Zjistila jsem těhotenství v 16tt a nestihla jsem prvotrimestrální screening, mám se bát?

katust
9. dub 2019

Zdravím, jsem v 16tt a na to jsem přišla až teď. Ms mám rozhazenou po štítné žláze, takže jsem vůbec nic netušila. Nějaké náznaky sice byly, ale vůbec by mně nenapadlo, že bych byla těhotná, když dvě předchozí děti jsou po umělém oplodnění.
Lékař mi těhotenství včera potvrdil a prý není se čeho obávat, morfologie odpovídá stáří a vše vypadá v pořádku.
Čekám třetí miminko a mám hrozný strach, když nemám prvotrimestrální screening. Doktor mě neposílá ani na plodovku, je to sice kapacita, ale červíček hlodá.
Dají se poznat nějáké vady, syndromy i z ultrazvuku v tom 16tt? Nebo jsou syndromy spjaty ještě s nějákými vadami?
Začínám pomalu bláznit, všechno pročítám a už druhou noc pořádně nespím.

annynka94
9. dub 2019

Kdyby bylo mimčo vyloženě těžce nemocné, už by odešlo samo.. V 16tt si myslím, že by nějaké závažné vady odhalil i na klasickém UTZ a navíc, ve 20tt se stejně na genetice dělá další velký UTZ, to už je za chvilku 🙂 u nás se teda v genetickém centru dají zaplatit i odběry krve na genetické vady, ale chcou za to 10 000 :-/ :-/

katust
autor
9. dub 2019

@annynka94 takže myslíte, že by byl vidět třeba DS? Dočetla jsem se, že bývá u toho ještě nějáká vada např.srdce, cévy v mozku, ledvinové pánvičky.
Vzhledem k mému věku 34 v době otehotnění mi sestřička říkala, že doktor posílá své pacienty mnohem později na genetiku. Ultrazvuk má stejný jako na genetice v ČB

gruyerre
9. dub 2019

@katust popravdě například DS vůbec z ultrazvuku vidět být nemusí, tím tě nechci strašit, to je prostě fakt. Ale nemusí ho odhalit ani ten 1.screening,i když tam už je riziko, že by bylo miminko nemocné přes negativní výsledek mizivé. Sama nevím, co bych na tvém místě dělala, možná bych se placla přes kapsu a zaplatila ty krevní testy, jak píše @annynka94 , ale neznám vaší finanční situaci. Taky nevím, jak moc kvalitní ultrazvuk má tvůj dr., pokud má nějaký starší přístroj, objednala bych se na spec.pracoviste, kde mají špičkový ultrazvuk, ať zkouknou do detailu všechno, co se dá 🙂.
Každopádně věřím, že je tvoje miminko zdravé a přeji hodně štěstí.

marketa1218
9. dub 2019

@katust Teda, to musí být pro tebe trošku šok. Ale určitě to zvládneš, třeba takový DS se z ultrazvuku poznat dá, podle šíjového projasnění, přítomnosti nosní kůstky, ale asi to chce někoho, kdo se věnuje těm screeningům. Uvidíš co na druhém ultrazvuku kolem toho 20tt, mrňousek bude určitě zdraví.

katust
autor
9. dub 2019

@marketa1218 šok to je, podrobný ultrazvuk už mi právě dělal. Nosní kůstka tam je, ale zase nevím jak je to v pozdějším stádiu těhotenství, jestli to jako roste všem...nevím. Ultrazvuk má stejný jako Mudr. Čutka v ČB

marketa1218
9. dub 2019

@katust Nosní kůstku děti s DS vůbec nemají, mají rozpláclé nosíky.

katust
autor
9. dub 2019

Moc vám děkuji. Popravdě jsem zralá na blázinec.

valeri10
9. dub 2019

@katust tak se zkuste objednat někam kde dělají screening ať vám tam udělají aspoň ještě jeden utz. Budete mít druhý názor lékaře. Ale pokud je váš mudr klidný tak bych asi byla taky. A navíc bude ještě ten druhý screening. Určitě je vaše miminko v pořádku.

moly001
9. dub 2019

@katust gratuluji k těhotenství a nestresuj se! 🙂 I gynekolog, ke kterému chodíš, by mě ze základní morfologie plodu poznat na ultrazvuku eventuálně.nejakou vadu. U toho DS ( jak tu pisu holky) je to přítomnost nosní kůstky a velikost šíjového projasnění. To mi kontrolovala i moje gynekoložka, nezávisle na screeningu.... Neboj, bude vše dobre, teď se na miminko a zbytečně se nestresuj! Držím pěsti! Navíc, ani takový screening nemusí být 100%...

konidana
9. dub 2019

@katust myslím ze zbytečně stresujete. Z mého pohledu tady holky obecně moc stresujou, co se týka ranného těhotenství. Ještě není pomalu nic dané a jisté a už se předem bojí... v klidu, bude to ok🙂

barussska1
9. dub 2019

@katust moc gratuluji! Verim, ze vsechno je tak jak ma byt. Prisla jsi k drobkovi prirozene a kdyby bylo neco moc spatne tak by se o to priroda postarala. Urcite je vse dobre. Kdyz je doktor v klidu tak se nestresuj a uzivej si tehotenstvi. Bud rada ze to vis pozdeji, odpadl ti nejaky ten stres z vysetreni a ted uz se muzes jen tesit.

katust
autor
10. dub 2019

Moc vám všem děkuji. Napíšu jak jsem dopadla

codal
10. dub 2019

Předně gratuluju! Nemohl by ti doktor udělat tripl testy? Vímm,že jsou docela často falešně pozitivní a že je řada doktorů už nedělá,protože první screening je lepší,ale v tvém případě by to udělat mohl, dřív nic jiného nebylo. Dělá se kolem 17tt. Určitě bude vše v pořádku ❤️.

katust
autor
10. dub 2019

@codal mě řekl, že je na vše pozdě. Akorát co mi udělal krevní obraz a pak test na cukrovku

codal
10. dub 2019

@katust všude píšou, že tripltesty se dělají mezi 16.-18tt. Ale nejsem odborník.

katust
autor
10. dub 2019

Mě by to asi stejně nesedělo, když jsem měla MS rozházenou několikrát do měsíce. Termín porodu mi určí asi podle ultrazvuku.

annynka94
10. dub 2019

@codal nezlob se, ale proč dělat triple testy s vysokou šancí falešné pozitivity? Aby se stresovala zbytečně? Já bych třeba osobně triple odmítla, kdyby mi ho někdo chtěl udělat.. Velkej UTZ ve 20tt na genetice bude daleko spolehlivější 🙂

codal
10. dub 2019

@annynka94 já jsem jen psala,že tu ta možnost je.. dřív se první screening nedělal a tripltesty byly jedinou možností.. první screening už nestihne,ty tripltesty teoreticky ano,pokud by chtěla...

jatecka
12. dub 2019

@katust a ta neinvazivni metoda odberu krve - NIPT? Mam pocit, ze ta se da jeste udelat, cena je tedy 15000 Kc, nekde levneji, me rikala lekarka, ze je na 99% spolehliva.

marketa1218
12. dub 2019

@jatecka To je Panorama test za 12 000 jsem ho měla, tím jsem si prošla já.

claire90
12. dub 2019

Za chvilku bude velkej utz ve 20tt, ted se zkus uklidnit, stres mimcu nepomuze.
On ani vysledek prvotrimestralniho screeningu neni 100%, je to jen pravdepodobnost. Pokud by melo byt mrne nejak postizene, myslim, ze ti to reknou na tom velkem utz a ze zdravotni indikace bys i tehdy mohla na preruseni, pokud jde o tohle.. na triply bych nesla, vysledky jsou casto spatne, proto od toho doktori upousteji. Plodovka ma sva rizika, takze se doktorovi nedivim, ze neposila "jen tak", kdyz pises, ze je kapacita, s dobrym utz a na tom se prte jevi bez vad 🙂

katust
autor
12. dub 2019

Dneska jsme byla na odběrech krve a ultrazvuku. Ptala jsem se zda jsou rozpoznatelné nějaké anomálie, prý je vše v pořádku a všechno pořádně prohlédl a vysvětlil, byla jsem tam asi 30min a jezdil mi po břiše. Snad bude opravdu všechno v pořádku. Moc děkuji za optimismus ☺už jsem se trochu uklidnila

pandabox
12. dub 2019

@katust ja jsem nebyla ani v jednom tehu na tomto screeningu a dobrovolne..a zadne nervy jsem z toho nemela..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru