Růstová restrikce plodu. Dá se zjistit i z odběru plodové vody?

zemoska1503
22. zář 2023

Zdravím všechny, dnes nám na prvotrimestralnim screeningu vyšlo zvýšené riziko růstové restrikce plodu a to 1:15 což mi přijde dost vysoké. Jen si pod tím nedokážu nic moc představit. Doktorka řekla, že je potřeba miminko víc hlídat, jestli správně roste. Máte prosím někdo zkušenost? Dá se toto zjistit i z odběru plodové vody? Na tu jdeme určitě z důvodu manželova nositelstvi cysticke fibrozy.
Děkuji

radecka1
22. zář 2023

@zemoska1503 Nedělej si z toho hlavu. Přijde mi, že to vychází skoro každému. Budou tě asi víc sledovat, jak dítě roste, ale i to měření je dost orientační. Z plodové vody se to nezjistí. Myslím, že růst je ovlivněn tím, jak funguje placenta. Kdyby to bylo hodně, tak se to řeší předčasným porodem, ale týden sem, týden tam, je v pohodě.

zemoska1503
autor
22. zář 2023

@radecka1 moc děkuji za uklidnění 😊

luhana
22. zář 2023

@zemoska1503
V prvním těhotenství mi též vyšlo riziko (jaké už jsi nepamatuji) na růstovou restrikci plodu. Dr. ho vždy akorát poměřil a syn se narodil jako 3,5 kg a 51 cm dlouhý. Takže hlavně žádné stresy a pohodové těhotenství 😁👋

zemoska1503
autor
22. zář 2023

@luhana moc děkuji

orangutan123
22. zář 2023

@zemoska1503 Mám 15m mimčo, které ke konci těhotenství přestalo přibírat na váze- růstová restrikce. Teď jsem znovu těhotná a odhalili to hned na screeningu, nejspíš k tomu připočítali i předchozí těhotenství a vyšel výsledek na růstovou restrikci plodu. Dostala jsem anopyrin na podporu placenty a malý zatím roste jak má, jsem 26tt tak doufám že to bude ok. Jinak ten první se narodil s porodní váhou 2780g, ale dohnal to a v roce měl skoro 13 kg 🙈😁

zemoska1503
autor
22. zář 2023

@orangutan123 moc děkuji za zkušenost, já zatím žádné léky nedostala. Ke svému gynekologovi jdu 5.10. tak se uvidí 😊

journals
22. zář 2023

Vyšlo mi u obou synů, ve třetím trimestru jsem pak chodila každý týden na kontroly - průtoky a měření, ke konci co dva dny. Oba měli 2,5 kg. Starší to dohnal hned, teď je ve školce nejvyšší, mladší to dohnal pomaleji, ale dohnal.
Problém je v tom, že oni vidí, že to může nastat, ale neví proč. Průšvih je špatné fungování placenty.

emillyhk
22. zář 2023

Mě vyšlo riziko přibližně 1:85 (měla jsem i zvýšené riziko preeklampsie, jedna hodnota byla 1:83 a druhá 1:87, ale nepamatuju si, která byla která). Docela mě to vyděsilo, ale vlastně je dobře, že lékaři vědí, že tam to riziko je. I kdyby se nakonec růstová restrikce projevila (i když se to teď nezdá, pořád máš slušnou šanci, že se neprojeví 😉), budeš v těhotenství víc hlídaná, doktoři odhalí případný problém včas a včas ho budou řešit. 🍀

orangutan123
22. zář 2023

@zemoska1503 Joo jako pokud je to až takhle vysoké riziko tak si myslím že vám něco dají. Mě vyšlo tuším 1:115

bigbig
22. zář 2023

@zemoska1503 Nevíš hodnotu PAPP-a?
Já ho měla u obou těhotenství velmi nízké. Obě děti se narodily celkem malé, to druhé se během těhotenství i hlídalo kvůli restrikci. Femur měl pod 1 percentil. Narodil se 2,5kg v termínu, zdravý a všechno v pořádku. Placenta prý byla pro porodu menší. Ale celou dobu fungovala, průtoky se hlídaly a byly ok.

pettrus1210
22. zář 2023

@zemoska1503 zkusenost s rustovou restrikci nemám, ale proč půjdete na odběr plodovky kvůli prenasecstvi CF u přítele? Pokud vy prenasec nejste, tak mimčo CF mít nemůže, může být pouze prenasec. Já jsem také prenasec, přítel naštěstí ne.

janches
22. zář 2023

@zemoska1503 nám na screeningu riziko nevyšlo a ve 26. týdnu na kontrole byla růstová restrikce odhalena. Kontrola co týden, měření plodu, průtoků atd... hodně stresu, hodně nervů, ale nakonec jsme to dotáhli až do 38.týdne a na váhu 2460g...Tento Váš výsledek nemusí vůbec nic znamenat a pokud se restrikce objeví, budete více konzrolována a určitě vše dobře dopadne 🍀

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@pettrus1210 nám řekla geneticka v Ústí, že je možnost vyvynuti druhé poloviny genu samovolně a je porto lepší ten odběr podstoupit

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@bigbig děkuji za zkušenost, ten výsledek nevím, vyčtu ho někde ve zprávách?

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@bigbig tak už jsem to našla PAPP-A bylo 0,98 iu/L ale nevím co to znamená 🤷‍♀️

pettrus1210
23. zář 2023

@zemoska1503 aha, tak to slyším prvně.

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@pettrus1210 byla jsem i v prvním těhotenství, mě to ani nenapadlo nějak zkoumat a brala jsem to automaticky, raději ať je vše vyšetřené, než pak čučet 🙈 ale jak jsem se soustředila na toto, tak mě rustova restrikce docela vykolejila

peclen
23. zář 2023

@zemoska1503 Tu hodnotu je treba porovnavat v MoM, takhle je nicnerikajici, v tech MoM se uz uvazuje i vase BMI a stari tehotenstvi v dobe odberu. Jinak cysticka fibroza lze zjistit i pomoci NIPT, ale samozrejme ta invazivni metoda je spolehlivejsi. Jinak proc zrovna plodovka? Nebyly by lepsi klky, delaji se driv a je pak mozne stihnou preruseni tehotenstvi kyretazi a ne porodem.

bigbig
23. zář 2023

@zemoska1503 Ten PAPP-a by byl potřeba v MoM, samo se to převést z těhle jednotek co tam máš nedá, do MoM započítávají např gestační stáří atd.
To MoM tam snad vždycky bývá napsané. Pokud je pod 0,5 MoM je to nízké. Pokud pod 0,2MoM hrozí problémy s placentou a růstová restrikce. Já měla pod 0,2 ale zvládlo se to v pořádku.
Je dobře že se to ví, budou tě víc sledovat, což je fajn, ale pořád je to jen pravděpodobnost. 14 holek s tvými výsledky žádnou růstovou restrikci nemá a je dost možný že ty budeš jedna z nich. A i kdyby, růstová restrikce není konec, my měli růstovou restrikci a vlastně se nakonec nic nedělo, jen byl syn menší. Bude to dobrý 🍀

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@peclen tak výsledky posílám fotkou 😊 vy jste tady edukovanejsi, ja tomu vubec nerozumím. Jinak nevím proč plodovka, mě to takhle řekli a já očekávala, že to je v pořádku. Je to teda uz 10 let, teď čekám na termín z genetiky, tak mi třeba řeknou něco jiného

bigbig
23. zář 2023

@zemoska1503 Tak ten PAPP-a máš naprosto luxusní. 0,99 MoM je ptekticky 1 MoM a to znamená naprostou zdravou normu. Takže asi usuzovali z něčeho jinýho. A nevím teda z čeho.

bigbig
23. zář 2023

@zemoska1503 Mě přijde, jestli jsem tu zprávu dobře pochopila, že to to vyšetření dělali hodně hodně brzo a ani ti nemohli změřit nosní kůsku. Nemůže to taky ovlivnit výsledek?

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@bigbig tak to já taky nevím, zkusím se zeptat na další kontrole mého doktora

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@bigbig toto je pouze vyšetření krve, nosní kustku měřili na ultrazvuku včera a ta je v normě

peclen
23. zář 2023

@zemoska1503 Hele jeste se meri tvuj tlak a uterinni tlak. Take se zohlednuje tva vyska a aktualni velikost plodu. Nejaka hodnota je asi mimo, ale ted bych se tim vubec neznepokojovala, ten rust bude mit mnohem vic vypovidajici hodnoty az na tom 2.screeningu.

zemoska1503
autor
23. zář 2023

@peclen no teď koukám do té zprávy a oni mi tam dali, že měřím 17,0 cm 🙈

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru