V 6tt mám užívat Utrogestan ústně i vaginálně
Ahoj, jsem v 6tt, dostala jsem dnes Utrogestan, protože lehce špiním. Překvapilo mě, že na letáčku je psané, že v těhotenství se užívá pouze vaginálně a já ho mám předepsaný 3x denně ústně a večer vaginálně. Doktorka mi to teď potvrdila telefonicky, ale přesto mě to děsí. Měla to některá z Vás také tak a bylo pak vše OK?
Stručné shrnutí
- Utrogestan se v časném těhotenství užívá jak vaginálně, tak perorálně; běžná dávkování z diskuse zahrnovala režimy 2-2-2, 3x denně, 3-3-3, 1-0-1, 1-0-2 a 2-0-2 v různých kombinacích.
- Většina diskutujících uváděla, že vaginální zavádění se lépe vstřebává a způsobuje méně nevolností než perorální polykání; v jedné zmínce klinika Pronatal tvrdila, že perorální účinnost se sníží na 20 %.
- Některé ženy hlásily silné nežádoucí účinky po perorálním užití (silná ospalost, závratě, nevolnost, zvracení) a po přechodu na vaginální aplikaci tyto příznaky ustoupily.
Nejčastější otázky
Q: Jak se užívá Utrogestan v časném těhotenství a jaká jsou konkrétní dávkovací schémata?
A: V příspěvcích byly uvedeny režimy jako 2-2-2, 3x denně (někdy až 3-3-3), 1-0-1, 1-0-2 nebo 2-0-2; některé ženy braly 2 "bobulky" 3x denně a jiné zaváděly pouze večer (např. 0-0-2).
Q: Je účinnější vaginální nebo perorální podání Utrogestanu?
A: Většina diskutujících uváděla, že vaginální zavádění se lépe vstřebává a méně zatěžuje žaludek; v jedné zmínce klinika Pronatal uvádí, že při polykání se účinnost snižuje na 20 %, zatímco jiní účinnost perorálního a vaginálního podání považovali za podobnou, ale s odlišnými vedlejšími účinky.
Q: Jak dlouho se Utrogestan obvykle nasazuje v prvním trimestru?
A: Ženy v diskuzi používaly Utrogestan různě dlouho, typicky do 12. týdne nebo "do konce 1. trimestru"; jedna uživatelka uvedla použití až do 12. týdne po IVF a jiná užívala do 8. týdne podle kontroly lékaře.
Q: Co dělat, když jsou po Utrogestanu silné nevolnosti nebo ospalost?
A: V diskuzi většina žen popisovala přechod z perorálního užívání na vaginální zavádění jako účinné řešení proti nevolnosti a ospalosti; konkrétní úpravy byly např. užívání jen večer (0-0-2) nebo zavádění místo polykání.
Q: Pomůže Utrogestan při špinění, hematomu nebo při opakovaných potratech?
A: V diskuzi ženy užívaly Utrogestan při špinění, hematomu a po opakovaných potratech a některé kombinovaly s Estrofem; zkušenosti byly smíšené — někteří uváděli udržení těhotenství po léčbě, jiní hlásili neúspěch i přes užívání.
Závěry z diskuze
Shoda
- Utrogestan se v časném těhotenství užívá vaginálně i perorálně.
- Vaginální zavádění je v diskusi vnímáno jako méně spojené s nevolnostmi a lépe vstřebatelné.
- Dávkování se v praxi výrazně liší (příklady 2-2-2, 3x denně, 3-3-3, 1-0-1, 1-0-2, 2-0-2) a obvykle jej nastavuje gynekolog.
Sporné názory
- Některé příspěvky uvádějí, že perorální a vaginální účinnost jsou stejné, zatímco jiné uvádějí, že perorální užívání má sníženou účinnost (v jedné zmínce Pronatal uvádí 20 %).
- Některé ženy považují preventivní nasazení progesteronu za nutné po předchozích potratech, zatímco jiné tvrdí, že bez medikace se těhotenství "pokud se má udržet, tak se udrží".
Otevřené otázky
- Jaký je přesný kvantitativní rozdíl ve vstřebávání a biologické účinnosti Utrogestanu mezi perorálním a vaginálním podáním u lidských těhotenství?
- Kdy je indikován perorální režim místo vaginálního při špinění či hematomu a jaké jsou jasné kritéria pro volbu?
- Jaký je optimální časový rozsah užívání Utrogestanu po potvrzeném krvácení nebo biochemickém potratu pro maximalizaci šance na udržení těhotenství?
Zmíněné značky a firmy
Pronatal
Zmíněné produkty a metody
Utrogestan, Estrofem, progesteron, estrogeny, IVF, vaginální zavádění, perorální polykání
Místa a osoby
žádné
Mne dali na vyber, ale ze pry ustne je po tom zenam zle. Mne bylo, i kdyz jsem zavadela. Po dvou dnech jsem sama vysadila a je mi dobre a ted na KO nic nerikala dr., ze by vadilo, ze neberu. Podle me se stejne jisti jen oni, ze kdyby nahodou, tak oni udelali vse. Pokud se to udrzet ma, tak se to udrzi a kdyz ne, tak ti ani nejake hormony stejne nepomohou. 😉
@symcca tak s tim moc nesouhlasim,ze pokud se ma udrzet tak se udrzi.Oni doktori vedi proc to davaji,nekteri jen preventivne.Ja ho zavadela 4x.U prvniho syna narodil se uplne v poradku.dalsi dve tehotenstvi dopadly ZT a to jen proto,ze jsem ho sama vysadila a rekla jsem si presne tu stejnou vetu,pokud se ma udrzet tak se udrzi.No neudrzelo a to dvakrat.Ted jsem opet tehotna ve 14tt a zavadim poctive kazdy den a jeste tyden budu a k tomu uzivam i estrofem.Ten progesteron je dulezity a myslim,ze pokud to ma pomoct tak proc si ho zbytecne vysazovat a riskovat?? Tod muj nazor😉.
@dubnacek @symcca no i já doplatila na tuhle větu, pokud se má udržet, tak se udrží...také mám za sebou 2 MA a ten poslední byl nedavno, srdíčko tlouklo, dr. mě ho nabídnul, že když už jsem měla jeden potrat, tak kdyby moje tělo nevytvářelo nějaké hormony, můžeme mu utrogestanem pomoci...odmítla jsem a najednou za týden konec...teď jsem také poctivě zaváděla, jen 14dní na to udržení do 8tt a po dnešní kontrole vše v pořádku 🙂
Holky já měla polykat 2 ráno a 2 večer, ale bylo mi po tom šíleně zle a zvracela jsem, tak jsem začala zavádět a je to lepší. Nevolnost jen mírná a zvracení přešlo 🙂
@andrisek123 no je fakt, že přes ten žaludek je to dost pitomé... mě stačilo jen jednou a jednu kapsličku a bylo jasný, že přes pusu né:D
Dobrý den a můžu se zeptat a miminko je v pořádku jak jste brala ty prášky a jak jste to zaváděli vaginálně nešpinili jste a neublížili jste miminku děkuji za rady 🙂
Ja spinila, ale ne proto ze jsem zavadela vaginelne. Mela jsem rozhozene hormony a uzivala jsem jak progesteron tak estrogeny. Spinila jsem az do 10.tydne. Ale mimi v pořádku a ted uz mu bude 2,5 roku 🙂
Já pak po lécích teda špinit přestala, mimi už má víc jak rok, narodil se zdravý 🙂

@travnulee ..no jako je to logické, mě po něm nic není, když ho zavádím vag.
Jako je fakt že mě denně je blbě od žaludku...začíná to kolem 10 ráno a končí kolem 21 hod. ale nezvracím. Toto ale přikládám k tomu, že jsem těhu, né k těch práškám....