Žloutkový váček v 7.tt.

emilyd
27. bře 2020

Ahoj holky, jsem poprvé těhotná a jelikož se to povedlo skoro na první pokus, což jsem ve svých 37 letech a po loňské laparoskopii, kde mi odebrali jeden vaječník i s vejcovodem fakt nečekala...netuším bohužel vůbec, kdy jsem měla PŘESNĚ poslední MS ani kdy mám ovulaci. 2.3. jsem byla objednaná na pravidelnou prohlídku k doktorce, tam mi potvrdila, že jsem těhotná, že to není mimodĕložní a viděla asi jen gestační váček. Pak jsem musela změnit doktorku, protože už jsem půl roku přestěhovaná daleko od původního domova a nemohla bych prý jezdit na kontroly tak daleko. Nová dr mě moc nepotěšila...viděla tedy prý cca v 6.týdnu už i embryo se srdeční ajcí, já ho viděla taky 🙂 Ale prý že mi zatím nemůže říct, že je to úplně v pořádku. Kontrola zase za týden. Divila jsem se, proč tak brzo, no ale ok. Tento týden opět prý že roste, z 4,7 mm za týden na 8,1 mm, srdíčko bije. Musela jsem z ní ale vypáčit, co je tam tedy špatně, když mě objednává zase za týden. No a ona že prý se jí nezdá tvar žloutkového váčku, že je atypický a že by to mohlo znamenat nept

emilyd
autor
27. bře 2020

Pokračuji zde, píšu sem poprvé a nejde mi to z mobilu vložit celé. Tak že prý by to mohlo znamenat neprosperující těhotenství. A že musíme zase čekat, "co z toho vyleze." Přišla tam sestra a ptá se jí, jestli příštĕ už poradna a ona prý neee, to vůbec, ještě to budem tak pozorovat. Fakt empatie jak p*ase. :O Jsem samozřejmě s nervama v háji, x-tý den googlím a vidím, že tohle asi není moc častý problém, dokonce na emiminu o tom byla asi jen jedna diskuse a málo odpovědí. Proto se chci zeptat tady, máte s tím některá zkušenosti? Že vám taky něco takového říkali a pak to bylo v pohodě? Samo bych asi chtěla slyšet nějaké povzbuzení a pozitivní scénáře... I když jsem osobně připravená na nejhorší. :((( Ta dr. se tváří, jako že to asi nedopadne... Jsem z toho na prášky, ale to asi každá a jak jsem tady četla, přístup některých doktorů opravdu na pěst

kuttu
27. bře 2020

@emilyd Ja bych byla v klidu,vse je tam malinký,ze na nějaký závěry je prostě brzo...pokud mimi roste a srdicko bije je to na dobré cestě...ja ti uplne rozumím,prožila jsem si to 4 x, 3 x jsem ale o mimi přišla a takhle na začátku je to buď a nebo...

hipposkin
27. bře 2020

@emilyd no, mě třeba doktor tvrdil, že je to mimodelozne a musí mě okamžitě operovat 🙈 Naštěstí se přišel podívat ještě jeden lékař, který to vyvrátil.. To mimodelozni mi tu teď běhá a jsou ji 4 roky 😍
Doporučuji opravdu nechodit v lékaři dřív než v 9. Týdnu, za mě to jsou úplně zbytečně stresy a žádná přidaná hodnota...

emilyd
autor
27. bře 2020

Děkuju moc za odpovědi 🙂 Já to bohužel zjistila moc brzo, vynechala mi menses a přítel hned, že jedem pro test. Ale stejně jsem byla objednaná na tu kontrolu 2.3., tak i kdybych nic nevěděla, tam by se to potvrdilo. Ovšem obecně je mi divné, co ta doktorka tak plaší, že mě tam honí co týden :/ To vypadá, jak kdyby si myslela, že to fakt není dobré a přitom embryo roste, srdíčko je a já se musím stresovat kvůli nějakému pitomému váčku :(( Taky bych tam byla nejradši šla až tak v 8.-9. týdnu, no ale bohužel. To už teď neuhraju :Prosím

amelia89
27. bře 2020

@emilyd joj ja ta uplne chapem. Na zaciatku je to len stres a stres a stres. Ja som sla na kontrolu a bola som urcite 6tt (presne som vedela kedy mam ovulaci uz sme sa snazili dlhsie) a doktor ze hm to vyzera tak na 4tt uvidime... kontrola o MESIAC 😂 Strasne stresy ze preco a co a neviem co a po mesiaci na kontrole mi rika: no krasne mimi 10 tt (presne podla menstruce) Takze,hlavu hore. Neboj sa vsetko sa uvidi 🍀🍀🍀

emilyd
autor
27. bře 2020

@amelia89 ale to je právě ono, objednal tě AŽ za měsíc, a ne za týden :( Takhle se prostě nemůžu zbavit dojmu, že je něco špatnĕ. Kdyby tomu nechala aspoň 14 dní.

kuttu
27. bře 2020

@emilyd Věř mi,ze čekat měsíc na kontrolu je strašný 😱😱ja to tak měla a v 10 týdnu doktor zjistil zamlklé tehotenstvi tzn.uz asi 3 tydny neprosperovalo...za ten týden tam bude zase videt nějaký posun...kdyz jsme byla po 4 té těhotná kdybych mohla jsem tak každý tyden...buď v klidu,stejně to neovlivnis a pokud byla srdecni akce,tak je to dobré,horší by bylo,kdyby srdicko ještě nebylo...c

hipposkin
27. bře 2020

@kuttu tyjo tak to máme fakt každá jinak, já jsem po 5. Těhotná, u prvního těhotenství jsem se napálila a do 10. Týdne byla u Dr snad 4x a samé zbytečně stresy a strašení.. Pak jsem se poučila a dřív než v 9. Týdnu už tam nikdy nevlezla... U toho ZT asi záleží, jak s tím chceš naložit, já preferuji přirozenou cestu než revizi.. V minulém těhotenství jsem byla u Dr poprvé až s krvácením v 10. Týdnu, diagnostikovano neptosperujici těhotenství, počínající potrat. Gestacní vacek odpovídal 10. Týdnu, ale Embryo tam vůbec nebylo, takže neprosperovalo už od začátku. Navržena revize, s díky jsem odmítla a odešla domů, kde druhý den proběhl samovolně potrat. Byla jsem fakt ráda, že jsem u Dr nebyla dřív - už to vidím, chodila bych tam každý týden, strašení, pak definitivně řečeno, že to neprosperuje, navržena revize, já bych odmítla s tím, že počkám na přirozený potrat a pak další strašení, že dostanu zánět dělohy a umřu. Takhle to pro mě bylo fakt přijatelnější i když smutné..

emilyd
autor
27. bře 2020

@kuttu já si taky snažím říkat, že růst a srdíčko jsou dobrá znamení 🙂 Jako já nejsem mladá holčina, není mi 20 a i když je to moje první těhotenství, tak se k tomu snažím přistupovat maximálnĕ pragmaticky a ne ve stylu "jooo budu mít děťátko, budu konečně maminkou" a představovat si kdo ví co, aby pak kdyby se nedej bože něco stalo, to pro mě nebyla taková rána... Na druhou stranu, člověk nemůže být jen pesimista, to taky neprospívá. Vím, že takhle na začátku je to buď anebo a že to neovlivním. A máš asi pravdu, že velké mezery mezi kontrolami jsou taky blbé :/ Člověk neví, co se mu tam děje, ale zase když to má třeba zamlknout a odejít, kontroly tomu nepomůžou...

emilyd
autor
27. bře 2020

@hipposkin v tom s tebou taky souhlasím. Časté kontroly moc brzo jsou nervy a strašení, to už znám teď taky. Kdybych tam šla třeba (příklad) za 2 týdny, tak už bude třeba ten váček v pohodě a takhle třeba ještě ne, a budu zase poslouchat, jak se jí to nelíbí a že to nemusí dopadnout atd. a mít další týden nervy a náladu zkaženou. Grrr
Jak říkám, docela uvažuju nad tím se na to teď vybodnout, říct jí třeba že jsem nemocná a jít až za ty 2 týdny (to by mi v této době asi nikdo nevyčetl). A pak možná třeba ještě zkusit jiného doktora. Jak říkám, snažím se sama k tomu přistupovat pragmaticky a skepticky, neroznĕžňovat se předčasnĕ nad miminkem, ale zase co je moc je moc a mě štve ten přístup té doktorky, jako by ho už předem odepisovala. :(( Některým lékařům fakt chybí empatie a pochopení.

emilyd
autor
27. bře 2020

Jinak vím, že jestli to nemá být, tak prostě nebude, a změna doktora na tom nic nezmění, ale zase bych moc ocenila, kdyby mě někdo aspoň slovy trochu povzbudil a neodcházela bych odtamtud zdrchaná. Ani mě nenechala udělat fotku z UTZ, už jsem ji chtěla... vyhodila mě za 5 minut a jako by mi chtěla říct, že se nemám moc na co těšit :((

emilyd
autor
27. bře 2020

@hipposkin a můžu se ještě zeptat, s čím tě strašili u toho prvního těhotenství na těch časných kontrolách? ... To asi dopadlo dobře, podle toho jak píšeš?

kuttu
27. bře 2020

@hipposkin Ja kdyz byla těhotná poprvé jsem tam byla asi v 6 tt,jenze jsem otehotenela po vysazeni HA a tudiz nevěděla jestli mam spozdeni z toho nebo to jeste neni spozdeni,na dalsi jsem sla v 10 tydnu,kde uz v podstatě nebylo nic,vubec jsem to nečekala,sla jsem na revizi...za 2 měsíce jsem bxla těhotná zas...opet zamlklina v 10.tydnu...revize...3.těhotenství jsem se dostala pres 10.tyden a narazila pri 1.screeningu..zjistena VVV neslučitelná se životem...a rekla jsem si dostze uz to zazit proste nechci,ten strach kontroly,revize...do roka a do dne znovu těhotná,neplánovaně a tak nejak jsem proste vedela,ze je vse jak má byt...pořídila si angelsounds a ten mi zachranil dusevni zdraví...porad to beru jako zázrak a zpětně to beru tak,ze jsem si tim prostě měla projit,uz ale osud pokouset nebudu🤔😊

emilyd
autor
27. bře 2020

@kuttu tím myslíš, že jsi u toho posledního vydařeného těhotenství nechodila na kontroly? Jako vůbec? A myslíš, že to pomohlo?

eithelwing
27. bře 2020

Můj doktor je skeptický snad až do 16tt. ;) Jako stát se může vždycky všechno, první trimestr je opravdu nevyzpytatelný.
Jinak já chodila co 14 dní skoro celý první trimestr, i když jsem byla bez komplikací. Pak zase až po měsíci.

Nejlepší je bohužel ohrané klišé - snažit se být v klidu a brát to tak, že co se má stát, stane se. Neovlivníš to.

kuttu
27. bře 2020

@emilyd Ne na kontroly jsem normálně samozrejme chodila,ale od 13.tydne jsem se za den uklidnila poslechem z angelsounds a vnitřně jsemm vedela,ze je vse jak má byt a zacalo mi byt zle to predtim vůbec a tusila jsem,ze je neco špatně...ty kontroly po mesici byli ale strašně dlouhý,celý tehotenstvi strašnej strach

hipposkin
28. bře 2020

@emilyd
Hele ono to vlastne moc dobře nedopadlo, ale stejně to strašení bylo zbytečné.. Protože to bylo v době, kdy to ještě nomohlo být poznat.. Miminko normálně rostlo, ale nekdy kolem toho 12. Týdne se zjistila Vvv neslučitelné se životem. Takže mě pak pořád nutili jít na potrat, ale nedala jsem se, syn se nakonec narodil přirozeně ve 24. Týdnu a zemřel při porodu. Ale za tu dobu jsem si nátlaku a manipulace lékařů užila natolik, že jsem se stala odolnou a už jim nevěřím ani nos mezi očima 😖
Když mi něco řekne nějaký doktor, tak si to poslechnu, vyptám se na všechny otázky, co mi napadnou, pak si o tom sama čtu, hledám protichůdné názory, nebojím se zeptat na názor jiného lékaře, porodní asistentku atd... Zároveň mám důvěru ve své tělo a obecně důvěru v to, že je všechno jak má být ať už to dopadne jakkoliv a můj úkol je nadměrné do toho nezasahovat..

Ale k tvé otázce, těhotenství jsem zjistila ještě pár dní před očekávanou MS, bylo to tři měsíce po svatbě, bylo mi 23. Samozřejmě okamžitě radost, euforie, nadšení, volala jsem lékaře, ze jsem asi těhotná a ona mě schladila otazkou : "a je to dobře?" já - "co prosím?" - "no, jestli chcete být těhotná dal" - "ano, samozrejme" - "no, tak ja vás objednám..". Objednala mě někdy asi za dva týdny, jenže já za pár dní začala spinit, tak ji volam a ona ať Teda přijedu hned jestli chci. Na kontrole: no, jako těhotenství tam vidím, ale jen gestacní vacek, není tam vidět žádné embryo, no, to nevím, uvidíme, jestli to bude prosperovat.. Nasazen ascorutin a utrogestan a nasazany klidový režim. Takže jsem celé dny ležela a brečela. Pak kontrola asi za tyden: "no, jako vacek se zvětšil, embryo tam vidím, ale je malé, že bych viděla srdeční akci, to teda nevidím. No, moc naději si nedělejte, uvidíme, jestli to bude dál růst nebo ne" - další kontrola já už si to ani nepamatuji, jen to, že ač miminko normálně rostlo a vše bylo objektivně v normě, tak ona byla prostě hrozně skepticka a mě vždycky na další týden úspěšně vystresovala.. Pak když se zjistila (na jiném pracovišti) ta Vvv, tak jsem ji to volala, s a mozrejme jsem se neudržela a brečela, a ona mi vynadala, co jako vyvádím, že mám být ráda, že se na to ještě přišlo včas a "dá se s tím ještě něco dělat". To už jsem byla fakt vytocena, protože jestli to jediné, co se dá dělat je zabít moje dítě a tvářit se, že se nic nestalo, tak to fakt asi žijeme v jiném vesmíru.
No, pak mě na každé kontrole dávala najevo, že jsem úplně blbá a že asi nechapu, co ta diagnóza znamená, protože jinak už bych dávno byla na potratu, ptala se mě, jestli vím, že porod bolí a že tak může skončit císařským řezem, čím si snižují šanci n a to, mít víc děti a vůbec že mě příště dělala debila. Moje argumenty - že opravdu nejsem úplně blbá, že studuji vysokou skolu, ale že pro mě prostě to, že je moje dítě nemocné a za půl roku (po porodu) umře opravdu není důvod k tomu, abych ho já zabila radši rovnou, že je to prostě moje dítě a já ho miluju - prostě nebrala v potaz a měla si svou. No, nevydržela jsem to a změnila lékaře. Ten sice nebyl nijak empaticky, ale byl alespoň neutrální a věcný, bez strašení a citoveho vydírání.
Teď mám ještě jiného lékaře, ten je skvělý, empaticky s jak já doktory nesnáším, tak jeho mám fakt ráda. Momentálně za ním jezdím 50 km.

Jinak zpětně si říkám, že kdybych tam ja blbá nelezla a nedostala ty léky, tak to třeba skončilo potratem v 6. Týdnu a ne porodem mrtvého miminka..

No, nicméně moje poučení je zásadně nechodit k lékaři dřív než v 10. Týdnu a nevěřit jim všechno, co říkají 🙈 i když Teda tomu svému současnému věřím, protože ten mi opravdu vždy říká všechny alternativy, přínosy i rizika a nechává mě se svobodné rozhodnout a mě rozhodnutí respektuje a nikam mě nemanipuluje.. Max třeba řekne, že kdyby slo o jeho ženu, že by postupoval takto, ale že je rozhodnutí na mě..

Ale i tak jsem prostě nejlkidnejsi, když se ten první trimestr nechává všechno v klidu - já i miminko, nikdo nás nepozoruje a nehodnotí a já v klidu a důvěře normálně ziju, mám naději, ale ne žádná očekávání..

hipposkin
24. dub 2020

@emilyd ahoj, jak se daří?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru