamena, kdyz mi doktor rekl ze mi predni steha placenty nedosahuje do DDS?

plavcanovaa
4. dub 2016

Jsem v 31tt

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru